Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ukraińskie Forum Historyczne
     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 4/01/2017, 11:49 Quote Post

Hej, zna ktoś z Was forum ukraińskie, gdzie można by się dopytać.... czy w lipcu można przejść/przejechać na koniu Ikopot w pobliżu Starokonstantynowa tongue.gif confused1.gif

Wiem, że to zabawnie brzmi, ale nie mogę zrobić sensownych mapek bitwy do swojej książki. Wydaje mi się, że bitwa toczyła się w innym miejscu niż sądzono i nawet w tekście wyszła niezła argumentacja, ale jak przyszło do robienia mamy to jest problem. Mógłbym pieprznąć ruchy wojsk przez rzekę ale jakoś chce to do końca zrobić z sensem.

ps. a może ktoś był i wie? wink.gif Ja niestety najdalej co byłem na Ukrainie to Krzemieniec.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/01/2017, 12:29 Quote Post

Tylko czy wiedza o tym, czy dzisiaj można (lub nie) przejść rzekę coś da, skoro przez 400 lat jej głębokość, szerokość i prędkość nurtu mogła się zmienić?

Tu trzeba by poszukać jakichś badań jak to wyglądało wtedy, żeby mieć pewność (czy rzeka nie była regulowana itd.).
Patrzyłeś już do SGKP czy tam coś jest, ewentualnie na jakieś mapy z XVIII w.?

No i oczywiście trzeba bardziej szukać pod Ikopoć niż Ikopot (po rosyjsku/ukraińsku na końcu jest miękkie t - Икопоть), bo taka nazwa po polsku przynajmniej kiedyś obowiązywała.

A z Ukraińców trzeba my może zerknąć, czy zagląda nadal na forum Danil.



 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
barrsa
 

Comte de Barcelona
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 34.051

 
 
post 4/01/2017, 12:56 Quote Post

Już sobie przypomniałem jeden adres.

Wiem wysoki, że to wszystko jest grubą nicią szyte.... jakbym pisał o bitwie w Chinach czy Ameryce Płd. to walnąłbym przez rzekę i tyle, a tak mam tu wątpliwości patrząc na rozkład dróg z map z XIX wieku, czy z początków XX wieku (oczywiście czasem i położenie dróg się zmienia, ale w mojej ocenie jeśli chodzi o te 200 lat to raczej tutaj to nie nastąpiło).

W źródłach jest niestety użyte słowo "przeprawa" a to może dużo znaczyć, gdyby było bród to chyba porzuciłbym swoją teorie, bo od Paszkowców/Paszkówki do Konstantynowa jest za daleko, a w mojej ocenie tylko tam mógł być bród - ufając mapom jakie mam (tutaj i logika to podpowiada - układ wsi i dróg między nimi). W ogóle patrząc na foto Słuczy czy Ikopotu przy Konstantynowie to "niezłe" to rzeki są ale zwężają się przed miastem.

Tak w sumie to jakbym odrzucił mapy Płowego i polegał tylko na tym sztabowych itd. to i przez Słucz w tym miejscu co do tej pory wszyscy by chcieli żeby się bitwa toczyła to też nie ma drogi/brodu. Na mapie bitwy Płowego coś tam jest zaznaczone bród i droga do niego (tylko z południowej strony sic!), ale to może być tylko pobożne życzenie autora.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/01/2017, 13:33 Quote Post

No to dla mnie za wysokie progi wink.gif i za duża komplikacja, masz tu: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=76066 znane już sobie dwa namiary, można by też zapytać Kadrinaziego i bachmata.
Danil jak widać zajmował się kiedyś bitwą, coś powinien wiedzieć.


 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
An_Old_Man
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 915
Nr użytkownika: 100.119

 
 
post 4/01/2017, 14:40 Quote Post

W sierpniu 2015 roku w niektórych miejscach przez Wisłę można było przejść pieszo.
Najgroźniejsze wezbranie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wystąpiło jednak w maju (2010 rok).
Nie przypuszczam aby w tamtych czasach prowadzone były rejestry stanu wód.
A tu przykład jak poziom może zmienić w ciągu 2 dni.
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej