Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Taka Funkcja Istniała?

rottenburg

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 20.235

Zawód: ritter

post 1/08/2009, 21:23 Quote Post

Mam problem związany z nazwą funkcji która w Brytani nazwana jest scutifer albo shield bearer, chodzi o polski odpowiednik tej roli, tzn. gościa który idzie za królem niosąc jego tarczę lub herb. Niewiem czy herold , lub chorąży jest tu jakimkolwiek odpowiednikiem polskim.

User is offline  PMMini Profile Post #1

OverHaul

duc
Nr użytkownika: 15.760

post 1/08/2009, 21:31 Quote Post

Może tarczownik? smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 1/08/2009, 22:00 Quote Post

Witam!
Zapewne wiesz, że było coś takiego, jak miecznik. Tyle, że on nosił miecz. O tarczowniku nie słyszałem, chorąży natomiast nosił chorągiew, na co wskazuje nazwa wink.gif Może więc zajmował się tym miecznik lub po prostu takiego typka u nas nie było?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 1/08/2009, 22:42 Quote Post

QUOTE(rottenburg @ 1/08/2009, 22:23)
Mam problem związany z nazwą funkcji która w Brytani nazwana jest  scutifer albo shield bearer, chodzi o polski odpowiednik tej roli, tzn. gościa który idzie za królem niosąc jego tarczę lub herb. Niewiem czy herold , lub chorąży jest tu  jakimkolwiek odpowiednikiem polskim.
*

Nie ma co na siłę szukać odpowiedników. Jeżeli w Polsce nie było takiego zwyczaju, to i odpowiednika nie będzie. Jeżeli był, to będzie, ale ja nie słyszałem.

Używanie w tym kontekście wyrażenia: "tarczownik" to kompletne nieporozumienie, bo w Polsce (i nie tylko) to wyrażenie znaczy coś zupełnie innego. (Choć też związane z tarczą, oczywiście.)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

OverHaul

duc

post 1/08/2009, 22:57 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 1/08/2009, 22:42)
Używanie w tym kontekście wyrażenia: "tarczownik" to kompletne nieporozumienie, bo w Polsce (i nie tylko) to wyrażenie znaczy coś zupełnie innego. (Choć też związane z tarczą, oczywiście.)
*

Nie wiem, z dwa razy spotkałem się właśnie z takim określeniem na tę funkcję. Oczywiście wiem o "tym właściwym" znaczeniu tego słowa, dlatego też napisałem "może" - nie wykluczam jednak hipotezy, że słowo to miało kilka znaczeń. smile.gif

Edit: tak na szybko znalazłem: http://books.google.com/books?hl=pl&id=-p_...+#search_anchor

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

emigrant

Antykomunista

post 1/08/2009, 23:00 Quote Post

A słyszał ktoś, żeby u nas była taka funkcja, której nazwę wzięto by od noszenia tarczy za władcą? Był u nas taki zwyczaj w ogóle?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

secesjonista

VII ranga
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli

post 2/08/2009, 8:33 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 1/08/2009, 23:42)

Nie ma co na siłę szukać odpowiedników. Jeżeli w Polsce nie było takiego zwyczaju, to i odpowiednika nie będzie. Jeżeli był, to będzie, ale ja nie słyszałem.

*

... niekoniecznie, choć tradycyjnie określenie tarczownik kojarzy się z formacją wojskową, to miało ono szerszy wydźwięk. Tak również nazywano osoby uczestniczące podczas ceremonii, a noszące herby rodowe, czy ziemskie.
"... Kamienna figura tarczownika, umieszczona na zewnątrz, ponad bramą wjazdową na podwórzec (bramę i figurę przeniesiono w to miejsce dopiero w 1905 r.). Tarczownik ubrany w strój używany w drugiej połowie XIV w. trzyma po obu stronach tarcze z orłami księstw wrocławskiego i oleśnickiego. Na ramionach wsparte dwa hełmy z klejnotami rycerskimi ..." Jest to opis jednej z figur z zamku Oleśnickiego.

o tarczowniku

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #7

emigrant

Antykomunista

post 2/08/2009, 8:40 Quote Post

Co należało dowieść...

Ta figura z pewnością przedstawia kogoś, kto tarczę trzyma z powodów "niebojowych" lecz reprezentacyjnych. Czyli i w Polsce taka funkcja istniała...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

rottenburg

Nowicjusz
Nr użytkownika: 20.235

Zawód: ritter

post 2/08/2009, 21:00 Quote Post

Ciekawe z tym tarczownikiem, czy ktos zna w takim razie odpowiednik niemiecki lub czeski na ta fumkcję?

User is offline  PMMini Profile Post #9

lancelot

Żelazna pięść
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk

post 2/08/2009, 21:02 Quote Post

NIe znam, ale skoro pojawia się w ikonografii dotyczącej Śląska to w Czechach i Rzeszy też za pewne istniała.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

OverHaul

duc

post 2/08/2009, 21:11 Quote Post

QUOTE(rottenburg @ 2/08/2009, 21:00)
Ciekawe z tym tarczownikiem, czy ktos zna w takim razie odpowiednik niemiecki na ta fumkcję?
*

Der Schildträger? smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej