Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Moskwą, Jedna z najważniejszych bitew II wojny..
     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 16/02/2006, 22:20 Quote Post

QUOTE
Zdobycie Moskwy nic by realnie Niemcom nie dało(no może oprócz bicia piany propagandowej przez Gebbelsa). Sowieci wycofali by się w kierunku Uralu, mając cały czas zaplecze gospodarcze za sobą.


A co mieli zdobywać jak nie Moskwę? Leningrad? jeśli zdobyliby Moskwę to Leningrad by nie przetrwał! O ile dobrze pamiętam to większośc przemysłu znajdowała się w zachodniej części ZSRR, więc chyba za Uralem nie było, aż tak dużego zaopatrzenia!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Kecaj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 12.143

 
 
post 23/02/2006, 8:46 Quote Post

Zdobycie Moskwy było bardzo ważne dla państw Osi. Dawało Niemcom wolną rękę. Gdyby zdobyli Moskwe, inicjatywa leżałaby w ich rękach i mogli by wybierać kierunek kolejnego uderzenia. Nie było drugiego tak ważnego miasta jak stolica. Rosjanie zaangażowali pod Moskwą ogromne siły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
mp258
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 13.350

 
 
post 16/03/2006, 17:51 Quote Post

A może ktoś zna jakieś szczegóły dotyczące ilości dywizji w armiach obu stron czy liczby żołnierzy?( w czasie bitwy moskiewskiej oczywiście )...jeśli tak to bardzo byłbym wdzięczny za zamieszczenie tych informacji... Może być też jakiś link...
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Quadrifoglio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 287
Nr użytkownika: 15.647

Zbyszek
 
 
post 17/04/2006, 20:17 Quote Post

Poczytajcie sobie odpowiednie fragmenty ksiązki Stalin-Dwór czerwonego cara.
Jedno jest pewne - historia II WS uczy, że jeden drobny incydent może wpłynąć na losy wojny - NIKT nie wie co by było gdyby Moskwa upadła ... natomiast splot wypadków każe sądzić, że tak czy inaczej plan Hitlera o podbiciu Rosji (całej?) był szaleńczy ...
Prawdopodobnie przy sprzyjających warunkach pogodowych,po pogonieniu Stalina jak daleko się da, Niemcy i Rosja zawarły by taktyczny pokój... nie jest też wykluczone, że Niemcy zmusiły by Japonie do ponownego ataku na wschodzie i to był by koniec Rosji bolszewickiej.
W kluczowym momencie walk o Moskwę Stalin przerzucił właśnie z dalekiego wschodu ostanie 400 tys świerzych żołnieży i nowe czołgi, po upewnieniu się, że Japonia go nie zaatakuje.

Q
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Duch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 17.022

Zawód: Uczen
 
 
post 25/04/2006, 19:48 Quote Post

Hm...to jak wreszcie z tą Moskwą?
Wg. mnie jej zdobycie mimo wszystko nie miało by aż tak wielkiego znaczenia. Ruscy bronili by się dalej, a kto wie może wydłużenie lini zaopatrzeniowej i konieczność utrzymywania wojska do obrony nie wyszło by im na dobre... wink.gif tak czy siak wg. mnie nie można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych bitew, przesądzająca o klęsce, czy wygranej którejś ze stron... no ale może się mylę confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
saperka
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 18.428

jan stopa
Zawód: badacz
 
 
post 25/07/2006, 9:43 Quote Post

Witam. Kol. Chomik w innym temacie poruszył ciekawą sprawę dużego znaczenia wojskowego wynalazku Sovietów tzw sań motorowych ze śmigłami lotniczymi i w warunkach kompletnego unieruchomienia wojsk niemieckich w śniegach pod Moskwą te sanie były bardzo skuteczne. Może coś na ten temat i zapytanie , czy Niemcy skopiowali ten wynalazek i jakie były efekty tych walk? I mam drugie pytanie ( może to do czołgów ) Sovieci pokonywali w jakiś sposób 1,5 metrowy śnieg na T-34 , podczas gdy Niemcy byli w takim śniegu bezradni. Czy wiadomo coś , jaki system pokonywania głębokiego śniegu w T-34 to umożliwiał ? PZDR
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
chomik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.754

Zawód: rysownik
 
 
post 25/07/2006, 20:48 Quote Post

Wygrzebałem to na ukraińskiej stronie tankowej http://armor.kiev.ua - a konkretnie aerosanie sa tu:

http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/sani/

Są tam plany, opis techniczny, dużo odjazdowych ilustracji (jak z Gwiezdnych Wojen) a jeśli chodzi informacje o taktyce i osiągnięciach, to znalazłem je w tekście z czasów wojny: Обзор боевых действий аэросанных частей в Отечественной войне (1942-1943 гг.) -М.: Воениздат НKO 1944
Kompletnie jednak nie pamiętam, czy była tam mowa o bitwie pod Moskwą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 26/07/2006, 14:25 Quote Post

QUOTE(Duch @ 25/04/2006, 21:48)
Hm...to jak wreszcie z tą Moskwą?
Wg. mnie jej zdobycie mimo wszystko nie miało by aż tak wielkiego znaczenia. Ruscy bronili by się dalej, a kto wie może wydłużenie lini zaopatrzeniowej i konieczność utrzymywania wojska do obrony nie wyszło by im na dobre... wink.gif tak czy siak wg. mnie nie można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych bitew, przesądzająca o klęsce, czy wygranej którejś  ze stron... no ale może się mylę confused1.gif
*



Tak czy siak była wielką przegraną Niemców. Mimo, że nie stracili oni całkiem impetu natarcia (choć zostali odrzuceni za Moskwę), bo wiadomo co było dalej - ofensywa na Kaukaz, która na szczęście też nie wyszła (Stalingrad) wink.gif .

Bo co zrobił Napleon zdobywając Moskwę? Nic szczególnego. Wogóle były małe szanse na zwycięstwo nad ZSRR, ale to taki mały off topic rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Szymeg
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 19.887

Krzesimir Montgomery
Zawód: uczen
 
 
post 27/07/2006, 10:15 Quote Post

Ja uważam że bitwa pod Moskwą była nie bez znaczenia, bo przecież Moskwa stanowała centrum przemysłu ZSRR, Rosjanie mogliby się cofać aż do Chin albo i dalej ale nie przystąpili by tak szybko do tak wielkiej ofensywy, jak to zrobili
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 28/01/2007, 9:01 Quote Post

Pod Moskwą zawaliła się cała "Barbarossa". Moskwa nie była bez znaczenia. Po tej bitwie przygotowywano jakieś inne plany. Ale nie było już w nich elementu zaskoczenia. Gdyby nie klęska Niemców pod Moskwą, Rosjanie broniliby się pół roku, może rok.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Olek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 896
Nr użytkownika: 18.069

 
 
post 28/01/2007, 10:04 Quote Post

QUOTE
Pod Moskwą zawaliła się cała "Barbarossa". Moskwa nie była bez znaczenia. Po tej bitwie przygotowywano jakieś inne plany.

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojeciem planu "Barbarossa". Jeśli skupimy się nad tym czym miał być w rzeczywistości, czyli jedną wielką w miarę spójną operacją toczoną metodami wojny błskawicznej, gdzie w ciągu kilku miesięcy zamierzano wyjść na linię Wołgi, to plan według mnie zawalił się o wiele wcześniej, na początku sierpnia 1941, gdy sowieci odtworzyli w miarę ciągły front z licznymi odwodami na praktycznie wszystkich kierunkach niemieckiego uderzenie.
Przy takim założeniu kolejne sukcesy niemieckie realizowane były w wyniku całkowicie nowych planów operacyjnych, których nie przewidywano w pierwotnej wersji "Barbarossy". Znamiona takiego niezależnego planu ma już zwrot 1/3 G.A. "Środek" na Ukrainę i związana z tym duża operacja zniszczenia sowieckiego Frontu Pd. Zachodniego (sierpień/wrzesień).
Zresztą Niemcy sami milcząco przyznali że pierwotny plan "Barbarossa" upadł, gdy w październiku 41 swojemu uderzeniu na Moskwę nadali całkowicie nową nazwę - "Tajfun".
Jeśli natomiast potraktujemy plan "Barbarossa" jako ciąg walk w których Niemcy posiadali inicjatywę strategiczną - nazwijmy go modyfikowaną wersją planu w zależności od okoliczności- to plan załamał się ostatecznie pod Stalingradem.

Ps. Ja jestem jednak zwolennikiem pierwszej koncepcji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 3/02/2007, 16:04 Quote Post

A jakie były straty Niemieckie w tej bitwie? Jakoś nie mogę się zasugerować tymi jakie podają w wikipedii, a nie spotkałem pozycji w której byłyby dokładniej opisane np. ile Rosjanie wzieli do niewooi żołnierzy niemieckich?
Co do strat radzieckich to sa pewnie sprzed 1991 roku jeszcze za ZSRR, a dzisiaj zapewne mowa jest o wiekszych liczbach.
Może coś wiecie o stratach niemieckich?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
grey
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 27.633

Zawód: niebieski ptak
 
 
post 26/04/2007, 12:48 Quote Post

Piszecie, że zajęcie Moskwy niczego by nie zmieniło co najwyżej odwlekło. Być może ale po za aspektami natury czysto gospodarczej i strategicznej (przemysł, transport), był jeszcze jeden bardzo ważny aspekt - polityczny. Zdobycie stolicy umożliwia instalację jakiejś rosyjskiej (nie radzieckiej !!) wersji Quislinga (Skorodumow czy choćby żyjący jeszcze Denikin) jednocześnie w Kijowie tworząc zależny rząd ukraiński. Wątpię, że w tej sytuacji diadia Dżugaszwili-Przewalski byłby zdolny do jakiejś kontrofensywy. Pewnie większym jego zmartwieniem w tej sytuacji byłaby lojalność garnizonu we Władywostoku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 27/04/2007, 14:27 Quote Post

E jakby hitlerowcy inaczej traktowali jeńców to by było całkiem inaczej ruski bały się trafić do niewoli niemieckiej bo czekała ich długa droga do zaświatów więc już woleli zginąć w walce niż długo umierać a moim zdaniem gdyby niemiaszki też ich tak nie traktowali to pewnie i ruski by na swoich poszli ale nie bo ideologia ważniejsza a swoją drogą to ruscy i tak lepsi niebyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
CzesiuLODZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 28.452

Krzysztof Grecki
Zawód: Uczen
 
 
post 27/04/2007, 15:20 Quote Post

Moim zdaniem zdobycie Moskwy byłoby Niemcom bardzo ale to bardzo na rękę z prostego powodu, Moskwa była wielkim węzłem kolejowym, którego opanowanie rozcinałoby siły rosyjskie, na Północy (Leningrad) i na Południu (Kaukaz, Stalingrad), wtedy Niemcy mogli by uderzać po koleji i zniszczyć obydwa te zgrupowania
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej