Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Relacja islamu z chrześcijaństwem
     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 14:34 Quote Post

Jak wyglądały stosunki tych dwóch kultur w pełnym średniowieczu (XI-XIIIw.)?

Czy
- ograniczało się to jedynie do przekazywania "nowości" z Dalekiego Wschodu Europie, poszerzaniem wiedzy filozoficznej i matematycznej etc. (zatem ogólnie kultury i nauki)?
- to handel był decydujący?
- z kolei Arabowie przejęli cokolwiek od Europejczyków?

Chodzi mi o wzajemne relacje- pozytywne, negatywne?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/02/2010, 15:06 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 14:34)
Jak wyglądały stosunki tych dwóch kultur w pełnym średniowieczu (XI-XIIIw.)?


Problem jest za długi, by opisać go w ledwie kilku zdaniach.
Ogólnie jednak, stosunki te były wrogie od samego początku. Islam był (i ciągle jest) religia bardzo ekspansywną, a kraje chrześcijańskie były naturalnym celem podbojów.

Na samym początku chrześcijanie uważali islam za heretycką sektę, lub wręcz odłam judaizmu, jednak rychło obie kultury zdefiniowały się jako dwa odrębne od siebie światy.


QUOTE
- ograniczało się to jedynie do przekazywania "nowości" z Dalekiego Wschodu Europie,


Tych "nowości" nie było aż tak dużo. Może papier został przekazany przez Arabów. Prawdopodobne jest, że inne chińskie wynalazki przekazali Europejczykom Mongołowie, bo pojawiają się około połowy 13 wieku.

QUOTE
poszerzaniem wiedzy filozoficznej i matematycznej etc. (zatem ogólnie kultury i nauki)?


Wkład Arabów i Persów w filozofię oraz naukę jest całkiem spory.

QUOTE
- to handel był decydujący?


Decydujący w czym?

QUOTE
- z kolei Arabowie przejęli cokolwiek od Europejczyków?


Choćby kompas i wielkie machiny oblężnicze zwane trebuszami.

QUOTE
Chodzi mi o wzajemne relacje- pozytywne, negatywne?


Tak, jak na początku - problem jest zbyt złożony by go pokrótce opisać. Politycznie stosunki były jednoznacznie wrogie, oba światy było przeciwnymi sobie obozami. Nie przeszkadzało to jednak handlować i wymieniać się doświadczeniami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 15:25 Quote Post

Miałam na myśli, czy handel był decydujący w tych stosunkach- w sensie, czy może złagodniały, poprzez Europejską zależność od Arabów.
Dzięki za odp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 15:31 Quote Post

Jendak po chwili dochodzi do mnie coś takiego: czemu aż tak wrogo byli nastawieni chrześcijanie do Arabów, skoro ci "na siłę" nie wprowadzali islamu wymagali jedynie podatku. Podobno Arabowie podbijając nie łupili, nie gwałcili i nie psuli doroku kulturalnego danego miesjca... To było całkiem tolerancyjne, nie prawda?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/02/2010, 15:32 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 15:25)
Miałam na myśli, czy handel był decydujący w tych stosunkach- w sensie, czy może złagodniały,


Wrogość obydwu cywilizacji była bardzo duża. Nie da się ukryć, że były okresy i miejsca spokojnej wymiany, jednak ogólnie rzecz biorąc stosunki chrześcijaństwa i islamu były wrogie.

QUOTE
poprzez Europejską zależność od Arabów.


Niby w czym Europa była zależna od Arabów? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/02/2010, 15:36 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 15:34)

- z kolei Arabowie przejęli cokolwiek od Europejczyków?



Jak to co? Wszystkie wynalazki techniczne od zapałek po telefony komórkowe. Sprostowanie: nie wszystkie. Tylko te, które nie zostały wynalezione przez Amerykanów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/02/2010, 15:45 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 15:31)
Jendak po chwili dochodzi do mnie coś takiego: czemu aż tak wrogo byli nastawieni chrześcijanie do Arabów,


Jeśli ktoś chce Cię napaść, to jesteś do tego kogoś nastawiona wrogo, prawda? Patrz na te czasy pod kątem właśnie tamtej epoki. Z punktu widzenia ówczesnych elit rządzących każdy podbój oznaczał w najlepszym wypadku utratę pozycji, a w najgorszym - zagładę. W skrócie wyglądało to tak, że zdobywcy zabijali lub przepędzali dotychczasowych władców i umieszczali się na ich miejscu. Zacięta walka w obronie swojej pozycji ze strony europejskich królów, książąt i szlachty była więc naturalną reakcją.

QUOTE
skoro ci "na siłę" nie wprowadzali islamu wymagali jedynie podatku.


Przede wszystkim, nie zawsze i nie wszędzie. Zdarzały się prześladowania chrześcijan i to wcale często. Poza tym ten "jedynie" podatek był na tyle wysoki, że wiele ludzi było zmuszonych do przejścia na islam by zwyczajnie mieć środki do życia.

QUOTE
Podobno Arabowie podbijając nie łupili, nie gwałcili i nie psuli doroku kulturalnego danego miesjca...


"Podobno" to ja mam słonia na balkonie.
Bzdura. Podboje arabskie były nierzadko bardzo krwawe. Opisy walk cesarstwa bizantyjskiego z Arabami to przykłady jednych z najgorszych bestialstw w wojnach średniowiecznych.

QUOTE
To było całkiem tolerancyjne, nie prawda?


Jakiś przykład?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 15:49 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 14/02/2010, 15:32)

QUOTE
poprzez Europejską zależność od Arabów.


Niby w czym Europa była zależna od Arabów? confused1.gif
*



Europa musiała czuć się w jakiś sposób zależna skoro przejęła od Arabów elementy ich kultury, sztuki(choćby arabeski) i zawdzięcza im "odnowienie" starożytnej kultury śródziemnomorskiej.
Poza tym Arabowie to pośrednik między Europą a Jedwabnym Szlakiem.
Europejczycy mogli się uczyć od Arabów pojęcia "honoru", naśladowania życia w prostocie i prawdzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/02/2010, 15:57 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 15:49)
Europa musiała czuć się w jakiś sposób zależna skoro przejęła od Arabów elementy ich kultury, sztuki(choćby arabeski)


I to są przykłady zależności? No bez jaj. My też dzisiaj przejmujemy elementy kultury japońskiej. Czy oznacza to, że Polska jest krajem zależnym od Japonii?

Poza tym szło to w obie strony. Np. kopuły w meczetach to ewidentne zapożyczenie z wczesnośredniowiecznej architektury chrześcijańskiej.

QUOTE
i zawdzięcza im "odnowienie" starożytnej kultury śródziemnomorskiej.


Odnowienie? Przecież ona nigdy nie zanikła. Widziałaś może kiedykolwiek przykłady sztuki europejskiej z tego okresu?

QUOTE
Poza tym Arabowie to pośrednik między Europą a Jedwabnym Szlakiem.


Jaki to ma związek z "zależnością" Europy?
Tak w ogóle to zaledwie fragment jednej z nitek Jedwabnego Szlaku przechodził przez tereny muzułmańskie.

QUOTE
Europejczycy mogli się uczyć od Arabów pojęcia "honoru", naśladowania życia w prostocie i prawdzie.


Wybacz, ale to są puste frazesy. W dodatku to było akurat na odwrót. Pisarze Arabscy pisali z podziwem o surowości obyczajów i prostoliniowości mieszkańców północnej Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/02/2010, 16:06 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 16:49)


Europa musiała czuć się w jakiś sposób zależna skoro przejęła od Arabów elementy ich kultury, sztuki(choćby arabeski) i zawdzięcza im "odnowienie" starożytnej kultury śródziemnomorskiej.


Jasne: odnowienie kultury śródziemnomorskiej... Chodzi ci o celowe spalenie biblioteki aleksandryjskiej na rozkaz kalifa Omara w 642 roku?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 16:07 Quote Post

QUOTE
Jeśli ktoś chce Cię napaść, to jesteś do tego kogoś nastawiona wrogo, prawda?


Jestem nastawiona wrogo do agresora, gdy łupi mój kraj i morduje niewinnych. Ci zaś postępowali inaczej. Może Twoja odp. opiera się na ówczesnej propagandzie antymuzułmańskiej?- (to nie atak)

QUOTE
"Podobno" to ja mam słonia na balkonie.
Bzdura. Podboje arabskie były nierzadko bardzo krwawe. Opisy walk cesarstwa bizantyjskiego z Arabami to przykłady jednych z najgorszych bestialstw w wojnach średniowiecznych.


W takim razie podręczniki do historii kłamią? W jednym wyczytałam, że byli oni tolerancyjni i pełni szacunku do podbitych.

QUOTE
Jakiś przykład?


Bez przykładu- to dotyczy tego co już napisałam

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/02/2010, 16:15 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 16:07)
Jestem nastawiona wrogo do agresora, gdy łupi mój kraj i morduje niewinnych. Ci zaś postępowali inaczej.


Postępowali inaczej? W jakiej książce opisane są takie bzdury?
Słyszałaś o rzezi Saloniki albo Amorionu? Albo o podboju Sasanidzkiej Persji? Albo o wyczynach korsarzy arabskich? Lata walk bizantyjsko-arabskich zamieniły Azję mniejszą - wcześniej jeden z najludniejszych regionów świata - w pustynię liczącą sobie pięć miast.

Można tak godzinami wymieniać.

Podboje zawsze i wszędzie to rzezie i rabunki, nieważne kto i w jakim imieniu je dokonywał.

QUOTE
Może Twoja odp. opiera się na ówczesnej propagandzie antymuzułmańskiej?- (to nie atak)


laugh.gif Wyobraź sobie, że nie.
Do wyrobienia sobie poglądów wystarczają jakieś solidne opracowania.

QUOTE
W takim razie podręczniki do historii kłamią? W jednym wyczytałam, że byli oni tolerancyjni i pełni szacunku do podbitych.


To poczytaj sobie na tym forum, co ludzie sądzą o dzisiejszych podręcznikach.

QUOTE
Bez przykładu- to dotyczy tego co już napisałam


Czyli nie znasz żadnego, ale twierdzisz to co twierdzisz. Pięknie.

----

A tak na poważnie, to mit o tolerancyjnych Arabach narodził się w dziełach oświeceniowych myślicieli, którzy używali literacko dawnego państwa arabskiego w charakterze utopii - mitycznej krainy szczęśliwości - w celu piętnowania im współczesnych wad.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 16:19 Quote Post

QUOTE
i zawdzięcza im "odnowienie" starożytnej kultury śródziemnomorskiej.
QUOTE
Odnowienie? Przecież ona nigdy nie zanikła.

Europa o nich zapomniała, dopiero Arabowie przypomnieli Europie co leży pod jej nosem i czeka na odkrycie.

QUOTE
Jaki to ma związek z "zależnością" Europy?
Tak w ogóle to zaledwie fragment jednej z nitek Jedwabnego Szlaku przechodził przez tereny muzułmańskie.


Mieli jednak na szlakach, nawet niemuzułmańskich duże wpływy.
Kilka nitek? Jakże ważnych, poza tym równie dobrze można powiedzieć, że w Chinach też było kilka nitek.


QUOTE
Wybacz, ale to są puste frazesy.

Nie uważam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/02/2010, 16:28 Quote Post

QUOTE(Kajus @ 14/02/2010, 17:19)

Europa o nich zapomniała, dopiero Arabowie przypomnieli Europie co leży pod jej nosem i czeka na odkrycie.



Tak jest. najlepszym jest przykład kultury egipskiej. Kalifowie prowadzili na szeroką skalę wykopaliska, by przywrócić tę kulturę światu...

A hieroglify odczytał sławny muzułmański badacz Al Jean Ibn Francois Ibn Champolion... To są znane fakty...
laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Kajus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 63.191

 
 
post 14/02/2010, 16:30 Quote Post

QUOTE
laugh.gif  Wyobraź sobie, że nie.
Do wyrobienia sobie poglądów wystarczają jakieś solidne opracowania.


Czuję w Twojej wypowiedzi ignorancję. To nie miało być agresywne zagranie z mojej strony- ja się dopiero uczę i poznaję historię, nie ma co się tak pienić.
A przecież wolno mi wyrażać swoją opinię.

QUOTE
To poczytaj sobie na tym forum, co ludzie sądzą o dzisiejszych podręcznikach.


Są przeróżne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej