Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Francja: miała dość podbojów ?
     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 22/09/2009, 14:59 Quote Post

Zauważyłem, że od momenu gdy Frankowie i jeszcze późniejsze dynastie ukształtowały terytorium Francji, to przez wiele wieków (aż do Napoleona) jej ziemie wyglądały praktycznie ciągle tak samo. Czy Francji wystarczyły te same terytoria i głównie skupiała się ona na umocnieniu od "wewnątrz", że praktycznie przestała podbijać w tym czasie ziemie sąsiednich państw?

Wiem, że rywalizowała z Anglią (wojna stuletnia), że zdobyła Normandie, ale po za tym nie nachodziła ziem Hiszpanii, ŚCR czy Anglii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/09/2009, 15:07 Quote Post

QUOTE(njczyziu @ 22/09/2009, 14:59)
Zauważyłem, że od momenu gdy Frankowie i jeszcze późniejsze dynastie ukształtowały terytorium Francji, to przez wiele wieków (aż do Napoleona) jej ziemie wyglądały praktycznie ciągle tak samo. Czy Francji wystarczyły te same terytoria i głównie skupiała się ona na umocnieniu od "wewnątrz", że praktycznie przestała podbijać w tym czasie ziemie sąsiednich państw?

Wiem, że rywalizowała z Anglią (wojna stuletnia), że zdobyła Normandie, ale po za tym nie nachodziła ziem Hiszpanii, ŚCR czy Anglii.
*



smile.gif To francuscy królowie nie ruszali na Italię, nie forsowali kanałów flamandzkich, ani nie wbijali słupów w Renie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 22/09/2009, 15:24 Quote Post

I tyle w tym temacie - po prostu teza, że granice Francji wyglądały "praktycznie tak samo" jest kontrfaktyczna. Francja przez setki lat wojowała najpierw o ziemie Plantagenetów, potem o schedę Burgundczyków, o kraje alpejskie, o Włochy, o Alzację i Lotaryngię, o Niderlandy. Rzekomo niezmienne terytorium ukształtowało się w miarę stabilnych granicach dopiero pod koniec panowania Ludwika XIV - i wytrwało tak raptem do rewolucji. A o wojnach i odbojach kolonialnych też warto by pamiętać rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/09/2009, 20:14 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 22/09/2009, 16:24)
I tyle w tym temacie - po prostu teza, że granice Francji wyglądały "praktycznie tak samo" jest kontrfaktyczna.


Co to znaczy "kontrfaktyczna"? Kontrowersyjna?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 22/09/2009, 20:58 Quote Post

Kontra faktom = przecząca faktom = nieprawdziwa smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/09/2009, 21:29 Quote Post

Acha. Pierwszy raz widzę taki zlepek, więc nie zajarzyłem. Wracając do tematu, to założycielowi pewnie chodziło, że granice Francji na ogól nie miały takiego "rozrzutu" w historii, jak np. Polski ( od Milska i Łużyc po Kaługę wink.gif ). Francja po prostu do "rdzenia" dokładała sobie po kawałku. Raz wychodziło, a raz nie. Na ogół wychodziło. Mądrych królów miała...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 22/09/2009, 21:56 Quote Post

Myśle, że autor tematu nie zauwazył istotnego aspektu, że monarchia francuska uległa najpierw rozkładowi, aby w XII -XIIIw dopiero brnąć by zblizyc sie do granic nam "powszechnie znanych".

Z Anglią to nie była "rywalizacja" tylko poważna wojna, gdy Anglicy posiadali kawał Francji i mieli apetyt na korone.

Hiszpanie owszem nachodziła. Do korony Hiszpanii należały wszak poburgundzkie Niderlandy. Nadto Ludwik XIV walczył w tzw "wojnie o sukcesje hiszpańska".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 23/09/2009, 8:30 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/09/2009, 21:29)
Acha. Pierwszy raz widzę taki zlepek, więc nie zajarzyłem. Wracając do tematu, to założycielowi pewnie chodziło, że granice Francji na ogól nie miały takiego "rozrzutu" w historii, jak np. Polski ( od Milska i Łużyc po Kaługę wink.gif ).  Francja po prostu do "rdzenia" dokładała sobie po kawałku. Raz wychodziło, a raz nie. Na ogół wychodziło. Mądrych królów miała...
*




Właśnie o to mi chodzi.

Po prostu zawsze wydawało mi się (na jedno oko), że za każdą razą jak widziałem jakieś mapy europejskie z okresu późnego średniowiecza, renesansu, baroku.. to Francja zawsze pozostawała zbliżona "granicznie" do dzisiejszego stanu.
Nie bardzo znam się na historii Francji, próbowałem znaleźć jakąś mapkę o rozszerzeniu gif., żeby zobaczyć jak ten kraj zmieniał się terytorialnie na przestrzeni wieków, ale niestety nie udało mi się.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 23/09/2009, 13:15 Quote Post

A nie można zwykłych map obejrzeć
http://fr.wikipedia.org/wiki/Histoire_de_France

Przewin w dół. Są mapy zmian granic.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/09/2009, 17:50 Quote Post

QUOTE
Po prostu zawsze wydawało mi się (na jedno oko), że za każdą razą jak widziałem jakieś mapy europejskie z okresu późnego średniowiecza, renesansu, baroku.. to Francja zawsze pozostawała zbliżona "granicznie" do dzisiejszego stanu.

Noo, jak mi powiesz, że na tej (z lewej) lub tej Francja przypomina Ci granicami współczesną, to Ci nie uwierzę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
njczyziu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 57.886

 
 
post 23/09/2009, 18:06 Quote Post

Chodziło mi raczej o trochę późniejsze czasy, wtedy gdy Francja była już "ułożonym" krajem, pod władzą Ludwików.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/09/2009, 18:10 Quote Post

QUOTE
Chodziło mi raczej o trochę późniejsze czasy, wtedy gdy Francja była już "ułożonym" krajem, pod władzą Ludwików.

Nadal były zmiany granic - choć już nie tej skali - i nadal Francja stosowała politykę podbojów. O Reunionach nie słyszałeś?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 23/09/2009, 18:25 Quote Post

Witam!
QUOTE(Ramond @ 23/09/2009, 19:10)
Nadal były zmiany granic - choć już nie tej skali - i nadal Francja stosowała politykę podbojów. O Reunionach nie słyszałeś?
*


Reuniony, próby zajęcia Flandrii, Palatynatu... Było tego trochę za Ludwika XIV. No i wspomniane wyżej (przez ciebie zdajsie, lub Ironside'a) wojny kolonialne też trzeba chyba dodać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 23/09/2009, 19:07 Quote Post

njczyziu wyjaśnienie jest proste. Francja leżała i leży w takim miejscu świata, gdzie spektakularne podboje nie są możliwe. Była ona otoczona przez kraje o wysokiej kulturze politycznej (że tak to nazwę), w dodatku silnie zaludnione. Zawsze gdy próbowała coś mocniej poszaleć sąsiedzi tworzyli odpowiednią koalicje. Polska pod tym względem miała większe możliwości ekspansji.
Oczywiście Francja próbowała jak już ci koledzy wyjaśnili. Raczej była pod tym względem dość uparta/konsekwentna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 23/11/2009, 20:48 Quote Post

Jak słusznie zauważył Sarkozy z wyjątkiem Polski Francja w swojej historii toczyła wojny ze wszystkim krajami Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej