Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wolnomularstwo a rewolucja, Wpływ masonów na przebieg Rewolucji
     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 23/05/2008, 16:36 Quote Post

Interesuje mnie zagadnienie roli wolnomularstwa w Rewolucji Francuskiej. Czy jest to mit wytworzony przez kręgi monarchistyczno-reakcyjne, czy też realny wpływ masonerii na dojście do Rewolucji, jej przebieg i skutki rzeczywiście istniał. Czy wielcy przywódcy Rewolucji (Mirabeau, Robespierre, Danton, Marat, Herbert i in.) należeli do masonerii. Jeśli ktoś coś konkretnego wie, będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

PS: Litaratura przedmiotu mile widziana:-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 18/10/2008, 6:41 Quote Post

Literatura? Proszę bardzo! Pierre Gaxotte w swojej "Rewolucji Francuskiej" wspomina o tym kilka razy. A "rola masonerii" była taka że to oni tą Rewolucję zorganizowali w celu osłabienia Kościoła we Francji (na paru forach już to pisałem, ale prawdy nigdy za dużo biggrin.gif) Czy Robespierre, Danton itd. byli masonami- ja osobiście wątpię. Myślę raczej że byli ludźmi wyszukanymi przez masonerię. W końcu trudno znależć człowieka który bez mrugnięcia okiem skaże olbrzymią ilość ludzi na śmierć w torturach. Takiego człowieka trudno znalezć nawet w masońskiej loży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 18/10/2008, 17:50 Quote Post

Uwielbiam teorie spiskowe, a jeszcze bardziej tych, którzy je tworzą laugh.gif W związku z czym poproszę o jakieś potwierdzenie tych słów...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 31/10/2008, 17:13 Quote Post

Doczytałem trochę na ten temat. Na to że Robespierre to był mason są dokumenty. Masońskie. W koncu nie jest niczym groźnym ujawnienie gościa który umarł 200 lat temu. Wiem, że niektórzy gdy usłyszą słowo "masoneria" od razu odruchowo przestają myśleć i mówią tylko mechanicznie o "spiskowej teorii dziejów". Dzieje jako takie nie były spiskowe. Ale Rewolucja Francuska jak najbardziej. Sami wolnomularze przyznają że to masoneria zorganizowała Rewolucję Francuską. Zresztą odcięła się od Rewolucji dość szybko. Nawet masoni nie chcieli dopuścić do tak upiornego rozlewu krwi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 31/10/2008, 17:22 Quote Post

No i co z tego, że Robespierre był masonem? Wtedy do masonerii należały całe elity ówczesnej Europy, była to powszechna rozrywka czasów oświecenia. Masonami byli autorzy naszej konstytucji majowej z królem na czele. Masonem był też autor naszego hymnu narodowego Józef Wybicki, podobnie jak główny bohater tegoż hymnu, czyli gen. Dąbrowski. Podkreślanie iż przywódcami rewolucji byli masoni to truizm. Zresztą ścinani przez rewolucjonistów arystokraci i duchowni także byli w większości wolnomularzami.

Robienie z tego natomiast teorii spiskowych jest śmieszne. Podziały polityczne szły w poprzek lóż masońskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 31/10/2008, 18:51 Quote Post

Samo twierdzenie że Robespierre był masonem istotnie nic by nie oznaczało. Jednak Wielki Wschód Francji PUBLICZNIE PRZYZNAŁ SIĘ DO ZORGANIZOWANIA REWOLUCJI, A POTEM, PO ROZPOCZĘCIU TERRORU SIĘ OD NIEJ ODCIĄŁ. Mam wrażenie że yarovit to przeoczył. A porównanie do polskich patriotów jest kompletnie bezsensowne, gdyż Kościuszko, Wybicki itd. przystępowali do masonerii wyłącznie ze względu na wrogość masonerii do Rosji, która tak się składa że była jednym z zaborców Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 31/10/2008, 20:08 Quote Post

A ja się przyznaje (publicznie, a jakże), że to ja stoję za zamachem na Jana Pawła II i udowodnij mi, że tak nie jest laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 11/11/2008, 12:38 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 31/10/2008, 20:08)
A ja się przyznaje (publicznie, a jakże), że to ja stoję za zamachem na Jana Pawła II i udowodnij mi, że tak nie jest laugh.gif
*


Bez komentarza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/12/2008, 15:11 Quote Post

Skoro chcesz zostawić to bez komentarza to po co napisałeś tego posta?

A słowa wypowiedziane przeze mnie są oparte na takiej samej zasadzie jak twe stwierdzenie laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 6/12/2008, 18:33 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 6/12/2008, 15:11)
Skoro chcesz zostawić to bez komentarza to po co napisałeś tego posta?

A słowa wypowiedziane przeze mnie są oparte na takiej samej zasadzie jak twe stwierdzenie laugh.gif
*


Błąd! Moje stwierdzenie jest oparte na dokumentach- a z dokumentami się nie dyskutuje! Natomiast na to że adam1234 stoi za zamachem na JP2 dowodów (z tego co wiem smile.gif ) nie ma. Chyba że rzeczywiste nazwisko adama1234 brzmi Ali Agca. W co wątpię.
A słowa "bez komentarza" były komentarzem biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/12/2008, 20:43 Quote Post

Byłbyś łąskaw wymienić te dokumenty confused1.gif

A jak już je przedstawisz to trzebaby pomyśleć czy mają coś wspólnego z rzeczywistością...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 7/12/2008, 9:20 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 6/12/2008, 20:43)
Byłbyś łąskaw wymienić te dokumenty confused1.gif

A jak już je przedstawisz to trzebaby pomyśleć czy mają coś wspólnego z rzeczywistością...
*


Dokumentów nie jestem w stanie wymienić gdyż żadnego z ich nie czytałem (z francuskim u mnie beznadziejnie)- wiem że są. W każdym razie po co masoneria miałaby fałszować te dokumenty? Mieliby dorabiać dowody własnej zbrodni???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ksajdek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 49.304

 
 
post 7/12/2008, 11:55 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 6/12/2008, 20:43)
Byłbyś łąskaw wymienić te dokumenty confused1.gif

A jak już je przedstawisz to trzebaby pomyśleć czy mają coś wspólnego z rzeczywistością...
*


Dokumentów nie wymienię, nie widziałem ich- wiem że są.
Ale dlaczego masoni mieliby fabrykować dowody własnej zbrodni confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 7/12/2008, 12:38 Quote Post

QUOTE
Dokumentów nie wymienię, nie widziałem ich- wiem że są.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 7/12/2008, 12:43 Quote Post

masoneria była klubikiem towarzyskim, kólkiem samokształceniowym, taikm wentylem dla oswicenia . troche tajemniczości itd., by odetchnąc od wieku rozumu. i do masonerii nalezeli zarówno ci co gilotynowali jak i ci co byli gilotynowani.
Daltego z sam fakt, ze wtedy duzo ludzi było masonami nie wystarcza by wysnuc wniosek, ze miała ona jakis wpływ na rewolcuje francuska. Bo zadnych przesłanek ku temu nie ma.
podobnie jak z faktu, ze rewolucje robili kawosze nie nalezy wysnuwac wniosku, ze powodem rewolucji była kawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej