Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HISTORICA.pl

Czy wiesz coś o HISTORICA.PL?
tak i jestem graczem IR [ 23 ]  [30.67%]
tak, ale nie biorę w tym udziału [ 13 ]  [17.33%]
nie, możecie mi wyjaśnić łaskawie co to..? [ 36 ]  [48.00%]
nie i jakoś nie mam ochoty wiedzieć ( bo po co?!) [ 3 ]  [4.00%]
Suma głosów: 75
Goście nie mogą głosować 

Fila

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 43

post 17/12/2003, 19:48 Quote Post

Zapraszam do odpowiadania na moją ankietę. Ja osobiście gram w IR

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Fila

I ranga
*

post 18/12/2003, 19:30 Quote Post

wink.gif
A więc dla niewtajemniczonych...wink.gif
www.historica.pl to strona na której po zarejestrownaiu się stajesz się obywatelem Imperium Romanum ( w skrócie IR)...Masz do wyboru różne prowincje i miasta w których możesz zamieszakć. Jeśli chcesz możesz mieszkać w Rzymie albo w Brigetio w odległej Panonii. Kiedy już wybierzesz miejsce zamieszkania wybierasz funkcję którą chcesz wypełniać i....GRasz!
A jak chcesz o tym więcej poczytać to przytoczę FAQ z historici.
Oto on:

Szukasz informacji o starożytnym świecie? A może przyjaciel polecił Ci ten wortal, jako dobrą zabawę? Jak by nie było - SALVE!

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że HISTORICA.pl to tematyczny portal rozrywkowo-edukacyjny. Poniższe zasady dotyczą przede wszystkim uczestnictwa w tzw. Role play - wirtualnym życiu stworzonego przez Ciebie bohatera starożytnych Światów. Zapewniamy, że jest to fascynująca podróż w czasie smile.gif Uczestniczą w niej internauci zarówno starsi jak i młodsi, pasjonaci historii, jak i Ci, którzy wcześniej nie przypuszczali, że starożytnośc może być tak interesująca...

Oprócz części roleplay (w której wcale nie musisz uczestniczyć), na witrynie znajdziesz mnóstwo artykułów, dyskusji związanych z faktami historycznymi.

Imperium Romanum (roleplay) kieruje się własnym kalendarzem, gdzie jeden realny miesiąc odpowiada kwartałowi IR (tak więc 1 realny dzień to ok. 3 dni w Imperium Romanum). Najwyższą władzą w Cesarstwie jest panujący Cezar. Jego wolę zamieszcza Scriba IR Aurelius. Ich decyzji nie można podważać, a każda taka próba grozi ściganiem i karą z rąk Pretorii. Organem władzy ustawodawczej jest Senat. Senatorowie oraz curatores zajmują się Radami Senackimi i to do nich kieruj swoje pytania w przyszłości.

Wiemy, że całość może przerazić wink.gif ale wystarczy, że przeczytasz z uwagą poniższe wskazówki, a prędko odnajdziesz się w naszym wspólnym świecie.

Zanim zarejestrujesz swą postać dobrze się zastanów. Stwórz w wyobraźni wizerunek swojego bohatera. Wymyśl: ile ma lat, jak wygląda, jakie są jego cele życiowe i jakie cechy charakteru mogą mu w tym pomóc. Przeczytaj uważnie poniższy regulamin. Pomoże Ci on podjąć decyzje rzutujące na Twoje przyszłe życie w Wirtualnym Rzymie.
PAMIĘTAJ! "Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności…" >({|:-)
Już na starcie stajesz przed wyborami, które ustawią Twojego bohatera w konkretnym miejscu naszej społeczności. Są to: ród, prowincja, w której zamieszkasz, profesja, jaką wybierzesz, status społeczny i stanowisko, jakie będzie Ci przydzielone lub jakie wybierzesz sobie sam/sama.

1/ IMIĘ I RÓD
Musisz wybrać sobie imię. Wskazane jest, aby imię Rzymianina brzmiało z rzymska, imię Greka z grecka, itd. Nie próbuj wpisywać jako imienia swojego przezwiska. Może Ci to utrudnić lub całkowicie zablokować możliwość awansu. Któż bowiem chciałby zamieszkać w mieście, którego prefektem byłby "Łysy"? Służyć w legionie dowodzonym przez "Chudego Bola" ? Ważne też, aby imię od razu wskazywało płeć postaci, np. Camillus, Camilla, Sabinus, Sabina. Unikniesz w ten sposób nieporozumień wink.gif W formularzu rejestracji wybierz swoje nazwisko rodowe. Pamiętaj, że nie wskazuje ono Twojego miejsca w społeczności. Nie każdy z nazwiskiem Iulius jest od razu krewniakiem Cezara, a nie każdy Octavius pochodzi z rodziny Augusta! Jesteśmy społecznością otwartą, więc możesz zawsze liczyć na pomoc innych Rzymian, zwłaszcza tych noszących to samo nazwisko. Niektóre rody są już licznie reprezentowane w IR. Mogą pomóc Ci się zadomowić, wesprzeć, poprzeć Twoją kandydaturę przy awansach etc. Jednak równie dobrze, to Ty możesz rozpocząć trudną pracę integracji przedstawicieli swojego rodu i przyczynić się do jego świetności. Oprócz rzymskich, masz też do wyboru narodowość: Celta, Punijczyka, Greka, Germanina... Możesz wybrać jedną z tych nacji i wieść swój żywot poza granicami Imperium. Lub zamieszkać jako imigrant wśród Rzymian.

2/ STATUS SPOŁECZNY
Jedyny wyznacznik Twojej postaci, na który nie masz wpływu. W zależności od Twojej aktywności i zaangażowania w sprawy IR Twój status społeczny będzie się zmieniał. Drabinka awansu wygląda tak:
Przybysz (pierwszy dzień wizyty w IR)
Niepełnoprawny Obywatel (do siódmego logowania; liczy się jedno na dzień)
Pełnoprawny Obywatel (możesz już ubiegać się o stanowisko prefekta lub wojskowego)
Obywatel stanu ekwitów (od 50 logowania)
Ekwita jest ostatnim szczeblem statusu przyznawanym automatycznie. Jako arystokrata możesz uzyskać wyższą pozycję z nadania. Status Senatora bądź curatora łączy się z pełnionymi przez Ciebie funkcjami i obowiązkami.
Status Konsula jest zarezerwowany wyłącznie dla graczy administrujących światem IR!

3/ STANOWISKO
Chcąc poświęcić się pracy dla dobra i potęgi Imperium możesz ubiegać się o stanowisko w jednej z trzech struktur: wojskowej, administracyjnej lub kapłańskiej. Jako nowa postać musisz zaczynać od najniższych szczebli kariery. Są one dostępne dla każdego, kto zyska aprobatę i poparcie Obywateli zajmujących wyższe stanowiska. To oni będą Twoimi nauczycielami i opiekunami. Kiedy wybierzesz już prowincję i miasto, w którym zamieszkasz, rozejrzyj się i znajdź najbliższego urzędnika, wojskowego lub kapłana. Oni pokierują Twoimi dalszymi krokami. Możesz też zrobić odwrotnie: najpierw ogłosić na forum "Nowych Obywateli" swoją gotowość do służby w odpowiednich strukturach, a potem czekać na odpowiedź. Więcej informacji znajdziesz na forum odpowiedniej Rady Senackiej (wojskowej, administracji lub religii), które znajdują się na stronie ROLEPLAY w prawym segmencie. Uzyskanie stanowiska w krajach poza Imperium jest bardziej złożonym problemem. Musisz skontaktować się z mieszkańcami tych krajów i przekonać ich, że zasługujesz na przyjęcie w ich szeregi. Sposób, w jaki to zrobisz zależy już od Ciebie - ważne, byś zachował się taktownie wink.gif

4/ PROWINCJA
Istotnym problemem, przed jakim staniesz, jest wybór miejsca zamieszkania. Czy wybrać miejsce, gdzie już mieszka wielu ludzi? Czy może raczej słabo zaludnioną prowincję, w której są większe szanse awansu? Krainę, o jakiej marzysz w realnym życiu? Kraj, który odwiedzasz w wakacje? Pamiętaj! Każda prowincja ma swoje plusy i minusy. Od Ciebie tylko zależy, czy potrafisz to wykorzystać. Znajomość historii, geografii, zwyczajów, legend, warunków życia pomoże Ci lepiej wczuć się w lokalne realia. To samo dotyczy miasta, w którym osiądziesz, choć równie dobrze możesz zamieszkać w posiadłości wiejskiej, której położenie sam określisz. Jeśli wybierałeś narodowość inną niż rzymska masz niemały problem z wybraniem miejsca zamieszkania. Swoje bogate forum posiada Egipt oraz Celtowie.

5/ PROFESJA
Profesja to zajęcie, które będzie Ci przynosić nie tylko dochód, ale będzie ułatwiało prowadzenie wątku Twojej postaci. Jest niezależne od pełnionych funkcji czy zajmowanego stanowiska. Liczymy jednak na Twój zdrowy rozsądek i mamy nadzieję, że nie zainwestujesz w sieć lokali gastronomiczno-rozrywkowych będąc kapłanem, albo nie spróbujesz występować na arenie cyrkowej będąc prefektem miasta wink.gif Zastanów się zatem dobrze, jakie dziedziny gospodarki Cię pociągają i w jakich mógłbyś się realizować. Wybór jest szeroki:
- gladiator
- rolnik / hodowca / plantator
- żeglarz / rybak
- myśliwy
- żołnierz
- rzemieślnik
- wydobywający bogactwa naturalne
- uczony / medyk / wynalazca
- skryba / bibliotekarz / prawnik
- artysta
- inne profesje (wykorzystaj wyobraźnię - staraj się jednak trzymać realiów epoki!)...

Niektóre z wymienionych profesji mają ustalone prawne podstawy działalności i przynoszą już realny dochód. Każdą poważną inwestycję zgłoś do właściwej Rady Senackiej (Gospodarki i Rolnictwa, Kultury i Edukacji, Morskiej etc.)

6/ HANDEL
Zamieszkanie w wybranej prowincji łączy się z zakupem ziemi. W dziale "Handel IR" znajdziesz interesujące Cię towary, które nabędziesz za posiadane na koncie swojej postaci sestercje (na początek gry otrzymujesz 500 sestercji rzymskich i 10 za każde kolejne logowanie). Nabądź minimum jedną jednostkę ziemi (ta ilość jest niezbędna, jeśli zamierzasz się ubiegać w przyszłości o stanowisko prefekta). Pozostałą gotówkę możesz zainwestować w większą ilość ziemi w dowolnie wybranych prowincjach bądź inne tzw. drobne towary, czyli towary o niskiej wartości nominalnej. Ich cena zmienia się na tyle często, że przy odrobinie szczęścia i uwagi możesz pomnożyć swój majątek. Innym sposobem zarobkowania jest zamieszczanie tekstów w działach edukacyjnych (np. Rzym, Legiony, Życie codzienne etc.), konkursy wiedzy lub praca w prowincji lub mieście (np. zarządca portu, kronikarz etc.).
Pamiętaj, że tam zamieszczamy teksty o charakterze edukacyjnym, a fora prowincji służą animowaniu życia naszych postaci! Kiedy zdobędziesz zadowalającą Cię kwotę możesz kupić w dziale "Handel IR" tzw. inwestycję, czyli produkt będący gwarantem założenia działalności gospodarczej. Wartość tych produktów wzrasta i spada sezonowo, wg zapisu, który znajdziesz w module "Zatwierdzone ustawy". Jeśli chcesz zarabiać na swojej działalności, zlokalizuj ją w Imperium, nazwij i zgłoś na forum odpowiedniej Rady. Włącz wybraną działalność do wątku RPG swojej postaci. Opisuj, co się dzieje, co siejesz, zbierasz, tkasz, łowisz etc. Pamiętaj jednak o rozsądku! Nie zakładaj plantacji fig w Germanii, kopalni srebra w Italii - jeśli masz wątpliwości zapoznaj się z zasadami w dziale 'Zatwierdzone ustawy' lub skonsultuj w Radzie.

7/ ZASADY
Wyobrażam sobie Twoje zagubienie. Jest jednak miejsce w Imperium, dzięki któremu odnajdziesz się w naszej wspólnej rzeczywistości. Po zarejestrowaniu się trafisz na Forum Romanum, gdzie poruszane są kwestie ogólne. U góry po prawej znajdziesz drogowskaz do Imperium: ROLEPLAY - kliknij na niego. To tutaj bije serce naszego świata. W poszczególnych modułach znajdziesz wiadomości o Senacie, życiu w IR, zatwierdzonych ustawach, ważnych wydarzeniach, ciekawych tekstach, dziejach Imperium. Szczególną uwagę poświęć PRAWOM RZYMIANINA. Powyżej znajdziesz link do działu "Nowi Obywatele" - to forum, na którym powinieneś zamieścić swój pierwszy, powitalny anons. W dziale "Funkcje cywilne" i "Funkcje wojskowe" znajdziesz @dresy do części współobywateli i dowiesz się, jakie miejsca bądź stanowiska czekają na Ciebie. "Handel IR" jest skarbcem Twojej postaci: tutaj kupujesz, sprzedajesz, inwestujesz.
Po lewej znajdziesz linki do witryn, które założyli mieszkańcy Imperium Rzymskiego (witryny stowarzyszone); linki do witryn rad, legionów, miast, prowincji i związane z kreowanymi postaciami. Założenie i prowadzenie takiej strony stowarzyszonej łączy się z możliwością zarobienia dodatkowych sestercji. Są dwa warunki: temat musi dotyczyć IR i posiadać widoczne łącze do historica.pl
Po prawej stronie, od dołu: ruchy legionów Armii IR, notowania cen, Rady Senackie i to, co najważniejsze - prowincje Imperium Rzymskiego, jedna z nich jest Twoim domem!

8/ UWAGI KOŃCOWE
Jeśli nadal masz pytania masz pełne prawo zadać je każdemu z Senatorów, kuratorów, namiestnikowi, kwestorowi i każdemu napotkanemu Obywatelowi. Jesteś przecież jednym z nas.

Jak wykazała praktyka, łączenie wielu stanowisk i profesji bywa nużące i zajmuje wiele czasu. Zanim zaangażujesz się w wielu dziedzinach, przemyśl to dobrze. Lepiej zostać fachowcem w jednej dziedzinie i być w niej autorytetem, niż narobić wiele szumu i nie pozostawić po sobie choćby wspomnienia. Przyjmując stanowisko, Twoja postać ponosi odpowiedzialność przed innymi Obywatelami. Twoje działania (lub ich brak) mają wpływ na życie innych postaci. Mierz siły na zamiary i pamiętaj, że dobrymi chęciami wybrukowano już wiele mil drogi wiodącej do Tartaru...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Blancus

I ranga
*
Nr użytkownika: 234

post 18/12/2003, 23:49 Quote Post

taa, ja gram, nazywam się Marcin Blancus Grek biggrin.gif mieszkam w Syrii, aktualnie złożyłem podanie o przyjęcie do Legionu z tamtejszego regionu biggrin.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Qltura

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 2

post 19/12/2003, 12:20 Quote Post

''Zaciągnij się do wojska, mówili...''

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Jarpen Zigrin

III ranga
Nr użytkownika: 264

post 20/12/2003, 18:04 Quote Post

hehe od dzis jestem obywatelem rzymu tongue.gif czyli kims waznym tongue.gif hehe fajne to wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Patrycja

II ranga
**
Nr użytkownika: 190

post 21/12/2003, 20:32 Quote Post

ehh nigdy nie słyszałam o czymś podobnym, ale z tego co przeczytałam brzmi nieźle:) i jeśli mój stary, poczciwy komputer sobie poradzi od dziś stanę się obywatelem rzymu:)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Rothar

Primus Lictor
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.

post 21/12/2003, 21:24 Quote Post

Od dzisiaj jestem obywatelem Imperium Romanum. Moja godność Christophorus Marius. Jestem obywatelem - mieszkańcem Korsyki. Ave!

User is offline  PMMini Profile Post #7

Qltura

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 2

post 21/12/2003, 22:10 Quote Post

Także się zarejestrowałem. Mam nadzieję, że nie będzie to strata mojego cennego czasu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Fila

I ranga
*

post 22/12/2003, 14:37 Quote Post

Bardzo cieszę się że zachęciłam do uczestnictwa w IR!
Me imie w Ir to Claudia Claudius i zapraszam do korespondowania ze mną - claudia_claudius@o2.pl. Obecnie mieszakm w Brigetio w Panonii.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Himen

III ranga
Nr użytkownika: 140

post 31/12/2003, 11:42 Quote Post

Ja też dołączyłem do tej zabawy. Obecnie stacjonuję w Dacji. Jestem w Legio XI Claudia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

chrobry

Dziesięciotysięcznik
Nr użytkownika: 385

post 27/01/2004, 11:03 Quote Post

Ave!
Ja też jestem obywatelem IR. Kilka tygodni temu zaciągnąlem się do LEGIO XI CLAUDIA. Jestem tam już w stopniu centuriona, i zaciągnąłem się do legionu tego samego dnia,co HIMEN. Moja godność, to TYTUS LIVIUS biggrin.gif
Vale!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Yoda.Rychu

Nowicjusz
Nr użytkownika: 615

post 2/02/2004, 19:04 Quote Post

witam i dzieki za adresdo tej stronki wypas podoba mi sie nawet biggrin.gif narx AVE! CESAR! cool.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Wszechbor

II ranga
**
Nr użytkownika: 568

post 14/02/2004, 21:30 Quote Post

Według mnie świetna zabawa....
Ave biggrin.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Theodorus

Teodor
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny

post 6/04/2005, 0:49 Quote Post

Nie trzyma się w realiach za dobrze. Niektórzy gracze mają jeszcze większą dużo fantazje niż pojęcie (prawie zerowe) o realiach epoki. Tekstów pod względem merytorycznym to chyba nikt nie sprawdza. W sumie zabawa, ale wypacza pojęcie o tamtym okresie.
Może jak odwieszą będzie lepiej.

www.adiutrix.prv.pl

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Kubus

II ranga
**
Nr użytkownika: 4.785

Zawód: uczen

post 24/04/2005, 8:31 Quote Post

Narazie są jakieś problemy i nie można się zarejestrować

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej