Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
30 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura: rozszerzona Historia i WoS, Temat kontynuowany od 2005
     
Obi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 10.891

Lukasz
Zawód: Uczen
 
 
post 7/11/2005, 22:53 Quote Post

Witam,
w tym roku szkolnym mam zamiar zdawać mature z rozszerzonej historii i rozszerzonego wosu,
i chcialem się dowiedzieć, jakie pomoce naukowe będą najefektywniejsze oraz w jaki sposób najefektywniej jest sie uczyć?

Pozdrawiam
Obi
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Go¶ć_maturzysta_*
 

Unregistered

 
 
post 6/04/2006, 16:32 Quote Post

Witam

Jestem maturzysta i za miesiac zdaje mature rozszerzona z historii i wos'u, w zwiazku z tym mam do Was pytanie.
Czy istnieje jakes zwiekszone prawdopodobienstwo wystapienia jakiegos tematu na np. rozszerzonej z historii??
Słyszalem ze tematy wypracowan rzadko odwoluja sie do tematów np. zwiazanych a Polska Ludowa, czasów komunizu, interpretacji rożnych kontrowersyjnych okresow w historii Polski.

W chwili obecjej w powtarzaniu do matury jestem na okresie PKWN
( powtarzam caly materiał historii od ostatnich wakacji) i nie wiem czy zaglebiac sie w jakies szczegóły czy isc dalej bo czasu coraz mniej.

Pozdrawiam
anonim
 
Post #2

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 6/04/2006, 16:54 Quote Post

Wiesz anonimie wypracowania trudno powiedziec czy rzadko czy czesto bo była matura tylko raz ta prawdziwa i BYŁ temat z komunizmu. ale nie ma się co bać bo tematy są jak wiadomo do wyboru i KAZDY z innej epoki. Wiec nie umiejac XX wieku tez da się napisać jesli sie umie drugą epokę.

A i nie zapominaj że społeczeństwo to nie jest naród! I tematy są w ramach epoki opisowe a nie szczegółowe i że najpierw się określa gdzie i kiedy się coś działo. Ale można powiedzieć jak się nie zna daty np. Obóz Sanacji rządził w Polsce od przewrotu majowego do wybuchu 1939 bez podania daty 1926 bo samo stwierdzenie od jakiegoś momentu może być (ale nie zawsze jest!) potraktowane jako podanie daty (inny przykład : Pokój X w między państwami Z i Y był w tym samym roku w którym wybrano papieża V)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pd
 

Unregistered

 
 
post 6/04/2006, 17:37 Quote Post

QUOTE(Polidaktyl @ 6/04/2006, 17:54)
ale nie ma się co bać bo tematy są jak wiadomo do wyboru i KAZDY z innej epoki.


Jesteś pewien, że z każdej epoki jest przynajmniej jeden temat na maturze??
 
Post #4

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 6/04/2006, 18:09 Quote Post

QUOTE
Jesteś pewien, że z każdej epoki jest przynajmniej jeden temat na maturze??


oo, tak dobrze to niestety nie ma ;( zawsze są do wyboru dwa tematy i każdy z innej epoki!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 6/04/2006, 21:28 Quote Post

A i epoka źródeł w II arkuszu muszą być też inne niż wypracowania ale uwaga tematyka całości jest jedna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 6/04/2006, 21:41 Quote Post

dzieki rozumiem. A co myslicie o tym ze tematy ktore byly np. na maturze probnej lub w testach publikowanych w gazetach, nie beda na maturze ??

Pozdro
anonim
 
Post #7

     
Dazzle88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 22.140

Zawód: Uczen
 
 
post 27/09/2006, 15:11 Quote Post

Witam wszystkich smile.gif

To mój pierwszy post na tym forum.

Jestem uczniem klasy III Liceum.Na maturę wybrałem rozszerzoną historię i rozszerzony WOS. Kieruje do was następujące pytanie:
Który z tych przedmiotów mam wybrać jako obowiązkowy wybrany, a który jako dodatkowy?
Spotykam się z opinią, iż historię należy wybrać jako przedmiot dodatkowy, gdyż WOS jest prostszy. Czy rzeczywiście tak jest? Wiem, że to zależy od indywidualnych odczuć, ale chciałbym poznać waszą opinię.

Osobiście nie przepadam za WOSEM, pasjonuje mnie historia, ale wiem, że powinienem zdawać te dwa przedmioty.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mogrim
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 111
Nr użytkownika: 19.144

 
 
post 28/09/2006, 19:00 Quote Post

WOSu nie można zdawać już na poziomie podstawowym (z tego co mi wiadomo).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
nazaa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 20.326

 
 
post 28/09/2006, 20:35 Quote Post

WOS można zdawać na poziomie postawowym jako przedmiot obowiązkowy, wszystkie inne zaś przedmioty dodatkowe są dostępne tylko na poziomie rozszerzonym. Dazzle88, jeśli interesuje Cię historia i siłą rzeczy czujesz się z niej lepszy, a za WOS-em nie przepadasz, to zdawaj historię jako przedmiot obowiązkowy, a WOS wybierz jako przedmiot dodatkowy. W ten sposób, nawet jeśli (odpukać!!!) się nie uda z WOS-em, a wszystkie przedmioty obowiązkowe będą zaliczone, to matura jest i tak zdana. Ja tak na przykład wybrałam - historia obowiązkowo, WOS dodatkowo, a wszystko na rozszerzonym, chociaż przy tych dziwnym przelicznikach nie wiem, czy mi się to opłaca... No, ale deklaracje można zmieniać do 20 grudnia, więc może jeszcze się coś zmieni... wink.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Mogrim
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 111
Nr użytkownika: 19.144

 
 
post 28/09/2006, 21:52 Quote Post

Rzeczywiście, sprawdziłem. Można zdawać wos jako przedmiot obowiązkowy. Zdaje sie że wprowadzono jakąś zmianę, bo przez pewien czas na cke.edu.pl była informacja że od któregoś roku nie będzie takiej możliwości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Goldi_18
 

Unregistered

 
 
post 17/03/2007, 20:17 Quote Post

Hej ....smile.gif rolleyes.gif zdjaje mature w tym roku i wybrałam sobie oprócz języka i polskiego historiepodstawową i wos rozszerzony ....Czy może ktoś wie na co jeszcze w tym roku mogła bym pójść.. tj na jakie kierunki... Jeżeli ktos wie bardzo prosze niech odpisze...pozdrowionka:* smile.gif
 
Post #12

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 17/03/2007, 22:19 Quote Post

Siemka skąd jesteś ? Co do wosu to albo podstawa albo rozszerzony poziom.No wiadomo co ...prawo,a co byś chciał fizykę ?

MAM TEŻ PYTANIE czy w 2008 będzie można zdawac wos ? To ważne proszę o odpowiedź.
 
Post #13

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 17/03/2007, 22:33 Quote Post

QUOTE(Goldi_18 @ 17/03/2007, 20:17)
Hej ....smile.gif  rolleyes.gif zdjaje mature w tym roku i wybrałam sobie oprócz języka i polskiego historiepodstawową i wos rozszerzony ....Czy może ktoś wie na co jeszcze w tym roku mogła bym pójść.. tj na jakie kierunki... Jeżeli ktos wie bardzo prosze niech odpisze...pozdrowionka:* smile.gif
*



A to nie lepiej było najpierw pomyśleć nad wymarzonym kierunkiem, a potem wybierać pod niego przedmioty? Szkoda, krępujesz sobie ruchy.

Co do możliwości - zależy jaka uczelnia Ciebie interesuje (miasto?). Na niektórych na to wspomniane prawo potrzebujesz rozszerzonej historii (chociażby UW), a na innych nie. Poza tym główna kwestia - jakie są Twoje zainteresowania? Rozumiem, że wszyscy idą i te sprawy, ale jednak warto robić coś co jeśli nie sprawia satysfakcji to chociaż nie denerwuje...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Kari
 

Unregistered

 
 
post 28/03/2007, 15:28 Quote Post

Hej ja zdaję to samo, ale dla mnie to i tak najwazniejsze jest zdanie, bo chce isc do prywatnej. Ale składam tez papiery na socjologię na UŚ. Mozesz tez isc chyba na politologię, europeistykę, media i komunikowanie społeczne, socjologię reklamy(UŚ) i na wiele innych kierunków. Musiałabyś sama pooglądać warunki rekrutacji na różnych uczelniach, bo tego jest naprawdę dość sporo. Pozdrawiam smile.gif
 
Post #15

30 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej