Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak nazwiesz przewrót majowy 12/15 maja 1926 r.
     
kunigas
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 712
Nr użytkownika: 55.341

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 15/11/2011, 13:51 Quote Post

QUOTE(Woj @ 15/11/2011, 8:41)
Tu upraszczasz tak, że... nijak nie masz racji. Bo utożsamiasz przewrót wojskowy z rewolucją, w której to lud (suweren) występuje przeciw tyranii rządzących. Czy weźmiesz pod uwagę myśl chrześcijańską, czy liberalną, te ostatnie przypadki zwykle się wybronią, jako usprawiedliwione. Ten pierwszy - nie.
*


Oczywiście że uprościłem , powiem nawet więcej , ironizowałem i sprowadziłem kwestię do właściwych proporcji czyli oparów absurdu.
Rozpatrywanie kwestii historycznych z punktu widzenia DZISIEJSZYCH pojęć prawnych , jest takim samym absurdem jak ocena historii z punktu widzenia walki klas.
Co do nomenklatury , adekwatne jest określenie przewrót majowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 15/11/2011, 15:00 Quote Post

QUOTE(kunigas @ 15/11/2011, 14:51)
Oczywiście że uprościłem , powiem nawet więcej , ironizowałem i sprowadziłem kwestię do właściwych proporcji czyli oparów absurdu.


Ironizować też można udacznie bądź nieudacznie. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
Adam99
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 78.196

 
 
post 24/05/2012, 8:41 Quote Post

Jak nazwać, to był pucz, czy był wojną domową raczej nie, chociaż mógł do niej doprowadzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 24/05/2012, 9:22 Quote Post

A może owej wojnie domowej zapobiegł ?
Nie usprawiedliwiam przewrotu majowego ale rozumiem racje ,które Marszałkiem Piłsudskim kierowały...Kraj zaczynał się "rozłazić w szwach"(wedle jego oceny),dopiero co zakończyliśmy walki z sąsiadami,którym rezultaty tych walk były solą w oku,rządy demokratyczne sprawdzały się tak sobie...Być może należało użyć grożby interwencji wojska w politykę dla uzdrowienia sytuacji i to by wystarczyło.Z prawnego punktu widzenia przewrót był nielegalny,rządy po nim raczej takze ale mimo wszystko społeczeństwo to zaakceptowało,pewnie że wybory za sanacji tak całkiem uczciwe nie były ale były,kraj rozwijał się może zbyt wolno ale rozwój był.Bo możliwości,ze bez majowego zamachu II RP upadła by wcześniej wykluczyć jednak chyba nie możemy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
Adam99
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 78.196

 
 
post 24/05/2012, 9:38 Quote Post

Oczywiście to nie był pierwszy pucz w II RP.Tylko że prawicowcom (konserwatystom i endekom) nie wyszły: Zamach stanu w 1919 roku czyli tzw.pucz Januszajtisa ani wsześniejszy zamach endeków na konserwatywną Rade Regencyjną czyli Zamach stanu Świeżyńskiego z 1918 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #80

     
kristian11345
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 70.706

Wilhelm Schawarzenberg
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 7/10/2012, 12:43 Quote Post

przewrót majowy z 1926 r. jest dla mnie zamachem stanu na legalny rząd posiadający silne oparcie w większości parlamentarnej w Sejmie; jest zdradą stanu Piłsudskiego i jego koleszków i nic nie zmyje plamy na honorze marszałka Piłsudskiego, który z męża stanu stał się dyktatorem odpowiedzialnym za pogrzebanie raczkującej polskiej demokracji.

Według mnie Piłsudski powinien za ten zamach odpowiedzieć przed plutonem egzekucyjnym
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #81

     
kristian11345
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 70.706

Wilhelm Schawarzenberg
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 28/09/2013, 15:52 Quote Post

Nie ulega dyskusji fakt, że był to zamach stanu mający wynieść do władzy chciwego i żądnego władzy Piłsudskiego. Tego pana można postawić w jednym szeregu z gen. Jaruzelskim. Należy jednak pamiętać, że zamach z 1926 r. nie przekreśla zasług marszałka z przed tego zbrodniczego czynu. Piłsudski stał się grabarzem młodej polskiej demokracji. "Piłsudczykowscy" historycy próbują wybielać ten czyn i uzasadniać "sejmokracją", ale przecież nowy rząd Witosa firmowany przez ZLN-PSChD-NPR-PSL"Piast" był za zmianami w konstytucji mającymi na celu zracjonalizować i wzmocnić role władzy wykonawczej w systemie politycznym Polski. Mówią też historycy o ogólnym trendzie w Europe Środkowej na rządu autorytarne i dyktatorskie, ale czy to ma usprawiedliwiać marszałka? Przecież Czechosłowacja do końca pozostała demokratyczna i jakoś jej to na złe nie wyszło, a że stała się ofiarą przepotęznego sąsiada III Rzeszy to już inna bajka. Za mrzonki uważam również twierdzenie, że gdyby Piłsudski nie dokonał zamachu, to dokonała by tego Narodowa Demokracja i jej sojusznicy polityczni. Według mnie każdy zamach wojskowy mający na celu obalić demokratyczny rząd zasługuje na potępienie i publiczną krytykę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #82

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 28/09/2013, 18:16 Quote Post

QUOTE
Tego pana można postawić w jednym szeregu z gen. Jaruzelskim.

Dowody?

QUOTE
Według mnie każdy zamach wojskowy mający na celu obalić demokratyczny rząd zasługuje na potępienie i publiczną krytykę.

Widać o Turcji nie słyszałeś. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
kristian11345
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 70.706

Wilhelm Schawarzenberg
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 29/09/2013, 13:52 Quote Post

Bereza Kartuska i szykany podczas wyborów 1928 r., rozbijanie od wewnątrz partii opozycyjnych, wybory brzeskie 1930 r. - dowody na zbrodnicze działanie Piłsudskiego i obozu sanacyjnego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 29/09/2013, 14:13 Quote Post

QUOTE(kristian11345 @ 29/09/2013, 14:52)
Bereza Kartuska i szykany podczas wyborów 1928 r., rozbijanie od wewnątrz partii opozycyjnych, wybory brzeskie 1930 r. - dowody na zbrodnicze działanie Piłsudskiego i obozu sanacyjnego
*



To Piłsudski był zbrodniarzem ?
 
Post #85

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 29/09/2013, 16:12 Quote Post

QUOTE(kristian11345 @ 29/09/2013, 14:52)
Bereza Kartuska i szykany podczas wyborów 1928 r., rozbijanie od wewnątrz partii opozycyjnych, wybory brzeskie 1930 r. - dowody na zbrodnicze działanie Piłsudskiego i obozu sanacyjnego
*


Fajnie - a przyrównaj to teraz do Jaruzela.
 
User is offline  PMMini Profile Post #86

     
Cwikła
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 83.618

Cwik³a
Zawód: uczeñ
 
 
post 9/10/2013, 19:53 Quote Post

Uważam, że Przewrót Majowy był w pełni uzasadnioną akcją mającą na celu ustabilizowanie sytuacji w kraju, co usprawiedliwia jego zarzuty o dokonaniu zamachu lub "bandytyzmie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #87

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/05/2021, 9:25 Quote Post

Bardzo dobry artykuł o Przewrocie: https://dorzeczy.pl/opinie/184501/dr-rak-do...dQn4WRjcQiduCHg
Mam nadzieję, że jest to zapowiedź przeprowadzenia owych rzetelnych badań, o których mowa i mam nadzieję, że dr Rak weźmie to na warsztat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #88

     
Pierzgal2003
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 612
Nr użytkownika: 105.232

Dominik Pierzgalski
Zawód: Uczen
 
 
post 15/05/2021, 9:25 Quote Post

Zamach majowy. Nie ma trafniejszego określenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #89

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 957
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 23/05/2021, 18:55 Quote Post

QUOTE(Cwikła @ 9/10/2013, 19:53)
Uważam, że Przewrót Majowy był w pełni uzasadnioną akcją mającą na celu ustabilizowanie sytuacji w kraju, co usprawiedliwia jego zarzuty o dokonaniu zamachu lub "bandytyzmie".
*


Też tak uważam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #90

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej