Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mapa etniczna Barbaricum i Cesarstwa Rzymskiego
     
anna789
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 41.582

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/02/2008, 9:22 Quote Post

Jestem w trakcie tworzenia pracy i przydałaby się mapa etniczna Cesarstwa Rzymskiego ( w sumie Zachodniorzymskiego)i obszaru Barbaricum na początku IV w. Czy ktoś może wie, gdzie w internecie można takie znaleźć? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/02/2008, 9:38 Quote Post

Mapy można znaleźć tutaj:
http://euratlas.com/

A ta przedstawia podział polityczny na przełomie III i IV wieku w Europie.

http://www.euratlas.com/history_europe/europe_map_0300.html

Wszystkie opisy są po łacinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
itd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 41.190

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 18/02/2008, 10:57 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 18/02/2008, 9:38)
Mapy można znaleźć tutaj:
http://euratlas.com/

A ta przedstawia podział polityczny na przełomie III i IV wieku w Europie.

http://www.euratlas.com/history_europe/europe_map_0300.html

Wszystkie opisy są po łacinie.
*



Ale oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wspomniane mapy ukazują sytuację na obszarze oddalonym o więcej niż 100 km od granic Imperium, w sposób wysoce hipotetyczny, żeby nie rzec - bałamutny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/02/2008, 12:36 Quote Post

Pokazują sytuację na tyle na ile pozwala dzisiejsza wiedza na ten temat.
Co do plemion mieszkających przy granicy to rzymianie orientowali się w nich doskonale i to na odległość nie 100 a co najmniej 300- 400 km od ich granic. Oczywiście nie wszędzie, ale np. Germania między Renem, a Jutlandią była im znana doskonale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
anna789
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 41.582

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/02/2008, 12:39 Quote Post

Ślicznie dziękuję smile.gif
Jeszcze jedno pytanie. Czy można w ogóle określić (tak mniej więcej) jakie ludy stanowiły strukturę etniczną Cesarstwa Zachodniorzymskiego zaraz po podziale Cesarstwa? Zbyt wiele jest zdawkowych informacji. Natomiast przy realizacji tego zagadnienia przy Barbaricum nie ma żadnego problemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
itd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 41.190

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 18/02/2008, 13:48 Quote Post

QUOTE(anna789 @ 18/02/2008, 13:13)
Jeszcze jedno pytanie. Czy można w ogóle określić (tak mniej więcej) jakie ludy stanowiły strukturę etniczną Cesarstwa Zachodniorzymskiego zaraz po podziale Cesarstwa? Zbyt wiele jest zdawkowych informacji. Natomiast przy realizacji tego zagadnienia przy Barbaricum nie ma żadnego problemu.
*



Oczywiście że można. Półwysep Iberyjski zamieszkiwali zromanizowani Iberowie i Celtowie. W jego części północnej mieszkali Iberowie (Baskowie). Zajmowali oni również południowo-zachodnią część Galii. Większość Galii zamieszkana była przez zromanizowanych (w różnym stopniu) Celtów. celtowie tez siedzieli w Brytanii. Wschodnią Galię i Recję powoli zajmowali Germanie. Północna Afryka to domeny Berberów.



QUOTE
Pokazują sytuację na tyle na ile pozwala dzisiejsza wiedza na ten temat.

Ta wiedza przedstawiona na rzeczonych mapach odnośnie Barbaricum jest mocno wczorajsza. Wiarygodnie moga być jedynie opisane terytoria wzdłuż rzek i wybrzeży morskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/02/2008, 13:57 Quote Post

QUOTE
Ta wiedza przedstawiona na rzeczonych mapach odnośnie Barbaricum jest mocno wczorajsza. Wiarygodnie moga być jedynie opisane terytoria wzdłuż rzek i wybrzeży morskich.

Podaj konkrety to zajmiemy się aktualizacją.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
itd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 41.190

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 18/02/2008, 14:21 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 18/02/2008, 13:57)
QUOTE
Ta wiedza przedstawiona na rzeczonych mapach odnośnie Barbaricum jest mocno wczorajsza. Wiarygodnie moga być jedynie opisane terytoria wzdłuż rzek i wybrzeży morskich.

Podaj konkrety to zajmiemy się aktualizacją.
*



1. Teutonowie i Cymbrowie to chyba w IV wieku już anachronizm. I kto ich umieścił na Jutlandii?
2. Co w ogóle robią na tej mapie jacyś Sciri i Lemovii?
3. Skąd się wzięli Wandalowie nad Wartą? I jednocześnie nad Dunajem?
4. A czy Herulów nie za daleko wyniosło?
5. Roksolanie w Karpatach, Alani nad Donem a pomiędzy nimi Sarmaci? To dopiero jest pomieszanie z poplątaniem.
6. Gdzie są Dakowie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 18/02/2008, 14:58 Quote Post

Zgadzam się, ale nie do końca. Jeśli chodzi o Daków to jako grupa etniczna na początku IV wieku już właściwie nie istnieli. To że Roksolanie mieli swe siedziby w okolicach Karpat to chyba żadna nowina. Alanowie też są tam gdzie trzeba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
anna789
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 41.582

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/02/2008, 15:40 Quote Post

Może się mylę, Alfą i Omegą, gdy chodzi o starożytność nie jestem, ale według moich danych Silingowie - odłam Wandalów - zamieszkiwali tereny, na których występowała kultura przeworska,a zatem obrali kierunek Dolny Śląsk-Polska centralna-zachodnie Mazowsze. Potwierdza to Tacyt, Pliniusz Starszy, a z tekstów nieźródłowych Gazda. Na mapie (chodzi o tę z III/IV w.)może są oznaczeni ogólnie jako Wandalowie, znajdują się poniżej linii Warty. Od 2. poł.II w. Wandalowie osiedlali się u wschodnich podnóży Karpat, nad górną Cisą, we wschodniej Słowacji, na Ukrainie Zakarpackiej, w północno-wschodnich Węgrzech i północno-zachodniej Rumunii. W 248 r. inny odłam Wandalów - Hasdingowie wraz z Gotami grabili prowincje rzymskie nad dolnym Dunajem. W końcu III w. Hasdingowie, Sillingowie i Swebowie naddunajscy, przekraczając Dunaj w okolicach Budapesztu, pociągnęli na zachód. Ale ogólnie, może faktycznie coś z tą mapą jest nie tak, przynajmniej jeżeli chodzi o szczegóły. wink.gif No nic, to biorę się za tę pracę. Na szczęście aż takich szczegółów nie wymagają. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
itd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 41.190

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 18/02/2008, 17:33 Quote Post

QUOTE
Może się mylę, Alfą i Omegą, gdy chodzi o starożytność nie jestem, ale według moich danych Silingowie - odłam Wandalów - zamieszkiwali tereny, na których występowała kultura przeworska,a zatem obrali kierunek Dolny Śląsk-Polska centralna-zachodnie Mazowsze. Potwierdza to Tacyt, Pliniusz Starszy,

W jaki sposób ci dwaj to potwierdzają?
QUOTE
Od 2. poł.II w. Wandalowie osiedlali się u wschodnich podnóży Karpat, nad górną Cisą, we wschodniej Słowacji, na Ukrainie Zakarpackiej, w północno-wschodnich Węgrzech i północno-zachodniej Rumunii

To musiałoby ich być strasznie dużo jeżeli byliby wszędzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
anna789
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 41.582

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/02/2008, 18:32 Quote Post

Staram sie tylko logicznie dotrzeć do prawdy. Skoro na mapie znalazły się dwa miejsca ze wskazaniem na Wandalów, to wydaje mi się, że to jest bardzo logiczne wyjście. Nie zaproponowałeś innego rozwiązania. Jeżeli nie wierzysz mnie (a żadnym autorytetem nie jestem, przynajmniej w dziedzinie historii), to możesz odwołać się do wyższych instancji, mianowicie profesorów: Strzelczyka, Davisa, Krasuskiego i innych. Wcale nie mam zamiaru Cię przekonywaćwink.gif, bo sprawa jest skomplikowana i nie ma tutaj jednoznacznego stanowiska. Nie dysponuję w tej chwili szczegółowymi materiałami, do których mogłabym się odwołać. Starożytność interesuje mnie jak każda inna epoka wyłącznie pod kątem historii wojskowości.
Tacyt wspomina o Nahanarwalah (tacytowskie Nahanarvalos) i tyle - resztę zrobiła nauka: mówiąc najprościej,połączyła z nimi Silingów. To jest oczywiście tylko przypuszczenie, pogląd wśród uczonych.
Jeżeli chodzi o Pliniusza, to zgoda, rozpędziłam się. Ale chodzi o dotarcie do prawdy, więc b.dobrze, że zwróciłeś na mój błąd uwagę. rolleyes.gif On właśnie wprowadził do badań zamieszanie, bo nie wymienił tego plemienia jako jednego z plemion Wandalów i dlatego część uczonych nie jest przekonana co do germańskiego pochodzenia Silingów.
Gdyby wątek Silingów kogoś interesował szczególnie to proszę - http://www.silingia.de/ - niemiecki serwis.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
itd
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 41.190

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 18/02/2008, 23:07 Quote Post

QUOTE
Tacyt wspomina o Nahanarwalah (tacytowskie Nahanarvalos) i tyle - resztę zrobiła nauka: mówiąc najprościej,połączyła z nimi Silingów. To jest oczywiście tylko przypuszczenie, pogląd wśród uczonych.

Pogląd - dodajmy - zupełnie pozbawiony najmniejszej nawet przesłanki. Ale to tak na marginesie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 18/02/2008, 23:51 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 18/02/2008, 15:58)
Zgadzam się, ale nie do końca. Jeśli chodzi o Daków to jako grupa etniczna na początku IV wieku już właściwie nie istnieli. To że Roksolanie mieli swe siedziby w okolicach Karpat to chyba żadna nowina. Alanowie też są tam gdzie trzeba.
*



Oczywiście, jestem podobnego zdania. Zarówno Roksolanie i Alanowie są dobrze umiejscowieni na tej mapie, która pokazuje sytuację etniczną m. in. wschodnich rubieży w III - IV w. Raczej do Sarmatów też nie powinno być zastrzeżeń.
Pamiętać musimy, że jest to okres przed wędrówkami ludów, (takich na dobra sprawę), "za moment", czyli w 370 r. uderzą Hunowie, i akurat te trzy plemiona jak wiemy, zamieszkiwały tereny ich pochodu na Nizinę Węgierską. Na początku padli Alanowie z nad Donu. Sarmaci i Roksolanie, również padli pod błyskawiczną nawałnicą huńską. Dalej przyszedł czas na Ostrogotów Hermanarka, Gepidów oraz na Wizygotów, którzy zdołali uciec na tereny Cesarstwa... To okres ciągłej mobilności plemion, i naprawdę trudno jest uchwycić jedno plemię na jednym i tym samym terenie! Moim zdaniem mapka jest ok! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
anna789
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 41.582

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/02/2008, 8:06 Quote Post


Pogląd - dodajmy - zupełnie pozbawiony najmniejszej nawet przesłanki. Ale to tak na marginesie.

Tak, tylko zupełnie nie mój. Wiesz, jak dotąd to zadajesz same pytania i krytykujesz - tylko na to jesteś nastawiony. Wydaje mi się, że nie o to w tym chodzi, żeby jeden się produkował, a drugi szedł na łatwiznę, ale to tylko oczywiście znowu moje zdanie. Poza tym gdybym nie potrzebowała pomocy, pewnie w ogóle nie podejmowałabym tematu i nie zaczynała rozmowy o mapie etnicznej. Może kiedyś spotkamy się np. przy armiach świata antycznego. Oj, wtedy to sobie pogadamy! wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej