Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rekord świata w maratonie

Sghjwo

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.523

post 16/09/2018, 17:06 Quote Post

Dziasiaj padl nowy record w maratonie w Berlinie,
https://www.bbc.com/sport/athletics/45539546
2:01:39 - ciekawe czy project SUB2 dojdzie do skutku za mojego zycia

User is offline  PMMini Profile Post #1

MightyQuinn

II ranga
**
Nr użytkownika: 100.467

Thomas
Stopień akademicki: Pieronek
Zawód: Adwokat ale nie w PL

post 11/02/2019, 1:46 Quote Post

QUOTE(Sghjwo @ 16/09/2018, 17:06)
Dziasiaj padl nowy record w maratonie w Berlinie,
https://www.bbc.com/sport/athletics/45539546
2:01:39 - ciekawe czy project SUB2 dojdzie do skutku za mojego zycia
*

Czy dla biegu maratonskiego istnieje obecnie cos takiego jak "rekord swiata"? Pamietam jak w dawnych czasach mowilo sie "najlepszy czas na swiecie", a nie "rekord swiata" - a ci ktorzy uzywali tego pojecia byli srogo krytykowani przez purystow, glownie z powodu roznic w trasach biegu co ponoc czynilo rekordy niewymiernymi. Od pewnego czasu zaczalem jednak spotykac sie w prasie i internecie z coraz czestszym uzyciem tego drugiego wyrazenia. Czy istnieja jakies oficjalne wytyczne dotyczace tej zmiany?

User is offline  PMMini Profile Post #2

Sghjwo

VI ranga

post 11/02/2019, 6:56 Quote Post

QUOTE(MightyQuinn @ 11/02/2019, 7:46)
Czy istnieja jakies oficjalne wytyczne dotyczace tej zmiany?

Powiem ze nie bardzo czuje w czym problem? Trasy oficjalnych maratonow sa atestowane przez jakis tam zwiazek lelkkoatletyczny. Fakt mozna biec na zekretach po wewnetrznej i te kilka metrow zaoszczedzic. W Berlnie jest to kolko, wiec mozliwosci sa wieksze wink.gif. Moze dlatego jest to "najszybszy" marathon swiata wink.gif.
Mnie zawsze GPS pokazuje kikaset metrow wiecej, musze zaczac biegac po wewnetrznej wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #3

MightyQuinn

II ranga
**

Thomas

post 12/02/2019, 1:06 Quote Post

Nie problem, tylko zwykle pytanie smile.gif . W dawniejszych czasach (na pewno jeszcze w latach siedemdziesiatych i raczej tez w osiemdziesiatych) nie mowilo sie o czyms takim jak "rekord swiata w biegu maratonskim"; zamiast tego uznawano "najlepszy czas". Przyczyna byl fakt ze kazdy bieg maratonski, w porownaniu do biegow na biezni przeprowadzany jest w roznych warunkach: w niektorych miastach sa gory, w innych jest plasko, w innych wieje bez przerwy silny wiatr, niektore biegi przeprowadzane sa bez zakretow, inne na kretych trasach, wiec trudno bylo uznac "najlepszy czas" jako "rekord swiata". Ostanio zauwazylem ze coraz czesciej uzywa sie slow "rekord swiata", i chcialbym wiedziec czy IAAF czy jakas inna organizacja zmienila podejscie do tej sprawy.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Sghjwo

VI ranga

post 12/02/2019, 2:05 Quote Post

QUOTE(MightyQuinn @ 12/02/2019, 7:06)
Nie problem, tylko zwykle pytanie smile.gif .

Jakos tak dokladnie nigdy sie nie intersowalem tym problemem, poniewaz jak Ci pierwsi przekraczaja mete to ja jestem gdzies w polowie biggrin.gif.
Chyba jedbak uzywa sie slowa record, poniewaz zeby czas zostal zaliczony do rekordu trasa musi byc atestowana.
QUOTE(MightyQuinn @ 12/02/2019, 7:06)
w niektorych miastach sa gory, w innych jest plasko, w innych wieje bez przerwy silny wiatr, niektore biegi przeprowadzane sa bez zakretow, inne na kretych trasach,

Aby trasa dostala atest:
- różnica poziomów pomiędzy startem i metą jest nie moze byc większa niż 1 m na kilometr trasy, - zeby nikt nie zrobil sobie 42 kilometry z gorki.

- odległość pomiędzy startem i metą jest mniejsza niż 50% długości trasy - zeby nie byla to prosta trasa i caly czas z wiatrem.

Najlepiej sprawdzaja sie petle. Ze wzgledow logistycznych ja tez wole jak start i meta sa blisko siebie.

User is offline  PMMini Profile Post #5

MightyQuinn

II ranga
**

Thomas

post 15/02/2019, 0:51 Quote Post

Dzieki za wyjasnienie. Poczytalem sobie o tym, tutaj jest dosyc ciekawie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Marathon_worl...ord_progression

Szczegolnie w rozdziale "Women's world record" jest troche o dystynkcji pomiedzy rekordem swiata a najlepszym czasem, ale chodzi tutaj o to ze do tych wymagan ktore opisales w przypadku kobiet dochodzi jeszcze jedno, ktore mowi ze aby czas moglby sie liczyc jako "rekord swiata" a nie "najlepszy czas na swiecie" to musi byc ustanowiony w biegu w ktorym startuja same kobiety, chociaz i to jest jeszcze troche bardziej skomplikowane. Tak samo, co tez uwazam za ciekawe, to maraton bostonski, najstarszy zorganizowany bieg maratonski na swiecie, nie spelnia tych opisanych przez Ciebie wymogow i rezultaty tam otrzymane nie kwalifikuja sie jako "rekordy swiata", ale tylko jako "najlepsze czasy".

Wciaz nie moge znalesc daty kiedy dokladnie zaczeto stosowac nomenklature "rekord swiata". Zakladam ze stalo sie tak kiedy IAAF wdrozyla opisane przez Ciebie wymogi trasowe, ale nie jestem tego pewien.

User is offline  PMMini Profile Post #6

Sghjwo

VI ranga

post 15/02/2019, 1:24 Quote Post

QUOTE(MightyQuinn @ 15/02/2019, 6:51)
Dzieki za wyjasnienie.  Poczytalem sobie o tym, tutaj jest dosyc ciekawie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Marathon_worl...ord_progression

Szczegolnie w rozdziale "Women's world record" jest troche o dystynkcji pomiedzy rekordem swiata a najlepszym czasem, ale chodzi tutaj o to ze do tych wymagan ktore opisales w przypadku kobiet dochodzi jeszcze jedno, ktore mowi ze  aby czas moglby sie liczyc jako "rekord swiata" a nie "najlepszy czas na swiecie" to musi byc ustanowiony w biegu w ktorym startuja same kobiety,

Kobiety maja gorzej, bo mniej jest maratonow "women only". Tu chyba chodzi o pacemakerow. W "meskim" rekordzie tez jest warunek ze pacemaker musi biec od poczatku maratonu. Nie moze na 30 kilometrze wbiec swiezy gosciu i poprowadzic zwyciezce do mety. W meskiej konkurencji wiec jest niemozliwy "zajac" ktory poprowadzi od startu do mety, dla kobiet juz mozna takiego znalezc.

QUOTE(MightyQuinn @ 15/02/2019, 6:51)
Wciaz nie moge znalesc daty kiedy dokladnie zaczeto stosowac nomenklature "rekord swiata".  Zakladam ze stalo sie tak kiedy IAAF wdrozyla opisane przez Ciebie wymogi trasowe, ale nie jestem tego pewien.

Gdzies mi mignelo ze od 2003, ale pewnosci nie mam

Ten post był edytowany przez Sghjwo: 15/02/2019, 1:26

User is offline  PMMini Profile Post #7

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej