Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia pewnej recenzji..., Rzecz o naukowym savoir vivre
     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 10/05/2009, 8:42 Quote Post

Czyli PHW 3/07, dziękuję !
Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 10/05/2009, 9:53 Quote Post

O książce Wyszczelskiego macie więcej tutaj:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t...&st=0&sk=t&sd=a

Najwyraźniej warto będzie najnowszą pracę dr Tymoteusza Pawłowskiego (znanego jako Ksenofont) - autor znany jest z kontrowersyjności tez, ale przynajmniej ma szeroką bazę źródłową...
 
Post #17

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 10/05/2009, 10:07 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 10/05/2009, 0:54)
Niezły pieniacz z tego Wyszczelskiego. dry.gif
Zabrakło mu merytorycznej amunicji, więc zaczął personalnie dyskredytować recenzenta swej książki.
Taki list do redakcji z żenującymi wycieczkami osobistymi, w ogóle nie powinien być opublikowany przez redakcję Przeglądu Historyczno-Wojskowego. Rozumiem, że zadecydowały tutaj "stare znajomości"... confused1.gif



Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć że list prof. Wyszczelskiego to nie tylko osobiste wycieczki, zawiera też argumentację merytoryczną jego stanowiska - nie interesowałem się tak dokładnie wojną 1920 roku, aby rozstrzygnąć który z adwersarzy ma w tym sporze rację w tak szczegółowym elemencie (całość artykułu D.Koresia zrobiła na mnie dobre wrażenie) - tym niemniej poziom fragmentów listu dot. argumentacji ad personam wg mnie jest żenujący. Gdyby ktoś był zainteresowany całością polemiki proszę o info na PW - zeskanuje te parę stron i wyślę.
Ton odpowiedzi redaktora naczelnego PHW może wskazywać, iż masz rację pisząc o "starych znajomościach".

QUOTE(bavarsky @ 10/05/2009, 8:42)
Czyli PHW 3/07, dziękuję !
Pozdr.
*



Tekst prof. Rezmera jest w PHW 4/08 - ale tego numeru jeszcze nie kupiłem (tak na marginesie to sposób dystrybucji PHW jest łagodnie mówiąc dziwny - w tym przypadku dopóki to wydawała Bellona, to przynajmniej w Warszawie w księgarni Bellony można to było dostać, a od paru lat to co roku drukują to rożne dziwne wydawnictwa i z kupieniem jest kłopot (w Krakowie w księgarni to PHW nie widziałem)).
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 10/05/2009, 11:38 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 10/05/2009, 1:39)
To się nazywa riposta. smile.gif Lechu czytając tę odpowiedź pewnie zagryza usta z wściekłości.smile.gif
*


No to troszkę zmieniłem zdanie o PROFESORZE Wyszczelskim. wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 12/05/2009, 10:50 Quote Post

Okazuje się, że pan Koreś jest doktorem na Un. Wrocławskim i wydał już kilka publikacji min. "50 pułk piechoty strzelców kresowych" oraz bellonowa "Tygrysy Sturmgeschütze Jagdpanthery Niemieckie samodzielne pancerne formacje wsparcia 1939 - 1945", więc kandydatem na czeladnika bynajmniej nie jest.
Jestem ciekaw dalszej historii tego sporu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 21/05/2011, 18:13 Quote Post

Posty nr 21-38 zostały przeniesione z wątku O Historycznych Bitwach bardzo ogólnie... ;-)


QUOTE("Gronostaj")
Co to tylko jeden Wyszczelski się wojną 1919-1920 zajmuje?!

Na szczęście nie - ale sądząc po jego stosunku do recenzentów jego ostatnich prac (np. wielkiego tomiszcza o całej wojnie 1920 roku czy biografii generała Sosnkowskiego) to najwyraźniej uważa się za alfę i omegę tudzież guru polskich historyków wojskowości przed-DWS-owej, toteż niewykluczone, iż takowa praca będzie jego autorstwa. Skądinąd jego habeki miałem (w sumie bodaj 5 - "Warszawa 1939" i chyba 4 z 1920 roku - Warszawa, Kijów, Niemen i Wilno - ale wszystkie opchnąłem, bo jakoś ponowna lektura kompletnie mi nie wchodziła. Ciężkie to niemożebnie i w ogóle jakieś takie... nijakie.


Ten post był edytowany przez Primo!
 
Post #21

     
rhetor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz
 
 
post 22/05/2011, 9:13 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 21/05/2011, 18:13)
sądząc po jego stosunku do recenzentów jego ostatnich prac (np. wielkiego tomiszcza o całej wojnie 1920 roku czy biografii generała Sosnkowskiego) to najwyraźniej uważa się za alfę i omegę tudzież guru polskich historyków wojskowości przed-DWS-owej,


O, a gdzie te recenzje i odpowiedzi na nie się ukazały? (jestem sporo do tyłu, niestety).

Ten post był edytowany przez rhetor: 22/05/2011, 9:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/05/2011, 22:23 Quote Post

Między innymi w PHW, ale nie tylko.
Szerzej jest o tym np. w recenzji najnowszej biografii generała Sosnkowskiego opublikowanej w statnim Biuletynie DWS.org.pl (patrz też temat na forum dws.org.pl):
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=143&...518971#p1518971
http://www.martola.com.pl/biuletyn-dws-2011-11.pdf
 
Post #23

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/05/2011, 22:40 Quote Post

QUOTE(rhetor @ 22/05/2011, 9:13)
QUOTE(Darth Stalin @ 21/05/2011, 18:13)
sądząc po jego stosunku do recenzentów jego ostatnich prac (np. wielkiego tomiszcza o całej wojnie 1920 roku czy biografii generała Sosnkowskiego) to najwyraźniej uważa się za alfę i omegę tudzież guru polskich historyków wojskowości przed-DWS-owej,


O, a gdzie te recenzje i odpowiedzi na nie się ukazały? (jestem sporo do tyłu, niestety).
*



Kiedyś tu na forum czytałem linka, w którym prof. się, w/g mnie ośmiesza, reagując na recenzję (młodszego stopniem i wiekiem kolegi) w tonie: recenzent jeszcze w gaciach biegał, kiedy ja już książki pisałem....

Jasne, pisał. Np. Madryt 1936-37...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 23/05/2011, 7:27 Quote Post

no trzeba przyznać, że recenzja p. Koresia w Biuletynie jest miażdżąca, dawno czegoś tak "mocnego" nie czytałem wink.gif

Tylko inna sprawa- co z tego, Lech Wyszczelski w roku 2011 wyprodukuje następne pozycje, w 2012 seryjnie kolejne, które zapewne osiągną niezły wynik rynkowy, aż wstyd powiedzieć, że do tego przyczyni się piszący te słowa gdyż, jasna cholera!, jakoś z uporem maniaka pozycje Wyszczelskiego kupuję...


 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
rhetor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz
 
 
post 23/05/2011, 9:15 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 22/05/2011, 22:23)
Między innymi w PHW, ale nie tylko.
Szerzej jest o tym np. w recenzji najnowszej biografii generała Sosnkowskiego opublikowanej w statnim Biuletynie DWS.org.pl (patrz też temat na forum dws.org.pl):
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=143&...518971#p1518971
http://www.martola.com.pl/biuletyn-dws-2011-11.pdf
*



Przeczytałem. Niezłe, nie tylko cytaty z "Tytularnego Profesora o Udokumentowanym Dorobku", ale zwłaszcza cytat zamieszczony w przypisie 30 o "Mistrzu (...) jedynym w skali światowej"

Ten post był edytowany przez rhetor: 23/05/2011, 9:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 23/05/2011, 12:14 Quote Post

Myślę do bibliografii pracy magisterskiej wrzucić tegoż "Teorie wojenne i ich twórcy na przestrzeni wieków". Czy mam to przemyśleć ? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2011, 21:41 Quote Post

QUOTE("Shell")
aż wstyd powiedzieć, że do tego przyczyni się piszący te słowa gdyż, jasna cholera!, jakoś z uporem maniaka pozycje Wyszczelskiego kupuję...

To zaprzestań. Ja miałem jego autorstwa chyba 5 czy 6 pozycji i nie mam ni jednej - nie żałując pozbycia się.
Swoją drogą w czeluściach dws.org.pl można poczytać recenzję książki "W obliczu wojny. Wojsko Polskie 1935-1939" (Jej autorem jest emerytowany pułkownik WP, profesor, specjalista w problematyce historii wojskowości okresu międzywojennego, promotor 15 doktorantów historii i ponad 400 magistrów. Autor około 400 publikacji, w tym 23 samodzielnych książek.) - recenzja jest autorstwa Zelinta, ale też z uwagami innych speców od wojskowości Polski przedwojennej - generalnie dzieło wtórne, kompilatorskie, ze słabym wykorzystaniem archiwaliów, często powielające stare (i obalone!) błędne tezy:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t=122336
 
Post #28

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 24/05/2011, 6:38 Quote Post

A ponoć to ja się czepiam... wink.gif

QUOTE
Tylko inna sprawa- co z tego, Lech Wyszczelski w roku 2011 wyprodukuje następne pozycje, w 2012 seryjnie kolejne, które zapewne osiągną niezły wynik rynkowy, aż wstyd powiedzieć, że do tego przyczyni się piszący te słowa gdyż, jasna cholera!, jakoś z uporem maniaka pozycje Wyszczelskiego kupuję...


Niczego nie ujmując tytularnym naukowcom z dorobkiem (gdzież bym śmiał) do pokoju z napisem "wojna 1920" warto by od czasu do czasu wpuścić trochę świeżego powietrza wink.gif

Recenzja P. Koresia mimo wszystko zbyt "osobista" - wyciąga różne brudy - vide "biografia" gen. Świerczewskiego z 1987

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 24/05/2011, 8:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 24/05/2011, 8:47 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 24/05/2011, 6:38)
Recenzja P. Koresia mimo wszystko zbyt "osobista" - wyciąga różne brudy - vide "biografia" gen. Świerczewskiego z 1987


Panowie łagodnie mówiąc za sobą to chyba nie przepadają. Ale pamiętać trzeba, że pierwszy atak o charakterze ad personam to zaczął Wyszczelski w PHW. Na uwagę krytyczną dot. książki "Wojsko Polskie w latach 1918-1921" zamieszczoną w przypisie do artykułu z innego numeru PHW zareagował ostrym atakiem na jego autora (dr Daniel Koreś)stwierdzając m.in.: "(..) użył bardzo rzadko stosowanej w krytyce naukowej metody oszczerstw autora, nie mając ku temu ani merytorycznych powodów, należytej wiedzy, a przede wszystkim - wymaganego dystansu.Kandydat na czeladnika w fachu historyka - mogę domniemywać wobec nie legitymowania się żadnym stopniem naukowym, nawet tytułem zawodowym magistra (...) iż może mieć ukończone co najwyżej studia licencjackie - ośmiela się w wulgarny i do tego bezzasadny sposób krytykować tytularnego profesora o udokumentowanym dorobku. Ponieważ nie mam zwyczaju prowadzić polemiki z tak nisko w hierarchii naukowej umiejscowionym autorem (...). Pomijając fakt wulgarności prowadzonej dyskusji, co panu licencjatowi nie wróży dobrze w próbach ubiegania się nawet o elementarne kwalifikacje naukowe, przed dyskusją merytoryczną oświadczam, że ze źródeł archiwalnych dotyczących wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 i to nie tylko polskich, ale i rosyjskich, korzystałem w okresie, w którym adwersarz najprawdopodobniej korzystał z pampersów, może precyzyjniej pieluch, co można stwierdzić w teczkach archiwalnych, a jestem aktualnie jednym z bardzo niewielu profesorów, którzy są częstymi czytelnikami CBW, (...) Będę śledził dalsze poczynania, jak to wcześniej określiłem, kandydat na czeladnika, w jego ewentualnej drodze naukowej.".
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej