Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kabaret w PRLu, Funkcja kabaretu w czasach PRL
     
klauduUuś
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.608

Klaudia Z.
Zawód: uczennica
 
 
post 24/03/2008, 20:18 Quote Post

K. Jaślar był represjonowany za tekst "Quo vadis pieronie", chociaż z tego, co wiem w więzieniu z tego powodu nie był... Chyba, że to o inną sytuację chodzi.
A a propos kabaretu Tey mam pytanie - z jakiego skeczu lub jaki tytuł ma tekst, z którego pochodzi fragment:
" - Słuchajcie, śniło mi się ostatnio, że śpię.
- Na śnie?
- Na śnie. Okno otwarte. Za oknem coś takiego... chrum, chrum... Podbiegam do okna, patrzę i idą...
- Kto?
- Lata pięćdziesiąte!"

Mam nadzieję, że ktoś będzie mógł mi pomóc wink.gif

___________

edit: mam jeszcze jedno pytanie - czy ktoś z użytkowników posiada książkę Izoldy Kiec "W kabarecie"? Byłabym serdecznie wdzięczna, gdyby ktoś mógł zeskanować i przesłać mi na pocztę strony dotyczące kabaretu Tey (mój adres to klaudusia1011@interia.eu)



Pozdrawiam, Klaudia xD
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Pajak900
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.345

 
 
post 4/02/2009, 19:58 Quote Post

Witam! podobnie jak osoba zakładajaca ten temat mam problem z tematem maturalnym z języka polskiego. Dokładnie on brzmi tak: "Na przykładzie działalności kabaretowej przedstaw rolę języka jako sposobu walki z cenzurą i ustrojem politycznym w Polsce w latach 1945-1989". Na razie kupiłem książkę Jan Pietrzak Człowiek z kbaretu. Nie wiem jakie ksążki mogły by mi jeszcze pomóc. Proszę o linki do ciekawych stron oraz tytuły książek które by mi pomóc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 4/02/2009, 20:10 Quote Post

A dla mnie zawsze sztandarowym kabaretem z PRL jest niezapomniany Jan Kobuszewski i jego "książka skarg i zażaleń" w miescowym spożywczaku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 5/02/2009, 6:59 Quote Post

Ważną pozycją z zakresu memuarystyki są wspomnienia Jarosława Abramowa. Szczególnie tom: Lwy STS-u kojarzy mi się z tematem. Jest tam bardzo wiele o walce z cenzurą. Jednym z jej elementów było poszukiwanie sojuszników kabaretu wśród decydentów.
STS = Studencki Teatr Satyryków. Istniał w Warszawie w latach 50-tych aż do 70-tych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 5/02/2009, 9:49 Quote Post

A dla mnie z kabaretami PRLu oczywscie kojarzy sie przede wszystkim "Kabaret Tey" wink.gif . Laskowik, Smolen i inni sa niezawodni tongue.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 5/02/2009, 10:30 Quote Post

No ale w sumie taki kabaret Potem też się tu kwalifikuje, bo w końcu powstał gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych. To też była nowa jakość na naszej scenie kabaretowej. Poszli zupełnie inną ścieżką.
S!
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sagittarius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 58.263

Mateusz
Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2009, 10:08 Quote Post

Witam!
Zastanawiam się nad takim tematem maturalnym 'Funkcjonowanie kabaretu w rzeczywistości PRL-u. Omów zagadnienie na twórczości wybranego artysty.'
Ten temat wydaje mi się być najlepszym ze wszystkich jakie zostały zaproponowane!
Wasza opinia bardzo mi się przyda mi, jakich artystów z tego okresu lubicie najbardziej i może też dlaczego!
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Astar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 140
Nr użytkownika: 56.548

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: bezrobotny
 
 
post 6/09/2009, 10:25 Quote Post

Źle trafiłeś - 90% ludzi odpowie ci, że cenzura UB trzymała za mordę artystów nie pozwalając się im wypowiadać swobodnie.

Fakt natomiast jest taki, że cenzura obecna w PRL powodowała to, że kabarety - oczywiście te działające oficjalnie - musiały się bardzo starać, żeby "przemycić" treści antykomunistyczne do swoich repertuarów. Powodowało to to, że skecze kabaretowe były przeznaczone raczej dla ludzi myślących, niż (tak jak teraz) dla ćwierćinteligentów.

Satyra w tamtych czasach była sztuką, teraz jest subtelna jak cios maczugą w twarz.

Widać to doskonale na popisowym numerze Pietrzaka. Śpiewał kawałek "Żeby Polska była Polską" pieśń napisana została w 1976 r. i stała symbolem walki z komunizmem. Najzabawniejsze było to, ze w momencie, kiedy cenzor zatwierdził treść był święcie przekonany, że zatwierdza pieśń proklamującą ówczesny ustrój.

A teraz - wyjdzie Skiba, zaśpiewa, że "(...)kwas jest żrący i przeżre każdy mózg (...)" i małolaty sikają z wrażenia po nogach (wiem - on jest punkowcem). Albo kabaret Otto (którego kiedyś z chęcią słuchałem) zaśpiewa disco polo - i co? Mają z tego kasę.

 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/09/2009, 16:24 Quote Post

Kabarety były w róznbych okresach w różnym stopniu pewnym wentylem.
Generalnie ograniczane do małej publiczności, gdzie w pierwszych rzędach siedzieli przedstawiciele władzy śmiejąc się z dowcipów o nich, co dawało im poczucia liberalności.

Najbardziej znane kabarety to:
STS, Dudek, Pod Egidą - w Warszawie
Piwnica Pod Baranami - w Krakowie
Tej - z Poznania
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 6/09/2009, 18:23 Quote Post

Powiem krotko - cenzura, cenzura i jeszcze raz cenzura. A tak ogolnie, to uwazam, ze najlepszym kabaretem okresu PRL-u, byl Kabaret Tey z Poznania wink.gif ,
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 6/09/2009, 18:56 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 6/09/2009, 17:24)
Kabarety były w róznbych okresach w różnym stopniu pewnym wentylem.
Generalnie ograniczane do małej publiczności, gdzie w pierwszych rzędach siedzieli przedstawiciele władzy śmiejąc się z dowcipów o nich, co dawało im poczucia liberalności.
*


W latach 1980-81 i pod koniec lat 80-tych kabaret polityczny miał masową widownię. Artyści kabaretowi występowali w wielu miastach Polski i byli w stanie zapełnić widownią każdą salę. Również festiwal w Opolu transmitowany przez TV sprawiał, że kabaret polityczny był rozrywką masową.
Na występach kabaretowych gościli raczej byli niż aktualni przedstawiciele władzy (np. Józef Cyrankiewicz na występach Kabaretu Pod Egidą w latach 80-tych).
QUOTE(Anakin @ 6/09/2009, 17:24)
Hej - z Poznania
*


Chyba chodzi Ci o kabaret "TEY".

Co do pomysłu na temat maturalny, to jest on bardzo ciekawy.
Dobrych artystów było wielu: wspomniany kabaret "TEY". Poza tym kabret "Dudek", Krzysztof Daukszewicz, Krzysztof Jaroszyński, Kabaret Pod Egidą, artyści z audycji "60 minut na godzinę". To taka moja subiektywna lista.

QUOTE(Astar @ 6/09/2009, 11:25)
Widać to doskonale na popisowym numerze Pietrzaka. Śpiewał kawałek "Żeby Polska była Polską" pieśń napisana została w 1976 r. i stała symbolem walki z komunizmem. Najzabawniejsze było to, ze w momencie, kiedy cenzor zatwierdził treść był święcie przekonany, że zatwierdza pieśń proklamującą ówczesny ustrój.
*


Z tą piosenką to naprawdę ciekawa historia. Polecam zajrzeć tu:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/12688
i zwrócić uwagę na tekst w części Varia.
Zdaje się, że Ryszard Marek Groński, występujący w l. 70-tych i na początku lat 80-tych w Kabarecie Pod Egidą stwierdził, że fragment "Zrzucał uczeń portret cara" w pierwotnej wersji brzmiał "Zrzucał Bolek portret cara" i chodziło w nim o Bolesława Bieruta, który według ówczesnej historiografii miał dopuścić się tego czynu będąc uczniem.
QUOTE(Astar @ 6/09/2009, 11:25)
A teraz - wyjdzie Skiba, zaśpiewa, że "(...)kwas jest żrący i przeżre każdy mózg (...)" i małolaty sikają z wrażenia po nogach (wiem - on jest punkowcem).
*


Gwoli ścisłości tekst brzmi "kwas jest żrący i wypali nawet bardzo tęgi mózg" i jest fragmentem piosenki zespołu "Big Cyc", jednej z pierwszych w historii tego zespołu, do której tekst napisał kto inny niż Krzysztof Skiba. To stara piosenka, z czasów, gdy A. Kwaśniewski wygrał z L. Wałęsą wybory prezydenckie w 1995 r. Dziś chyba zupełnie nie budząca emocji, zwłaszcza wśród małolatów. Poza tym, jaki ze Skiby punkowiec? Jeżdżący Volvo S 80? wink.gif Po prostu biznesmen działający z powodzeniem w tzw. branży rozrywkowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 6/09/2009, 21:48 Quote Post

QUOTE(sagittarius @ 6/09/2009, 11:08)
takim tematem maturalnym
*


Gratuluję pomysłu.
Moim zdaniem w PRL było trzech wieszczów: Przybora, Młynarski, Waligórski ze wskazaniem na ostatniego. Różnią się od siebie bardzo, jednocześnie mając wiele wspólnego. Czwartym (trzech muszkieterów w końcu też było czterech) był Kaczmarski, ale to inna historia.
Wejdź na to: http://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=b&nazwa=7 wykorzystasz lub nie, a co się ubawisz to Twoje.
PS kiedyś w najśmielszych snach nie pomyślałbym, że coś takiego może być tematem maturalnym ... i ok!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 8/09/2009, 8:08 Quote Post

Zapewne wielu z Was słyszało piosenkę Młynarskiego : "Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy". Tak na prawdę było to o Władysławie Gomółce, taka przenośnia. Cenzura przepuściła ten utwór.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 8/09/2009, 8:14 Quote Post

Dorzuciłbym kabaret "Elita" z Wrocławia który swoje najlepsze czasy przezywał w latach 70-tych i 80-tych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
sagittarius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 58.263

Mateusz
Zawód: uczen
 
 
post 12/09/2009, 10:25 Quote Post

Wydaje mi się, że mogę wybrać Pietrzaka! Jest on chyba jednym z lepszych kandydatów do tego, aby na jego przykładzie, na przykładzie jego twórczości ukazać jak wtedy funkcjonował kabaret! Teraz tylko literatura pomocnicza i do dzieła! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

11 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej