Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mikronacja

Rulez620

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 66.691

Stopień akademicki: student
Zawód: student

post 17/04/2018, 17:50 Quote Post

Od dłuższego czasu zajmuje mnie kwestia mikronacji jako państw, czyli małych obszarów roszczących sobie prawo do niepodległości, lecz nieuznawane przez prawo międzynarodowe (chodzi o "państwa" w stylu Liberlandu czy Sealandii). A więc moje pytanie:
1. Czy jest możliwość utworzenia czegoś takiego na terytorium Polski (jak to wygląda od strony prawnej abstrahując od konwencji w Montevideo)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 17/04/2018, 18:31 Quote Post

QUOTE(Rulez620 @ 17/04/2018, 18:50)
Od dłuższego czasu zajmuje mnie kwestia mikronacji jako państw, czyli małych obszarów roszczących sobie prawo do niepodległości, lecz nieuznawane przez prawo międzynarodowe (chodzi o "państwa" w stylu Liberlandu czy Sealandii). A więc moje pytanie:
1. Czy jest możliwość utworzenia czegoś takiego na terytorium Polski (jak to wygląda od strony prawnej abstrahując od konwencji w Montevideo)
*

A w ogóle w jakimś kraju patrząc pod kątem jego przepisów prawnych jest taka możliwość?

Nie wiem co studiujesz, ale widziałeś kiedyś polską konstytucję tak choćby z ciekawości, jako zainteresowany obywatel?
Jak tak to spytaj osobę wymienioną w jej 126 artykule, w ustępie 2, jak się zapatruje na taki pomysł wink.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 17/04/2018, 20:12 Quote Post

Jest taka teoretyczna możliwość. Wystarczy mieć kontrolę nad terytorium, rząd i uznanie międzynarodowe (np. poprzez Zgromadzenie Ogólne ONZ).

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 17/04/2018, 20:21 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 17/04/2018, 21:12)
Jest taka teoretyczna możliwość. Wystarczy mieć kontrolę nad terytorium, rząd i uznanie międzynarodowe (np. poprzez Zgromadzenie Ogólne ONZ).
*

Zdaje się, że to uznanie międzynarodowe jeśli ma się kontrolę i jakiś rząd już tak niezbędne jak te dwie pierwsze rzeczy nie jest wink.gif.

Np. Naddniestrzańska Republika Mołdawska albo Ługańska Republika Ludowa jakoś sobie radzą.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 18/04/2018, 7:46 Quote Post

Zawsze jest coś takiego jak argument siły. wink.gif

W kontekście pytania wprowadzającego do tematu - myślałem bardziej o państwie, które utrzymuje stosunki z całym światem i jego istnienie nie jest podważane. Coś jak Monako, San Marino, etc. tylko jeszcze na mniejszą skalę. Np. od kilkuset metrów do kilku kilometrów kwadratowych.

User is offline  PMMini Profile Post #5

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej