Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dolny Śląsk, tożasmość

Bumar SA

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.847

Edward Janiski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: lektor

post 14/09/2018, 18:27 Quote Post

W ostatnim spisie powszechnym (rok 2011):

847 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską.

Z tej liczby:
376 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako jedyną,
431 tys. osób zadeklarowało jednocześnie przynależność narodową/etniczną śląską oraz polską,
40 tys. osób zadeklarowało jednocześnie przynależność narodową/etniczną śląską oraz niepolską (czyżby niemiecką?).

436 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako pierwszą,
411 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako drugą.

Jak można się było spodziewać, zdecydowana większość zdeklarowanych Ślązaków mieszka na obszarze dzisiejszego woj. śląskiego:
pow. rybnicki - 41,5% (31.554 deklaracji narodowości śląskiej)
pow. mikołowski - 40,5% (38.140)
pow. bieruńsko-lędziński - 36,9% (21.318)
miasto Piekary Śląskie - 36,5% (21.147)
miasto Ruda Śląska - 35,8% (50.971)
pow. wodzisławski - 34,3% (54.319)
miasto Chorzów - 33,8% (37.782)
pow. tarnogórski - 32,7% (45.178)
miasto Świętochłowice - 32,2% (17.119)
pow. pszczyński - 30,1% (32.468)
miasto Siemianowice Śl. - 29,7% (20.832)
pow. strzelecki - 29,0% (22.317)
miasto Rybnik - 27,(% (39.323)
pow. lubliniecki - 27,4% (21.142)
miasto Mysłowice - 26,3% (19.836)
pow. gliwicki - 26,1% (30.050)
miasto KATOWICE - 24,4% (78.838)
pow. krapkowicki - 25,9 (17.058)
pow. raciborski - 22,8 (25.049)
pow. opolski ziemski - 20,3% (27.019)
miasto Żory - 18,5% (11.504)
miasto Bytom - 17,6% (31.109)
miasto Tychy - 16,5% (21.342)
miasto Zabrze - 14,6% (26.438)
pow. kędzierzyńsko-kozielski - 13,3% (13.175)
pow. oleski - 13,2% (11.688)
pow. prudnicki - 10,5% (6.074)
miasto Jastrzębie-Zdrój - 9,9% (9.108)
miasto Gliwice - 9,7% (18.169)
pow. cieszyński - 5,5% (9.653)
pow. kluczborski - 4,5% (3.042)
miasto Opole - 3,7% (4.593)
pow. bielski - 1,9% (2.442)
pow. będziński - 1,1% (1.690)
miasto Bielsko-Biała - 0,8% (1.323)
miasto Sosnowiec - 0,7% (1.434)
miasto Kraków - 0,5% (2.089)
miasto Wrocław - 0,3% (2.029)
miasto stołeczne Warszawa - 0,2% (3.048)
https://dziennikzachodni.pl/spis-powszechny...atach/ar/953891

Takie są fakty. Jakież prawo mają osoby z zewnątrz by to oceniać?

Jeśli ktoś chciałby nawiązać do pamiętnych słów o "ukrytej opcji niemieckiej" - 148 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową./etniczną niemiecką.

źródło: wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Spis...dowe_i_etniczne

W wynikach Spisu ani słowem nie wspomniano o identyfikacji "dolnośląskiej".
Oczywiście, jeśli jakiś mieszkaniec, dajmy na to, miasta Oleśnicy nazwie siebie samego Dolnoślązakiem - nikt mu tego nie zabrania. Najwyraźniej jednak do tej pory nikt bądź prawie nikt nie pomyślał by uznać to za deklarację przynależności narodowej/etnicznej.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Domen
Cytat: "Ja zachęcam Dolnoślązaków do nazywania siebie Dolnoślązakami i Górnoślązaków to nazywania siebie Górnoślązakami."

A jak się mają nazywać Ślązacy z Ustronia? Albo Ślązacy z Trzyńca (w Republice Czeskiej)?

Ten post był edytowany przez Bumar SA: 14/09/2018, 18:33

User is offline  PMMini Profile Post #31

force

V ranga
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 14/09/2018, 22:05 Quote Post

@ Bumar SA

A jak się mają nazywać Ślązacy z Ustronia? Albo Ślązacy z Trzyńca (w Republice Czeskiej)?

W narracji Domena zapewne Ślązacy Austriaccy, lub zgodnie z nazewnictwem III Rzeszy Ost- Ślązacy wink.gif, i proszę byś nie cytował wyników spisu powszechnego z roku 2011, to obraza dla:
Wielkopolan i Polaków w ogóle.

Szczególnie się boje obrazić tych, w ogóle.
To nieznana mi, do tej pory grupa narodowościowa, lub etnograficzna.

cool.gif wub.gif elefant.gif elefant.gif elefant.gif dawno nie było słoni na Forum

User is offline  PMMini Profile Post #32

Domen

IX ranga
Nr użytkownika: 14.456

post 19/09/2018, 20:47 Quote Post

Bumar SA i Force,

CODE
CODE
W narracji Domena zapewne Ślązacy Austriaccy, lub zgodnie z nazewnictwem III Rzeszy Ost- Ślązacy

Moim zdaniem to też Górnoślązacy. Śląsk Austriacki po 1740 to część Śląska Górnego. Podobnie jak tzw. Śląsk Środkowy (Rejencja Wrocławska) to część Śląska Dolnego. Aczkolwiek w tym miejscu warto wspomnieć, że w owym spisie ludności z 2011 roku pojawiły się też deklaracje narodowości śląsko-cieszyńskiej, choć stosunkowo nieliczne.

QUOTE(Bumar SA @ 14/09/2018, 18:27)

Ta dyskusja przypomniała mi sprawę prof. Jordana Petersona z Kanady, który zaprotestował przeciwko próbie wprowadzenia prawnego nakazu zwracania się do każdego tak jak sobie życzą. Co prawda tam chodzi o gender a nie narodowość, ale jednak osoby z zewnątrz mają prawo oceniać, czy Anna Grodzka to kobieta i czy Górnoślązak to Dolnoślązak.

Żyjemy w demokratycznym kraju. sleep.gif Mimo to jeśli ktoś sobie życzy bym go nazywał Ślązakiem (bez przedrostka) a jednocześnie okazuje mojemu regionowi wzajemny szacunek, to oczywiście się do jego życzenia ustosunkuję. Co innego gdy ta osoba, jak np. Jerzy Gorzelik, naśmiewa się z deklaracji narodowości wielkopolskiej w spisie 2011.

Ten post był edytowany przez Domen: 19/09/2018, 21:03

User is offline  PMMini Profile Post #33

force

V ranga

Jacek Sebastian G

post 19/09/2018, 21:13 Quote Post

Tak, ban się skończył, i trollujesz jak dawniej.
Sorry tym razem, nie zamierzam wdać się, w dyskurs z kimś, kto po prostu nie ma pojęcia, o czym pisze.
Zachęcam jedynie do lektury, nie szukania wiadomości, w necie.
Podstawy:
Mrozek Robert, Nazwy Miejscowe Dawnego Śląska Cieszyńskiego
Wantula Jan, Karty Dziejów Ludu Śląska Cieszyńskiego
Kubica Grażyna,Śląskość i protestantyzm.
Prac.zbiór. Ostschlesische Portrats, Lexikon Teil I und II.
Ende dry.gif

User is offline  PMMini Profile Post #34

Domen

IX ranga
Nr użytkownika: 14.456

post 19/09/2018, 21:26 Quote Post

To działa jak rosyjska matrioszka - większa to Ślązacy a wewnątrz masz Górnoślązaków, Dolnoślązaków, ewentualnie inne podgrupy.

Naprawdę nie wiem o co ten czysto semantyczny spór?

User is offline  PMMini Profile Post #35

force

V ranga

Jacek Sebastian G

post 19/09/2018, 23:25 Quote Post

QUOTE(Domen @ 19/09/2018, 22:26)
To działa jak rosyjska matrioszka - większa to Ślązacy a wewnątrz masz Górnoślązaków, Dolnoślązaków, ewentualnie inne podgrupy.

Naprawdę nie wiem o co ten czysto semantyczny spór?
*

Jesteś kompletnym ignorantem, powtarzającym głupoty, i piszącym nieprawdę( jak wyboltowany fragment, twoich wypocin), ale jak mówi sygnaturka Szanownego Archanioła :
"...Nie dyskutuj z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem...".
Wróć do korzeni, szukaj swoich szkockich przodków, w DNA, czy innych hallo grupach dry.gif Ślązaków zostaw w spokoju, próbowali nas przekonać, o naszym niestanieniu Bismarck, Hitler, Kaczyński, to takiemu Domenowi się nie uda sleep.gif

User is offline  PMMini Profile Post #36

Mścisław100

II ranga
**
Nr użytkownika: 99.429

post 12/10/2018, 18:43 Quote Post

QUOTE(force @ 14/09/2018, 11:33)
Ale ja rozumiem to właśnie tak i napiszę Ci jeszcze raz. Jestem dumny z bycia Dolnoślązakiem, bo tam zaczął się Śląsk, kiedy na terenach dzisiejszego Górnego Śląska, nie było Śląska. A można przypusczać, że zamieszkiwały tam po części plemiona z Małopolski. Jestem dumny tym bardziej, że mogę powalczyć o zmianę nazwy województwa śląskiego na górnośląskie, bo sama ta walka wzmacnia we mnie tę tożsamośc. Jestem dumny, bo zachęcam Dolnoślązaków do nazywania siebie Ślązakami

No bardzo brzydko zawłaszczasz nazwę, do której nie masz praw.Ślązakami, są rodowici mieszkańcy Śląska(a takowi utrzymali się jedynie, na terenie Górnego Śląska) , to tak jakby mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, nagle zaczeli się nazywać Kaszubami.
Nie zrozum mnie źle, to bardzo dobrze , iż utożsamiasz się z Śląskiem, jego zachodnie dzielnice są piękne, a to ze twoi przodkowie przyjechali tam po 1945 roku, ma male znaczenie skoro wyrasta na tej ziemi, już piąte, czy szóste polskie pokolenie, ale jesteś Dolnoślązakiem.
Ślązacy to nie określenie geograficzne, to wspólnota historyczna, i etnograficzna, w Narodzie Polskim.
To Ludzie dzielący wspólnie, kulturę, historyczne doswiadczenia,jezyk,zwyczaje, sorry przez fakt urodzenia się, na Śląsku ( niezaleznie jakim), nie stajesz się Ślązakiem.
Edit:
były już takie tematy.
*

Każdy kto urodził się na Śląsku jest Ślązakiem. Nieważne czy to Śląsk Dolny, Górny czy Opolski. Są też Ślązacy Hanysi i Ślązacy nie Hanysi. I tyle w temacie. Reszta to tylko która narracja zwycięży. Pomijam już to, że moja prababka urodziła się około 1900 roku we Wrocławiu...

User is offline  PMMini Profile Post #37

Mścisław100

II ranga
**

post 12/10/2018, 18:50 Quote Post

QUOTE(Domen @ 14/09/2018, 16:52)
Ja zachęcam Dolnoślązaków do nazywania siebie Dolnoślązakami i Górnoślązaków to nazywania siebie Górnoślązakami.
*

I to jest meritum o które mi chodzi. Jeśli tak będzie, to wszystko będzie na swoim miejscu i co ważniejsze będzie zgodne z interesem Polski.

User is offline  PMMini Profile Post #38

Bumar SA

III ranga

Edward Janiski

post 12/10/2018, 18:52 Quote Post

CYTAT: "Każdy kto urodził się na Śląsku jest Ślązakiem. Nieważne czy to Śląsk Dolny, Górny czy Opolski."

Proponuję spacer po współczesnym wrocławskim rynku i rozpytywanie napotkanych osób: "Przepraszam, czy Pani/Pan jest Ślązaczką/Ślązakiem?"
Za wysoce prawdopodobne uznaję, iż niewielu zapytanych odpowie twierdząco.
Choć Wrocław to oczywiście historyczna stolica Śląska - temu nikt nie zaprzeczy.

PS Czy Ferdek Kiepski i Marian Paździoch też są Ślązakami?

Ten post był edytowany przez Bumar SA: 12/10/2018, 18:54

User is offline  PMMini Profile Post #39

force

V ranga

Jacek Sebastian G

post 12/10/2018, 18:58 Quote Post

QUOTE(Mścisław100 @ 12/10/2018, 19:43)
QUOTE(force @ 14/09/2018, 11:33)
Ale ja rozumiem to właśnie tak i napiszę Ci jeszcze raz. Jestem dumny z bycia Dolnoślązakiem, bo tam zaczął się Śląsk, kiedy na terenach dzisiejszego Górnego Śląska, nie było Śląska. A można przypusczać, że zamieszkiwały tam po części plemiona z Małopolski. Jestem dumny tym bardziej, że mogę powalczyć o zmianę nazwy województwa śląskiego na górnośląskie, bo sama ta walka wzmacnia we mnie tę tożsamośc. Jestem dumny, bo zachęcam Dolnoślązaków do nazywania siebie Ślązakami

No bardzo brzydko zawłaszczasz nazwę, do której nie masz praw.Ślązakami, są rodowici mieszkańcy Śląska(a takowi utrzymali się jedynie, na terenie Górnego Śląska) , to tak jakby mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, nagle zaczeli się nazywać Kaszubami.
Nie zrozum mnie źle, to bardzo dobrze , iż utożsamiasz się z Śląskiem, jego zachodnie dzielnice są piękne, a to ze twoi przodkowie przyjechali tam po 1945 roku, ma male znaczenie skoro wyrasta na tej ziemi, już piąte, czy szóste polskie pokolenie, ale jesteś Dolnoślązakiem.
Ślązacy to nie określenie geograficzne, to wspólnota historyczna, i etnograficzna, w Narodzie Polskim.
To Ludzie dzielący wspólnie, kulturę, historyczne doswiadczenia,jezyk,zwyczaje, sorry przez fakt urodzenia się, na Śląsku ( niezaleznie jakim), nie stajesz się Ślązakiem.
Edit:
były już takie tematy.
*

Każdy kto urodził się na Śląsku jest Ślązakiem. Nieważne czy to Śląsk Dolny, Górny czy Opolski. Są też Ślązacy Hanysi i Ślązacy nie Hanysi. I tyle w temacie. Reszta to tylko która narracja zwycięży. Pomijam już to, że moja prababka urodziła się około 1900 roku we Wrocławiu...
*

Nie interesuje mnie gdzie się twoja babka, czy wujek chłopie urodził , to nie jest temat o tobie.
Reszta twojego postu, to zwyczajne brednie, wiec nie będę polemizował .
Co do bredni, to nie ty Domen? Wiem ze przynajmniej dwie osoby( w tym ja) wrzuciły ci "ignora", wiec wracasz trollować jako Mścisław100??? sleep.gif

User is offline  PMMini Profile Post #40

Mścisław100

II ranga
**

post 12/10/2018, 18:59 Quote Post

QUOTE(Bumar SA @ 14/09/2018, 18:27)
W ostatnim spisie powszechnym (rok 2011):

847 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską.

Z tej liczby:
376 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako jedyną,
431 tys. osób zadeklarowało jednocześnie przynależność narodową/etniczną śląską oraz polską,
40 tys. osób zadeklarowało jednocześnie przynależność narodową/etniczną śląską oraz niepolską (czyżby niemiecką?).

436 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako pierwszą,
411 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową/etniczną śląską jako drugą.

Jak można się było spodziewać, zdecydowana większość zdeklarowanych Ślązaków mieszka na obszarze dzisiejszego woj. śląskiego:
pow. rybnicki - 41,5% (31.554 deklaracji narodowości śląskiej)
pow. mikołowski - 40,5% (38.140)
pow. bieruńsko-lędziński - 36,9% (21.318)
miasto Piekary Śląskie - 36,5% (21.147)
miasto Ruda Śląska - 35,8% (50.971)
pow. wodzisławski - 34,3% (54.319)
miasto Chorzów - 33,8% (37.782)
pow. tarnogórski - 32,7% (45.178)
miasto Świętochłowice - 32,2% (17.119)
pow. pszczyński - 30,1% (32.468)
miasto Siemianowice Śl. - 29,7% (20.832)
pow. strzelecki - 29,0% (22.317)
miasto Rybnik - 27,(% (39.323)
pow. lubliniecki - 27,4% (21.142)
miasto Mysłowice - 26,3% (19.836)
pow. gliwicki - 26,1% (30.050)
miasto KATOWICE - 24,4% (78.838)
pow. krapkowicki - 25,9 (17.058)
pow. raciborski - 22,8 (25.049)
pow. opolski ziemski - 20,3% (27.019)
miasto Żory - 18,5% (11.504)
miasto Bytom - 17,6% (31.109)
miasto Tychy - 16,5% (21.342)
miasto Zabrze - 14,6% (26.438)
pow. kędzierzyńsko-kozielski - 13,3% (13.175)
pow. oleski - 13,2% (11.688)
pow. prudnicki - 10,5% (6.074)
miasto Jastrzębie-Zdrój - 9,9% (9.108)
miasto Gliwice - 9,7% (18.169)
pow. cieszyński - 5,5% (9.653)
pow. kluczborski - 4,5% (3.042)
miasto Opole - 3,7% (4.593)
pow. bielski - 1,9% (2.442)
pow. będziński - 1,1% (1.690)
miasto Bielsko-Biała - 0,8% (1.323)
miasto Sosnowiec - 0,7% (1.434)
miasto Kraków - 0,5% (2.089)
miasto Wrocław - 0,3% (2.029)
miasto stołeczne Warszawa - 0,2% (3.048)
https://dziennikzachodni.pl/spis-powszechny...atach/ar/953891

Jeśli ktoś chciałby nawiązać do pamiętnych słów o "ukrytej opcji niemieckiej" - 148 tys. osób zadeklarowało przynależność narodową./etniczną niemiecką.

źródło: wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Spis...dowe_i_etniczne   

W wynikach Spisu ani słowem nie wspomniano o identyfikacji "dolnośląskiej".
Oczywiście, jeśli jakiś mieszkaniec, dajmy na to, miasta Oleśnicy nazwie siebie samego Dolnoślązakiem - nikt mu tego nie zabrania. Najwyraźniej jednak do tej pory nikt bądź prawie nikt nie pomyślał by uznać to za deklarację przynależności narodowej/etnicznej.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Domen
Cytat:  "Ja zachęcam Dolnoślązaków do nazywania siebie Dolnoślązakami i Górnoślązaków to nazywania siebie Górnoślązakami."

*

A jak mają nazywać się Ślązacy z Cieszyna mieszkający w Czikago????????????????? Przestań żartować.
Są 4 podstawowe jednostki. Dolny i Górny Śląsk - pierwsza kategoria, cieszyński i opawski - druga kategoria (nie mylić z wartościowaniem). Śląsk to kraina geograficzna w połączeniu z pamięcią, a nie tak jakbys chciał Ty tylko sama pamięć zalegitymizowana genami...

User is offline  PMMini Profile Post #41

force

V ranga

Jacek Sebastian G

post 12/10/2018, 19:01 Quote Post

A jak mają nazywać się Ślązacy z Cieszyna mieszkający w Czikago????????????????? Przestań żartować.
Są 4 podstawowe jednostki. Dolny i Górny Śląsk - pierwsza kategoria, cieszyński i opawski - druga kategoria (nie mylić z wartościowaniem). Śląsk to kraina geograficzna w połączeniu z pamięcią, a nie tak jakbys chciał Ty tylko sama pamięć zalegitymizowana genami...

No tak, klon Domena. sleep.gif nic to ignorujemy, i klona.

Ten post był edytowany przez force: 12/10/2018, 19:02

User is offline  PMMini Profile Post #42

Mścisław100

II ranga
**

post 12/10/2018, 19:11 Quote Post

QUOTE(Bumar SA @ 12/10/2018, 18:52)
CYTAT:  "Każdy kto urodził się na Śląsku jest Ślązakiem. Nieważne czy to Śląsk Dolny, Górny czy Opolski."

Proponuję spacer po współczesnym wrocławskim rynku i rozpytywanie napotkanych osób: "Przepraszam, czy Pani/Pan jest Ślązaczką/Ślązakiem?"
Za wysoce prawdopodobne uznaję, iż niewielu zapytanych odpowie twierdząco.
Choć Wrocław to oczywiście historyczna stolica Śląska - temu nikt nie zaprzeczy.

PS  Czy Ferdek Kiepski i Marian Paździoch też są Ślązakami?
*

Ty chyba nie kumasz bazy. Chodzi o powolny proces uŚlązakowiania Dolnoślązaków poprzez uGórnoślązakowianie Górnoslązaków, mieniących się osobowo we własnych wyobrażeniach, kwintesencją Śląska. To długotrwały proces, rozłożony na pokolenia, który oparty może byc tylko i wyłącznie na silnym ośrodku centralnym, wyznającym taką samą filozofię w rzeczonym temacie jak moja. I o to tu właśnie chodzi. O zawłaszczenie ośrodka centralnego. Kiedyś był nim Kraków, a obecnie jest Warszawa. Zatem jesteś w przeciwnym obozie jak widzę, niczym Odonic i Brodaty w pewnym czasie lub Czaskowsy i Dżaki jetzt od Łorsow.. Noting speszl.

User is offline  PMMini Profile Post #43

Bumar SA

III ranga

Edward Janiski

post 12/10/2018, 19:25 Quote Post

[quote=Mścisław100,12/10/2018, 20:11]
[quote=Bumar SA,12/10/2018, 18:52] mieniących się osobowo we własnych wyobrażeniach, kwintesencją był nim Kraków, a obecnie jest Warszawa. .
*

[/quote]

No to życzę przyjemnego mienienia się osobowo kwintesencją. Powodzenia.

User is offline  PMMini Profile Post #44

Mścisław100

II ranga
**

post 12/10/2018, 19:41 Quote Post

Doprecowywując.
Oczywiście nikt rozsądny nie będzie jeździł z wykładami i tłumaczył Górnoślązakom, że nimi są. Kaczyński juz raz powiedział o zakamuflowanej opcji niemieckiej i starczy. Wiadomo, że akcja rodzi reakcję i tykanie Górnoslązaków w tej materii mogłoby ich tylko skonsolidować wokół RAŚ, a o to nikomu w Polsce nie chodzi poza RAŚ. Płaszczyzny działania są zatem dwie:

1 - uświadamianie Dolnoślązaków, że oprócz tego, że są Dolnoślązakami mają także pełne prawo czuć się Ślązakami, tyle, że nie Hanysami. Właśnie to różni ludzi z Dolnego i Górnego Śląska na dziś. I to będzie pośrednio wpływać na Górny Śląsk i Warszawę (akcja rodzi reakcję), ale w pozytywnym sensie, bo czyż można buntować się przeciw prawdzie historycznej, a ta jest taka, że stolicą Śląska jest Wrocław, a serce Śląska bije wokół góry Ślęża. I to jest najlepszą bazą do budowania tożsamości ludzi z Dolnego Śląska.

2 - uświadamianie administracji warszawskiej, że przy okazji najbliższej reformy administracyjnej trzeba zmienić nazwę województwa śląskiego na górnośląskie. Reforma prędzej czy później nastąpi, bo reformy administracyjne po prostu prędzej czy później następują. I zupełnie nie wypowiadam się tutaj o zmianach terytorialnych, bo to osobna kwestya. Uświadamianie ciągłe wszystkich partyi, opcji, albowiem władza może się zmienić kilkanaśnie razy zanim coś drgnie.

Efektem końcowym powinno być to, że o ludziach z Dolnego Śląska mówi się Dolnoślązak, a z Górnego - Górnoślązak (na zewnątrz i wewnątrz regionów i Polski także), przy zachowaniu prawa obu grup do nazywania siebie Ślązakami.
Mogą w tym pomóc takie proste sprawy jak codzienne informacje pogodowe, czy drogowe. Przytaczam tu znamienne słowa z radyja: "dziś smog na Śląsku, a także we Wrocławiu". Myslałem, że spadnę z krzesła jak to usłyszałem. Konia z rzędem temu kto wie o który rejon chodzi, jeśli pogodynka powie: "na Śląsku deszczowo". Ja się zawsze zastanawiam czy chodzi jej o Górny Śląsk czy o cały Śląsk, a wiem, że różni ludzie mediów, różnie traktuja tę kwestię. Takie codzienne wdrukowywanie materiału w pogodzie i info drogowych, to juz połowa sukcesu, a kosztuje to tyle co nic. Wystarczy mówić "na Górnym Śląsku, lub na Dolnym Śląsku". Nie wiem jak z województwem opolskim (ale to tylko kolejny przyczynek do reformy administracyjnej)?
Powinno być jasmym, że jak się mówi "na Śląsku deszcz", to chodzi o cały Śląsk, ale tak nie jest, więc trzeba zacząć od fragmentowania geograficznego, lub od sprecyzowania info w stylu: "na Śląsku od od Katowic, aż po Legnicę deszcz". Zauważcie drodzy Hanysi, że nie postuluję: " na Śląsku od Sosnowca, do Legnicy". A dlaczego nie daję wam prztyczka? Bo was szanuję i w pewnym sensie podziwiam, ale jestem Dolnoślązakiem, Ślązakiem i kocham swój rejon bardziej niz wasz. Tylko tyle. Pozdrawiam.
A tak już na samym końcu chodzi o to, żeby Dolnoślązacy i Górnoślązacy, wychodzący z różnych punktów tożsamościowych, zrośli się z Polską na dobre. Bez tego co postuluję ja, uważam, to za mało realne.
Chodzi o to, żeby Polska w razie w. tak samo broniła Katowic i Wrocławia jak i Krakowa lub Warszawy, bo niby dlaczego nie? A czy tak dzisiaj byłoby? Nie sądzę. Przeszkadza w tym stosunek Warszawy do całego Śląska. Do Górnego zły, bo to wiadomo (słowa Kaczyńskiego), do Dolnego także zły, bo to wyzuci z tradycji przesiedleńcy, którym wmawia się, że są zza Buga, podczas gdy większość to przesiedleńcy sprzed Buga. Nie traktuje sie tych ziem poważnie. Dolnosląska wieś to Polska C! I tak wygląda sytuacyja na dziś. Warszawa nas ma, bo ma, ale jak przyjdzie co do czego, to...jak sie zachowa?

Ten post był edytowany przez Mścisław100: 13/10/2018, 8:24

User is offline  PMMini Profile Post #45

3 Strony < 1 2 3 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej