Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koniec starozytności na różnych terenach, Kiedy i gdzie był koniec starożytności
     
Caj Lun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 59.772

Zawód: uczen
 
 
post 30/10/2009, 22:36 Quote Post

Chciałbym się dowiedzieć kiedy zakończyła się starożytności na różnych terenach. Wiadomo, że w Europie zakończyła się w 476 (słyszałem też 622), ale ja potrzebuję wiedzieć kiedy zakończyła się w Indiach, Persji, Chinach i innych państwach azjatyckich. Wiem, że nie zakończyła się ona w 476, bo kiedy oglądałem film "Wynalazki starożytnych Chin" to była tam na liście rakieta z około XI w. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 30/10/2009, 23:16 Quote Post

Podział na prehistorię, starożytność, średniowiecze i nowożytność został wymyślony przez historyków europejskich i ma wyraźne piętno europocentryzmu. O ile można go z powodzeniem zastosować do śródziemnomorskich krajów Azji i Afryki, które miały ciągły kontakt z Europą, to do innych, wymienionych tu kręgów cywilizacyjnych nie bardzo już pasuje, a nie przystaje zupełnie do dziejów Ameryki czy Oceanii. W wielu językach słowo "antyczny" nie znaczy dokładnie tego samego co "starożytny" czy tym bardziej "antyczny" w języku polskim. Przypomnę, że zresztą jeszcze w dziewiętnastowiecznej polszczyźnie używano wymiennie przymiotników "starożytny" i "starodawny" i należy je rozumieć dosłownie jako "bardzo dawny" = "sprzed kilkuset i więcej lat", co w praktyce oznaczało także "wczesnośredniowieczny", dopiero w XIX wieku ukształtował się podział, który podałem w pierwszym zdaniu.
Dla przykładu w języku włoskim "antico" znaczy dokładnie właśnie "starożytny", ale jeszcze dziś potocznie używa się tego słowa w znaczeniu "bardzo dawny" (bez precyzyjnego odniesienia do epoki).
Przypuszczam, że chodzi o film Discovery Channel, czyli tłumaczenie z angielskiego i zdaje się, że w tym przypadku sytuacja jest analogiczna. Lepsze byłoby tłumaczenie "wynalazki dawnych Chin".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Caj Lun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 59.772

Zawód: uczen
 
 
post 30/10/2009, 23:40 Quote Post

A czy np. okulary z X w mogą się zaliczać do wynalazków starożytności?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 31/10/2009, 0:26 Quote Post

Z chińskiego punktu widzenia - tak. Chińskie słowo określające starożytność, czyli gudai oznacza tyle co dawne dzieje. Może odnosić się do czasów Zhou, czy legendarnych dynastii ale spotykałem się nie raz z użyciem go na określenie czasów Tang ( a więc VII-Xw. ), czy dawnych czasów ogólnie. W Japonii jest troszeczkę podobnie, z tym że tamtejsza chronologia raczej wydłuża średniowiecze w porównaniu do podziału europejskiego - często za koniec średniowiecza uznaje się koniec epoki Edo, czyli połowę XIXw. i wymuszone otwarcie Japonii na świat.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Caj Lun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 59.772

Zawód: uczen
 
 
post 31/10/2009, 0:49 Quote Post

A czy Angkor Wat (wybudowany w XI w) także należy do budowli starożytnych? W filmie "Architektoniczne kolosy starożytności" była ta budowla, ale na wikipedii jest napisane, że to budowla średniowieczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Caj Lun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 59.772

Zawód: uczen
 
 
post 14/11/2009, 20:00 Quote Post

A można przyjąć, że starożytność w Chinach zakończyła się wraz z panowaniem dynastii Tang?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 17/11/2009, 8:53 Quote Post

Zdecydowanie zgadzam się z Kundlem co do eurocentryzmu w dzieleniu dziejów na epoki przez historyków. Warto zauważyć, że daty końca epok nadawane ustalane są przez historyków symbolicznie. Przecież przejście z jednej epoko do drugiej zazwyczaj ma charakter stopniowy. Czytałem gdzieś, że obalenie ostatniego casarza Rzymu Romulusa Augustulusa nie było odebrane przez współczesnych ludzi jako jakieś bardzo ważne wydarzenie. Czasem dopiero po jakimś czasie historycy uznają, że skończyła się pewna epoka. W niektórych miejscach na ziemi nadal "trwała" starożytność, a gdzieś indziej ludzie już żyli w warunkach bardziej przypominających średniowiecze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 17/11/2009, 16:46 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 31/10/2009, 0:16)
Podział na prehistorię, starożytność, średniowiecze i nowożytność został wymyślony przez historyków europejskich i ma wyraźne piętno europocentryzmu. O ile można go z powodzeniem zastosować do śródziemnomorskich krajów Azji i Afryki, które miały ciągły kontakt z Europą, to do innych, wymienionych tu kręgów cywilizacyjnych nie bardzo już pasuje, a nie przystaje zupełnie do dziejów Ameryki czy Oceanii. W wielu językach słowo "antyczny" nie znaczy dokładnie tego samego co "starożytny" czy tym bardziej "antyczny" w języku polskim. Przypomnę, że zresztą jeszcze w dziewiętnastowiecznej polszczyźnie używano wymiennie przymiotników "starożytny" i "starodawny" i należy je rozumieć dosłownie jako "bardzo dawny" = "sprzed kilkuset i więcej lat", co w praktyce oznaczało także "wczesnośredniowieczny", dopiero w XIX wieku ukształtował się podział, który podałem w pierwszym zdaniu.
Dla przykładu w języku włoskim "antico" znaczy dokładnie właśnie "starożytny", ale jeszcze dziś potocznie używa się tego słowa w znaczeniu "bardzo dawny" (bez precyzyjnego odniesienia do epoki).
Przypuszczam, że chodzi o film Discovery Channel, czyli tłumaczenie z angielskiego i zdaje się, że w tym przypadku sytuacja jest analogiczna. Lepsze byłoby tłumaczenie "wynalazki dawnych Chin".
*


Dzieje świata na przestrzeni ostatnich trzech tysiącleci to w 80% Historia Europy...

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/11/2009, 18:43 Quote Post

QUOTE(Gronostaj)
Dzieje świata na przestrzeni ostatnich trzech tysiącleci to w 80% Historia Europy...
A reszta miała tylko 20%? Czyżby czas tam płynał inaczej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Caj Lun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 59.772

Zawód: uczen
 
 
post 28/08/2010, 11:35 Quote Post

Odświeżam temat.
Chciałbym poznać wasze zdanie na temat końca starożytności w Chinach.
Tutaj starożytność kończy się wraz z początkiem dynastii Qin. Jednak dla mnie kończy się ona po upadku dynastii Han, ponieważ wtedy Chiny podzieliły się na Trzy Królestwa. Kiedyś natrafiłem na jakiś artykuł, w którym było napisane, że właśnie koniec dynastii Han można uznać za koniec starożytności, ponieważ później żyło się tam trochę gorzej. Czyli można uznać to za początek średniowiecza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej