Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Archiwistyka: studia, perspektywy, Temat kontynuowany od 2006 r.
     
mp258
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 13.350

 
 
post 15/07/2006, 18:24 Quote Post

Zastanawiam się nad studiowaniem tych specjalizacji historii.

Chciałbym się dowiedzieć czegoś o samych studiach (tzn. czego dokładniej się tam uczy, czy trudno jest się dostać itp.) oraz o perspektywach na pracę po zakończeniu nauki na kierunku historii po tych specjalizacjach.

Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 15/07/2006, 18:54 Quote Post

Proponuje poszukać na stronach uczelni. Tam jest dokładnie wyjaśnione jaki jest program studiów, cele oraz jakie nabywa się umiejętności po ich skończeniu. Takie informacje można znaleźć np. na stronach UJ-tu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mp258
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 13.350

 
 
post 15/07/2006, 19:30 Quote Post

QUOTE
Proponuje poszukać na stronach uczelni. Tam jest dokładnie wyjaśnione jaki jest program studiów, cele oraz jakie nabywa się umiejętności po ich skończeniu. Takie informacje można znaleźć np. na stronach UJ-tu.


Dziękuje za podpowiedź. Na pewno tam zajrzę. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 15/07/2006, 20:07 Quote Post

Z tych dwóch ja wybrałbym archiwistykę, ponieważ jest ona bardziej "perspektywiczna" jesli chodzi o późniejszą pracę. W końcu umiejętność katalogowania, zbierania, opracowywania i przechowywania różnego rodzaju materiałów (nie chodzi tu tylko o szeroko pojęte źródła historyczne) jest potrzebna nie tylko w archiwach państwowych czy prywatnych, fundacjach, muzeach ale także w róźnych zakładach pracy, urzędach państwowych itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 15/07/2006, 21:18 Quote Post

W pełni zgadzam się ze zdaniem Belfra historyka. Na "archiwistów" jest stosunkowo duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Mogą być jeszcze inne ciekawe specjalizacje np. edytorstwo, przydatne w branży wydawniczej itp. Osobiście nie posiadam żadnej specjalizacji historycznej (nawet dydaktycznej), po prostu ładnych parę lat temu na mojej macierzystej uczelni była tylko ta jedna - pedagogiczna, z której dość szybko i pochopnie zrezygnowałem. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
dorsiu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 19.558

 
 
post 27/07/2006, 19:21 Quote Post

Także polecam Archiwistykę, możliwość pracy w zawodzie prawdopodobna. Jak nie archiwumm państwowe, chociaż tam mały ruch, to pozostaje archiuwm w firmie, policji, wosjku itp. itd. Ostatecznie można założyć swój własny biznes i świadczyć usługi archiwistyczne. Regionalistyka,hmm, z całym szacunkiem dla tej specjalizacji, ale pewnie powstała w wyniku kadry którą dysponuje uniwerek, a wielkiej kariery jakoś sobie nie wyobrażam po tym, chociaż jakieś muzeum lub ośrodek naukowy mogłby z tego wyniknąć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
katedra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 20.340

ewa mlynarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 10/08/2006, 19:30 Quote Post

jestem historykiem z dwoma specjalizacjami - archiwistyczną i pedagogiczną. Na moich studiach ( KUL) mogliśmy wybrać którąś albo robić wszystkie ( jeszcze bibliotekarska)Łączyło się to z dodatkowymi zajęciami i praktykami. Ale zastanów się i sprawdz co obejmuje program studiów bo szczerze mówiąc to regionalistyka mimo nazwy może być ciekawsza smile.gif a wydaje mi się, że archiwistyka jest nudna i jakoś nie słyszałam o szalonym zapotrzebowaniu na archiwistów natomiast regionalistyka kojarzy mi się z etnografią i turystyką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mp258
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 13.350

 
 
post 18/08/2006, 10:59 Quote Post

Hmmm, rozbieżne opinie wyboru nie ułatwiają sad.gif ...
Ale zawsze dobrze jest się zapoznac z różnymi punktami widzenia smile.gif

QUOTE
jestem historykiem z dwoma specjalizacjami - archiwistyczną i pedagogiczną


Możesz powiedzieć coś wiecej o samym studiowaniu specjalizacji archiwistycznej? Rzeczywiście jest to aż tak strasznie nudne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
iwosiek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 38.022

katarzyna fiolek
Zawód: student
 
 
post 28/11/2007, 19:28 Quote Post

hejka.
jestem na archiwistyce na uj, jest ok, trzeba zrobić 200godzin praktyk w archiwum, są zajęcia z paleografii ruskiej i łacińskiej, neografii gotyckiej (czytanie dokumentów w cyrylicy, piśmie gotyckim) mam seminarium z muzealnictwa w krzysztoforach ale są i inne, podstawy prawne dot. archiwów -nudne, wykład np. z dziejów archiwów czy funkcjonowania archiwum, ćwiczenia w formie wykładu z konserwatorem czyli ochrona zbiorów archiwalnych-świetne, komputery-praca na bazach danych, funkcjonowanie archiwum zakładowego, zarys dziejów edytorstwa, czy wykład z historii ustroju i administracji polskiej. Są ogólnie dwa egzaminy na całym kursie, prowadzący są ok krawczuk, żukowska, rabiej, zajęcia albo w instytucie hist. albo w novum lub na studenckiej. Jednym słowem na razie jest luz-blus

Pracy podobno dla archiwistów jest sporo ale trza chociaż trochę znać niemiecki lub rosyjski. Nie pasjonuje mnie to jakoś strasznie bardzo, ale jestem zadowolona że się na kurs zapisałam. Jedyny minus ten przeklęty usos-same z nim problemy.

pozdrawiam iwo
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
dotka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 17.755

dorotka
Zawód: licealistka
 
 
post 6/12/2007, 13:41 Quote Post

czy trudno się dostać na archiwistykę ale chodzi mi konkretnie o uniwersytet w Toruniu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 17/12/2007, 18:55 Quote Post

hmm ... wlasnie trudno dostac sie na archiwistykę ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
dotka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 17.755

dorotka
Zawód: licealistka
 
 
post 29/12/2007, 22:33 Quote Post

gdzieś ostatnio widziałam progi i niby w zeszłym roku było 5.3 osoby na jedno miejsce ale jak jest naprawdę to nie wiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rovan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 234
Nr użytkownika: 39.022

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 6/01/2008, 19:56 Quote Post

QUOTE(M@tek @ 17/12/2007, 18:55)
hmm ... wlasnie trudno dostac sie na archiwistykę ?
*



Pytanie powinno raczej brzmieć - Czy trudno dostać się na historię?
Wprawdzie na niektórych uczelniach (np. UMK) archiwistyka została wyodrębniona jako osobny kierunek studiów, jednak na większości stanowi jedną ze specjalizacji na historii.
Jeśli chodzi o perspektywę znalezienia pracy w zawodzie archiwisty, jest ona dość duża - archiwa państwowe, archiwa zakładowe, IPN, muzea, urzędy. Osobiście, pomimo, iż naukowo zajmuję się historią starożytnego Egiptu, zdecydowałem się ukończyć specjalizację archiwalną dzięki czemu nie muszę się dzisiaj martwić, czy wystarczy mi do pierwszego smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
PrecloBania
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 47.151

 
 
post 21/07/2008, 1:13 Quote Post

Witam wszystkich frumowiczow. Wyglada na to ze zostalem studentem pierwszego roku historii na UMCS w Lublinie. Musialem wybrac specializacje i wybralem archiwistyke czy ktos mogl by mi napisac dokladnie co moge robic po takiej archiwistyce... Wydadje mi sie ze moge starac sie o prace w IPN. Niech ktos napisze mi co robi archiwista i czy to ciekawe zajecie. Wiem tylko tyle ze "przwija papiery" gdzie oprocz ipn mozna szukac pracy? Jak wogole wyglada praca archiwisty? Jak wyglada nauka tej archiwistyki i jakies sa przedmioty? Moze akurat ktos na forum jest magistrem histori ze spcializacja archiwisty i potrafi wyczerpac temat.

Nawiasem mowiac... dobrze ze sa inne specializacje oprocz nauczycielskiej bo jak mial bym zostac nauczycielem to zaczol bym zastanawiac sie nad sensem mojego zycia wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
RoksiSK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 33.832

Agnieszka
Zawód: studentka
 
 
post 21/07/2008, 9:25 Quote Post

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów kazano wam wybrać specjalizację confused1.gif
U nas pod koniec I roku (jestem na nauczycielskiej). Wcześniej zrobiono mam jednak wykłady o każdej, aby można się było coś więcej o każdej dowiedzieć wink.gif
Co do archiwistyki to trzeba znać dobrze łacinę i niemiecki - bardzo wiele źródeł jest w tych językach. Oprócz tego będziesz miał zajęcia z paleografii (nauka odczytywania) oraz mnóstwo przedmiotów dotyczących rodzajów archiwów, kancelarii, dokumentów i akt.
Pracę na pewno łatwiej znaleść niż po nauczycielskiej. Praca w archiwach i wszędzie tam, gdzie znajdują się dokumenty.

Ja tam się cieszyłam, że nie zrobili nam archiwistyki smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej