Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sandały Hoplity: jakie nosił ?,
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/03/2008, 9:38 Quote Post

Witajcie!
Szukałem w necie i znalazłem sporo. mamy troche rzeźb, troche znalezisk rozrzuconych w czasie. Może jednak mielibyście coś na co nie trafiłem. Potrzebuję do rekonstrukcji wzorów sandałów greckich, najlepiej na V w pne. Oczywiście chodzi o wykożystywane przez hoplitów. To większość zwykłe obówie, ale nie każdy taki się też nadawał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 12/03/2008, 13:16 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 12/03/2008, 10:38)
Witajcie!
Szukałem w necie i znalazłem sporo. mamy troche rzeźb, troche znalezisk rozrzuconych w czasie. Może jednak mielibyście coś na co nie trafiłem. Potrzebuję do rekonstrukcji wzorów sandałów greckich, najlepiej na V w pne. Oczywiście chodzi o wykożystywane przez hoplitów. To większość zwykłe obówie, ale nie każdy taki się też nadawał.
*



Ze swojej strony doradziłbym Ci książkę Bronisława Szubelaka pt. "Hoplita grecki - studium bronioznawcze". Tam znajdziesz opis wszystkich części ubioru helleńskiej piechoty ciężkiej, tylko niestety trochę krótki.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/03/2008, 8:29 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 12/03/2008, 13:16)
QUOTE(Theodorus @ 12/03/2008, 10:38)
Witajcie!
Szukałem w necie i znalazłem sporo. mamy troche rzeźb, troche znalezisk rozrzuconych w czasie. Może jednak mielibyście coś na co nie trafiłem. Potrzebuję do rekonstrukcji wzorów sandałów greckich, najlepiej na V w pne. Oczywiście chodzi o wykożystywane przez hoplitów. To większość zwykłe obówie, ale nie każdy taki się też nadawał.
*



Ze swojej strony doradziłbym Ci książkę Bronisława Szubelaka pt. "Hoplita grecki - studium bronioznawcze". Tam znajdziesz opis wszystkich części ubioru helleńskiej piechoty ciężkiej, tylko niestety trochę krótki.

Pozdrawiam!
*


Mam to. Ale dzięki:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Lu Tzy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 349
Nr użytkownika: 35.496

BJSZ
 
 
post 13/03/2008, 21:52 Quote Post

Niewiele wiecej, jak sadze, znajdziesz. Nie slyszalem o jakichkolwiek znaleziskach - jestes zdany naz ikonografie, a te, jak mysle, 'przerobiles' dokladnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 30/03/2008, 13:20 Quote Post

Theodorze, pytasz o opracowania czy źródła? W tej chwili przychodzi mi tylko do głowy - ze źródeł - opis w Plutarcha Zywotach w żywocie Aleksandra MAcedońskiego wzmianka o tym, jak jego zołnierze po zdobyciu Babilonu i skarbca Dariusza wbijali w podeszwy sandałów ćwieki ze srebra.
Czy znasz anglojęzyczną serię OSPREY - MEN AT ARMS? Mam na pdfie cały zeszyt o greckim hoplicie, tam powinna być bibloigrafia.
Jak wrócę do domu to sprawdzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
szamszir
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 43.428

Stopień akademicki: ...
Zawód: niezbyt lubiany
 
 
post 30/03/2008, 14:02 Quote Post

W malarstwie wazowym (w tym co przeglądałem) hoplici najczęściej walczą na bosaka.
jedynie na wazie "Achilles opatruje Patroklesa" Achilles ma sandały

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Triarius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 55.282

Marcin Kujawa
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 22/04/2009, 14:21 Quote Post

QUOTE(szamszir @ 30/03/2008, 14:02)
W malarstwie wazowym (w tym co przeglądałem) hoplici najczęściej walczą na bosaka.
jedynie na wazie "Achilles opatruje Patroklesa" Achilles ma sandały
*



Wizerunek biegnącego hoplity ateńskiego (ok. 510 r. p.n.e.) z Muzeum na Akropolu pokazuje hoplitę z włócznią, okrągłą tarczą i w hełmie, lecz bez sandałów. Tak to zresztą najczęściej wyglądało. Pisze o tym także Ksenofont, wg którego Likurg, aby "nie wydelikacać stóp obuwiem nakazywał młodym Spartiatom hartowanie stóp przez chodzenie boso.
Pozdro
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 22/04/2009, 18:32 Quote Post

Zaraz zaraz - przy okazji opisu przebijania się części Platejczyków przez pierścień oblężenia ich miasta Tukidydes wspominał o tym, że uciekający zdjęli po jednym sandale żeby robić mniej hałasu, a zapewnić sobie pewniejsze oparcie stopy niż na boso.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 23/04/2009, 6:59 Quote Post

A czemu Grecy nie wpadli na pomysł buta pełnego? Znacznie wygodniejszego do długich marszów czy biegów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 23/04/2009, 7:40 Quote Post

QUOTE(balum @ 23/04/2009, 7:59)
A czemu Grecy nie wpadli na pomysł buta pełnego? Znacznie wygodniejszego do długich marszów czy biegów.
*

Ale chyba i duzo cieplej wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Triarius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 55.282

Marcin Kujawa
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 23/04/2009, 16:14 Quote Post

QUOTE(Anders @ 22/04/2009, 18:32)
Zaraz zaraz - przy okazji opisu przebijania się części Platejczyków przez pierścień oblężenia ich miasta Tukidydes wspominał o tym, że uciekający zdjęli po jednym sandale żeby robić mniej hałasu, a zapewnić sobie pewniejsze oparcie stopy niż na boso.
*



Jak widać, z tymi sandałami nie wszystko jest takie oczywiste, jak myślałem.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 18/08/2009, 7:27 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 12/03/2008, 9:38)
Witajcie!
Szukałem w necie i znalazłem sporo. mamy troche rzeźb, troche znalezisk rozrzuconych w czasie. Może jednak mielibyście coś na co nie trafiłem. Potrzebuję do rekonstrukcji wzorów sandałów greckich, najlepiej na V w pne. Oczywiście chodzi o wykożystywane przez hoplitów. To większość zwykłe obówie, ale nie każdy taki się też nadawał.
*



Hej,
spotkałem się z sugestią, że hoplici waczyli boso z przyczyn religijnych - wierzyli, że kontakt z matką-ziemią ma dodawać im sił.
Oczywiście, macedończycy mogli mieć inny na to pogląd, podobnie zresztą hoplici w trakcie przemarszów nosili sandały.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #12

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 18/08/2009, 12:06 Quote Post

Dzięki. Mam już sporo materiałów. Kilka rekonstrukcji sandałów też dla odtwórców już wykonałem. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 10/10/2009, 11:08 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 18/08/2009, 12:06)
Dzięki. Mam już sporo materiałów. Kilka rekonstrukcji sandałów też dla odtwórców już wykonałem. Dziękuję wszystkim za pomoc.
*



Hej,
czy możesz napisać coś o tym więcej? Bo na przedstawieniach figuralnych na wazach widziałem jedynie hoplitów walczących boso.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #14

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 26/02/2010, 9:43 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 10/10/2009, 11:08)
QUOTE(Theodorus @ 18/08/2009, 12:06)
Dzięki. Mam już sporo materiałów. Kilka rekonstrukcji sandałów też dla odtwórców już wykonałem. Dziękuję wszystkim za pomoc.
*



Hej,
czy możesz napisać coś o tym więcej? Bo na przedstawieniach figuralnych na wazach widziałem jedynie hoplitów walczących boso.
Pozdrawiam, Andrzej
*


Cóż więcej? Tylko tyle, że dla kilku osób zajmujących się rekonstrukcją okresu klasycznego wykonałem najprostrze sandałki biggrin.gif

Jeśli ktoś ma w swoich zbiorach przedstawiania sandałów ze szczegółami, by na ich podstawie dało się wykonać rekonstrukcję, to będę bardzo wdzięczny. Sporo osób przygotowjue się w ramach projektu Maraton 2011 na imprezę w Grecji (o ile ta nie splajtuje :/ ) i świetnie jakby był większy wybór obówia na początek V w pne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej