Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pomorze a władza seniora
     
sebek95
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 68.027

 
 
post 5/10/2010, 20:40 Quote Post

Mam 2 pytania:
1. Czy Pomorze Gdańskie należało do dzielnicy senioralnej w czasach gdy Władysław Wygnaniec był seniorem.
2. Czy na Pomorzu Zachodnim i (jeżeli nie należało do dzielnicy senioralnej) Pomorzu Gdańskim władał Władysław Wygnaniec gdy był seniorem. (mam ćwiczenie gdzie trzeba zaznaczyć obszar całego terytorium na którym władzę sprawował Władysław Wygnaniec w latach 1138-1146r). I czy sprawował władzę też w dzielnicach juniorów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/10/2010, 20:41 Quote Post

3 x tak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sebek95
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 68.027

 
 
post 5/10/2010, 20:43 Quote Post

Czyli jak mam zaznaczyć na mapie obszar na którym sprawował władzę to mam zaznaczyć wszystkie dzielnice i pomorza??
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/10/2010, 20:57 Quote Post

yes
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
sebek95
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 68.027

 
 
post 5/10/2010, 20:58 Quote Post

Ok. Wielkie dzięki za odpowiedź wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
JamaKot
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 54.994

 
 
post 7/10/2010, 10:54 Quote Post

QUOTE(sebek95 @ 5/10/2010, 20:40)
Mam 2 pytania:
1. Czy Pomorze Gdańskie należało do dzielnicy senioralnej w czasach gdy Władysław Wygnaniec był seniorem.
2. Czy na Pomorzu Zachodnim i (jeżeli nie należało do dzielnicy senioralnej) Pomorzu Gdańskim władał Władysław Wygnaniec gdy był seniorem. (mam ćwiczenie gdzie trzeba zaznaczyć obszar całego terytorium na którym władzę sprawował Władysław Wygnaniec w latach 1138-1146r). I czy sprawował władzę też w dzielnicach juniorów?
*



Szlachetny Marlonie, nie żebym był czepliwy specjalnie, proszę mnie dobrze zrozumieć, ale czy ujęcie Pomorza Zachodniego, razem z Pomorzem Gdańskim jest zasadne? I czy władza nad Pomorzem Zachodnim nie była tylko iluzoryczna? Pytam z czystej ciekawości confused1.gif
Proszę nie zwracać uwagi na liczbę postów, czytuję te forum dosyć często, ale czasami mam wątpliwości, więc się zapytuję, bo jak ktoś powiedział, nie ma głupich pytań smile.gif

Ten post był edytowany przez JamaKot: 7/10/2010, 10:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 7/10/2010, 13:46 Quote Post

władza Krzywoustego czy jego następcy nad Pomorzem zachodnim była władzą typu zwierzchniego czyli władca Pomorza płacił trybut i dostarczał na wezwanie posiłki wojskowe. Zapewne nie byłoby w dobrym tonie, żeby zawierał sojusze z wrogami swego "seniora". Tak więc kwestia czy władza była iluzoryczna czy nie to kwestia oceny. Pomorze zachodnie na pewno nie wchodziło w skład polskiego obszaru państwowego tak jak Pomorze wschodnie i nie podlegało polskiej administracji. posiadało własne urzędy centralne i terenowe. Własne podatki i system sądowy. Inaczej było na Pomorzu wschodnim gdzie (niezależnie od tego czy przyjmiemy koncepcję Labudy czy Powierskiego) istniała ścisła kontrola władcy Krakowa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
.Michal.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 63.173

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 17/01/2011, 0:23 Quote Post

QUOTE(marlon @ 7/10/2010, 13:46)
Inaczej było na Pomorzu wschodnim gdzie (niezależnie od tego czy przyjmiemy koncepcję Labudy czy Powierskiego) istniała ścisła kontrola władcy Krakowa
*




Mozna spytać o jakie teorie chodzi???
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 12/02/2011, 12:14 Quote Post

Labuda

Pomorze gdańskie i sławieńsko-słupskie stanowiło zespół księstw niższego rzędu będąc obszarem lennym władców Krakowa. Obszarem stanowiącym część systemu politycznego Polski. Podlegający polskim urzędom i polskim prawom. Inaczej niż na Pomorzu zachodnim (kamieńsko-kołobrzeskim).

Powierski/Śliwiński/Lalik/Buczek

Pomorze gdańskie (ale już nie konieczenie sławieńsko-słupskie) stanowiło część sytemu politycznego Polski zachowując swoistą autonomię w ramach utworzonych przez Krzywoustego marchii pogranicznych (wg Buczka w ogóle nie było żadnej autonomii a jedynie zwykły okręg grodowy - kasztelania). Marchie te zarządzane były przez mianowanych urzędników choć, jak przyznaje np Powierski, marchia Grzymisława świecko-lubiszewskiego pozostawała w dziedzicznym władaniu potomków zapewne miejscowej arystokracji (ab avis et atavis)

Ten post był edytowany przez marlon: 12/02/2011, 12:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej