Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kortez I Zatopienie/spalenie Statków, kortez
     
Piotrek24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 71.114

Zawód: student
 
 
post 20/11/2011, 15:26 Quote Post

cześć wam. Mam takie pytanie dla zorientowanych.
Często czytając o konkwiście Meksyku napotykam na opis tego jak to Kortez spalił (lub kazał spalić) swoje statki. Skąd pomysł, że statki te zostały spalone? Bernal Diaz del Castillo który był naocznym świadkiem tych wydarzeń mówi o zatopieniu, nie o spaleniu. Nie pamiętam dokładnie jak Bernal opisuje te wydarzenie bo nie mam akurat książki przy sobie ale nie mówi o podłożeniu ognia ale o celowym zatopieniu).
Wiem, że może dla wielu wyda się to nieistotne ale interesuje mnie jak było na prawdę.
Może ktoś wie coś na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Borys78
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 75.320

Borys
Zawód: Zwalniam
 
 
post 20/11/2011, 16:48 Quote Post

Kiedyś o tym czytałem...
Statki zostały zatopione. Spalenie statków to "legenda", która kiedyś wzięła się z błędu w tłumaczeniu z łaciny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Otto Skórzenny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 65.238

Zawód: BANITA
 
 
post 20/11/2011, 18:35 Quote Post

QUOTE(Borys78 @ 20/11/2011, 16:48)
Kiedyś o tym czytałem...
Statki zostały zatopione. Spalenie statków to "legenda", która kiedyś wzięła się z błędu w tłumaczeniu z łaciny.
*




Będąc w Meksyku też przewodnik mówił coś o spaleniu ale to nie jest wiarygodne źródło bo wiadomo co przewodnik to inne bajki gada. Czytałem też o tym w jakiejś książce niestety nie pamiętam jakiej ale to by było najmocniejsze źródlo. No i było o tym w filmie oraz w komiksie o Cortesie" Hernan Cortes i podbój Meksyku" link: http://chomikuj.pl/franek998/KOMIKSY/HERNA...U,358755093.pdf

Ale to wszystko nie są twarde dowody historyczne rolleyes.gif
Jednak chodzi mi tu o róźnorodność przekazu, że jednak w wielu źródłach jest ten motyw przedstawiony ale jak mówię to może być tylko powielanie legend a nie fakt... confused1.gif

Jedno jest natomiast pewne, po co to zrobił? Aby jego ludzie nie mieli odwrotu i poszli z nim w głąb lądu na co mieli średnią ochote... smile.gif

edit: przypomniałem sobie książkę: "Tarczyński, Dzieje podboju imperiów Inków i Azteków"

Ten post był edytowany przez Otto Skórzenny: 20/11/2011, 23:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 20/11/2011, 23:25 Quote Post

1. Bernal Díaz del Castillo pisał swoją "Historię podboju..." po hiszpańsku, nie po łacinie.
2. Wspomniany opis znajduje się w rozdziale 58 i jest komentarzem/uzupełnieniem wobec wcześniejszej relacji Francisco Lópeza de Gómary.
3. Díaz del Castillo używa słów "barrenar", które oznacza przedziurawić lub przewiercić oraz "dar al través" czyli przebić na wylot. O spaleniu nie ma tam ani słowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 21/11/2011, 0:13 Quote Post

Zgadza się. Myślę, że to podpalenie statków to tylko i wyłącznie bajęda by uatrakcyjnić wydarzenie lub postępowanie samego Cortesa. Już sama decyzja o odcięciu sobie drogi powrotnej była czymś spektakularnym, a jeszcze jej podpalenie, to musiało działać piorunująco na odbiorcach.
Jest jeszcze drugie wytłumaczenie dlaczego Cortes nie spalił statków. Otóż ogołocił je ze wszystkich przydatnych przedmiotów, ze szczególnym uwzględnieniem oprzyrządowania nawigacyjnego, lin, żagli etc. Poza tym statki wykonane były z drewna, a on do końca nie wiedział jakiej jakości jest drewno w Meksyku, więc na wszelki wypadek wolał przebić okręty na płyciźnie, by mieć do nich lepszy dostęp.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 21/11/2011, 7:51 Quote Post

Zresztą IIRC wyposażenie tych żaglowców (plus przywiezione na kolejnych statkach wyprawy "karnej" wysłanej za Cortezem, którą ten przejął i włączył do swojej armii) posłużyło do wyposażenia brygantyn jeziornych biggrin.gif, wspierających szturm na Tenochtitlan.
 
Post #6

     
Borys78
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 75.320

Borys
Zawód: Zwalniam
 
 
post 21/11/2011, 8:44 Quote Post

QUOTE
1. Bernal Díaz del Castillo pisał swoją "Historię podboju..." po hiszpańsku, nie po łacinie.
2. Wspomniany opis znajduje się w rozdziale 58 i jest komentarzem/uzupełnieniem wobec wcześniejszej relacji Francisco Lópeza de Gómary.
3. Díaz del Castillo używa słów "barrenar", które oznacza przedziurawić lub przewiercić oraz "dar al través" czyli przebić na wylot. O spaleniu nie ma tam ani słowa.


O spaleniu pierwszy napisał Cervantes de Salazar w 1546.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Otto Skórzenny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 65.238

Zawód: BANITA
 
 
post 21/11/2011, 16:52 Quote Post

Odkurzyłem te swoje informacje i wnioski są tak pół na pół. Każdy ma trochę racji bo te okręty osiadły na mieliźnie, wymontowano z nich wszystko co mogło się przydać a reszte właśnie ponoc spalono smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 22/11/2011, 20:09 Quote Post

QUOTE(Borys78 @ 21/11/2011, 8:44)

O spaleniu pierwszy napisał Cervantes de Salazar w 1546.
*



Gdzie dokładnie, jeśli można wiedzieć? Bo w jego Crónica de la Nueva España (III, 23) opisane jest całe wydarzenie i nie ma o tym mowy. Znów mamy "dar al traves" oraz "quebrar" (połamać).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej