Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy władca nowożytny XVI/XVII w.,
 
Najwybitniejszy władca nowożytny?
Elżbieta I [ 48 ]  [18.60%]
Henryk VIII [ 5 ]  [1.94%]
Karol V Habsburg [ 25 ]  [9.69%]
Oliver Cromwell [ 15 ]  [5.81%]
Ludwik XIV [ 55 ]  [21.32%]
Iwan Groźny [ 12 ]  [4.65%]
Gustaw Adolf [ 54 ]  [20.93%]
Sulejman Wspaniały [ 44 ]  [17.05%]
Suma głosów: 258
Goście nie mogą głosować 
     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 21/08/2005, 2:43 Quote Post

Głosujcie, bo ja osobiscie kandydata nie mam:) Jednak nie brałem pod uwagę XVIII wieku (wyjątek Ludwik XIV, ale zaczął w XVII więc się mieści w ankiecie)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 21/08/2005, 3:20 Quote Post

Posrod Twoich typow Cromvell nigdy nie byl koronowany i chociaz przyjal tytul Lord Protector to nie zaliczylbym go do wladcow.Moim typem bylby Henryk IV-pierwszy z Burbonow na tronie francuskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 21/08/2005, 8:30 Quote Post

Czy muszę pisać, kogo zaznaczyłem? wink.gif
Za całokształt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 21/08/2005, 11:28 Quote Post

Stawiam na Sulejmana Wspaniałego pod jego rządami Turcja stała się najpotężniejszym imperium świata
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 21/08/2005, 14:07 Quote Post

QUOTE
Głosujcie, bo ja osobiscie kandydata nie mam:) Jednak nie brałem pod uwagę XVIII wieku (wyjątek Ludwik XIV, ale zaczął w XVII więc się mieści w ankiecie)

W sumie to ja się zgadzam z Twoimi słowami. Ciężko byłoby mi wybrać jednego kandydata. Każdemu zapisuje się inne zasługi, każdy robił coś innego i inaczej. To nie XIX wiek, gdzie można bez wahania postawić na Napoleona. Ja tylko dodaje komentarz, a nie będę głosował, tylko dam komnetarz smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 21/08/2005, 15:37 Quote Post

władca państwa, to nie jest w moim mniemaniu zawsze koronowana głowa. A co do Henryka Burbona - fakt brakuje go!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 21/08/2005, 16:09 Quote Post

Zastanawiałbym się między Piotrem I Wielkim , a Elżbietą I, ich rządy miały największy wpływ na zmiany , które zaszły w krajach, którymi władali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 21/08/2005, 16:31 Quote Post

QUOTE
Głosujcie, bo ja osobiscie kandydata nie mam:)


A to dlaczego? rolleyes.gif

QUOTE
Zastanawiałbym się między Piotrem I Wielkim , a Elżbietą I, ich rządy miały największy wpływ na zmiany , które zaszły w krajach, którymi władali.


A rządy pozostałych wymienionych w ankiecie nie miały wielkiego wpływu na zmiany we władanych przez nich krajach?

QUOTE
Stawiam na Sulejmana Wspaniałego pod jego rządami Turcja stała się najpotężniejszym imperium świata


Ja także skłaniam się ku Sulejmanowi II Wspaniałemu,zwanemu również Kanuni(prawodawca).Za jego rządów imperium osmańskie przeżywało apogeum potęgi.
Przeprowadził on także reformy administracji i finansów,które umocniły wewnętrznie kraj,a także reformę armii,która była jedną z najlepszych w ówczesnej Europie.Był także wielkim mecenasem nauki i sztuki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 21/08/2005, 16:57 Quote Post

Tyle tylko , że zarówno rządy Elżbiety jak i Piotra mogą umownie oznaczać wprowadzenie ich państw w epokę nowożytną. Rządy Sulejmana, choć rzeczywiscie imponujące po względem dokonań władcy tak naprawdę nie zmieniły charakteru państwa Osmanów, co więcej po tym "apogeum świetności" nastąpił raczej regres.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 21/08/2005, 17:16 Quote Post

QUOTE
Tyle tylko , że zarówno rządy Elżbiety jak i Piotra mogą umownie oznaczać wprowadzenie ich państw w epokę nowożytną. Rządy Sulejmana, choć rzeczywiscie imponujące po względem dokonań władcy tak naprawdę nie zmieniły charakteru państwa Osmanów, co więcej po tym "apogeum świetności" nastąpił raczej regres.


Zgadzam się,jeśli patrzeć na ich rządy w kontekście kilku lat,a nawet kilku wieków.Po Sulejmanie nie było już tak wybitnych jednostek na tronie ottomańskim.Uwidoczniły się rysy wewnętrzne,które były ważną przyczyną kryzysu Porty w wiekach następnych,a w konsekwencji jej powolnego upadku.Co do wymienionych przez Ciebie władców,znaczący jest jeszcze fakt,że poczynione przez nich reformu zapoczątkowały wielkość rządzących przez nich krajów,które w następnych latach,stały się imperiami.Jednak co do Elżbiety Wielkiej to zasługi trzeba oddać także jej ojcu,Henrykowi VIII,który rozpoczął budowę państwa nowożytnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 23/08/2005, 17:27 Quote Post

Zagłosowałem na Karola Habsburga, chociaż nie wiem czy zrobiłbym to, gdyby było więcej władców do wyboru. Swoją decyzję motywuję ugruntowaniem pozycji Habsburgów jaka wtedy nastąpiła, chociaż to ten władca musiał zmierzyć się z Reformacją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 23/08/2005, 23:09 Quote Post

Juz zaglosowalem , ale po pewnym zastanowieniu
zabraklo mi tu kilku waznych postaci a mianowicie:
1.) Nadir Shah- tworca nowoczesnego panstwa
perskiego.Na gruzach rozpadlej
monarchi Safavidzkiej zatrzymal
armie Porty,zdobyl czesc Indii,
pokonal armie Marathow w bitwie
pod Panitpat 14 styczen 1761.
2.) Nurchaczi- zalozyciej dynastii mandzurskiej
3.)Kangxi- Cesarz chinski- za jego panowania
wyparto Rosjan z doliny Amuru,pokono
Dzungarow.
4.)Qianlong-doszczetnie zniszczyl resztki chanatu Dzungarskiego,zajal ziemie dzisiejszego
Turkiestanu,Kaszgarie i zchodowal dzisiejszy
Kazachstan.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 24/08/2005, 9:37 Quote Post

Zagłosowałem za Ludwikiem XIV bo z tego nie do końca reprezentatywnego grona było on chyba władcą najwiekszym, aczkolwiek trzeba tu zaznaczyć iz zbudował on potegę, niemal imperium, które jak każde inne musiało upaść, tyle że w tym przypadku sam Ludwik XIV się do upadku swego imperium przyczynił. Było dobrze gdyby nie reuniony i wojna o sukcesję hiszpańską. Z drugiej strony system jaki w efekcie finalny stworzył król słoneczko wymagał szalonej inteligencji i ogromnych zdolności których wielu mu odmawia...

Zabrakło w rankingu Fryderyka II, Katarzyny II, Henryka IV no i Fryderyka Wilhelma "WIELKIEGO ELEKTORA".
Moznaby nawet umieścić w ankiecie Zygmunta II Augusta za udaną współpracę z izba nizszą i doprowadzenie do unii polsko - litewskiej.

dyskutowałbym z kandydaturami Henryka VIII [ chyba że brać pod uwagę fakt iz spłodził Elzbietę I ], Iwana IV groźnego za sposób sprawowania władzy i skrajną brutalność.
Ciekawą i dyskusyjna kandydatura jest postać Olivera Cromwella, chociaż osobiście bym jej w nakiecie nie umieścił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 24/08/2005, 12:44 Quote Post

nie wiem czy mnie się wydaje, czy część nei wie, ze Fryderyk II czy katarzyna to w XVII wieku nie żyli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 24/08/2005, 23:30 Quote Post

QUOTE
nie wiem czy mnie się wydaje, czy część nei wie, ze Fryderyk II czy katarzyna to w XVII wieku nie żyli


sorki zwiódł mnie tytuł: " władca nowożytny", a o ile wiem to nowozytna kończy sie na rozbiorach i rewolucji francuskiej, chyba że są też inne cenzury, aczkolwiek po głębszej lektórze nagłówków juz wiem iż chodzi o XVI i XVII wiek, chociaż nadal brakuje mnie tutaj Henryka IV no i Fryderyka Wilhelma "WIELKIEGO ELEKTORA".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

13 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej