Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polscy intelektualiści: szare eminencje PRL ?,
     
Ludzie
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 60.313

 
 
post 16/06/2014, 19:44 Quote Post

Kim byli polscy intelektualiści po wojnie? Czytając artykuł o polskiej granicy z NRD i CSRS natknąłem się na wzmiankę o polskich profesorach i rzeczoznawcach walczących m. in w Poczdamie o dogodny ich przebieg. Nie przytoczę nazwisk ale to nie są ludzie z samej góry ówczesnej władzy PPR, KRN itd. których to często się wymienia. Zacząłem się zastanawiać czy to nie były jakieś szare eminencje ówczesnego państwa, na ile oni przyczynili się do utrwalenia władzy ludowej w Polsce, jak to możliwe że ocaleli z okupacji hitlerowskiej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 17/06/2014, 8:07 Quote Post

QUOTE(Ludzie @ 16/06/2014, 19:44)
Kim byli polscy intelektualiści po wojnie? Czytając artykuł o polskiej granicy z NRD i CSRS natknąłem się na wzmiankę o polskich profesorach i rzeczoznawcach walczących m. in w Poczdamie o dogodny ich przebieg. Nie przytoczę nazwisk ale to nie są ludzie z samej góry ówczesnej władzy PPR, KRN itd. których to często się wymienia. Zacząłem się zastanawiać czy to nie były jakieś szare eminencje ówczesnego państwa, na ile oni przyczynili się do utrwalenia władzy ludowej w Polsce, jak to możliwe że ocaleli z okupacji hitlerowskiej?
*


Intelektualiści wspierający ZSRR mieli najłatwiej ze wszystkich by przeżyć - w strefie radzieckiej oczywiście nim im się nie działo i łatwiej im było uciekając w głąb uniknąć dostania się w ręce Hitlerowskie. Zresztą i naziści nie zabili wszystkich, najbardziej się dostało intelektualistom na ziemiach byłego zaboru pruskiego, dalej na wschód już tak specjalnie nie cierpieli, tzn nie wyróżniając się na tle okupacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej