Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Rola i znaczenie Arabii do okresu hellenistycznego, handel czerwonomorski i inne perspektywy
     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/12/2009, 11:45 Quote Post

Jak wiadomo kolejnym celem po Persji do podbicia przez Aleksandra miała być... Arabia...

I tu pojawiają się pytania -
-Czy podbój Arabii był w ówczesnych warunkach w ogóle możliwy???- przeciez to ponad 2 mln km2!!!
-Co chciał właściwie osiągnac Aleksander, nie wiadomo mi by Arabia słynnna była wówczas z ...czegokolwiek, nie była ani bogata,ani ludna - innymi słowy po co mu to było(pomijając sławę)?
-Nie słyszałem by ktoś w starożytności wcześniej czy później (a były państwa mezopotamii, Egipt, Persja,Seleucydzi, Rzym...) wyruszył na podbój tego półwyspu. A może jednak był ktoś taki?
- Czy wiadomo coś o strukturze politycznej Arabii - czy poza koczownikami były tam jakieś miasta a może istniało jakieś większe państewko?

Obawiam się iż ta wyprawa mogłaby się skończyć klęską Aleksandra - błądziłby się po pustyniach za nieuchwytnymi koczownikami aż połowa jego ludzi padłaby z braku wody po czym z niedobitkami wróciłby do swego kraju- a może byłby możliwy inny scenariusz???
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
ronin12
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 58.832

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 17/12/2009, 10:46 Quote Post

Wracając do zasadniczego wątku, czyli okoliczności wyprawy Aleksandra na Arabię, na sąsiednim temacie p.t - A.W. a gospodarka- toczy się równoległa dyskusja, tutaj chciałbym przedstawić moje tezy i wnioski z niej wynikłe :
-można wyróżnić 4 podstawowe cele samej wyprawy
I - Aleksander opuszczając Indie musiał zdawać sobie sprawę, iż bez stałej komunikacji z centrum Imperium prowincje nad Indusem szybko odpadną, po prostu bez posiłków i nadzoru pozostawione siły sa zbyt małe dla opanowania b. nieprzyjaznej ludności. W celu przygotowania morskiej komunikacji kazał zbudować porty i stocznie w ujściu Indusu oraz wysłał flotę Nearchosa do Mezopotamii dla zbadania trasy i sporzadzenia mapy( Dzieje Grecji, Hammond str. 733)
Już w Babilonie kazał przygotować wyprawę na Arabię, której jednym z celów było zajęcie terenów dzisiejszego Omanu, leżącego prawie pośrodku trasy z Mezopotamii do Indusu. Założone lub powiększone tam porty miały zapewnić zaopatrzenie, naprawy sprzętu i wypoczynek załóg. Sądzę, że w krótkim przedziale czasu ten cel był najważniejszy, skoro służył dla utrzymania całości państwa.
II- bardziej dalekosiężnym celem zdobycia Omanu miał być rozwój handlu morskiego z Indiamii oraz prowincjami nad Indusem. W tym celu kazał rozbudować wielki port w Babilonie, będącym centrum handlowym Imperium, kazał pogłębić szlak wodny z Babilonu do ujścia Eufratu, przesiedlić nad wybrzeża Zatoki Perskiej najlepszych żeglarzy, czyli Fenicjan i rozbudować flotę.( Hammond, Dzieje Grecji str.736)
Sadzę, że cała trasa żeglugowa miała składać sie z 3 etapów :
1- z Babilonu do Omanu, czyli spływ Eufratem i Zatoka Perska
2- z Omanu do Indusu, wzdłuż wybrzeża, które zbadał Nearchos
3- od Ujścia Indusu wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Indyjskiego do tamtejszych portów.
Przy ówczesnych możliwościach technicznych i nawigacyjnych byłby to optymalny plan, skoro nie znano jeszcze monsunów.
III- Innym celem wyprawy miała być Arabia Felix, również jako baza dla żeglugi z Egiptu przez Morze Czerwone i dalej wzdłuż wybrzeży Jemenu do Omanu ( co koledzy szeroko omówili), a stamtąd ewentualnie dalej. Zgadzam się, że problemy z żeglugą przez Morze Czerwone czyniły ten szlak drugorzędnym, przynajmniej w pierwszym okresie.
IV - w końcu samo zajęcie nowych obszarów z ich zasobami i mozliwością ściągania podatków od eksportu oraz handlu stanowiło dodatkową premię z całego przedsięwzięcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2


> Posts in this topic
Arderyk   Rola i znaczenie Arabii do okresu hellenistycznego   3/12/2009, 11:45
sargon   Celem miało być raczej wybrzeze, nie interior. Wsk...   3/12/2009, 19:29
Vergilius   Nie wiem jak reszta forumowiczów, ale nie słysza...   3/12/2009, 21:52
Arderyk   Wiadomo czy tym wyprawom morskim udało sie opłyn...   3/12/2009, 23:00
sargon   Ja tez sobie nie przypominam na chwile obecną. W k...   3/12/2009, 23:08
Vergilius   Zazwyczaj handel morski, bardziej opłaca się ze ...   4/12/2009, 16:32
sargon   Jeśli NIE rozchodziłoby się o interior ;)   4/12/2009, 19:37
gregski   Racja! Tyle, że morze Czerwone wredne jest. W...   4/12/2009, 20:15
sargon   Tyle, że morze Czerwone wredne jest. Wzdłuż wybrze...   4/12/2009, 20:38
Vergilius   Racja, pomiszało mi się :rolleyes:... Chodziło m...   4/12/2009, 22:19
sargon   Czy nie lepiej by było w takim razie, gdyby transp...   4/12/2009, 22:28
Vergilius   A to ciekawe, bo zawsze uważałem Eufrat za rzeke...   4/12/2009, 22:42
bachmat66   sallam alleykum :) czytajac sobie te ciekawa dysk...   5/12/2009, 6:00
gregski   Sargon, z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że ...   5/12/2009, 12:02
sargon   A gdzies tak pisałem? Od II w pne zarówno ptolemej...   5/12/2009, 13:03
Vergilius   W "70 Wielkich Tajemnicach Starożytnego Egi...   5/12/2009, 17:26
gregski   Ad. Sargon Na mój post o warunkach ja morzu Czerw...   5/12/2009, 18:44
sargon   Widocznie napisałem w sposob niejednoznaczny, za c...   5/12/2009, 20:27
Vergilius   Badacze co raz częściej kwestionują owo "Sł...   6/12/2009, 9:32
sargon   Niedługo, tzn. ile? Dwa ustępy? Dwie księgi? Egipc...   6/12/2009, 13:18
bachmat66   saalam, fajna dyskusja tylko nie na temat - vide p...   6/12/2009, 17:53
Vergilius   Może inaczej - stawiają za pewnik, że teoria op...   6/12/2009, 19:23
sargon   Eeee, no to, że MOZE jest to nieprawda to pewnie, ...   6/12/2009, 22:00
Vergilius   A ja dalej czuje się nie przekonany, bo moim zda...   6/12/2009, 22:40
sargon   Chodzi jak byk o wyprawę Setaspesa - faktycznie ni...   7/12/2009, 21:04
Vergilius   Póki co, podejdę do tego problemu z rezerwą ;). ...   7/12/2009, 21:27
bachmat66   Senores, wyszedl dlugasny temat o... Persach jako ...   8/12/2009, 2:07

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej