Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grupa Rekonstrukcyjna, Jak założyć takie stowarzyszenie ?
     
E_Rommel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 76.455

Marcin
Zawód: uczeñ
 
 
post 11/04/2012, 14:31 Quote Post

Witam!
II Wojna Światowa to mój ulubiony dział historii. Bardzo interesuję się uzbrojeniem, umundurowaniem itd..
Przechodząc do tematu:

Co muszę zrobić aby założyć grupę rekonstrukcyjną? Jakie muszę spełniać wymogi? W jakich urzędach mogę to wszystko załatwić? Czy są na tego typu stowarzyszenia jakieś dofinansowania?
Kilkunastu moich kolegów zadeklarowało, że z chęcią by w takie coś ze mną weszli.

Nie wiedziałem gdzie ten temat napisać , więc wybrałem ogólnie. Mam nadzieję, że was to nie zdenerwuje.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam smile.gif


 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/04/2012, 8:23 Quote Post

Hmmmm, jak chcesz stowarzyszenie to:
http://poradnik.ngo.pl/x/340249;jsessionid...509A31405B8BF50
Mając zarejestrowane stowarzyszenie możesz ubiegać sie o granty w ramach różnych projektów.

Jeśli chodzi o samą grupę, to zawsze najlepiej bazować na pomocy/udziale osób z doświadczeniem w działaniu w takich organizacjach. Tworzenie od podstaw bez wsparcia to otwieranie już otwartych drzwi. Proponuję dołączyć się do już istniejącej. Tworzenie samemu bez doświadczenia w rekonstrukcji, bez kontaktów itd jest obecnie dużo trudniejsze, niż 10 lat temu. Do tego niezapominajmy o najważniejszym, o wiedzy niezbędnej by była to rekonstrukcja, a nie grupa kolegów biegająca z patykami i udającymi walkę tongue.gif Do tego potrzebne jest nakreślenie konkretne zainteresowania, jaki okres, jakie formacje itd

To tak na początek. Masz pytania to pytaj smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Roofix
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.091
Nr użytkownika: 69.553

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 12/04/2012, 11:29 Quote Post

1. Zacznij od zbierania sprzętu interesującej Cię formacji wojskowej danego kraju. Replika broni, oporządzenie (są firmy produkujące to i umundurowanie z okresu II wojny światowej) to bardzo duży wydatek. Niezbędna jest też posiadana wiedza, dobrze też przestudiować publikacje poświęcone uzbrojeniu, umundurowaniu.
2. Znajdź kilka osób, które podzieliłyby Twoje zainteresowania, jeśli zbierają, lub są gotowe zebrać ubiór i "uzbrojenie", to warto sobie nawzajem pomagać. Dlatego zdecydowanie łatwiej dołączyć już do istniejącej grupy, ale bez uprzedniego przygotowania nie ma co o tym marzyć.
Może kolega napisałby więcej, co planuje rekonstruować i gdzie(to też pomocne)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 12/04/2012, 14:02 Quote Post

Najpierw to ja zastanowiłbym się poważnie, jaką konkretną armię i formację chcesz odtwarzać, najlepiej skoncentrować się na konkretnej jednostce (i nie tylko dywizja, ale również pułk/batalion).
Potem już tylko żmudne siedzenie nad książkami, zdjęciami, filmami z epoki, zdobywanie wiedzy i powolne gromadzenie sprzętu - od najniezbędniejszego ekwipunku począwszy. I od razu zastrzegam, że bez posiadania minimalnej wiedzy nt. umundurowania i ekwipunku danej jednostki, lepiej się za to nie brać.
Przestudiowałbym również fora poszczególnych GRH w Polsce, a w miarę możliwości - również zagranicznych.

Jeśli się określisz, poszukaj kilku osób, które podzielałyby Twoje zainteresowania. Nie musi być to spora grupa, wystarczy, że znajdziesz na początek ze dwie, trzy osoby... a potem już będzie to jakoś szło.

Podłączam się pod pytanie: jaka armia, jaki okres, jaka jednostka? Bo II WŚ to bardzo szerokie pole do manewru. A jak powiesz, co najbardziej byś chciał odtwarzać, to spróbujemy doradzić.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 12/04/2012, 14:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
E_Rommel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 76.455

Marcin
Zawód: uczeñ
 
 
post 12/04/2012, 20:09 Quote Post

Dokładnie chodzi mi o taką lokalna bitwę. Bitwę pod Szczytnem.
Mam dość obszerną książkę dotyczącą tej bitwy. Mapki itd. Moi koledzy również są zainteresowani tym tematem , bo u nas mieć tą książkę to już taka nawet określiłbym to "tradycja".
A jeśli chodzi o zgrupowanie to był to III batalion, 61 pułku piechoty. Zdjęć może jako takich nie posiadam, ale kilka lat wstecz była rekonstrukcja tejże bitwy. Mundury ponoć były odwzorowane tak jak w 39.

Ten post był edytowany przez E_Rommel: 12/04/2012, 20:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/04/2012, 9:40 Quote Post

Bardzo dobra rada padła, by przejrzeć fora innych grup. Dobrze nawiązać kontakt z takimi, które zajmują się tym czym Ty chcesz. Zapewne chętnie pomogą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Hallatil
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 77.134

 
 
post 13/04/2012, 11:36 Quote Post




Odchodząc od off topicu, przyłączenie się do jakiejś grupy (zakładając ze jest poprawna i bawi się w to na poważnie) pozwoli Wam uniknąć błędów w rekonstrukcji i zmarnowania czasu/pieniędzy. U nas w grupie osoby nowo przybyłe dostają na starcie poprawne wytyczne jak się obszyć i wyposażyć, maja mnóstwo rycin, wzorów, obrazów i książek które myśmy zebrali przez kilka ładnych lat. Osoba nowo dołączająca ze startu może mieś poprawny strój. Wystarczy że porównam nasze zdjęcia chociażby z przed 5-7 lat ile wtedy mieliśmy wiadomości mniej. Poza tym grupa "już sprawdzona" pozwoli Wam jeździć na inscenizacje i imprezy historyczne co nie zawsze jest możliwe dla nowych i nieznanych nikomu grup.

Ten post był edytowany przez Theodorus: 13/04/2012, 13:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/04/2012, 13:32 Quote Post

Oczyściłem temat ze sporów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 13/04/2012, 16:15 Quote Post

Przy okazji zapytam z czystej ciekawości: czy istnieją jakieś grupy rekonstrukcyjne niemilitarne (oprócz 'zespołów muzyki dawnej')?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 13/04/2012, 16:23 Quote Post

Istnieją
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 17/04/2012, 10:54 Quote Post

Ja osobiście napiszę, że zakładanie od zera grupy, jeśli wcześniej nie było się w takowej może być problematyczne, bo grupa już istniejąca potrafi pokazać różne przydatne rzeczy, źródła, opracowania itp, sklepy z wyposażaniem, czy chociażby imprezy, albo dużo łatwiej uniknąć jakiś błędów kiedy ktoś bardziej doświadczony wie co i jak.
Bo jedno znać historię polityczną, a co innego dokładne wyposażenie żołnierzy konkretnych formacji w konkretnym roku.

No wydaje mi się że większość grup jest nieformalna, i nie posiada żadnego prawnego potwierdzenia, bo na dobrą sprawę nie jest to w niezbędne do działa, chyba że chce się robić pokazy za pieniądze, czy blisko współpracować z urzędami, a wiem że w mniejszych miastach łatwiej uzyskać jakieś pieniądze na propagowanie kultury czy takie rzeczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 17/04/2012, 14:59 Quote Post

Na 1939 rok to trzeba baaardzo zasobny portfel przygotować.
I oczywiście olbrzymią wiedzę.
Ale chwali się, zatem trzymam kciuki za Kolegę. Dla chcącego nic trudnego, a najlepsze są przecież trudne wyzwania. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Hallatil
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 77.134

 
 
post 17/04/2012, 15:28 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 17/04/2012, 14:59)
Na 1939 rok to trzeba baaardzo zasobny portfel przygotować.
I oczywiście olbrzymią wiedzę.
*



no nie wiem czy tylko na 39rok?smile.gif

Czy komplet blach z okresu XIV/XV/XVI wieku może kosztować mniej? Każdy okres jeśli jest na poważnie robiony pożera mnóstwo gotówki i czasu, o wiedzy nie wspomnę wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 17/04/2012, 15:41 Quote Post

Ja wiem wczesne średniowiecze, o ile się nie robi Jarla nie jest takie drogie, ale wydaje mi się że właśnie im później tym drożej, czasy napoleońskie czy właśnie DWŚ, to już duże koszty.
No i w DWS mogą dochodzić do tego pojazdy co koszty podnosi astronomicznie, chociaż podobno jeżdżący t34 można kupić za około 50-60 tysięcy złotych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 17/04/2012, 15:41 Quote Post

QUOTE
no nie wiem czy tylko na 39rok?smile.gif


Oczywiście, że nie, ale mundur na rok 1939 kosztuje jakoś dwa-trzy razy więcej, niż amerykański na 1944.
Wiem, bo kiedyś sam chciałem się brać za ułana.

QUOTE
Każdy okres jeśli jest na poważnie robiony pożera mnóstwo gotówki i czasu, o wiedzy nie wspomnę


Tyle, że bluza wz. 36 kosztuje 600 zł, a bluza M41 - 230...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej