Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska pomaga Czechom w 1938 r.
     
polllack
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 368
Nr użytkownika: 20.134

Tomek
Zawód: uczeñ
 
 
post 12/08/2007, 10:26 Quote Post

I tu sie mylisz kolego- na kresach wschodnich ukraińscy nacjonaliści wspomagani przez Niemców przygotowywali się do wzniecenia antypolskiego powstania. Wojna skończyła się zbyt szybko...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 12/08/2007, 10:40 Quote Post

QUOTE(polllack @ 12/08/2007, 10:30)
Zapomnieliście dodać, że w WP było mnóstwo: Żydów, Białorusinów, Ukraińców, którzy stanowili razem 1/3 armii. I jakoś walczyli z wrogiem.
*



Żydzi woleli antysemityzm polski niż niemiecki - więc walczyli z Niemcami jak Polacy. Białorusini i Ukraińcy byli bardziej przyjaźnie ustosunkowani do ZSRR niż do Rzeszy.

QUOTE
I tu sie mylisz kolego- na kresach wschodnich ukraińscy nacjonaliści wspomagani przez Niemców przygotowywali się do wzniecenia antypolskiego powstania. Wojna skończyła się zbyt szybko...


Tym oto twierdzeniem wbijasz sobie gwóźdź do trumny rolleyes.gif Czechosłowacja ze swoimi umocnieniami miała szanse ma dłuższe bronienie się niż Polska w realu. Dłuższa obrona = dłuższa wojna, a to z kolei się równa większym czasem na przygotowanie powstania dla Słowaków - czy tam nawet Niemców. Dlatego, ani Polska we wrześniu '39, ani Czechosłowacja wcześniej nie miały szans na udaną obronę (choć Polska przegrała na skutek trochę inszych czynników niż marzenia Ukraińców).
Niemcy obiecywali Słowakom, to czego nie mogli dostać pod Czechami (lub tam Czechosłowacją) - niepodległe państwo. Logiczne więc jest, że żołnierze słowaccy zdezerterowaliby - o Niemcach już nie mówię.

QUOTE
Zapomniałeś chyba jeszcze wspommnieć tylko o Rusinach, Cyganach, Polakach i Węgrach... rolleyes.gif


Nie zapomniałem tylko nie wiedziałem Mariuszu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 11:37 Quote Post

Nie zapomniałem tylko nie wiedziałem Mariuszu

Rozumiem... wink.gif

Wracając zaś do tematu,to osobiście uważam, iż Czechosłowacja nie miała żadnych szans na obronę w 1938 roku: nacjonalizmy niemiecki, słowacki czy węgierski, które rozkładały państwo czechosłowackie od momentu jego powstania, dałyby o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie - w chwili zbrojnej konfrontacji z III Rzeszą... sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.515
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/08/2007, 11:40 Quote Post

Zapomniałeś jeszcze o polskim. Polacy też dołożyli cegiełkę do rozkładu Czechosłowacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 12:03 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 12/08/2007, 12:40)
Zapomniałeś jeszcze o polskim. Polacy też dołożyli cegiełkę do rozkładu Czechosłowacji.
*



Nie zapomniałem - tylko o Zaolziu proponuję mówić o jako polskim terytorium, podobnie, jak i o Czadcy, części Orawy, Jaworzynie Spiskiej (ach, Zadni Gerlach najwyższym szczytem Polski... biggrin.gif) i kilku wsiach spiskich w Pieninach... wink.gif Poza tym, skoro Niemcy żądają zwrotu "Berlinki", to Polacy powinni zażądać zwrotu zastawu spiskiego... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2007, 12:39 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 12/08/2007, 11:40)
Zapomniałeś jeszcze o polskim. Polacy też dołożyli cegiełkę do rozkładu Czechosłowacji.
*


Tak twierdziła przez lata czechosłowacka i sowiecka propaganda. smile.gif Czesi zaczęli tak mówić dopiero po 17.09.1939 - przedtem uważali, że nareszcie honorowo załatwili sprawę z Polską, aby poprawić wzajemne stosunki na przyszłość.

ad : rycymer
QUOTE
...Polacy powinni zażądać zwrotu zastawu spiskiego...

Stanisław Poniatowski umorzył ten dług w roku 1773.
 
Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 12:53 Quote Post

QUOTE
Stanisław Poniatowski umorzył ten dług w roku 1773.


Mogę spytać, skąd ta informacja? Pierwszy raz się z nią spotykam, a sporo na ten temat czytałem - być może mi umnknęła w jakiś sposób... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2007, 13:02 Quote Post

Z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastaw_spiski
Też mnie to niezwykle zaskoczyło, bo byłem przekonany, że król Węgier do dziś jest naszym dłużnikiem, ale ... cóż, notka jest. Wikipedysta nie podaje jednak źródła. Otwarłem nawet temat p.t. zastaw spiski na forum, ale dyskurs jakoś utknął.
 
Post #23

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 13:22 Quote Post

QUOTE
Też mnie to niezwykle zaskoczyło, bo byłem przekonany, że król Węgier do dziś jest naszym dłużnikiem, ale ... cóż, notka jest. Wikipedysta nie podaje jednak źródła.


Hmm, to wiele tłumaczy... Poza tym, proszę ja Ciebie, zwróć uwagę na to zdanie z Wikipedii:

QUOTE
Po pierwszym rozbiorze Polski, w 1773, król Stanisław August Poniatowski zwrócił zastaw królowi Węgier bez zwrotu pożyczki.


Czyli de facto dług nie został anulowany - jestem o tym przekonany niemalże w 100 %. Poniatowski nie tyle zwrócił, co oddał, pod naciskiem Austrii, te tereny... Co ciekawe, Spisz, jak i starostwo nowotarskie oraz czorsztyńskie i sądeckie, zostały zajęte przez Austrię już wcześniej, bodajże w 1770 roku, jako tzw. "kordon sanitarny"... Informacjom wikipedysty tedy ja bym nie wierzył osobiście, tym bardziej, iż popełnia wiele błędów - vide Stara Lubowla jako jedno z 13 miast zastawu (de facto 13 + 3, które już wcześniej należały do Polski: Stara Lubowla, Podoliniec i Gniazda) czy rzekomy zwrot tych terenów królowi Węgier( (raczej chyba czysto formalnie... rolleyes.gif )... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2007, 13:30 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 12/08/2007, 13:22)
Czyli de facto dług nie został anulowany - jestem o tym przekonany niemalże w 100 %. Poniatowski nie tyle zwrócił, co oddał, pod naciskiem Austrii te tereny...

Przeczytałem jeszcze raz i zgadzam się z tobą - zastaw zwrócił, bo go Austria zmusiła, ale roszczenie finansowe pozostało. Dochód z zastawu to były odsetki od długu, ponieważ od 1773 Polska nie pobiera dochodów, to należą się jeszcze odsetki za lata 1773 - 2007.
QUOTE
Co ciekawe, Spisz, jak i starostwo nowotarskie oraz czorsztyńskie, zostały zajęte przez Austrię już wcześniej, bodajże w 1770 roku, jako tzw. "kordon sanitarny"...

Rzplita była już słaba, każdy urywał, co się dało ...
QUOTE
Informacjom wikipedysty tedy ja bym nie wierzył osobiście, tym bardziej, iż popełnia wiele błędów - vide Stara Lubowla jako jedno z 13 miast zastawu (de facto 13 + 3, które już wcześniej należały do Polski: Stara Lubowla, Podoliniec i Gniazda) czy rzekomy zwrot tych terenów królowi Węgier( (raczej chyba czysto formalnie... rolleyes.gif )... wink.gif

Tak też zwykle traktuję tą Wikipedię, z lekkim przymrużeniem oka. wink.gif Właścicielem przez cały czas trwania zastawu był krol Wegier, Polska była tylko użytkownikiem nieruchomości, zatem zwrot zastawu polegał na rezygnacji z wykonywania praw użytkownika.
Nie wiesz przypadkiem, ile wynosił roczny dochód z zastawu spiskiego, tak mniej więcej?
 
Post #25

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 13:35 Quote Post

QUOTE
Nie wiesz przypadkiem, ile wynosił roczny dochód z zastawu spiskiego, tak mniej więcej?


Pisałem już chyba o tym w Twoim temacie o zastawie spiskim, ale przypomnę jeszcze raz - niestety nie pomnę tego teraz, ale rozwodził się nad tym chyba Józef Nyka w przewodniku "Pieniny", który to przewodnik, ku memu nieszczęściu, gdzieś się zawieruszył... sad.gif Jeśli znajdę tę informację, z pewnością nie omieszkam dać Ci o tym znać... wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 12/08/2007, 13:41 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 12/08/2007, 13:35)
Pisałem już chyba o tym w Twoim temacie o zastawie spiskim,

Właśnie o wysokości dochodu tam nie ma - pewnie informacja objęta tajemnicą handlową, zarządca wolał nie dzielić się zbyt szczodrze z Koroną. biggrin.gif Czyli że biznes był lukratywny. smile.gif
QUOTE
Jeśli znajdę tę informację, z pewnością nie omieszkam dać Ci o tym znać... wink.gif

O, super. smile.gif

Pzdr. smile.gif
 
Post #27

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/08/2007, 13:55 Quote Post

QUOTE
Czyli że biznes był lukratywny.


Musiał być - w końcu tereny te to najbogatszy rejon Spisza... rolleyes.gif

Z tego, co sobie przypominam, jakieś informacje nt. rocznych przychodów starostwa spiskiego podawał również przewodnik "Spisz" słowackiego wydawnictwa Dajama, ale głowy sobie nie dam za to uciąć... wink.gif Będę jeszcze szperał po stornach słowackich - Tobie również polecam, tym bardziej, że jako "Cieszyniok" biggrin.gif, znasz pewnie trochę czeski (a już gwary slezske, moravske nebo laske na pewno smile.gif), więc ze slovenskym nie powinno być problemu... rolleyes.gif

Poszperaj tutaj: http://www.google.com/search?hl=pl&client=...btnG=Szukaj&lr=.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 12/08/2007, 14:08 Quote Post

Ale big - offtop rolleyes.gif

A co do "Pollacka" to czy tacy Ukraińcy mogli wogóle jakoś zagrozić Polsce? Przecież te tereny i tak de facto leżały w strefie wpływów ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 12/08/2007, 14:21 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 12/08/2007, 12:37)
Nie zapomniałem tylko nie wiedziałem Mariuszu

Rozumiem... wink.gif


Miło słyszeć - rozumny z Ciebie gość smile.gif

QUOTE
A co do "Pollacka" to czy tacy Ukraińcy mogli wogóle jakoś zagrozić Polsce? Przecież te tereny i tak de facto leżały w strefie wpływów ZSRR.


Słowacy i Ukraińcy siedzieli na "tyłach" swojego kraju. No i jeszcze coś - Polacy stanowili raczej większość w armii II RP. Czesi w armii czechosłowackiej większości nie stanowili. Co do zagrożenia - Ukraińcy czy Białorusini byli groźni, ale nie zdążyliby wejść do akcji zanim wpadłaby Armia Czerwona. No i nie mogli narobić bałaganu na pierwszej linii - nie to co Słowacy czy Niemcy w armii Czechosłowacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

18 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej