Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mam pochodzenie alańskie
     
jacek2490
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 78.399

Jacek Richardson
Zawód: uczeñ
 
 
post 13/06/2012, 14:15 Quote Post

Cześć, nie wiedziałem gdzie dokładnie umieścić swojego posta ale mam nadzieje że dobrze trafiłem.
Od lat wraz z ojcem badamy swoje pochodzenie aż w końcu udałem się z nim na badania genetyczne żeby ustalić jakich mam przodków.
I nie wiem co o tym myśleć bo nawet sam Profesor który zobaczył te wyniki był w szoku. Ja sam nie mogę w to uwierzyć że pochodzę od Alanów, przecież tutaj gdzieś czytałem jak ktoś pisał że Polacy nie mają nic wspólnego z Alanami a jednak ja mam takie pochodzenie, więc jak to jest? czy jest to możliwe abym miał takie pochodzenie?
Czyli co, nie jestem Słowianinem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/06/2012, 14:19 Quote Post

Oby nie wywiązała się z tego kolejna genetyczna burza.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jacek2490
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 78.399

Jacek Richardson
Zawód: uczeñ
 
 
post 13/06/2012, 14:22 Quote Post

Ja sam nie mogę w to uwierzyć, mieszkam w Małopolsce - przecież tutaj Alanowie nie sięgali więc jak to może być możliwe?
Wyniki w 100% są prawdziwe a ja w szoku razem z ojcem :|
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 13/06/2012, 14:39 Quote Post

Alanowie zawędrowali aż do Hiszpanii; ziemie obecnej Polski były "po drodze". Bywają okolice o endemicznych genotypach, widocznych nawet na twarzach smile.gif . Kiedyś Szymon Kobyliński ekscytował się "dość jednolicie wyglądającymi twarzami [domniemanych] potomków Wiślan".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.514
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/06/2012, 16:13 Quote Post

CODE
Czyli co, nie jestem Słowianinem?


Zwłaszcza, że Słowianin to osobnik posługujący się językiem słowiańskim...

QUOTE
Od lat wraz z ojcem badamy swoje pochodzenie aż w końcu udałem się z nim na badania genetyczne żeby ustalić jakich mam przodków


Myślałem, że coś takiego już dawno zostało przebite na forum osikowym kołkiem.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 13/06/2012, 19:09 Quote Post

QUOTE(jacek2490 @ 13/06/2012, 15:22)
Ja sam nie mogę w to uwierzyć, mieszkam w Małopolsce - przecież tutaj Alanowie nie sięgali więc jak to może być możliwe?
Wyniki w 100% są prawdziwe a ja w szoku razem z ojcem :|
*


Jak to "nie sięgali"?
A mało to Madziarów się, szczególnie na przełomie XVII/XVIIIw., w Małopolsce osiadło?
Mało to masz nazwisk "madziarski" np. Kuruc?
A przecież Alanowie na Węgrzech (Jasowie) do dziś są odrębni etnicznie.
No i pamiętaj że wiesz coś tam o JEDNYM przodku (męskim) z każdego pokolenia. A jeśli się cofniesz genealogią do powiedzmy czasów Powstania Kuruców to znajdziesz tam kilka tysięcy przodków.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 13/06/2012, 19:36 Quote Post

Na moje wychodzi tongue.gif Proponuję historykom rozwikłanie prostej zależności. Węgierscy Varsany (varsa to więcierz), czescy Vrsovce (vrs to więcierz) i polscy Wierszowcy (Rawicze) gdzie wiersz to również więcierz. Węgierskie źródła jeszcze w 1075 roku określają Varsany jako Alanów i zdaje się historycy węgierscy nie mają co do tego wątpliwości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 13/06/2012, 22:01 Quote Post

Czy możesz napisać coś konkretnego?

I kto to są Alanowie?


QUOTE(jacek2490 @ 13/06/2012, 15:15)
Cześć, nie wiedziałem gdzie dokładnie umieścić swojego posta ale mam nadzieje że dobrze trafiłem.
Od lat wraz z ojcem badamy swoje pochodzenie aż w końcu udałem się z nim na badania genetyczne żeby ustalić jakich mam przodków.
I nie wiem co o tym myśleć bo nawet sam Profesor który zobaczył te wyniki był w szoku. Ja sam nie mogę w to uwierzyć że pochodzę od Alanów, przecież tutaj gdzieś czytałem jak ktoś pisał że Polacy nie mają nic wspólnego z Alanami a jednak ja mam takie pochodzenie, więc jak to jest? czy jest to możliwe abym miał takie pochodzenie?
Czyli co, nie jestem Słowianinem?
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 13/06/2012, 22:37 Quote Post

QUOTE
I kto to są Alanowie

Wielu Alanów było. Allan Starski, Woody Allan, Edgar Allan Poe, Alan Greenspan, Alan Turing itd.

Poważnie zaś:
QUOTE
Alanowie (Halanowie, Tanaitowie lub Asowie, gr. Αλανοί, Αλαννοί, chińskie 阿蘭聊 transkrybowane na Alanliao (synonim 奄蔡 Yancai, stąd niektórzy doszukują się pokrewieństwa z Antami) z II w. i 阿蘭 Alan z III w.) — lud pochodzenia indoirańskiego. Pierwsza wzmianka o Alanach pochodzi z I wieku n.e. Byli ludem pasterskim zajmującym się hodowlą koni. Żyli na północ od Kaukazu, pomiędzy rzekami Don i Wołga, a Morzem Azowskim. W zbrojnych wyprawach najeżdżali państwo Partów, a także wschodnie prowincje Cesarstwa Rzymskiego. W 374/375 zostali podbici przez Hunów, do których musieli się przyłączyć. Razem z Hunami wyparli Ostrogotów ze wschodniej Europy. Część Alanów jednak uciekła przed Hunami i osiedliła się w Kotlinie Panońskiej. Zostali stamtąd wyparci przez Hunów w latach 405-406 n.e. W noc sylwestrową 406 roku przekroczyli wraz z Wandalami i Swebami (Swewami) zamarznięty Ren w pobliżu Moguncji, spustoszyli Germanię i Galię, a następnie przekroczyli w roku 409 Pireneje i zaczęli podbój Hiszpanii. Cała zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego wpadła w ręce tych trzech ludów. Swebowie osiedlili się na północnym zachodzie (Galicja), na południe od nich osiedli Alanowie (Luzytania), Wandalowie opanowali natomiast południową prowincję Betykę zwaną później Andaluzją. Część Alanów osiedliła się nad środkową Loarą w Galii gdzie pozostali Burgundowie i Frankowie. W 418 zostali pobici przez Wizygotów.


W 416 r. ci Alanowie, którzy udali się do Hiszpanii zawarli unię personalną z Wandalami, towarzyszyli im w wyprawie do Afryki w 429 r. i współtworzyli tamtejsze państwo Wandalów. Stąd wywodzi się oficjalny tytuł królów wandalskich w Afryce: "król Wandalów i Alanów" (rex Wandalorum et Alanorum). Uczestniczyli w słynnej bitwie na Polach Katalaunijskich po stronie Wizygotów i Rzymian. Niektórzy przetrwali w górach Kaukazu. Od VII w. byli poddawani misjom chrystianizacyjnym z Bizancjum i Gruzji. Stanowili trzon ludności osiadłej Kaganatu chazarskiego obok plemion pochodzenia gockiego, kaukaskiego, ugrofińskiego i wschodniosłowiańskiego. W źródłach staroruskich nazywano ich Jassy. Przyjęli chrześcijaństwo w greckiej liturgii, ale w XIII w. zostali w większości wyparci z Kaukazu przez Mongołów. Wyemigrowali wówczas częściowo do Chin, gdzie stanowili w XIV w. połowę tamtejszej ludności chrześcijańskiej. Druga część przeniosła się do Mołdawii, gdzie założyła miasto Jassy. Odepchnięci przez Mongołów jeszcze bardziej na zachód Jasowie uzyskali schronienie w Królestwie Węgier gdzie król Bela IV osiedlił ich w górach Matra. Aż do XVIIw. posiadali dużą autonomię z własnym wojskiem i administracją. Współcześnie do jasyskiego pochodzenia przyznaje się ok. 105 tys. Węgrów, głównie w okolicach Jászberény. Reszta Alanów trwała na Kaukazie i w 1338 r. papież Benedykt XII skierował do nich poselstwo z propozycją, aby przyłączyli się do Kościoła rzymskiego. Plany te przerwał najazd Tamerlana (Timura Chromego). Potomkami Alanów kaukaskich są Osetyjczycy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 13/06/2012, 22:51 Quote Post

Chodzi mi o to na jakiej podstawie ktoś może stwierdzić alańskie pochodzenie? Czy chodzi o haplogrupę G?


[quote]Alanowie ...[/quote]
*

[/quote]
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 13/06/2012, 23:00 Quote Post

A co oznacza "alańskie pochodzenie"? Masz dwoje rodziców. Czworo dziadków. Ośmioro pradziadków. Szesnaścioro prapradziadków. Trzydziestu dwóch praprapradziadków. Sześćdziesięciu czterech prapraprapradziadków. W dwunastym pokoleniu masz teoretycznie około 5100 przodków. Dwanaście pokoleń to mniej więcej 400 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 13/06/2012, 23:38 Quote Post

Marlon, nie uwzględniasz faktu, że po paru pokoleniach przodkowie zaczynają się na siebie nakładać: tzn. są ze sobą spokrewnieni.

Ale czego to ma dowodzić? Pytam się założyciela wątku - dlaczego uważa, że jest Alanem?

QUOTE(marlon @ 14/06/2012, 0:00)
A co oznacza "alańskie pochodzenie"? Masz dwoje rodziców. Czworo dziadków. Ośmioro pradziadków. Szesnaścioro prapradziadków. Trzydziestu dwóch praprapradziadków. Sześćdziesięciu czterech prapraprapradziadków. W dwunastym pokoleniu masz teoretycznie około 5100 przodków. Dwanaście pokoleń to mniej więcej 400 lat.
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 13/06/2012, 23:44 Quote Post

Uwzględniam. Czytaj okładnie. A czego to dowodzi? No tego, że pytanie o etnos w kontekście genu jest absurdalne. Każdy z przodków może pochodzić z innego terenu i narodu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kaczmarek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 53.244

Marek Kaczmarek
Zawód: emeryt
 
 
post 14/06/2012, 5:55 Quote Post

QUOTE(marlon @ 13/06/2012, 23:00)
A co oznacza "alańskie pochodzenie"? Masz dwoje rodziców. Czworo dziadków. Ośmioro pradziadków. Szesnaścioro prapradziadków. Trzydziestu dwóch praprapradziadków. Sześćdziesięciu czterech prapraprapradziadków. W dwunastym pokoleniu masz teoretycznie około 5100 przodków. Dwanaście pokoleń to mniej więcej 400 lat.
*



Marlon.
Pokolenie trwa 20-25 lat. O ile dobrze pamiętam, to długość trwania pokolenia określa się "wiekiem córek, w którym urodzą pierwsze dziecko". Wówczas matka staje się babcią, a ojciec dziadkiem? Zatem: dwanaście pokoleń to 12x20=240 lat, lub 12x25=300 lat.
Dużo też zależy od tego kim byli ci antenaci, czyli jaki był promień i kierunek krzyżowań, odległość małżeńska itp.

vapnatak
QUOTE
Oby nie wywiązała się z tego kolejna genetyczna burza.


Nie lękaj się! Prawdziwi genetycy siedzą w laboratoriach lub w terenie (badanie, zbieranie DNA) i robią wyniki!
Burza może wywiązać się tylko "paragenetyczna" lub "genetykawa". Dla nauki zwanej genetyką zupełnie obojętna.

Jacek 2490
QUOTE
Czyli co, nie jestem Słowianinem?


U zwierząt jest prościej. Mają tylko "zew krwi", jak to ładnie ujął Jack London.
Ty sam musisz ustalić: czy odezwał się u Ciebie i Twojego ojca "zew natury", czy "zew kultury"?

Ten post był edytowany przez Kaczmarek: 14/06/2012, 6:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/06/2012, 10:04 Quote Post

CODE
Ja sam nie mogę w to uwierzyć że pochodzę od Alanów, przecież tutaj gdzieś czytałem jak ktoś pisał że Polacy nie mają nic wspólnego z Alanami a jednak ja mam takie pochodzenie, więc jak to jest?

Zapewne w tym kraju każdy ma jakichś przodków stamtąd. Kwestia cofnięcia się odpowiednio wstecz.
A co konkretnie ma oznaczać to "pochodzenie alańskie" w tym przypadku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej