Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Balisty rzymskie, Z czego obrywali barbarzyńcy ?
     
^RONIN^
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 5.401

Stopień akademicki: nie mam tytó³u
Zawód: uczeñ
 
 
post 1/05/2005, 14:48 Quote Post

KAM2150 Mistrz Miłośnik historii a to sorry nie zauważyłem zwracam honor
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2005, 17:03 Quote Post

Nie odbiegajcie od tematu, bo się Maciek wkurzy...
(mam na myśli obrażanie innych).

Ten post był edytowany przez Tacin: 7/05/2005, 14:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 6/05/2005, 19:06 Quote Post

QUOTE(Tacin @ May 6 2005, 06:03 PM)
Nie odbiegajcie od tematu, bo się Maciek wkurzy...
*


A który post odbiega mój drogi adwokacie i pomocniku... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 6/05/2005, 20:40 Quote Post

ronin, jak nazywasz innych idiotami, to chociaż nie rób idioty z siebie.Ty naprawdę uważasz, że mogliby uczynić morze Śródziemne morzem wewnętrznym walcząc głównie z barbarzyńcami??? Za dużo się "gladiatora" naoglądałeś... Zresztą według mnie celowanie w słonia to fajny pomysł!!!! elefant.gif A co do falangi to nie był to wynalazek macedończyków. stosowano ja od stuleci w całej grecji i ni tylko. "falanga macedońska" to dopiero wynalazek Filipa.( nie, nie tego tu na forum wink.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 7/05/2005, 9:48 Quote Post

I.[18]Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną zablokowania konta użytkownika czasowo lub na stale (Tworzone w czasie trwania blokady konta "zastępcze" będą natychmiast usuwane razem ze wszystkimi postami). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów.
Mam powód by Ciebie zbanować ^RONIN^. Prosiłbym o nie rzucanie inwektywami w stronę innych użytkowników. Jeśli to się powtórzy zastosuję wyżej wymieniony środek by ograniczyć Twoje wypowiedzi na forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Adaś
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 5.319

Stopień akademicki: licencjat ;-)
Zawód: student
 
 
post 19/05/2005, 22:40 Quote Post

Wrócę do wątku strzelania z balist do słoni... Kam wyraził przypuszczenie że było to mozliwe, Ronin stwierdził że z pewnością nie. Ja powołałem się na metodę 50-50 "z milczenia źródeł".
Tak sobie buszowałem po satrożytności i odnalazłem fragment z "De re militari" Flaviusa Vegetiusa Renatusa, którym chciałbym się z wami podzielić. Myślę że rozwiąże on ewentualne wątpliwości.

QUOTE
Duże balisty, wiezione na wozach ciągniętych przez dwójkę koni lub
mułów powinny być umieszczane z tyłu linii bojowej tak, że jeśli słonie znalazłyby się w ich zasięgu mogłyby zostać przeszyte wyrzucanymi z nich strzałami. Balista powinna być większa, zaś czubki groty strzał mocniejsze i szersze niż zwykłe, tak aby strzały mogły być wystrzeliwane dalej, z większą siłą, oraz aby rany przez nie zadawane odpowiadały gabarytom tych bestii. Było wskazane opisanie tych kilku metod i machin używanych przeciw słoniom, aby było wiadome, jeśli nadarzy się okazja, w jaki sposób stawić opór tym zadziwiającym zwierzętom.

(ks.III, 24)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
generał
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 10.685

 
 
post 8/11/2005, 22:28 Quote Post

a jakby tak trafił w słonia pocisk zapalajacy taki jak w gladiatorze to by dopiero wygladało jak by probowal sie zgasić biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 9/11/2005, 9:39 Quote Post

Może jednopostowy kolega sam trafiłby w słonia, może z dynki? O tym co możliwe z tego co było na gladiatorze też możnaby poczytać.

http://www.mojeforum.net/adiutrix/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Amfilion
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 8.962

 
 
post 9/11/2005, 13:29 Quote Post

Możliwe jest prawie wszystko ... ale tu chyba nie chodzi o to co jest i było mozliwe ale co stosowano w praktyce. confused1.gif
Moim skromnym zdaniem Rzymianie jesli chciali mogliby budować machiny miotająca na odległośc 1000 m i nawet więcej. Wystarczy odpowiednia wiedza inżynierska. Zbudować to jedno ale gorzej z przemieszczaniem tych konstrukcji. Gabaryty byłyby ogromne, co za tym idzie i ciężar. A przeciez nie walczono na drogach.

Mam pytanie, jaka była rzeczywiście skutecznośc tych machin w bitwach. A moze były stosowane tylko podczas obleżeń miast.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 10/11/2005, 12:33 Quote Post

QUOTE(Amfilion @ 9/11/2005, 14:29)
Możliwe jest prawie wszystko ... ale tu chyba nie chodzi o to co jest i było mozliwe ale co stosowano w praktyce.  confused1.gif
Moim skromnym zdaniem Rzymianie jesli chciali mogliby budować machiny miotająca na odległośc 1000 m i nawet więcej. Wystarczy odpowiednia wiedza inżynierska. Zbudować to jedno ale gorzej z przemieszczaniem tych konstrukcji. Gabaryty byłyby ogromne, co za tym idzie i ciężar. A przeciez nie walczono na drogach.

Mam pytanie, jaka była rzeczywiście skutecznośc tych machin w bitwach. A moze były stosowane tylko podczas obleżeń miast.
*


Co!!! Kilometr!!! Zasięg dobrych balist to ok 400-500 metrów. Zasięg ze źródeł onagra (nie potwierdzony) to ok 730 m.
Co do gabarytów to coś można by o tym poczytać, pooglądać. Wymiary były różne. Obejrzyj współczesne rekonstrukcje. Większośćto porażka inżynieryjna, ale rozmiar przeważnie się zgadza.
Co do skutecznego zasięgu balist to ok 220 metrów (np w Hatrze można to sprawdzić po odległości szańców atakujących).

http://www.adiutrix.za.pl

http://mojeforum.net/adiutrix
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Amfilion
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 8.962

 
 
post 10/11/2005, 15:07 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 10/11/2005, 14:33)
Co!!! Kilometr!!! Zasięg dobrych balist to ok 400-500 metrów. Zasięg ze źródeł onagra (nie potwierdzony) to ok 730 m.
Co do gabarytów to coś można by o tym poczytać, pooglądać. Wymiary były różne. Obejrzyj współczesne rekonstrukcje. Większośćto porażka inżynieryjna, ale rozmiar przeważnie się zgadza.
Co do skutecznego zasięgu balist to ok 220 metrów (np w Hatrze można to sprawdzić po odległości szańców atakujących).

http://www.adiutrix.za.pl

http://mojeforum.net/adiutrix
*



Tak jak napisałem, mozliwe jest prawie wszystko. Nawet zasieg 1000 m.
Zasięg onagra to 730 m (nie potwierdzony). A gdybyś zbudował wiekszy - jestem pewien ze zasieg na pewno by sie zwiekszył. Chyba ze masz jakies wiarygodne informacje dowodzące ze zbudowanie machiny o takim zasiegu było niemożliwe.
Nie dysponuje zbyt duzą wiedzą historyczna (to chyba widać) ale za to mam pewne podstawy wiedzy inzynierskiej.
I właśnie dlatego zaznaczyłem że trzeba rozróznić pomiedzy tym co jest i było mozliwe do zbudowania a tym co rzeczywiscie budowano. Po co budowac cos co na pewno sie nie przyda.
A machiny o tak wielkich rozmiarach były nieprzydatne.

Ale dalej nie wiem jaka była przydatnośc poszczególnych machin na polu walki. A moze były uzywane tylko do celów obleżniczych??

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 10/11/2005, 19:57 Quote Post

Zbudowaćmożna wszystko. Tutaj roztrząsamy to co było. Tym co mogłobyć zajmuje sięDaniken nadając wszystkiemu etykiety faktów dokonanych.
Przydatność machin...mamy opisane starcie z Alanami w którym urzyto machin przeciw konnicy, czyli głównie balist strzelających kulami i strzałami. U Flaviusza mamy opisy urzycia machin przeciw atakującym Jerozolimęi odwrotnie (w całej wojnie żydowskiej znajduje się dużo opisów na użucie machin). U Flaviusza i Cezara mamy o machnach na wałach obozów obronnych. Na kolumnie Trajana poraz pierwszy pojawia sięmobilna artyleria, balisty na wozach. W Kazackiej mamy małe castrum z prawdopodonym podestem na machinę, katapultę lub balistę.
Co do nagra to trudne. Jak to pisałem w moim licencjacie, według źródeł pisanych okujemy go od IV w ne. Jednakże z wykopalisk wychodzą nam kamienie interpretowane jako pociski a nie nadająca siędo balist.
Gdzieś już w tym temacie podawałem bibliografię.
Tyle pokrutce.

http://www.adiutrix.za.pl

http://mojeforum.net/adiutrix
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Amfilion
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 8.962

 
 
post 12/11/2005, 11:52 Quote Post

Dzięki za odpowiedź.
Tylko mam jeden mały problem. Nie mam dostepu do tych wszystkich tekstów źródłowych.
Mógłys przybliżyc mi starcie pod Alanami??
Chodzi mi głównie o to jak spisały sie machiny w tej bitwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/11/2005, 17:55 Quote Post

QUOTE(Amfilion @ 12/11/2005, 12:52)
Dzięki za odpowiedź.
Tylko mam jeden mały problem. Nie mam dostepu do tych wszystkich tekstów źródłowych.
Mógłys przybliżyc mi starcie pod Alanami??
Chodzi mi głównie o to jak spisały sie machiny w tej bitwie.
*


Bitwa z Alanami. To taki lud. 5000 rzymian na 3000 ciężkich jeźdźców. Zbita ściana piechoty działała na konie, które w ściane nie atakowały. Zwalniający tempo natarcia ciężkozbrojni jeźdźcy byli obrzucani przez legionistów oszczepami lżejszymi od pilum (lancea). Procarze z tyłu także wspomagali piechotę liniową (obijaie pociskami z prosy jest bardziej bolesna dla koni). Artyleria ostrzeliwywała przednie szeregi nacierających. Jazda nie mogąc się przedrzeć zawróciła.
Niestety jestem na wyjeździe w Raciborzu i nie podam gdzie to wyczytałem, bo ze sobą książek nie wożę.

http://www.adiutrix.za.pl

http://mojeforum.net/adiutrix
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Amfilion
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 8.962

 
 
post 14/11/2005, 15:54 Quote Post

Dzięki... ale..
Dalej nie wiem jaka była skuteczność machin w tej bitwie. Napisałeś że były i ze ostrzeliwały przednie szeregi jazdy. Ale z jakim skutkiem?? Moze bez machin wynik bitwy byłby podobny??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej