Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Unia Hadziacka, Wasze zdanie
     
gorliwy litwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.108
Nr użytkownika: 36.829

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 12/06/2013, 9:40 Quote Post

Kozacy byli nam potrzebni, nie wierzę w wymordowanie
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 12/06/2013, 11:21 Quote Post

QUOTE(tybek6969 @ 12/06/2013, 6:52)
QUOTE(danil @ 12/06/2013, 6:43)
Ciekawe, to pod Batohem zginęły dziesiątki tysięcy Polaków? Bo, żeby pozbyć się problemu kozackiego, na jakiś czas, trzeba byłoby zamordować naprawdę kilkadziesiąt tysięcy osób.
nu cos ..(jesli brac pod uwage takze luzna czeladz w polskim obozie)
*



Boże !!!!!!!!!!!! Przecież ja nie pisałem , że poderżnięto dziesiątki tysięcy Polaków !!!!!!!!!!!!! Nic takiego nie pisałem , tylko stwierdziłem fakt wyrżnięcia Polaków a przeież chyba wszyscy tu na forum wiemy , że kilku a nie kilkudziesięciu tysięcy. Moja wypowiedź była odpowiedzią na stwierdzenie barssy , że rozwiązaniem mogłoby być pod Białą Cerkwią to co zgotowali nam Kozacy i Tatarzy pod Batohem. Jeszcze raz podkreślam , że nigdzie nie napisałem o kilkudziesięciu tysiącach ściętych pod Batohem !
*



ale naprawde razem z luzna czeladz calkiem moglo tam zginac okolo 20 000 polakow.. smile.gif jak minimum..cios byl silny..
 
User is offline  PMMini Profile Post #92

     
Pietrek33
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 95.042

Pietrek
 
 
post 22/09/2014, 22:06 Quote Post

Jednym z powodów upadku Ugody Hadziackiej była jednostronna zmiana jej zapisów przez sejm w trakcie ratyfikacji. Poniekąd była to złośliwość niektórych magnatów wobec dworu.
To była iskra do buntu przeciwko Wyhowskiemu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

     
camby23
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 99.998

 
 
post 23/05/2017, 16:41 Quote Post

Największą przeszkodą w utworzeniu takiego tworu była polonizacja i przechodzenie na katolicyzm ruskiej magnaterii po Unii Lubelskiej.

Natura nie lubi próżni i z czasem miejsce protektorów prawosławia zajęli Kozacy. Magnateria prawosławna była (kurdę, wiem jak to zabrzmi...) 'klasowo' tożsama z magnaterią protestancką i katolicką. Mieli te same interesy, łatwiej byłoby im, dzięki wspólnej religii, występować jako czynnik stabilizujący województwa ruskie. Z Kozakami rozmawiać się nie dało. Zbyt dużo różnic. Zbyt dużo postulatów politycznych i ekonomicznych, kolidujących z interesem szlachty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #94

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej