Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
33 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy miasta odbudowane to „dekoracja do filmu” ?
     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.036
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 14/01/2012, 23:57 Quote Post

„Lublin zawsze był dla mnie miastem prawdziwszym niż Gdańsk. Gdańsk był w stu procentach zburzony, spalony i odbudowany od piwnic. I jak idę lubelskim Starym Miastem i widzę tablicę, że przy tym domu Jan Kochanowski doznał wylewu, to ja wiem, że ten kamień jest epicką prawdą. To miejsce jest dla mnie szalenie ważne, mogę go dotknąć w sensie fizycznym.
W Gdańsku to wszystko jest fikcja i lipa, dekoracja do filmu wybudowana po 1947 roku. I w związku z tym ja mam zawsze takie poczucie, że w Lublinie dotykam historii Polski. Tak jak w Krakowie i we Lwowie. W Lublinie mam poczucie, że obcuję z historią Polski.”

Autor: Paweł Huelle

Czy macie rowniez takie odczucia wobec miast odbudowanych po wojnie (Wroclaw, Gdansk, Poznan, Warszawa ,itd.)? Jaki jest powod tego, ze miasto Krakow (czasami Torun czy Zamosc) jest uwazane za najpiekniejsze w Polsce? Dlaczego Lwow czy Krakow maja taka wspaniala atmosfere i klimat? Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, Warszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu”?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 11:49 Quote Post

NIestety, historię mamy taką a nie inną, miasta, o których piszesz mogły nie istnieć wogóle lub istnieć w formie takiej, jak obecnie, wybrano mniejsze zło. Co do Lublina tocieszę się niezwykle, że jest tak, jak jest bo i ja codziennie mogę dotknąć tych kamieni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 15/01/2012, 12:16 Quote Post

QUOTE
Czy macie rowniez takie odczucia wobec miast odbudowanych po wojnie (Wroclaw, Gdansk, Poznan, Warszawa ,itd.)? Jaki jest powod tego, ze miasto Krakow (czasami Torun czy Zamosc) jest uwazane za najpiekniejsze w Polsce? Dlaczego Lwow czy Krakow maja taka wspaniala atmosfere i klimat? Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, Warszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu”?

Dokładnie , mieszkając w czasie studiów w Warszawie niedaleko Starego i Nowego Miasta , siłą rzeczy poznałem te dwie " dzielnice "Stolicy i ich sztuczność , aż rzucała się w oczy . Możliwe ze dla tego ze miałem zachowane w pamięci oryginalne małe śląskie miasteczka , które nie uległy zniszczeniom wojennym ( przynajmniej nie wszystkie ) , a gdzie przez rok mieszkałem w kamienicy z 1576 roku .
Jednak nie odmawiam warszawskiemu Staremu i Nowemu Miastu uroku , atmosfery , i spełnia swoja role jako miejsce dla turystów , czy tez randkowej strefy dla Warszawiaków smile.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 15/01/2012, 12:16
 
Post #3

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 12:38 Quote Post

Jestem wielkim zwolennikiem rekonstrukcji i historyzmu. Oryginalnych zabytków nie zastąpią, ale i tak są o niebo lepsze od czegokolwiek innego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 12:41 Quote Post

QUOTE
ale i tak są o niebo lepsze od czegokolwiek innego.
Przede wszystkim są lepsze od niczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/01/2012, 12:54 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 15/01/2012, 13:38)
Jestem wielkim zwolennikiem rekonstrukcji i historyzmu. Oryginalnych zabytków nie zastąpią, ale i tak są o niebo lepsze od czegokolwiek innego.
*


Niby owe atrapy jak poznański koszmarek czy warszawski ratusz na Placu Teatralnym sa lepsze od dobrego projektu porzadnie wykonanego architektury nowej? Nie uważam. Wystarczy porównac ów przykład warszawski z np. zabudową wschodniej pierzei Placu Trzech Krzyży.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 13:10 Quote Post

Świetna rekonstrukcja fasady oby takich więcej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 13:13 Quote Post

W Lublinie razi mnie natomiast zabudowa pierzei Placu zamkowego na miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej, wykonana w stylu Pseudo-renesansowym, nic takiego nigdy tam nie stało, po wojnie stanęło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/01/2012, 13:25 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 14/01/2012, 23:57)
Czy macie rowniez takie odczucia wobec miast odbudowanych po wojnie (Wroclaw, Gdansk, Poznan, Warszawa ,itd.)? Jaki jest powod tego, ze miasto Krakow (czasami Torun czy Zamosc) jest uwazane za najpiekniejsze w Polsce? Dlaczego Lwow czy Krakow maja taka wspaniala atmosfere i klimat? Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, Warszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu”?


Nie ma tego złego...
W przypadku Wrocławia, jak ktoś próbuje dowodzić, że to niemieckie miasto, to pokazuję zdjęcia Wrocławia (w tym jego zabytków) z 1945 i obecne. To zazwyczaj wystarczy, żeby przekonać, że dzisiaj Wrocław to polskie, a nie niemieckie miasto. Po Niemcach zostały ruiny. Dzisiaj Wrocław kwitnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 13:26 Quote Post

Klasyczny socreal, nieźle się w starówkę wkomponowuje. Wolałby kolega bloki z wielkiej płyty?
Przy rekonstrukcjach tak to już jest, że odbudowuje się to co najbardziej wartościowe, a nie jak leci. Proszę zwrócić uwagę na Drezno, pieczołowicie się odtwarza najważniejsze i najbardziej unikalne budowle, a reszta ma się tylko dobrze komponować i nie razić wśród nich.
http://imageshack.us/f/60/image57004jy0.jpg/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 13:32 Quote Post

QUOTE
Klasyczny socreal, nieźle się w starówkę wkomponowuje
Nie wiem, czy to do mnie, jeśli tak, to wolał bym większe planty niż tego pseudo-historycznego potworka bo, jako żywo nic takiego tam nigdy nie stało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/01/2012, 14:17 Quote Post

O zamku w Poznaniu i w ogóle o odbudowach jest już wątek http://www.historycy.org/index.php?showtop...87&#entry870687.
Nie mam nic przeciwko takim inwestycjom, poza tym że akurat ta jest paskudna. Ale to rzecz gustu.
QUOTE
Wolałby kolega bloki z wielkiej płyty?

Lubelski plac zamkowy to herezja głównie urbanistyczna. Ja wolałbym żeby odtworzono ulicę Szeroką i żydowskie zaułki. Jak ten rejon przebudowywano, wielkiej płyty u nas jeszcze nie było. Coś mi się przypomina, że był to dar ZSRR, nawet kiedyś znałem nazwisko radzieckiego architekta - ale wyguglać nie mogę, może pamięć mnie zawodzi.
QUOTE
223 lata, tyle dokładnie potrzebują wymienione miasta, by nie były dekoracjami do filmów.

Lubelski zamek, poza kaplicą i donżonem, ma niecałe 200 lat, a jako zabytek w ludzkiej świadomości funkcjonuje już co najmniej pół wieku. 150 lat wystarczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 15:09 Quote Post

Budynek Teatru im. Juliusza Osterwy nie jest zabytkiem? O ile wiem nie liczy sobie owych (wzietych z kapelusza) 223 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.036
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 15/01/2012, 15:16 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 15/01/2012, 13:25)
Nie ma tego złego...
W przypadku Wrocławia, jak ktoś próbuje dowodzić, że to niemieckie miasto, to pokazuję zdjęcia Wrocławia (w tym jego zabytków) z 1945 i obecne. To zazwyczaj wystarczy, żeby przekonać, że dzisiaj Wrocław to polskie, a nie niemieckie miasto. Po Niemcach zostały ruiny. Dzisiaj Wrocław kwitnie.
*


Dzisiejszy Wroclaw to jest odbudowane z gruzow, polskie miasto z mala domieszka zachowanej, niemieckiej architektury. Nie widze zadnych powodow, aby mowic o nim "niemieckie miasto" czy Breslau. To samo dotyczy Szczecina czy innych miast na terenach poniemieckich, ktore zostaly odbudowane przez Polakow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 15:28 Quote Post

QUOTE
nie ma to znaczenia czy to odbudowane czy autentyki
Ma jest różnica midzy zabytkiem a rekonstrukcją, szkoda, że ktoś "z branży" tego nie zauważa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

33 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej