Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Ewolucja języków germańskich

Maciek Gorywoda

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.214

Maciek Gorywoda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: programista

post 18/01/2019, 12:07 Quote Post

Ewolucja Języków Germańskich

Na portalu językowym Woofla właśnie pojawił się mój gościnny artykuł o rozwoju języków germańskich i stojącej za nimi historii.
Tekst jest dość długi i pełen nazw wymarłych i współczesnych języków, jako pomoc naukową przygotowałem więc animowany diagram. Języki wymienione w tekście pojawiają się na animacji w kolejności, w jakiej są omawiane. Animację zamieszczam poniżej, ale znajdziecie ją również w samym tekście.

Ten post był edytowany przez Maciek Gorywoda: 18/01/2019, 12:07

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Bumar SA

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor

post 18/01/2019, 18:59 Quote Post

Wydaje mi się, iż wykres zawarty w linkowanym artykule zawiera kilka pominięć bądź nieścisłości.
1 W Norwegii de facto mamy dwa urzędowe języki norweskie: bokmål oraz nynorsk.
Bokmål jest tak naprawdę odmianą języka duńskiego - co stanowi relikt kilkuwiekowej zależności Norwegii od Danii. Pewien polski dziennikarz opowiadał jak to - przed posłaniem przez swą redakcję na placówkę w Kopenhadze - dość długo i intensywnie uczył się w Warszawie języka duńskiego. Gdy już znalazł się w Danii, rozumienie języka mówionego przychodziło mu jednak z wielką trudnością, głównie ze względu na dużą rozbieżność pomiędzy pismem a wymową. Kiedy zaś udał się z wycieczką do Oslo, stwierdził, że tam ludzie mówią po . . . duńsku, tyle, iż znacznie wyraźniej wymawiają wszystkie słowa. Bokmål używa się głównie w dużych miastach.
Nynorsk jest odrobinę podobny do islandzkiego. Obecnie liczba użytkowników nynorsk jest zdecydowanie mniejsza, wszelako zgodnie z prawem pozostaje on wciąż jedną z dwóch równoprawnych odmian języka państwowego.

2 Na korzystających z autonomii duńskich wyspach Owczych używa się języka farerskiego (ok. 48 tys. osób na wyspach plus ok. 25 tys. Farerczyków, którzy osiedlili się w Danii). Farerski jest zbliżony do staronorweskiego.

3 Znajoma przywiozła mi kiedyś ze Strasburga lokalną gazetę wydawaną w języku alzackim. Na ogół twierdzi się, iż Alzatczycy posługiwali się lokalnymi dialektami języka niemieckiego. Wszelako tytuły i teksty w tamtej gazecie zawierały znaki diakrytyczne nie spotykane w standardowym języku niemieckim, na przykład "å" albo "ø". Oczywiście, współcześni Alzatczycy jako obywatele Francji posługują się językiem francuskim częściej niźli alzackim, przynajmniej w dużych miastach.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 18/01/2019, 21:27 Quote Post

QUOTE(Bumar SA @ 18/01/2019, 18:59)
Gdy już znalazł się w Danii, rozumienie języka mówionego przychodziło mu jednak z wielką trudnością, głównie ze względu na dużą rozbieżność pomiędzy pismem a wymową.
*

To chyba jest zjawisko obecne w bardzo wielu językach i kolokwialnie nazywa się „osłuchaniem z językiem”.

Ale: np. ŻADEN Holender nie jest w stanie wymówić – nawet po kilku moich powtórzeniach – mojego nazwiska. Anglicy mają z nim ten sam problem. Wydaje się jednak, że dla Polaka np. niderlandzki może być łatwiejszy do opanowania niż prawidłowa wymowa brytyjska. W niderlandzkim wymowa poszczególnych grup liter jest dość prosta, trudniejsze są „długie litery” np. zon i zoon. Przy odrobinie pecha zamiast „początek” możesz powiedzieć „ogon” smile.gif Oczywiście natknęłam się na wyrazy, które o ile za pięć lat zdołam wymówić poprawnie, uznam to za sukces.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

> Posts in this topic

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej