Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wielkość wsi. Obszar i zaludnienie.
     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 8/07/2019, 22:50 Quote Post

Próbuję dojść jaka była przeciętna wielkość wsi w Średniowieczu w Polsce. Zarówno na prawie polskim jak i niemieckim. Wiem, że były duże różnice, ale z tego co się doszukałem były to jednak małe organizmy. Klucz kielecki obejmował w XV w. Kielce i 29 wsi, a zajmował razem 364 łany. Czyli wychodziło ok. 12 łanów na wieś. Biorąc pod uwagę, że wójt miał 2 łany, do tego jeszcze z 3 łany dla właściciela. To zostawało z 7 łanów na jakieś 7 gospodarstw. A były też mniejsze osady liczące 6 łanów. (Przyjmuję, że chodziło raczej o łany chełmińskie niż frankońskie.)

Ile osób mogło zasiedlać taką wieś? Ile dusz mogło realnie przypadać na jeden dym? Biorąc pod uwagę, że część ziemi była przeznaczona na pastwiska, część odpoczywała, do tego dziesięcina i czynsze to z jednego łana mogło wyżywić się kilka osób.

Jak duże były odległości między wsiami? Kościoły budowano tak, żeby dało się dojść do nich w jeden dzień z okolicznych osad. Ile to mogło być realnie? Do 10 km czy mniej biorąc pod uwagę stan dróg?

edit: Dotarłem do zestawienia, że średnio na dym przypadało 5,5 osób u Ładogórskiego, po 7 osób u Dziewulskiego.

Ten post był edytowany przez rasterus: 8/07/2019, 23:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 18/07/2019, 9:06 Quote Post

myślę, że w tym coś ciekawego znajdziesz. Niestety nie mam czasu szukać w tekście

KAROL MODZELEWSKI. Chłopi w monarchii wczesnopiastowskiej

praca dotyczy okresu wieków X- XIII

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ZbyszekChaosu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 105.399

 
 
post 7/03/2020, 17:00 Quote Post

Polecam "Morfogeneze osiedli wiejskich w Polsce". Wsie kilku lub kilkunastu łanowe to wsie pierwotne czyli na tzw. prawie polskim, te na prawie niemieckim były dużo większe. Np Pyszkowo na Kujawach to 40 łanów. Takie informacje można znaleźć w lustracji poradlnego. Inna sprawa, że wiele łanów było pustych.

Czy ktoś wie jak wyglądało rozplanowanie takiej wsi? Gdzie zazwyczaj umiejscawiano karczmę a gdzie dwór?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej