Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czarnoskórzy w starożytnym Rzymie?
     
lucaios
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 40.996

 
 
post 4/02/2008, 3:56 Quote Post

Mam pytanie dotyczące czarnoskórych mieszkańców starożytnego Rzymu. Jaka była ich pozycja w społeczeństwie rzymskim, czy mogli być oni jedynie niewolnikami, czy może są jakieś przykłady czarnoskórych osobistości np. wodzów w armii, polityków lub innych sławnych osób.
Czy starożytni Rzymianie w jakimkolwiek stopniu byli rasistami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
RoksiSK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 33.832

Agnieszka
Zawód: studentka
 
 
post 4/02/2008, 10:58 Quote Post

Spotkałam się z osobami czarnoskórymi, jedynie w postaci galdiatorów. Grant pisał (z tego co pamiętam), że występowali oni na arenie jako odmiana - retiarii, uzbrojeni w sieć, trójząb i naramienniki skórzane. Podobno byli najmniej popularni - w przeciwieństwie np. do Traków.
Raczej nie bardzo pomogłam. Ale zawsze coś... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 4/02/2008, 18:12 Quote Post

Słyszałem, że czarnoskóre kurtyzany były bardzo drogie, taki "luksusowy towar". Ale czarnoskórzy generałowie, jak ten z bajki-filmu o Oktawianie w TV to chyba tylko bujda i dzisiejsza poprawność polityczna.
Jeśli spotykano w Rzymie osoby czarnoskóre, to zazwyczaj byli to niewolnicy z Nubii, lub z dalszej Afryki, kupowani od Arabów. Być może "czarnymi " nazywano też Egipcjan. No i byli jeszcze Hindusi, może jacyś wędrowcy trafiali do Imperium. Grekom byli znani z czasów Aleksandra Wielkiego (chyba u Herodota jest napisane o tym, że Hindusi mają czarną skórę i czarną spermę smile.gif)
Ogólnie rzecz biorąc to, przynajmniej do czasów Karakalli, nie ma co szukać Murzynów wśród szych Imperium, bo obywatelstwo rzymskie nadawano bardzo zazdrośnie.
Co do rasizmu Rzymian - na pewno był wyraźny podział na "naszych" i "barbarzyńców", ale był to podział raczej kulturowy, polityczny niż etniczny - taki Semita ze Wschodu był bardziej rzymski niż sąsiad zza Renu. Barbarzyńcy z północy byli dzicy i głupi, ze wschodu słabi i tchórzliwi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
lucaios
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 40.996

 
 
post 5/02/2008, 1:44 Quote Post

Słyszałem że niejaki Lucius Quietus, był niewykluczone czarnoskórym generałem a potem został nawet prefektem Judei, za panowania Trajana.
Jednak na ile to jest prawdziwe?
No i co np. z takimi postaciami które w członie nazwiska mieli "Niger", czy to mogło oznaczać że byli czarnymi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
cosiek6
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 20.333

Jakub
Zawód: student
 
 
post 5/02/2008, 15:44 Quote Post

QUOTE(lucaios @ 5/02/2008, 1:44)
No i co np. z takimi postaciami które w członie nazwiska mieli "Niger", czy to mogło oznaczać że byli czarnymi?
*


W to szczerze mówiąc wątpię.
Co do czarnoskórego wodza - takie przypadki się zdarzały ale dopiero w późnym okresie imperium, kiedy to liczył się każdy piechur i wojskowy z większym wykształceniem taktycznym. Nie ma się jednak co łudzić że wódz to słowo przesadzone i pewno zajmował on znacznie niższą pozycję w hierarchii armii. Wcześniej czarnoskórzy występowali jak zostało wspomniane głównie w sferze niewolniczej (w tym gladiatorzy). Słusznie zauważono że niekiedy "murzynami" określano ludzi z bliskiego i dalekiego wschodu, zwracając uwagę na ciemniejszy kolor skóry.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 5/02/2008, 16:15 Quote Post

czy aby na pewno używano wtedy słowa murzyn chyba moim zdaniem pojawiło się ono znacznie później
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 5/02/2008, 20:27 Quote Post

QUOTE
czy aby na pewno używano wtedy słowa murzyn chyba moim zdaniem pojawiło się ono znacznie później
To jest polskie słowo, więc jakim cudem Rzymianie mogliby go używać? Jakieś łacińskie określenie na pewno mieli. Nie czepiaj się aż tak szczegółów smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Palkoman
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 36.250

Zawód: trzymanie rytmu
 
 
post 5/02/2008, 20:53 Quote Post

Rzymianie mówili na murzynów Etiop (Etiopia była wtedy najlepiej znanym państwem/krainą "czarnych") albo Maur (to już raczej średniowieczne).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lucaios
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 40.996

 
 
post 5/02/2008, 23:36 Quote Post

A jak odniesiecie się do takich informacji jak np. na tej stronie http://www.edofolks.com/html/pub68.htm , podobne informacje znalazłem również na kilku innych stronach.
Oczywiście szczerze wątpię że np Septymiusz Sewer był czystej rasy negroidalnej, zważając choćby na jego zachowane wizerunki.
Abstrahując od tego chciałbym wiedzieć czy są jakieś znane dowody istnienia "czarnych Rzymian" choćby w postaci jakiś zachowanych wizerunków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 6/02/2008, 17:14 Quote Post

QUOTE
Etiop (Etiopia była wtedy najlepiej znanym państwem/krainą "czarnych") albo Maur (to już raczej średniowieczne).
O, właśnie, Etiop, wyleciało mi z głowy smile.gif To określenie wzięli zresztą od Greków, którzy mieli nawet takie powiedzenie "wybielać Etiopa", czyli próbować czegoś, co nie ma szans powiedzenia smile.gif
Co do Maura, to to określenie zarezerwowane było chyba dla mieszkańców Mauretanii (dzisiejsze Maroko). Ale mogę się mylić. W średniowieczu nazywano tak wszystkich sąsiadów zza Gibraltaru.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2008, 16:06 Quote Post

QUOTE(Palkoman @ 5/02/2008, 21:53)
Rzymianie mówili na murzynów Etiop (Etiopia była wtedy najlepiej znanym państwem/krainą "czarnych") albo Maur (to już raczej średniowieczne).
*



A ja słyszałem też o określeniu Niger, Numidyjczyk i właśnie Aetiops.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Oparman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 33.189

 
 
post 10/02/2008, 21:05 Quote Post

Etiop to nazwa wywodząca się z greckiego Aethiopos czyli ,,brunatnolicy", i takiego określenia używali Grecy i Rzymianie. Natomiast Niger już jest łacińskie i używali go także na określenie negroida, czego ślady zostały w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Natomiast Numidyjczyk i Maur były to określenia używane w stosunku do mieszkańców konkretnych prowincji ( wcześniej krajów ). CO ciekawe polskie słowo murzyn pochodzi właśnie od łacińskiego Maur.
P.S Określenie Etiopia nie określało tylko państwa Amharów, czy dzisiejszej Etiopii, ale całą Afrykę na południe od granic Imperium Romanum. Proszę mnie poprawić oczywiście jeżeli się mylę.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 11/02/2008, 18:59 Quote Post

QUOTE
Natomiast Niger już jest łacińskie i używali go także na określenie negroida,

Niger znaczy dosłownie czarny - i mogło znaczyć cokolwiek: czarnowłosego, ponadprzeciętnie smagłego, ciemnoskórego, negroida...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Oparman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 33.189

 
 
post 11/02/2008, 19:17 Quote Post

Oczywiście, Niger to dosłownie czarny, np. Mare Nigrum to morze czarne ( a także Pontus Euxinus ). I mogło oznaczać wszystko co tylko komuś mogło się skojarzyć z czernią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 11/02/2008, 21:53 Quote Post

Powstala na ten temat książka z wydawnictwa Harvard - Blacks in the Antiquity, niestety nieosiagalna w naszych bibliotekach więc widziałem ja tylko z daleka. Ale tak, tak, czarni sa obecni w ikonografii sztuki starożytnej, spójrzcie choćby na okładkę
http://www.hup.harvard.edu/catalog/SNOBLX.html
Do dyskusji tylko dodam ciekawą teorię jednego studenta z zajęć interpretacji poezji łacińskiej. Czytano Horacego, który w jednym wierszu ( konkretnie epoda 12-sta) wymyśla od najgorszych pewnej niewieście, min wyrzucając jej nieuzycie seksualne. I tam pisze że 'trzeba by cię pod czarne słonie" (w oryginale: Quid tibi vis, mulier nigris dignissima barris? )- i padła propozycja że 'słoń' czyli ten z dużą trąbą - to włąsnie czarny niewolnik trzymany dla uciechy pań. Bo jak inaczej wyjaśnić że słoń jest czarny? Tylko bez argumentów że rzymianin nie widział słonia - widział, widział... niejednego, hehe....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej