Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Symbolika naszych Słowian
     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 2/01/2015, 23:34 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 2/01/2015, 14:37)

Orły nie mają wachalrzowatego, uniesionego do góry ogona ani czubka na głowie.

Zastanawiajace są cętki na piersi - nie ma ich ani głuszec ani cietrzew. Nie ma ich też bielik, gdyby trzymac się pospolitej wykładni.

Wiem, że Piastowie odcinali się od źródeł pogańskich, ale jak dla mnie to raróg, którego pierwowzorem były azjatyckie bażanty (mają plamki na piersi, rozwarte ogony i czubki).

*



Powyższe stwierdzenia brzmią bardzo kategorycznie, ale przy pewnej dozie sceptycyzmu można by stwierdzić, że na głowie ptaka nie widać "czubka", tylko trzy świetliste promienie, reprezentujące Trójcę Świętą, zaś "cętki" na piersi to nieudana próba oddania przez mincerza poszczególnych piór na całym ciele ptaszka (po prostu zakropkował w ten sposób cały wolny obszar, jaki mu został - od ogona do ptasiego oka).

Tak więc nagle w drapieżnym ptaku możemy ujrzeć świetlistą gołębicę, czysto chrześcijański symbol Ducha Świętego. Co do ogona, to choć nie widziałem, by gołębie skalne czy leśne grzywacze rozkładały go wachlarzowato, to już gołąbki hodowane przez gołębiarzy podczas zażywania "kąpieli" w piaseczku pięknie rozkładają ogon w wachlarz.

QUOTE(kalev @ 18/05/2013, 12:42)
Ważnym symbolem Słowian był raróg.
*



Hmm, zastanawiam się, czy jeśli odrzucimy przekazy ludowe (które mogą być - i często są - "popsute" poza granice jakiegokolwiek ładu i składu) oraz podobieństwo do pewnego teonimu (dzielone ze słowami "pieróg" oraz "twaróg", których jakoś nikt nie uznaje za wcielenia Swaroga), to co pozostanie jako podstawa powyższego twierdzenia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Marcin Ostoja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 82.785

Marcin
 
 
post 3/01/2015, 12:10 Quote Post

Przepraszam, ale przypomniała mi się scena z C.K Dezerterzy, jak von Nogay stwierdził- To jest Kura ! smile.gif

Ja mam pytanie odnośnie symboliki. Czy znane są jakieś symbole graficzne wspólne dla wszystkich Słowian, charakterystyczne tylko dla nich?

Ten post był edytowany przez Marcin Ostoja: 3/01/2015, 12:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2015, 15:26 Quote Post

Tak, np. swastyka symbol solarny.
A swoją drogą, poczytaj Moszyńskiego.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 3/01/2015, 15:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/01/2015, 17:19 Quote Post

QUOTE(Marcin Ostoja @ 3/01/2015, 12:10)
Ja mam pytanie odnośnie symboliki. Czy znane są jakieś symbole graficzne wspólne dla wszystkich Słowian, charakterystyczne tylko dla nich?
*



Coś mi się zdaje, że jak przeczytasz Moszyńskiego, to dojdziesz do wniosku, że nie ma smile.gif Najbardziej charakterystyczna wydaje się:
- gwiazda heksapetalna (rozeta/cyrhlica) zdjęcia rozetek m.in z Danii, Szkocji i Jerozolimy (I w n.e.)
- swastyka (zdaje się, że była umieszczana na kołach garncarskich w Gnieźnie i Krakowie w X w. n.e.) łamana albo z "kędziorów", poczwórna albo potrójna (triskelion).

W użyciu były też krzyżyki, słoneczka, podwójne krzyże, pentagramy, gwiazdy Dawida. Tak więc nic oryginalnego sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2015, 17:38 Quote Post

Jeszcze krzyżyki z widełkami. Zapomniałem ich nazwy.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 3/01/2015, 17:52 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/01/2015, 17:38)
Jeszcze krzyżyki z widełkami. Zapomniałem ich nazwy.

vapnatak
*


Takie cuś?
EDIT: link poprawiony.

Ten post był edytowany przez Szklarz: 3/01/2015, 18:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2015, 18:01 Quote Post

Tak. smile.gif Dzięki za przypomnienie nazwy.
Chociaż tak sobie czytam na ten temat, to czy aby Słowianie mieli coś z tym symbolem czynienia? A może pewna grupa ludzi chce go kojarzyć ze Słowianami?

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 3/01/2015, 18:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/01/2015, 18:08 Quote Post

Powyższy link do wiki nie działa.

[już ok - po wycięciu dwóch sleszy z końca]

Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 3/01/2015, 18:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/01/2015, 18:23 Quote Post

confused1.gif

Wiki odsyła do symboli z popielnicy wytworzonej przez kulturę przeworską, a kultura przeworska odsyła czytelnika do germańskich Wandalów...

W Moszyńskim nie ma nic takiego, chyba że takie grabki, ale bez krzyżyka.

Tak więc powstaje wrażenie, że tzw. "Ręce Boga" to OT.

Poniżej Moszyński, jedna z pięciu czy sześciu ilustracji z symbolami, niezbyt wyraźna, więc sorki, za to własna smile.gif

Załączony obrazek


Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 3/01/2015, 18:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 3/01/2015, 18:48 Quote Post

QUOTE
Chociaż tak sobie czytam na ten temat, to czy aby Słowianie mieli coś z tym symbolem czynienia? A może pewna grupa ludzi chce go kojarzyć ze Słowianami?

Być może głupio by było rodzimowiercom, gdyby ich religia nie dysponowała żadnymi symbolami, więc sobie coś adoptowali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2015, 18:53 Quote Post

No właśnie, to dowód na to jak się tworzy religia. smile.gif To jednak inna para kaloszy. Mogli sobie wybrać swastykę, jednak ta była i nadal jest małowidziana w świadomości wielu ludzi. Wydarzenia z I poł. XX w. przyćmiły prawdziwe znaczenie starego symbolu i okaleczyły go.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 3/01/2015, 18:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/01/2015, 19:10 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/01/2015, 18:53)
Wydarzenia z I poł. XX w. przyćmiły prawdziwe znaczenie starego symbolu i okaleczyły go.
vapnatak
*



Wydaje się, że nie znamy znaczenia swastyki. To symbol tak stary, że wszyscy zapomnieli, co tak naprawdę oznacza. Dla Hindusów co innego, dla Niemca w latach czterdziestych jeszcze co innego - a co oznaczał dla Słowian? Trudno powiedzieć. Są różne teorie, np. że to symbol gwiazdy polarnej - nieruchomego centrum, wokół którego wszystko się porusza, co kojarzy się trochę symbolicznie z ideą deus otiosus. Nie wiemy który bóg dla Słowian był "otiosus", więc trudno też kojarzyć symbol z jakimś konkretnym. Myślę, że można założyć, że swastyka to piktogram, czyli schematyczne wyobrażenie jakiegoś żywiołu albo zjawiska przyrodniczego.

Kiedy oglądałem te różne krzyżyki u Moszyńskiego, wydawało mi się, że niektóre z nich tworzą pewien logiczne ciąg:

1) krzyż równoramienny - jeśli to piktogram, to można przyjąć, że wyobraża światło;

2) krzyż/swastyka utworzony z falistych "kędziorków" - - II - ogień;

3) swastyka, że tak powiem, w stylu klassisch - - II - błyskawica.

Jeśli więc ugryźć ten symbol z jej strony, to jest oznaczeniem bóstwa piorunowładnego, który siłą rzeczy nie może być "otiosus".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/01/2015, 19:30 Quote Post

Bić się, gniewać, dmić (?), błyskać, razić, palić, swarzyć, Svar, Swarorzyc. Być może to symbol tego gromowładnego bóstwa słowiańskiego i wszystkich podobnych.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Nemah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 52.472

Katarzyna
Stopień akademicki: mgr spec. troski
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 3/01/2015, 20:15 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 2/01/2015, 14:37)
Nemah - jak dla mnie to klasyczny sokół. Jesli przedstawiac ma raroga, to w sensie współczesnym.
*



Dzięki za odpowiedź. Większość osób, z którymi dotąd rozmawiałam o tym ptaku, opowiadała się za gołębiem. Część za rarogiem. A co niektórzy dla jaj ( hrhr, ot zbieżność ) nazywają go kurą! wink.gif Kto wie, może to miał być sokół? Ciężko stwierdzić z całą pewnością, bo znalezisko jest niekompletne.

Ten post był edytowany przez Nemah: 3/01/2015, 20:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/01/2015, 20:26 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/01/2015, 19:30)
Bić się, gniewać, dmić (?), błyskać, razić, palić, swarzyć, Svar, Swarorzyc. Być może to symbol tego gromowładnego bóstwa słowiańskiego i wszystkich podobnych.
vapnatak
*



Moszyński raz płynął z rybakiem, chyba z Poleszukiem, który zareagował na grzmot słowami "Boh svarycs'a" (Bóg się gniewa). Jeśli to relikt dawnych wierzeń, to można założyć że Swarożyc to słowiański Thor czy Zeus.

[EDIT. poniewczasie na priva przypomniano mi o glosach Malali, gdzie przecież Hefajstosa, a nie Zeusa, tłumaczą przez Swaroga, tak więc mea culpa smile.gif. Żeby nie mieszać w głowach greckim Olimpem, pewnie lepiej spojrzeć na Litwę, gdzie boski kowal Telawel łączył w sobie cechy Zeusa i Hefajstosa]

Zresztą, możliwości jest multum. Może Dadźbóg to deus otiosus; jeden z jego synów to wtedy np. Swaróg, a Swarożyc to może nazwa odojcowska - na oznaczenie ognia (taki "syn błyskawicy" po której często coś się pali). Wtedy świątynia Swarożyca w Radogoszczy to świątynia Ognia, a Swarożyc to wtedy albo osobne bóstwo, albo jedna z teofanii Swaroga.

Jeśli swastyka była znakiem Swaroga, to mogła być umieszczana na jego stanicach (chorągwiach bojowych), ryta w połabskich świątyniach jako imię pod posągiem (albo uzupełnienie imienia pisanego łacinką), używana w celach kultowych, czy magicznych pod postacią "czjert i rjezów" itd.

Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 3/01/2015, 22:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej