Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rzeź Wołyńska na sowieckiej części Wołynia, Czy miała miejsce?
     
Peter Newman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.289

Piotr Nowakowski
Stopień akademicki: SPAMER - BAN
Zawód:
 
 
post 22/02/2017, 16:47 Quote Post

Mam pytanie. Wiadomo, że w trakcie Rzezi Wołyńskiej sowiecka część Wołynia była zajęta przez Niemców, tak jak jego polska część. Wiadomo tez, że przed wojną w terenach przygranicznych po sowieckiej stronie żyło dużo Polaków, tworzone były okręgi narodowościowe blisko polskiej granicy. Wiem, że wielu z nich w czasie tzw. Akcji Polskiej zostało zamordowanych lub wywiezionych na Sybir. Ale wielu udało się ocaleć.
Czy do rzezi dochodziło tylko na polskim Wołyniu, czy na sowieckim takze? Czy to było tak, ze jedna wioska stojaca po polskiej stronie była mordowana przez UPA, a wioska obok stojąca po sowieckiej stronie juz nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 22/02/2017, 20:38 Quote Post

A to czasem nie było tak, że te tereny były zajęte przez Niemców i ludobójstwa dochodziły właśnie za okupacji hitlerowskiej.

Gdy Sowieci odpierali Niemców i wchodzili na tereny Wołynia to AK wraz z Armią Czerwoną walczyła z oddziałami UPA. Raczej wątpię w to, że gdy Rosjanie już przebywali na Wołyniu to dochodziło do mordowania Polaków. Nawet znam relację pewnej starszej pani, która opowiadała, że jak Rosjanie weszli to w końcu można było odetchnąć z ulgą od nieskończonego strachu przed Ukraińcami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Peter Newman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.289

Piotr Nowakowski
Stopień akademicki: SPAMER - BAN
Zawód:
 
 
post 22/02/2017, 20:50 Quote Post

QUOTE(Polak1962 @ 22/02/2017, 20:38)
A to czasem nie było tak, że te tereny były zajęte przez Niemców i ludobójstwa dochodziły właśnie za okupacji hitlerowskiej.

Gdy Sowieci odpierali Niemców i wchodzili na tereny Wołynia to AK wraz z Armią Czerwoną walczyła z oddziałami UPA. Raczej wątpię w to, że gdy Rosjanie już przebywali na Wołyniu to dochodziło do mordowania Polaków. Nawet znam relację pewnej starszej pani, która opowiadała, że jak Rosjanie weszli to w końcu można było odetchnąć z ulgą od nieskończonego strachu przed Ukraińcami.
*


No właśnie wiem ze mordy byly dokonywane pod okupacja niemiecką. Ale dalsza czesc Wołynia, ta sowiecka przed wojna nie wchodzaca w skład Polski, tez byla w czasie Rzezi pod zarządem niemieckim. Wiec pytam czy na sowieckiej Ukrainie, wtedy pod okupacja niemiecka, tez dochodziło do mordów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
dak04
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 67.148

Dariusz Kutyla
 
 
post 22/02/2017, 21:03 Quote Post

Rzeź wołyńska to 1943 rok - a gdzie wtedy byli Rosjanie???

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/02/2017, 10:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 22/02/2017, 21:09 Quote Post

Ale jemu chodzi o tereny nie o czas. Krótko mówiąc czy UPA działała na przedwojennych obszarach Sojuza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Peter Newman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 101.289

Piotr Nowakowski
Stopień akademicki: SPAMER - BAN
Zawód:
 
 
post 22/02/2017, 21:11 Quote Post

QUOTE(1234 @ 22/02/2017, 21:03)
Ale jemu chodzi o tereny nie o czas. Krótko mówiąc czy UPA działała na przedwojennych obszarach Sojuza.
*


O, właśnie. Moze troche chaotycznie napisalem.


A gdzie, studencie, ci sie tak spieszy, ze
nie masz czasu na poprawne sformulowanie pytania ???
Moderator N_S



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/02/2017, 10:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Polak1962
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 86.334

 
 
post 22/02/2017, 21:15 Quote Post

Ja wiem o co chodzi Panu Peter Newman. Bardzo dobre pytanie postawił. Chodzi o to, że tylko zachodnia część Wołynia była po stronie polskiej i tam odgrywała się głównie rzez.
Właśnie sprawdzałem struktury organizacji UPA gdzie działali i obserwując mapkę to działali również w na terenach obwodu żytomierskiego, więc terenów, które nie wliczały się do II RP.

Odpowiadając na pytanie: Sądzę, że jak najbardziej. jeśli banderowcy tam przebywali to na pewno w jakimś celu. Tym bardziej, że Polacy też tam przebywali.

PS: Warto też wspomnieć, że nie tylko na Wołyniu oddziały UPA mordowały Polaków, ale również w województwie Poleskim, Tarnopolskim, Stanisławowskim czy Lwowskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 23/02/2017, 2:51 Quote Post

QUOTE(Peter Newman @ 22/02/2017, 16:47)
Mam pytanie. Wiadomo, że w trakcie Rzezi Wołyńskiej sowiecka część Wołynia była zajęta przez Niemców, tak jak jego polska część.  Wiadomo tez, że przed wojną w terenach przygranicznych po sowieckiej stronie żyło dużo Polaków, tworzone były okręgi narodowościowe blisko polskiej granicy. Wiem, że wielu z nich w czasie tzw. Akcji Polskiej zostało zamordowanych lub wywiezionych na Sybir. Ale wielu udało się ocaleć.
Czy do rzezi dochodziło tylko na polskim Wołyniu, czy na sowieckim takze? Czy to było tak, ze jedna wioska stojaca po polskiej stronie była mordowana przez UPA, a wioska obok stojąca po sowieckiej stronie juz nie?
*


W momencie trwania Rzezi Wołyńskiej, nie było żadnego Wołynia Sowieckiego, całość znajdowała się pod okupacją niemiecką. UPA i komuniści się ze sobą dozgonnie nienawidzili i nie było możliwości, aby Sowieci pozwolili na nieskrępowane zbrodnie popelniane przez Ukraińców. Zresztą partyzantka radziecka niejednokrotnie pomagała Polakom na Wołyniu ratując tysiącom życie.
A kiedy w 1944 na nowo, tymczasowo podzielono Wołyń na część niemiecką i radziecką, to na granicy przebiegała linia frontu, czyli coś, czego oddziały partyzanckie za bardzo nie lubią.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/02/2017, 10:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 24/02/2017, 16:52 Quote Post

Mapa działalności UPA:
user posted image

Ja bym sformułował pytanie, czy UPA w trakcie wojny działała na wschodnim Wołyniu (rejon Żytomierza) i na Podolu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
erde
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 53.933

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 25/02/2017, 0:08 Quote Post

QUOTE(Ferdas @ 24/02/2017, 16:52)
Mapa działalności UPA:
user posted image

Ja bym sformułował pytanie, czy UPA w trakcie wojny działała na wschodnim Wołyniu (rejon Żytomierza) i na Podolu.
*


Zamiast usuwać post może trzeba było opisać dla użytkownika oznaczenia na mapie wink.gif upa zachód zbliżony do rózowego północ łosiosowy południe morelowy
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 25/02/2017, 0:19 Quote Post

Obwód Wołyński, Волинська область, ze stolicą w Łucku, to taka sobie plamka na mapie współczesnej Ukrainy. Przed wojną należało to w całości do Polski. Nie było sowieckiego Wołynia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_wo%C5%82y%C5%84ski
Było za to sowieckie coś innego, ale tam lokalnego UPA nie było, bo żywi miejscowi byli zagłodzeni i nie mieli siły, aby harcować z karabinami czy widłami. Zresztą, któż by śmiał pod władzą sowiecką.
Nasz Hrubieszów, to też podobno Wołyń. Nie wiem co jeszcze i według czyich kryteriów.

Wygląda na to, że Niemcy nie mieli interesu w roku 1943 aby wspierać Ukraińców i nie wspierali.

CODE
Od wiosny 1943 r. Wołyń ogarnęła zbrodnia i chaos, nad którym Niemcy nie byli zdolni zapanować. Z jednej strony napady UPA na polskie osiedla i zrewoltowana wieś ukraińska sabotująca obowiązek zdawania kontyngentów i inne zarządzenia niemieckie, z drugiej nieustanne różnego rodzaju akcje dywersyjne, z których najdotkliwsze były niszczenia linii transportów kolejowych, powodujących wielodniowe zahamowania komunikacji z frontem i Rzeszą. Do miast ściągali śmiertelnie zagrożeni Polacy, a na ich polach pozostały niezebrane plony. Gospodarcza eksploatacja Wołynia załamała się, Niemcy nie mogli ściągnąć kontyngentów żywnościowych. Przystąpili więc do akcji odwetowych, dokonując latem 1943 r. wielu pacyfikacji, w których palili wsie ukraińskie, niektóre nawet bombardowali i rozstrzeliwali napotkanych ludzi (59).

Zagłada dotknęła głównie polską ludność wiejską, bowiem w miastach znajdowały się większe załogi niemieckie lub cudzoziemskie na służbie niemieckiej (Węgrzy, Francuzi, Holendrzy), ściągnięte na Wołyń po ucieczce policjantów ukraińskich jako reakcja na działania UPA, których obecność powstrzymywała OUN-UPA od zmasowanych napadów i dzięki temu atakowane były tylko przedmieścia (69).


Tu więcej o tym:
http://www.nawolyniu.pl/artykuly/okupacja.htm


Ten post był edytowany przez Grapeshot: 25/02/2017, 5:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/02/2017, 0:20 Quote Post

Zacząłem próbować to robić, ale Ktoś okazał się być "mądrzejszy".

Czym była część Ukraińskiej Armii Powstańczej pod nazwą "Piedień"?

Tu się nie rozchodzi o kłótnie, tylko żeby zrozumieć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 25/02/2017, 0:49 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 25/02/2017, 0:20)
Czym była część Ukraińskiej Armii Powstańczej pod nazwą "Piedień"?
*


Tak dla ścisłości, na mapie jest napisane "Piwdiń", czyli "południe".
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/02/2017, 1:07 Quote Post

південь.
Zgoda.
Ale dalej nie wiadomo kto tam dowodził.
I co to było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 25/02/2017, 8:58 Quote Post

No tak, rzeczywiście, chciałem poprawić i sam się pomyliłem.
Dowodzili kolejno Wasyl Kuk, Petro Olijnyk, Semen Kotyk i "Harmasz". W skład wchodziły okręgi "Chołodnyj Jar", "Umań" i "Winnycja". W 1944 r. liczyły łącznie dobrze ponad 1000 osób, w połowie 1946 r. - ok 150.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej