Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Julian Tuwim, Poeta Państwowy
     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 30/12/2010, 19:25 Quote Post

QUOTE(Lancaster)
No Emigrancie toż tu klepiecie z Tow. Jerichem i Gronostajem ze On był Żydem wiec jak mu do faszyzmu?

To jest argument w stylu "a gdyby to wasze dziecko było? sprawdzić, czy nie ksiądz"

Boyowi-Żeleńskiemu jakoś romansu z antyklerykalizmem nie wybaczono, bo jego tekstów za bardzo w szkolnych programach nie uświadczysz.smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/12/2010, 19:28 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:24)
Nie , nic mi się nie pomyliło , w przeciwieństwie do typowego śledczego  MBP , widzę różnice miedzy faszyzmem a opcja narodowa działająca dla niepodległości Polski .
Problem w tym ze ja te różnice znam , a wyczuwasz różnice w propagandzie lat stalinowskich , czy nie pisano o polskim faszyzmie ( vide ND ) , poeta jak Gałczyński , miał związki tzn publikował w piśmie narodowym , ale był potrzebny bo dobrze pisał , bo był dyspozycyjny , i znany jeszcze przed wojna , odwdzięczył się dobrze , pięknym panegirykiem "Umarł Stalin".


No, to co, do cholery mamy mu wybaczać, jeśli chodzi o ten "faszyzm"? confused1.gif

Napisałem: czy Tuwimowi wybaczono by flirt z faszyzmem (mając na mysli wojne, oczywiście), a Ty: czy KIG wybaczono flirt z faszyzmem i to się jeszcze okazuje, że masz na myślki przedwojenną endecję? Z punktu widzenia niepodległości Polski, co tu wybaczać, się pytam?

Ten post był edytowany przez emigrant: 30/12/2010, 19:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/12/2010, 19:31 Quote Post

QUOTE(Baribal @ 30/12/2010, 19:25)
QUOTE(Lancaster)
No Emigrancie toż tu klepiecie z Tow. Jerichem i Gronostajem ze On był Żydem wiec jak mu do faszyzmu?

To jest argument w stylu "a gdyby to wasze dziecko było? sprawdzić, czy nie ksiądz"

Boyowi-Żeleńskiemu jakoś romansu z antyklerykalizmem nie wybaczono, bo jego tekstów za bardzo w szkolnych programach nie uświadczysz.smile.gif
*


Wow , Baribal ,
Czasem piszesz tak górnolotnie ze ja biedny prostaczek nie wiem pokryć lica rumieńcem wstydu , czy uśmiechnąć się złośliwie rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 30/12/2010, 19:32
 
Post #33

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 30/12/2010, 19:34 Quote Post

A co to za gdybanie? Tuwim nie flirtował z faszyzmem i koniec.
Był wielkim poetą i tyle.

No Lancasterze teraz to ja jestem Towarzysz Erich??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 30/12/2010, 19:35 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:07)
Co do związku Gałczyńskiego z ND , mały cytacik:
W latach 30. Stanisław Piasecki założył tygodnik "Prosto z mostu". Odegrał on doniosłą rolę w kulturze międzywojennej, rywalizując o rząd dusz polskiej inteligencji z "Wiadomościami Literackimi". Wprowadził do literatury całą plejadę wybitnych autorów młodszej generacji: Jerzego Andrzejewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wojciecha Żukrowskiego, Jerzego Pietrkiewicza, Wincentego Burka, Czesława Straszewicza, Jana Bajkowskiego, Jerzego Waldorffa. Pisywali w nim również Bolesław Miciński, Adolf Nowaczyński, Wojciech Wasiutyński, Jan Mosdorf, Karol Zbyszewski, Konstanty Regamey.
To ww pisywał w gazecie narodowców  , grzech w skali 1 do 100 , na poziomie 95 .


Naprawdę uważasz, że pisanie w okresie międzywojennym w „Prosto z mostu” dyskwalifikuje autora? I że można to w jednym rzędzie stawiać tego rodzaju działalność literacką z pisaniem po wojnie peanów na cześć Stalina?

Poglądy endecji nie są mi bliskie, ale różnica poglądów to coś zupełnie innego, aniżeli pochwała zbrodni i zdrady, a tym była działalność J. Tuwima w okresie powojennym….

Wypowiedzi Tuwima z okresu międzywojennego uważam za bełkot, a wiersz zaprezentowany przez Gnome to prymitywna agitka, ale cóż – takie miał poglądy i miał do nich prawo. W zupełnie innych kategoriach postrzegam jego działalność w okresie powojennym.

I już tli się, czekając, ta łuna
Legend przyszłych o Wiośnie, o Wschodzie,
I zakwitniesz, zakwitniesz na strunach,
Twórco ery, radziecki narodzie!
Wieki dadzą ci rangę bajeczną:
Epos – jakaś wszechludzka Byline,
Z Rewolucją, krasawicą wieczną,
Z wiecznie żywym herosem Stalinem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/12/2010, 19:36 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 30/12/2010, 19:28)
QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:24)
Nie , nic mi się nie pomyliło , w przeciwieństwie do typowego śledczego  MBP , widzę różnice miedzy faszyzmem a opcja narodowa działająca dla niepodległości Polski .
Problem w tym ze ja te różnice znam , a wyczuwasz różnice w propagandzie lat stalinowskich , czy nie pisano o polskim faszyzmie ( vide ND ) , poeta jak Gałczyński , miał związki tzn publikował w piśmie narodowym , ale był potrzebny bo dobrze pisał , bo był dyspozycyjny , i znany jeszcze przed wojna , odwdzięczył się dobrze , pięknym panegirykiem "Umarł Stalin".


No, to co, do cholery mamy mu wybaczać, jeśli chodzi o ten "faszyzm"? confused1.gif

Napisałem: czy Tuwimowi wybaczono by flirt z faszyzmem (mając na mysli wojne, oczywiście), a Ty: czy KIG wybaczono flirt z faszyzmem i to się jeszcze okazuje, że masz na myślki przedwojenną endecję? Z punktu widzenia niepodległości Polski, co tu wybaczać, się pytam?
*


Jaki Faszyzm w wydaniu Tuwima ???
Nawet hipoteczny nie wchodzi w rachubę , dopiero co spalono , zagazowano , zagłodzono 6 000 000 jego współwyznawców .
 
Post #36

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/12/2010, 19:40 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:36)
QUOTE(emigrant @ 30/12/2010, 19:28)
QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:24)
Nie , nic mi się nie pomyliło , w przeciwieństwie do typowego śledczego  MBP , widzę różnice miedzy faszyzmem a opcja narodowa działająca dla niepodległości Polski .
Problem w tym ze ja te różnice znam , a wyczuwasz różnice w propagandzie lat stalinowskich , czy nie pisano o polskim faszyzmie ( vide ND ) , poeta jak Gałczyński , miał związki tzn publikował w piśmie narodowym , ale był potrzebny bo dobrze pisał , bo był dyspozycyjny , i znany jeszcze przed wojna , odwdzięczył się dobrze , pięknym panegirykiem "Umarł Stalin".


No, to co, do cholery mamy mu wybaczać, jeśli chodzi o ten "faszyzm"? confused1.gif

Napisałem: czy Tuwimowi wybaczono by flirt z faszyzmem (mając na mysli wojne, oczywiście), a Ty: czy KIG wybaczono flirt z faszyzmem i to się jeszcze okazuje, że masz na myślki przedwojenną endecję? Z punktu widzenia niepodległości Polski, co tu wybaczać, się pytam?
*


Jaki Faszyzm w wydaniu Tuwima ???
Nawet hipoteczny nie wchodzi w rachubę , dopiero co spalono , zagazowano , zagłodzono 6 000 000 jego współwyznawców .
*


No, właśnie. Byłoby to niewybaczalne, gdyby flirtował z taka władzą. A jak flirtował z władzą, która rozstrzelała setki tysięcy i zagłodziła miliony to jest: hej, ale wiersze przynajmniej fajne pisał, zreszta inni także flirtowali, niech ten, kto jest bez winy rzuci kamieniem, itd...
Ciekawe podejście.
Tak a propos, Hemar uważał Tuwima za zwykłą świnię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 30/12/2010, 19:46 Quote Post

QUOTE(Lancaster)
Wow , Baribal ,
Czasem piszesz tak górnolotnie ze ja biedny prostaczek nie wiem pokryć lica rumieńcem wstydu , czy uśmiechnąć się złośliwie rolleyes.gif

To już nawet "Misia" nie można sparafrazować, nie wywołując przy tym mieszanych uczuć?tongue.gif

QUOTE(Emigrant)
No, właśnie. Byłoby to niewybaczalne, gdyby flirtował z taka władzą. A jak flirtował z władzą, która rozstrzelała setki tysięcy i zagłodziła miliony to jest: hej, ale wiersze przynajmniej fajne pisał, zreszta inni także flirtowali, niech ten, kto jest bez winy rzuci kamieniem, itd...

Ja tam materiały propagandowe wielkich totalitaryzmów bardzo lubię, komuniści/naziści w odróżnieniu od liberałów, lub konserwatystów mieli przynajmniej jakiś polot, że aż chce się oglądać.wink.gif

Ten post był edytowany przez Baribal: 30/12/2010, 19:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/12/2010, 19:53 Quote Post

Tu nastąpił jakiś błąd w pierwotnej komunikacji miedzy nami :
a)
QUOTE
Naprawdę uważasz, że pisanie w okresie międzywojennym w „Prosto z mostu” dyskwalifikuje autora? I że można to w jednym rzędzie stawiać tego rodzaju działalność literacką z pisaniem po wojnie peanów na cześć Stalina?

Nie nie uważam i ciekawi mnie jak doszedłeś do tak kategorycznych wniosków .
cool.gif
QUOTE
No, właśnie. Byłoby to niewybaczalne, gdyby flirtował z taka władzą. A jak flirtował z władzą, która rozstrzelała setki tysięcy i zagłodziła miliony to jest: hej, ale wiersze przynajmniej fajne pisał, zreszta inni także flirtowali, niech ten, kto jest bez winy rzuci kamieniem, itd...
Ciekawe podejście.
Tak a propos, Hemar uważał Tuwima za zwykłą świnię.

Hemar miał do tego prawo , co do rzucania kamieniami , umknął ci link do piosenki Kazika .

Jak już pisałem nie lubię pisać o kulturze w ramach sporu ideologicznego , bo no właśnie artyści i Ci z talentem i kompletne beztalencia piszą do i z laski mecenasów , a czasem i ci dyspozycyjni są warci przeczytania jak wspominany Konstanty Ildefons Gałczyński , cz Tuwim
 
Post #39

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/12/2010, 19:58 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:53)
Jak już pisałem nie lubię pisać o kulturze w ramach sporu ideologicznego , bo no właśnie artyści i Ci z talentem i kompletne beztalencia piszą do i z laski mecenasów , a czasem i ci dyspozycyjni są warci przeczytania jak wspominany Konstanty Ildefons Gałczyński , cz Tuwim

Dobra, zostawmy to. Chyba i tak mamy to samo zdanie w tym temacie, tylko jakimś okrakiem dochodzimy do konsensusu.
Co do Kazika, to nic mi nie umknęło. Nie wysłuchałem więcej niż parenaście sekund. Nie trawię takiej kakofonii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 30/12/2010, 20:16 Quote Post

QUOTE(Erich @ 30/12/2010, 18:05)
Obawiam się że bycie lewakiem(którym nie jestem) jest lepsze niż bycie prostakiem ale... cóż... czego mogę się spodziewać po człowieku który otwarcie deklaruje się jako rasista
*


Nie wiem czy jestem prostakiem i z całą pewnością i ty tego nie wiesz. Za to lektura twoich postów jasno wskazuje, że niestety jesteś lewakiem.
QUOTE(Erich @ 30/12/2010, 18:05)
czego mogę się spodziewać po człowieku który otwarcie deklaruje się jako rasista
*


Gdzie napisałem, że jestem rasistą? A poza tym nawet gdybym nim w istocie był, to co, miałbym się z tym kryć?
QUOTE(lancaster @ 30/12/2010, 19:43)
Tuwim uległ Ciemnej Stronie Mocy  ( co prawda ulegał jej jeszcze w międzywojniu co dodaje mu autentyzmu )
*


Tym bardziej jest postacią podejrzaną.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 30/12/2010, 22:33 Quote Post

QUOTE
[Obawiam się że bycie lewakiem(którym nie jestem) jest lepsze niż bycie prostakiem ale... cóż... czego mogę się spodziewać po człowieku który otwarcie deklaruje się jako rasista
Nie wiem czy jestem prostakiem i z całą pewnością i ty tego nie wiesz. Za to lektura twoich postów jasno wskazuje, że niestety jesteś lewakiem.

Niestety bycie lewakiem zobowiązuję do oskarżania innych o rasizm. wink.gif

Generalnie samemu Tuwimowi bym trochę odpuścił gdyż cierpiał całe życie na nerwicę i depresję, co się przekładało na jego życie. Skamandrytów można nie lubić, ale Tuwim akurat pisał dość ciekawie dzięki swej grze słów. Bardziej negatywnie oceniam inne postacie z Skamandra jak choćby Iwaszkiewicz.

Ten post był edytowany przez salvusek: 30/12/2010, 22:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 30/12/2010, 23:01 Quote Post

QUOTE
Niestety bycie lewakiem zobowiązuję do oskarżania innych o rasizm.
Tu nie ma żadnych oskarżeń, idzie o antysemityzm, do którego oskarżony sam się przyznał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 30/12/2010, 23:04 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 30/12/2010, 23:01)
QUOTE
Niestety bycie lewakiem zobowiązuję do oskarżania innych o rasizm.
Tu nie ma żadnych oskarżeń, idzie o antysemityzm, do którego oskarżony sam się przyznał.
*


Przyznam, że nie czytałem tematu od początku. A skoro się przyznał to sprawa jego poglądów, nie mnie kogoś oceniać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 31/12/2010, 9:23 Quote Post

Obywatele
Nie idźcie tą drogą i skończcie rozważania na temat żydokomuny, bo to jest osobny temat. Skupcie się na Tuwimie i jego pro lub antypaństwowej działalności. Inaczej zacznę kasować kolejne posty nie na temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

9 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej