Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Furiusz.historia.org.pl

Furiusz

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student

post 8/02/2015, 16:34 Quote Post

Z jakiego okresu pochodzą omówione w artykule monety zwane "kolchidkami"?

To zależy np tetradrachma z głowa lwa z otwartą paszczą z której wystaje jęzor w lewo na awersie i pegaz w quadratum incusum w prawo datowane są na VI wiek i wywodzone od monet milezyjskich. W muzeum historycznym w Kutaisi zaś przechowują jedyną drachmę datowana na V wiek.
Potem lokalna produkcja imitowała m.in. monety Lizymacha i Aleksandra Wielkiego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 8/02/2015, 19:56 Quote Post

QUOTE(Furiusz @ 8/02/2015, 17:34)
Z jakiego okresu pochodzą omówione w artykule monety zwane "kolchidkami"?

To zależy np tetradrachma z głowa lwa z otwartą paszczą z której wystaje jęzor w lewo na awersie i pegaz w quadratum incusum w prawo datowane są na VI wiek i wywodzone od monet milezyjskich. W muzeum historycznym w Kutaisi zaś przechowują jedyną drachmę datowana na V wiek.
Potem lokalna produkcja imitowała m.in. monety Lizymacha i Aleksandra Wielkiego.
*

Wpisałem w Google'a nazwę przez "ch" i dlatego nie mogłem tego znaleźć, potem, jak już zadałem pytanie dałem "h" i wtedy mi to wyskoczyło. Także niepotrzebnie zawracałem głowę wink.gif.
Oczywiście dziękuję za odpowiedź - czyli przy przyjęciu wersji, że są to monety greckie mielibyśmy potwierdzoną obecność Greków już od VI w., i to już w sumie w formie dosyć zaawansowanej, skoro produkowali własną walutę. Chyba, że są to monety produkowane przez sprowadzonych przez miejscowych władców greckich rzemieślników.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Furiusz

IV ranga

post 8/02/2015, 20:37 Quote Post

Owszem i co chyba ważne - pokrywa się to mniej więcej z datami zakładania innych kolonii nad Morzem Czarnym, w tym zwłaszcza tymi północnymi.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Furiusz

IV ranga

post 12/02/2015, 13:42 Quote Post

Bosporański handel zbożem - nowy wpis na blogu, skrótowo zajmujący się tym niezwykle ciekawym aspektem życia handlowego państwa bosporańskiego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Furiusz

IV ranga

post 20/02/2015, 21:43 Quote Post

Starość w kulturze przeworskiej częśc 1 zagadnienia wstępne
Nowy wpis, będący częścią większej całości której chwilowo nie mam jak zrobić bo zawalony praca jestem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

konto_usuniete_28.02.16

Unregistered

post 20/02/2015, 21:58 Quote Post

Prz okazji tych z was którzy dotarli do końca tego wpisu chciałbym niejako poinformować, że w związku z natłokiem zajęć, wpisy na blogu będą pojawiać się teraz nieco rzadziej niż do tej pory.

Kopiesz w kraju, czy zagranicą ?

Post #21

Furiusz

IV ranga

post 20/02/2015, 22:09 Quote Post

Teraz nie kopię, a szkoda, mam troszkę kości do oznaczenia ale to powinienem najdalej za dwa tygodnie skończyć, do tego dwa teksty przygotowuję i trochę muszę nadgonić niestety.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/02/2015, 11:14 Quote Post

QUOTE(Furiusz @ 12/02/2015, 14:42)
Bosporański handel zbożem - nowy wpis na blogu, skrótowo zajmujący się tym niezwykle ciekawym aspektem życia handlowego państwa bosporańskiego.
*

Takie małe pytanie techniczne.
Jak rozumiem w artykule chodzi o medymny mające 51-52 litry a zboże?
W każdym razie 2 100 000 medymnów było by to mniej więcej (zależy jak przyjąć medymn i jakie zboże) od ok. 70 do ok. 100 000 ton?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

Furiusz

IV ranga

post 21/02/2015, 12:24 Quote Post

Generalnie jest chyba pewien problem z przeliczaniem medymnosów na wagę. Ja spotkałem się z przeliczeniem takim, że 1 medymnos pszenicy to ok 33 kg a 1 medymnos jeczmienia to 27.5 kg /za: A. Moreno, Feeding the Democracy: The Athenian Grain Supply in the Fifth and Fourth centuries BC, Oksford 2007, dodatek 1 (jednostki miar) część 2/ daje to 69 300 000 kg czyli 69 300 ton.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/02/2015, 19:20 Quote Post

QUOTE(Furiusz @ 21/02/2015, 13:24)
Generalnie jest chyba pewien problem z przeliczaniem medymnosów na wagę. Ja spotkałem się z przeliczeniem takim, że 1 medymnos pszenicy to ok 33 kg a 1 medymnos jeczmienia to 27.5 kg /za: A. Moreno, Feeding the Democracy: The Athenian Grain Supply in the Fifth and Fourth centuries BC, Oksford 2007, dodatek 1 (jednostki miar) część 2/ daje to 69 300 000 kg czyli 69 300 ton.
*

Dzięki.
Pewnie to kiedyś wiedziałem na studiach, ale cóż, to było już trochę lat temu wink.gif.
Teraz sobie po prostu sprawdziłem w necie medymn i wagę zboża, ale jak widać nie były to precyzyjne dane.

A tak może trochę obok głównego tematu, ale zainteresowało mnie to. Czy wiadomo jaki procent ogólnego spożycia w ateńskim polis miało zboże dostarczane znad Morza Czarnego?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

Furiusz

IV ranga

post 21/02/2015, 20:17 Quote Post

Całościowej odpowiedzi pewnie nie uzyskamy nigdy a wahania mogły być całkiem spore - zależnie od roku. Inna bowiem musiała być sytuacja przed wojną peloponeską, inna w jej trakcie a jeszcze inna po niej. Przyjmijmy za dobra monetę demostenesowe 400 000 medymnosów rocznie - przy zaproponowanym przeliczniku pszenicy daje nam to średni roczny import zboża przez Ateny z państwa bosporańskiego - 13 200 ton. Pytanie ile było Ateńczyków? Różne liczby spotykam, powiedzmy jednak, ze 250 tys. podzielenie naszych 13 200 ton pszenicy na ta liczbę mieszkańców daje nam 52.8 kg pszenicy rocznie na głowę. Pytanie tylko czy to dużo czy mało? Można by było bardziej obrazowo przywołać fakt statystycznego zjadania przez jednego Polaka rocznie ok 55-60 kg chleba. Niby więc ten import byłby naprawdę duży.

Pytań jest kilka, czy aby Demostenes nie przesadził? Czy rzeczywiście rok w rok aż tyle zboża importowano z państwa bosporańskiego, bo co gdy była susza albo jakaś klęska nieurodzaju czy wojna która zdewastowała pola?

Na pytanie nie jestem więc w stanie zadowalająco i pewnie odpowiedzieć. Przyjmując jednak wielkość podaną przez Demostenesa jako odpowiednie uśrednienie i porównując to do współczesnych statystyk z Polski, mamy jakiś punkt odniesienia - z pewnymi ograniczeniami - Grecy nie znali choćby ziemniaków, zatem ich spożycie produktów mącznych powinno być wyższe. Z drugiej zaś strony ówczesne standardy żywieniowe były zapewne nieco niższe niż współcześnie.

Gdyby jakoś luźno to szacować to myślę, ze przy tych założeniach import bosporański, okresowo, mógł pokrywać nawet 25-33% zapotrzebowania na zboże. Tyle, że to pisanie palcem po piasku.

Najciekawsze jest to, że wedle przeliczeń Kuzniecowa państwo bosporańskie było w stanie sprostać takiemu zapotrzebowaniu na zboże.
Przy okazji w tym fragmencie wkradł się drobny błąd do tekstu;
przeliczając możliwą wielkość obszarów wiejskich, populacji, produkcji zbożowej dochodzi do wniosku, że możliwości eksportowe państwa bosporańskiego wynosiły od około 2000 tys. medymnów do 1 200 tys. medymnów
Powinno być oczywiście 200 tys.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 21/02/2015, 21:31 Quote Post

Dzięki za odpowiedź, to już daje pewien obraz sytuacji smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

Furiusz

IV ranga

post 22/03/2015, 10:12 Quote Post

Konie w skandynawskich ofiarach bagiennych
Nowy wpis na forum poświęcony tytułowemu zagadnieniu. Zapraszam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

Furiusz

IV ranga

post 1/05/2015, 14:33 Quote Post

Zwierzęta w obrzędowości pogrzebowej doby awarskiej nowy wpis na blogu zapraszam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

Furiusz

IV ranga

post 25/08/2015, 12:36 Quote Post

Kowal i jego narzedzia w kulturze przeworskiej nowy wpis na blogu

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej