Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
88 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandale seksualne wśród kleru polskiego
     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 8/12/2018, 10:00 Quote Post

ChochlikTW
CODE
Porównujesz przysięgę małżeńską składaną przed urzędnikiem państwowym do przysięgi składanej przez kapłana przez bogiem. Wymiar jest zupełnie inny.

Dla niekatolika czym ma się ten wymiar różnić? Który ma mieć większy ciężar?

CODE
staje się hipokrytą, aby nie rzec kłamcą.

Dokładnie! Podobnie jest z tymi wszystkimi rozwodnikami czy zdradzającymi.

CODE
wiedząc o molestowaniu uczniów przez nauczyciela kryło go, udawało, że nic nie widzi, a gdy zaczęło się robić głośno wysyłało go do innej placówki?

Nie wiem. Stąd moje pytanie.

Grzegorz
CODE
Na tej samej zasadzie oszustwem będzie stosujący niedozwolony doping sportowiec i tu chyba nie masz problemu z nazwaniem rzeczy po imieniu?

Sportowcy reprezentują często cały kraj, naród. Sportowcy pomiędzy sobą rywalizują i doping jednych wpływa na wyniki drugich. W tym przypadku oburzenie Polaka że rosyjscy sportowcy stosują doping jest uzasadnione. A czym uzasadnić oburzenie niekatolika, że księża nie dotrzymują celibatu?

Ten post był edytowany przez misza88: 8/12/2018, 10:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/12/2018, 10:17 Quote Post

@ Misza. Użyłeś określenia "oburzenie". Większość z nas po prostu pokazuje hipokryzję części księży. Tylko tyle. Ale osoba głęboko religijna być może faktycznie powinna się oburzać. Ty przekonujesz nas, że w sumie nic specjalnego się nie dzieje. No i fajnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 8/12/2018, 10:57 Quote Post

QUOTE(Adiko @ 8/12/2018, 1:34)
O księżach a nie o "złych sportowcach" powstają całe gazety, "polujące" na grzechy księży ("Fakty i Mity"), filmy z rozdmuchaną propagandą ("kler") no i na co dzień artykuły, przeważnie w lewicowych (czyli ogólnie wrogich kościołowi) gazetach.

Gazety, filmy itd. nie powstają bynajmniej na bazie samych przewinień związanych z celibatem. To raczej połączenie różnego rodzaju przekrętów, afer i grzeszków połączonych z (prawie) całkowitą bezkarnością sprawców oraz tym że dotyczą instytucji która na co dzień poucza nas jak żyć (oraz wspólnie z politykami próbuje układać pod to prawo w państwie podobno świeckim).

QUOTE
QUOTE
Ciężko ukryć mi moje rozbawienie. Arcybiskup Paetz sobie siedzi teraz, rozumiem, w więzieniu?


Nie siedzi w więzieniu a dlaczego miałby siedzieć? Za homoseksualizm za pedofilię?

Adiko - w przypadku Paetza to byłoby po prostu molestowanie seksualne przez osobę wykorzystującą podległość służbową. Pojęcie jak najbardziej istniejące w kodeksie karnym, chociaż oczywiście żeby sprawa się zaczęła to musiałby ją zgłosić któryś z poszkodowanych.

Ten post był edytowany przez Grzegorz_B: 8/12/2018, 11:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.528
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/12/2018, 10:58 Quote Post

@misza88

Podpisuję się w ramach odpowiedzi pod tym, co napisał @szczypiorek.

CODE
Nie wiem. Stąd moje pytanie.


Ja o takim przypadku nie słyszałem, więc po co wyciągać w dyskusji przedstawicieli innych zawodów?

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 8/12/2018, 10:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 8/12/2018, 11:03 Quote Post

szczypiorek
CODE
Ty przekonujesz nas, że w sumie nic specjalnego się nie dzieje.

Pokazuję że nie wiem co specjalnego ma się dziać według niekatolików. Owszem jest to hipokryzja, tak samo jak hipokryzją jest składanie przysięgi małżeńskiej, późniejsze zdrady i rozwód. Jednak ta "hipokryzja" dla osoby niewierzącej a może raczej dla osoby według której dobro KK nie jest istotne, chyba ma znacznie gorsze konsekwencje bo rani inne osoby, tj. małżonka/małżonkę i ewentualne dzieci. Jednak na tą hipokryzję osoby nieutożsamiające się z KK takiej uwagi nie zwracają, dlaczego? Mógłby ktoś mi udzielić szczerej odpowiedzi?

ChochlikTW
CODE
Ja o takim przypadku nie słyszałem, więc po co wyciągać w dyskusji przedstawicieli innych zawodów?

Aby się przekonać na ile takie a nie inne podejście do przestępców wśród księży wynika z tego że są księżmi, a na ile z naszego systemu.

Ten post był edytowany przez misza88: 8/12/2018, 11:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.218
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 8/12/2018, 11:41 Quote Post

Ukrywanie przestepcow seksualnych ma nie interesowac ateistow, bo wlasciwie co? Kler nie podlega prawu polskiemu? A moze ziemskiemu w ogole?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 8/12/2018, 11:57 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 8/12/2018, 11:41)
Ukrywanie przestepcow seksualnych ma nie interesowac ateistow, bo wlasciwie co? Kler nie podlega prawu polskiemu? A moze ziemskiemu w ogole?
*


Nie przeczytałeś dokładnie dyskusji.
Pisaliśmy nie o przestępstwach seksualnych, a o niedotrzymywaniu celibatu przez księży.

Ten post był edytowany przez misza88: 8/12/2018, 11:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/12/2018, 12:16 Quote Post

Generalnie Misza uznał, że to nie nasza sprawa rolleyes.gif A problem celibatu pojawił się w tym wątku w kontekście sugestii, że owa wymuszona wstrzemięźliwość seksualna niekoniecznie jest czymś dobrym dla ludzkiej kondycji. Co niesie dalsze konsekwencje nie tylko dla owych księży.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 8/12/2018, 12:52 Quote Post

@Adiko

QUOTE
Wiesz, ja prosty chłop, rozumuje prosto, zdrowego heteroseksualnego mężczyznę "pociągają" atrakcyjne 16-18 latki, które chcą się wyróżnić i podkreślają swoją seksualność, zgodzisz się? Na tej samej zasadzie, rozumuje, że musi być z homoseksualnymi mężczyznami?
Jeżeli tak jest, to naturalnym jest, że tacy którzy "podrywali" 16-18 letnich chłopców nie stronią też od 19 -60 letnich chłopców?
I jest moim zdaniem spora różnica między chłopcami 12-18 letnimi a 4-11 letnimi dziećmi.


Jest też spora różnica pomiędzy pociągiem a wykorzystaniem seksualnym. Może i nastolatki pociągają większość mężczyzn, ale daleko temu jeszcze do podrywu a już na pewno do wykorzystania seksualnego.


QUOTE
To wszystko są niuansy, konkretem według mnie jest to kto zrobił krzywdę i jeżeli tak było czy został oskarżony i skazany. Jeżeli nie to mamy tylko propagandę i nagonkę, gdyż prokuratura, policja i sądy są od ścigania i karania takich przypadków nie jakieś komisje i podobne instytucje. W każdej grupie zawodowej znajdują się pedofile - od rolników po ślusarzy i polityków, nie ma powodów dla których nie miałoby być kilku wśród księży


Już chyba odpowiadałem Tobie na te argumenty w innym wątku, ale Ty nadal uparcie lansujesz swoją tezę o pedofilach u innych grup społecznych. Zapytam więc czy to rolnicy i ślusarze publicznie mówią milionom ludzi jak mają żyć? Czy to rolnicy i ślusarze mówią o zabijaniu nienarodzonych dzieci, o szerzącej się pustce moralnej w laicyzujących się krajach? Czy to oni domagają się wprowadzenia w prawie zakazu in vitro, całkowitej aborcji czy choćby niezalegalizowania związków partnerskich?
Niektórzy hierarchowie kościelni protestują przeciwko wypłacaniu odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych bo nie ma po temu podstaw w polskim prawie. Z drugiej strony ci sami duchowni domagają się uregulowania w prawie polskim kwestii dot. np. in vitro czy aborcji podług własnych zasad. Ten relatywizm Kościoła w poglądach na niektóre sprawy i stosowanie podwójnej miary są wprost zadziwiające. To też potraktujesz jako nagonkę na Kościół?

Żyjemy w wolnym kraju i media mają prawo mówić o nadużyciach Kościoła. Skoro jesteś taki pro-instytucjonalny to na argument, że od ścigania przestępców wśród duchownych są sądy, policja i prokuratura mogę odpowiedzieć tylko tyle, że jak media publicznie przekazują informacje niezgodne z rzeczywistością - zawsze Kościół może złożyć stosowny pozew do sądu.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.528
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/12/2018, 13:16 Quote Post

@Julius I
CODE
Już chyba odpowiadałem Tobie na te argumenty w innym wątku,

Być może w tym samym, co ja, czyli o laicyzacji. Tylko, że z racji, że zrobił się OT posty zostały wykasowane.

@misza88

CODE
Aby się przekonać na ile takie a nie inne podejście do przestępców wśród księży wynika z tego że są księżmi, a na ile z naszego systemu.


Tak wynika m.in z tego lub aż z tego, że się duchownymi (przykład siostry Bernadety pokazuje, że istnieje przyzwolenie na przemoc seksualną), a nie z racji naszego systemu, bo ten na przykładzie dwóch posłanek z różnych stron pokazuje, jak mocno sprawa jest bagatelizowana.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 8/12/2018, 13:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 8/12/2018, 13:22 Quote Post

szczypiorek
CODE
Generalnie Misza uznał, że to nie nasza sprawa  

Nie. Misza chce się dowiedzieć co niektórych skłania do tego że tak mocno się tym interesują.
Bo jeżeli przyjąć za prawdę że "wymuszona wstrzemięźliwość seksualna niekoniecznie jest czymś dobrym dla ludzkiej kondycji." to raczej należałoby z powodu tego braku wstrzemięźliwości się cieszyć.

Julius
CODE
Zapytam więc czy to rolnicy i ślusarze publicznie mówią milionom ludzi jak mają żyć? Czy to rolnicy i ślusarze mówią o zabijaniu nienarodzonych dzieci, o szerzącej się pustce moralnej w laicyzujących się krajach? Czy to oni domagają się wprowadzenia w prawie zakazu in vitro, całkowitej aborcji czy choćby niezalegalizowania związków partnerskich?

Również mi się nie podobają przypadki bagatelizowania i zamiatania pod dywan przestępstw seksualnych. Jednak czy te przypadki całkowicie dyskredytują KK do mówieniu o tym o czym piszesz? Czy istnieje w ogóle na świecie jakakolwiek organizacja, która mogłaby według Ciebie o moralności mówić i która cieszy się przyzwoitym zasięgiem? Czy może o to w tym wszystkim chodzi aby takich organizacji nie było?

Ten post był edytowany przez misza88: 8/12/2018, 13:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/12/2018, 13:42 Quote Post

QUOTE
Nie. Misza chce się dowiedzieć co niektórych skłania do tego że tak mocno się tym interesują.


Nie brnij. To forum dyskusyjne i ludzie piszą tu o różnych sprawach. Dlaczego się nimi interesują? Są setki powodów.


QUOTE
Bo jeżeli przyjąć za prawdę że "wymuszona wstrzemięźliwość seksualna niekoniecznie jest czymś dobrym dla ludzkiej kondycji." to raczej należałoby z powodu tego braku wstrzemięźliwości się cieszyć.


Jeśli łamanie zasady celibatu kończy się na współżyciu z dorosłymi to OK. Inna sprawa czy życie w zakłamaniu też jest dobre (co innego pasterz głosi z ambony, co innego robi i musi z tym żyć). My jednak w tym wątku piszemy o sytuacji gdy "brak wstrzemięźliwości" ma swój finał w molestowaniu nieletnich.

QUOTE
Również mi się nie podobają przypadki bagatelizowania i zamiatania pod dywan przestępstw seksualnych.


I taką postawę szanuję rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 8/12/2018, 13:57 Quote Post

szczypiorek
CODE
Jeśli łamanie zasady celibatu kończy się na współżyciu z dorosłymi to OK. Inna sprawa czy życie w zakłamaniu też jest dobre (co innego pasterz głosi z ambony, co innego robi i musi z tym żyć). My jednak w tym wątku piszemy o sytuacji gdy "brak wstrzemięźliwości" ma swój finał w molestowaniu nieletnich.

To trzeba byłoby przebadać. Do największej liczby przestępstw pedofilii dochodzi w rodzinach - oczywiście przede wszystkim dlatego że rodzin jest po prostu dużo. Nie wiem czy można jednoznacznie powiedzieć że celibat wpływa na większą liczbę przypadków pedofilii.

Ten post był edytowany przez misza88: 8/12/2018, 13:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/12/2018, 14:09 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 8/12/2018, 14:57)
szczypiorek
CODE
Jeśli łamanie zasady celibatu kończy się na współżyciu z dorosłymi to OK. Inna sprawa czy życie w zakłamaniu też jest dobre (co innego pasterz głosi z ambony, co innego robi i musi z tym żyć). My jednak w tym wątku piszemy o sytuacji gdy "brak wstrzemięźliwości" ma swój finał w molestowaniu nieletnich.

To trzeba byłoby przebadać. Do największej liczby przestępstw pedofilii dochodzi w rodzinach - oczywiście przede wszystkim dlatego że rodzin jest po prostu dużo. Nie wiem czy można jednoznacznie powiedzieć że celibat wpływa na większą liczbę przypadków pedofilii.
*



Tytuł wątku (nie ja go założyłem, tylko został wydzielony) jest o skandalach seksualnych wśród polskiego kleru, więc faktycznie nie tylko o pedofilię tu chodzi. Na niej się skupiliśmy, a to z powodu (domniemanych) wyczynów księdza Jankowskiego. Ewentualną korelację między celibatem a pedofilią trzeba by omawiać gdzie indziej. Bo zrobi się OT.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 8/12/2018, 14:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 8/12/2018, 16:34 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 8/12/2018, 11:03)
Pokazuję że nie wiem co specjalnego ma się dziać według niekatolików. Owszem jest to hipokryzja, tak samo jak hipokryzją jest składanie przysięgi małżeńskiej, późniejsze zdrady i rozwód. Jednak ta "hipokryzja" dla osoby niewierzącej a może raczej dla osoby według której dobro KK nie jest istotne, chyba ma znacznie gorsze konsekwencje bo rani inne osoby, tj. małżonka/małżonkę i ewentualne dzieci. Jednak na tą hipokryzję osoby nieutożsamiające się z KK takiej uwagi nie zwracają, dlaczego? Mógłby ktoś mi udzielić szczerej odpowiedzi?
*


No wiesz jednak coś specjalnego się dzieje.
No bo jeśli dajmy na to jakaś pani Kowalska - przepraszam wszystkie panie Kowalskie ale to tylko taki przykład - zborsuczy sie dajmy na to z panem Nowakiem - gratuluje wszystkim panom Nowakom znajdujących się w takiej sytuacji (bo ja to męski szowinista jestem) - to jest to problem tych dwojga, szczególnie jeśli ich małżonkowie są nieświadomi tej sytuacji.
Natomiast jeśli ksiądz prałat wyryćka ministranta od zakrystii, ooops przepraszam, na zakrystii to oprócz wszelkich moralnych konsekwencji jest to jeszcze czyn przestępczy.
To zaś implikuje inne problemy gdyż jeśli ktoś wie o popełnieniu przestępstwa i nie poinformuje o tym organów ścigania to też popełnia przestępstwo. To zaś stawia biskupa, jeśli wiedział o zdarzeniu, w jednoznacznej z punktu widzenia prawa sytuacji. Jest jeszcze gorzej gdy taki hierarcha "zamiata sprawę po dywan" czyli pomaga ukryć fakt popełnienia przestępstwa. Na to zdaje się są dodatkowe paragrafy.

Dodatkowo odium spada na cały Kościół co mnie jako Katolika jest szczególnie bolesne.
Moim zdaniem przez lata hołubienia i chronienia "czarnych owiec" Kościół jako instytucja zrobił sobie spore "kuku" a oprócz tego zachowywał się skandalicznie względem ofiar tych przestępstw oraz bardzo nie fair względem ogółu wiernych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

88 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej