Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Tacyt Germanika, Przydatność źródła

lucan

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 78.165

post 7/06/2013, 21:05 Quote Post

Witam
Interesuje mnie czy dzieło Tacyta Germanica może mieć dla nas jakiekolwiek znaczenie odnośnie naszych ziem. Z tego, co widzę (czytałem jedynie przekład Adama Stanisława Naruszewicza) plemiona, o których mało wie zalicza lub do Germanów, jeżeli są to plemiona osiadłe (rolnicze) lub do Sarmatów, jeżeli są to plemiona koczownicze, zdaję sobie sprawę, że to duże uproszczenie.

W wielu tematach na tym forum powoływano się na to źródło i wielu interpretowało je tak jak było wygodniej dla bronienia swych racji, oczywiście cały czas interesuje mnie tematyka ziem zajmowanych obecnie przez RP.
Zakładam temat ponieważ, zaczynam uważać iż Tacyt bardzo mało wiedział na temat plemion które umiejscowił na naszych ziemiach i powoływanie się na niego w dyskusjach dotyczących naszych ziem jest bezcelowe a wręcz zaciemnia sprawę. Oczywiście jestem laikiem, więc jeżeli kogoś oburzyłem proszę o wybaczenie ja tylko pytam.

Oczywiście w wielu tematach poruszanych na forum temat Germanii Tacyta i jej przydatności jest poruszany, jednak chodzi mi o to aby go wydzielić jest to temat ważny a z racji coraz większego rozbudowania forum ciężko znaleźć pożądane informacje, trzeba by było przeczytać kilka, jeżeli nie kilkanaście obszernych tematów.

Tematu podobnego nie znalazłem, jeżeli takowy istnieje proszę mnie na niego nakierować a mój post wykasować.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

kmat

Podkarpacki Rabator
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 8/06/2013, 20:53 Quote Post

Przydatna, ale z ograniczeniami. Kwestia sprowadza się do tego, co Rzymianie mogli wiedzieć o tym terenie. Obszar leżał blisko limesu, ale jednak nie graniczył, utrzymywano kontakty handlowe, ale raczej na zasadzie łańcuszkowej, ludy tu wymieniane w dość ograniczony sposób uczestniczyły w rzymskiej polityce. Informacje będą więc niewątpliwie lepsze niż o np górnym Podnieprzu, ale gorsze niż o rejonach naddunajskich czy nadreńskich. Ta sytuacja nie jest zerojedynkowa.

User is online!  PMMini Profile Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej