Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa Warszawska 1705
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 5/07/2005, 11:34 Quote Post

Ostatnio starałem się znaleśc jakieś informacje na temat bitwy Warszawskiej z roku 1705. Nigdzie nie natrafiłem na jakiekolwiek informacje dotyczące tego starcia prócz tego że taka bitwa była. W notach biograficznych hetmanów Sieniawskiego i Rzewuskiego znalazłem tylko suche stwierdzenie że bitwa skończyła się klęską z powodu zwad w dowództwie sasko - polskim. Czy koledzy wiedzą coś o tym starciu, lub chocby mogą wskazac literaturę odnośnie bitwy bądź co bądź ale o stolicę Rzeczypospolitej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 5/07/2005, 14:17 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 5/07/2005, 13:34)
Ostatnio starałem się znaleśc jakieś informacje na temat bitwy Warszawskiej z roku 1705. Nigdzie nie natrafiłem na jakiekolwiek informacje dotyczące tego starcia prócz tego że taka bitwa była. W notach biograficznych hetmanów Sieniawskiego i Rzewuskiego znalazłem tylko suche stwierdzenie że bitwa skończyła się klęską z powodu zwad w dowództwie sasko - polskim. Czy koledzy wiedzą coś o tym starciu, lub chocby mogą wskazac literaturę odnośnie bitwy bądź co bądź ale o stolicę Rzeczypospolitej.
*



31 lipca generał saski Paykul podjął próbę odbicia Warszawy (i rozpędzenia stronników Leszczyńskiego) z rąk Szwedów, na czele których stał generał Nieroth. Jazdą koronno-litewską w sile 6000 jeźdzców dowodzili: starosta radomski Stanisław Chomentowski, referendarz koronny Stanisław Rzewuski, hetman polny Mikołaj Sieniawski i hetman polny litewski Michał Wiśniowiecki. Paykul dowodził bezpośrednio także 4 tyś jazdy saskiej. Pod Warszawą doszło do bitwy kawaleryjskiej, którą Szwedzi wygrali. Wieksza część jazdy Rzp. nie wzięła udziału w walce. Paykul został wzięty do niewoli i stracony.
Przyczyną klęski była przewaga jakościowa Szwedów ( choć kilkakrotnie mniej licznych), a przede wszystkim kłótnie w dowódctwie litewsko-polskim. Zwycięstwo to ostatecznie pozwoliło Szwedom na koronacje Leszczyńskiego

Ps. Oj, ciężko będzie znaleźć więcej informacji. Trochę może być w "Pamiętnikach" Wawrzyńca Rakowskiego, husarza z okresu wojny północnej ( w przedmowie jest obfity rys historyczny działań militarnych) ale niestety nie mam przy sobie tego bądź co bądź niezłego źródła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
konto usunięte
 

Unregistered

 
 
post 21/01/2014, 15:14 Quote Post

Zna ktoś może jakieś opracowanie, w którym opisana jest ta bitwa?
 
Post #3

     
Justyna Szwed
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 396
Nr użytkownika: 76.807

Stopień akademicki: Studentka
 
 
post 21/01/2014, 16:44 Quote Post

Wiesław Majewski – Bitwa pod Warszawą 31 lipca 1705 roku, str. 135 – 141 w Działania militarne na Mazowszu i w Polsce północno wschodniej, pod redakcją Wiesława Wróblewskiego, Warszawa 2000.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
konto usunięte
 

Unregistered

 
 
post 21/01/2014, 16:59 Quote Post

QUOTE(Justyna Szwed @ 21/01/2014, 16:44)
Wiesław Majewski – Bitwa pod Warszawą 31 lipca 1705 roku,  str. 135 – 141 w Działania militarne na Mazowszu i w Polsce północno wschodniej, pod redakcją Wiesława Wróblewskiego, Warszawa 2000.
*


Bardzo dziekuje. A wie ktoś jak to "zdobyć"?
 
Post #5

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.651
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/01/2014, 19:04 Quote Post

QUOTE
Zna ktoś może jakieś opracowanie, w którym opisana jest ta bitwa?

Opisywał je też Wimmer w "Wojsko Polskie w dobie Wielkiej Wojny Północnej"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Justyna Szwed
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 396
Nr użytkownika: 76.807

Stopień akademicki: Studentka
 
 
post 22/01/2014, 10:49 Quote Post

U Wimmera opis bitwy to króciutka wzmianka. Na str. 286 swej książki historyk napisał:
Pod samą Warszawą została stoczona bitwa, w której z obu stron wzięła udział jedynie jazda. Wskutek sporów między licznymi dowódcami polskimi i litewskimi, z których część w ogóle nie wzięła udziału w walce, oddziały Nierocha mimo przewagi liczebnej przeciwnika odniosły zwycięstwo nad armią Paykula, który dostał się do niewoli i został później stracony.
Artykuł Majewskiego, też nie jest nazbyt długi, ale jednak zawiera dużo więcej informacji, prostuje przy tym obliczenia Wimmera, na temat liczebności sił polsko – litewsko – saskich. Wimmer podaje 10 tys, zaś Majewski 6,5 tys. Oczywiście duża część z tych 6,5 tys. żołnierzy nie wzięła udziału w walce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.004
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/01/2014, 12:06 Quote Post

W sieci jest artykuł Oskara Sjöströma:
http://cybercyde.comli.com/northernwars/Warsaw.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
karolud
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 79.075

Karol
 
 
post 16/01/2018, 22:31 Quote Post

Czy ktoś wie gdzie można nabyć tę książkę "Działania militarne na Mazowszu w Polsce północno-wschodniej"? Szukałem po księgarniach i bibliotekach ale nic nie znalazłem, interesuję mnie przede wszystkim artykuł Wiesława Majewskiego o bitwie warszawskiej 1705 roku, czy ukazał się on tylko w tej pracy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej