Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ikony, Czyli Oczy Biznacjum

Fila

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 43

post 6/09/2004, 15:40 Quote Post

Od zawsze fascynowały mnie ikony - zwłaszcza te bizantyjskie. sleep.gif Za co? Za swoje opanowanie, bogactwo a zarazem prostotę, za oczy, za kolorystykę. wub.gif
Zawsze mnie fascynowały lecz tak naprawdę skąd pochodzi ta sztuka przedstawień? Mam nadzieję na wyczerpującą odpowiedź! laugh.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

TKM

V ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 16

post 7/09/2004, 14:52 Quote Post

Malarstwo i mozaiki bizantyńskie wywodzi się z malarstwa trumiennego z okresu rzymskiego z Egiptu, tzw. portretów z Fajum. A te z kolei są pochodnym sztuki egipskiej i greckiej. Portrety Fajum charakteryzują się podobnym kolorem, jak i podobnym potraktowaniem twarzy ludzkiej, z dominującymi oczami.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

memex

VI ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy

post 8/09/2004, 10:41 Quote Post

Podczas minionych wakacji miałem okazję zwiedzić muzeum ikon w Sanoku. Dowiedziałem się tam kilku ciekawych rzeczy. Np. tego, że ikon się nie maluje - ikony się "pisze". Poza tym nazwanie ikony "obrazem" jest nie na miejscu. Podobno w symbolice zawartej w ikonach ważny jest kolor, gesty (np. "hodegetria", czyli Matka Boska trzymająca na ręku Jezusa i wskazująca na niego, jako na jedyną drogę życia), ustawienie postaci. Wszystko to bardzo mnie zainteresowało i dowiedziałbym się czegoś więcej na temat ikon. Na mnie również ogromne wrażenie robią oczy portretowanych postaci. Może ten post jest trochę "off topic", ale napisałem go w celu poinformowania forumowiczów o ciekawym sanockim muzeum ikon (na terenie skansenu).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Pobożny

Nowicjusz
Nr użytkownika: 2.680

post 26/12/2004, 14:38 Quote Post

Witam, jakoś tak się składa ze zajmuje sie na codzień pisaniem ikon. Zgodnie z tradycją istnieją tzry podstawowe typy ikon Chrystusa.Mandylion- nie ręką ludzką stworzone,czyli odbicie twarzy Zbawicielana białej chuscie uwazany za najstarszy i najwierniejszyportret Chrystusa, ponieważ został odbity przez niego samego na kawałku lnu i przesłąny do Edessy, do nieuleczalnie chorego króla Abgara.Drugi to Pantokrator, i Zbawiciel tronujący po między mocami

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Pobożny

Nowicjusz

post 26/12/2004, 14:44 Quote Post

Istnieja również trzy typy kanoniczne ikony Matki Bożej, które wedle tradycji mają cudowne pochodzenie, albowiem są dziełem ewangielisty Łukasza, zarazem malarza i lekarza, który tzrykrotnie sportretował Marię za życia zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, prawdopodobnie na deskach pochodzacych ze stołu przy którym odbyła sie Ostatnia Wieczerza. Wszystkie te typy ikon Crystusa jak i Mari wyznaczają główny kanon w dziele pisania ikon aż po dzień dzisiejszy

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Pobożny

Nowicjusz

post 26/12/2004, 14:47 Quote Post

w razie wiekszego zainteresowania chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące tej dziedziny

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Friia

II ranga
**
Nr użytkownika: 1.487

post 27/12/2004, 13:06 Quote Post

Witam!
Bardzo mnie interesuje wszystko, co związane jest z ikonami i zamierzam skwapliwie skorzystać z możliwości zadawania pytań. smile.gif
Na początek chciałabym dowiedzieć się, jak to jest z symboliką kolorów. Czytałam już trochę na ten temat, wiem, że ten sam kolor może być rożnie interpretowany, w zależności, na czyjej jest szacie, bądź czy znajduje się w tle. Ale znalazłam też wiele sprzeczności, stąd moje pytanie: czy symbolika kolorów zmieniała się w zależności od kraju i czasu? Które pojęcia reprezentowane przez kolory są "kanoniczne"? A które należy interpretować bardziej ostrożnie? Proszę, podaj, które kolory mają jakie znaczenia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Pobożny

Nowicjusz

post 29/12/2004, 17:14 Quote Post

Witam Friia
Jeśli chodzi o symbolike kolorów jak najbardziej takowa istnieje i powinna być przestrzegana,począłwszy od przygotowania podobrazia - deska i grunt przez szkic, złocenia, nakładanie sankiru imedia po szaty, podmalunki, bliki i kontur, az po wykończenie i podpis, a ten kto nie stosuje się do kanonów niestety nie powinien się nazywać prawdziwym ikonografem.
Kolory szat należy dobrać stosownie do charakteru postaci (patriarcha, mich ),albowiem kolory mają swoje znaczenie symbolicznei są przypisane niejako na zasadzie atrybutu danej postaci. Wyobraź sobie że piszesz ikonę św. Antoniego Pustelnika, ukazesz go w brązowej tunice(kolor ubustwa), czerwonym płaszczu męczeństwa - choć święty męczennikiem w dosłownym znaczeniu nie był, jednak Ojcowie Kościoła określali życie misze jako ofiarę daną ze swego życia;jako nowe męczeństwo)i oliwkowo-szarej chuscie przykrywającej głowe.Na piersi pod płaszczem Święty ma zawieszony krzyż co znaczy - "żyję juz nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus".
Symbolika kolorów
Błękitny i jego odcienie- kojarzone są zniebem, tajemnicą i życiem mistycznym
Zieleń -oznacza wegetację roślinną,płodność i żyzność,młodość i świerzość. Używa się jako barwy szat męczenników, których krew żywi kościół.
Brązowy - łączy się z ziemią i materią nie ożywioną. Jako kolor szat może wskazywać na życie w św. ubóstwie.
Czerwień - kolor krwi,sugieruje życie, siły witalne i piękno.
Kolor pomarańczowo - czerwony, kojarzony z ogniem,symbolizuje żarliwosć i duchowe oczyszczenie.
Purpura - wiąże się z bogactwem i władzą -kolor królewski
Biel- kojarzy sie ze światłem boskim, czystoscią, niewinnością, niekiedy jest używany by przedstawic to , co Prawosławie zwie " nie-stworzoną światłością", Swiatłem jakie ukazał Jezus Piotrowi, JAkubowi i JAnowi w Przemienieniu na Górze Tabor.
Złoto - łączy sie ze świetościa, splendorem, tym co niezniszczalne, energią Boską, chwałą Boską, a także życiem w królestwie Bożym.
Myślę że na dzis chyba wystarczy tych informacji, w razie czego proszę pytać .
Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Friia

II ranga
**

post 30/12/2004, 12:27 Quote Post

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Oczywiście mam następne pytania: Jak powstaje obowiązujące przedstawienie? Czy każdy,kto pisze ikony może tworzyć jakiś swój układ kompozycyjny, czy to jest jakoś określone, że raczej powinno się pisać według ustalonych wzorów?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Friia

II ranga
**

post 30/12/2004, 16:34 Quote Post

Proszę, żebyś się nie zrażał tym, że pojęcia, które dla Ciebie pewnie są oczywiste, dla mnie mogą być nieznane. Jeśli nie masz nic przeciwko, to będę prosić o wyjaśnienie, bo lubię rozumieć wszystko do końca.
nakładanie sankiru

-O co chodzi? confused1.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Pobożny

Nowicjusz

post 30/12/2004, 18:04 Quote Post

Witam serdecznie, o co codzi z tym sankirem ?
Sankir- przy malowaniu karnacji jest to pierwsza warstwa koloru, kładziona na partie ciała, uzyskiwany z mieszanki glinek i pigmentów, o barwie w zaleznościod szkoły: brunatnozielonej, ciemno-lub jasnooliwkowej, ochrowej, zielonkawooliwkowej. Po jego wyschnięciu zaznaczano cieniutkimpędzelkiem rysy twarzy i - podobnie jak przy malowaniu szat- kładziono coraz tojaśniejsze warstwy farby, kończąc na światłach malowanych czystą bielą.To tyle o sankirze

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Pobożny

Nowicjusz

post 30/12/2004, 18:28 Quote Post

odnośnie kompozycji, jeśli masz możliwośc znaleść dwie lub kilka ikon Chrystusa Pantokratora, po co ? aby je ze sobą porównać.( Pantokrator tzn- "Ten,który jest bytem"),zauważysz że różnią się twarze, fałdy szat i ułożenie włosów Chrystusa,jednak nie zmiennym pozostanie to że wszystkie przedstawienia Chrystusa Pantokratora będą w popiersiu z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzymać zawsze będzie ksiege(może byc otwarta lub zamknięta ), symbol jego Prawa. Purpurowa szata(barwa cesarska)symbolizuje panowanie Chrystusa nad Swiatem oraz wedle tradycji ludowej,stanowi potwierdzenie bośkosći Jego natury,natomiast ciemnobłękitny płaszcz oznacza ludzki pierwiastek Jego natury,przyjęty w akcie wcielenia.Złocone tło prezentuje przedwieczną światłość Boga, w której pogrążony jest Chrystus-Człowiek, zaś nimb równiez złoty, obrazuje Boskie światło. W nimb w formie okręgu wpisany jest krzyż, na którego ramionach widnieją litery oznaczające "Ten który jest ", święte Imię Boga. Tak więc sama widzisz ze dla ikonografa nie pozostaje zbyt duze pole manewru, niestety nie będę omawiał wszystkich typów ikon bo zajęło by to mnustwo miejsca, jednak w dalszym ciągu z checia odpowiem na wszystkie dalsze pytania, jesli takie będa i postaram sie w miarę prosty sposób na nie odpowiedzieć.
pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

rolek

II ranga
**
Nr użytkownika: 2.760

post 4/01/2005, 14:54 Quote Post

Polecam ten link, właściciel strony jest mitratem, duchownym kościoła bizantyjskiego, na 100% będą jakieś ciekawostki, może nawet kontakt:
m.in o ikonach
mała pomyłka, o ikonach nic nie ma na stronie, poza kilkoma zdjęciami, za to jest mail do ks. profesora, a on w dziedzinie ikon na pewno może być uznany autorytetem

Ten post był edytowany przez rolek: 4/01/2005, 17:38

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Friia

II ranga
**

post 8/01/2005, 11:54 Quote Post

A skąd brano odpowiednie barwniki? Czy np. błękit zawsze otrzymywano z bardzo drogiego lazurytu? A pozostałe kolory? Czy różne odcienie barw też były ważne, czy zadawalano się tym, co udało się uzyskać?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

triskel

Nowicjusz
Nr użytkownika: 3.478

Zawód: Plastyk

post 8/02/2005, 12:23 Quote Post

Zważywszy na fakt, że właśnie piszę pracę na temat ikon, chciałbym prosić Poboznego o naprowadzenie mnie na trop podlinnika- może być w sieci. Będę wdzięczny za pomoc.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej