Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Liczebność Niemców w Polsce Piastowskiej
     
Mahdi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 25.277

Piotr Baranowski
Zawód: Student
 
 
post 1/12/2006, 12:59 Quote Post

Witam!
Czy macie jakieś informacje odnośnie liczebności Niemców w Polsce piastowskiej?

Z góry dzięki
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 1/12/2006, 14:05 Quote Post

Takich informacji nikt nie posiada, z tej przyczyny, że określenie liczebności ludności pochodzenia niemieckiego w Polsce jest niemożliwe do policzenia.
Po za tym o jaki okres ci dokładnie chodzi? Można by próbowac poszukać jaką procentową częśc mieszczan w miastach polskich stanowili przybysze z Niemiec w XIV-XV w., ale łącznie razem z ludnością wiejską tego określić się nie da.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mahdi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 25.277

Piotr Baranowski
Zawód: Student
 
 
post 1/12/2006, 15:54 Quote Post

Chodzi mi o jakiekolwiek dane dotyczące liczebności ludności niemieckiej w Polsce w okresie średniowiecza, do końca panowania Kazimierza Wielkiego. Może być XIV - XV wiek i tylko ludność miejska. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 4/12/2006, 13:32 Quote Post

QUOTE(Mahdi @ 1/12/2006, 16:54)
Chodzi mi o jakiekolwiek dane dotyczące liczebności ludności niemieckiej w Polsce w okresie średniowiecza, do końca panowania Kazimierza Wielkiego. Może być XIV - XV wiek i tylko ludność miejska. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
*


Zerknij do książki Marii Boguckiej i Henryka Samsonowicza pt. Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 13/12/2006, 15:56 Quote Post

Mogę tylko dodać, jak już to wcześniej czyniłem, abyś bardzo ostrożnie podchodził do kwestii narodowościowej jeśli chodzi o średniowiecze. Często się zdarzało w dokumentach określanie terminem etnicznym określonej warstwy prawnej. W przypadku miast masz np. określenie "Niemcy" dotyczące mieszczan podlegających prawu magdeburskiemu. Takie rozróżnienie spotkałem na przykładzie XIII wiecznych Ziębic (Muensterberg) i XIV wiecznej Środy Śląskiej (Novum Forum, Neumarkt). Podobnie w przypadku działalności kancelarii książęcej piastów świdnicko-jaworskich można zauważyć następującą regułę: dokumenty wystawiane dla rycerstwa posługującego się prawem lennym, lub rad miejskich (prawo magdeburskie) to w większości dokumenty niemieckojęzyczne, dokumenty dla rycerstwa (nielicznych przedstawicieli), czy duchowieństwa (niektóre zgromadzenia zakonne, kapituła wrocławska) posługującego się prawem polskim są wystawiane po łacinie. To zjawisko można zaobserwować w I poł. XIV wieku do schyłku panowania Bolka II.
W sumie proponowałbym na wejściu bardzo jasno określić kryteria, według którymi będziesz się posługiwał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej