Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cegłów 2008 - Impreza Starożytna, 5-6 lipca
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/01/2008, 11:18 Quote Post

Witam!
W tym roku impreza w Cegłowie, organizowana przez Grupę Historyczną Milites Optimi, odbędzie sie w dniach 5-6 lipca. Edycja starożytna zamykająca sie w datowaniu od III w pne do V w ne. Dzień oficjalny z publicznością to sobota, drugi tylko dla celów wewnętrznych uczestników.
Wymagania to, poza oczywiście poprawnym historycznie strojem i wyposażeniem osobistym, własny kociołek (będzie też kuchnia polowa) i namiot historyczny (będą namioty wojskowe jako ostateczność). Zapewniamy produkty jako wyżywienie, konkurencje z cennymi nagrodami (jak co roku smile.gif ) oraz dobrą zabawę. W nocy z soboty na niedzielę jak zwykle odbędzie sie uczta.
Serdecznie zapraszam wszystkie grupy chcące sie pojawić. Rzemieślnicy pragnący sie wystawić ze swoimi kramami (datowanie obojętne) proszeni są o zgłaszanie się na PM lub na adiutrix@interia.pl

Program szczegółowy już wkrótce.


www.adiutrix.cba.pl

Ten post był edytowany przez Theodorus: 15/02/2008, 11:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 20/01/2008, 14:35 Quote Post

Ja chetnie przyjadę nawet z jeszcze jedna osoba chyba
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 21/01/2008, 0:17 Quote Post

QUOTE(Adam Zwoiński @ 20/01/2008, 14:35)
Ja chetnie przyjadę nawet z jeszcze jedna osoba chyba
*


Tylko tym razem proszę o zdjęcia nowych sprzętów na maila i zdjęcia tejrze drugiej osoby smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Adam Zwoiński
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 1.203

 
 
post 27/01/2008, 13:05 Quote Post

zdjęcie hełmu widziałes Michale, teraz pancerz robię
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 15/02/2008, 11:57 Quote Post

Salve!

W imieniu Legio I Adiutrix zapraszam na kolejną edycję imprezy w Cegłowie ( http://mapa.szukacz.pl/?x=604048.07&y=478440.65&zoom=3 ), tym razem w konwencji czysto starożytnej, z naciskiem na „barbarzyńską” Europę środkową okresu II w pne – III w ne. Termin to 5-6 lipca (sobota-niedziela). Przyjeżdżać można już od piątku wieczór. Prosimy o zabranie namiotów historycznych. Dla osób nie posiadających będą namioty wojskowe. Wyżywienie będzie w postaci produktów do przygotowania posiłków. Prosimy o zabranie sprzętów kuchennych, a najlepiej podstawy obozowych wraz z narzędziami. Zapewniamy drewno na opał (prosimy o zabranie ze sobą siekier, toporów).
Sobota będzie dniem oficjalnym. Wtedy to odbędzie się większość konkurencji i prezentacji.
Każdy dowódca drużyny odpowiedzialny jest za poziom historyczności i zachowanie swojej grupy. Stroje i wyposażenie poszczególnych członków powinny tak pod względem materiałów, sposobów wykonania i kompozycji odpowiadać przyjętej roli.
Chcąc przeprowadzić turniej bojowy wprowadziliśmy wymagania sprzętowe dla wojowników, które zostaną opisane poniżej. Wszystkie uwagi prowadzące do podniesienia poziomu walk jak i bezpieczeństwa będą mile widziane.
Przewidywane nagrody to: miecz rzymski, datowany ok. I w ne, komplet strzał historycznych, noże i nagrody płynne smile.gif
Termin zgłoszeń upływa wraz z końcem kwietnia. Załączam zasady turniejowe, listę na zgłoszenia oraz program imprezy.

Mam nadzieję, że uczestnicy stawią się tłumnie.

Valete,


Michał Teodorowicz
Dowódca Legio I Adiutrix




Załączniki przesyłane:


Sobota

09:00 – Pobudka. Wydawanie produktów do kuchni.
10:00 – Funkcjonować zaczynają stanowiska rzemieślników. Rozpoczęte zostają prace przy dymarce i innych prezentacjach.
11:00 – zebranie dowódców drużyn.
12:00 – Turniej Bojowy – eliminacje. Wydawanie produktów na obiad.
13:00 – Bitwa. Następnie walki indywidualne.
14:00 – Turniej łuczniczy.
15:00 – Turniej Bojowy – finał.
16:00 – Gry i zabawy.
17:00 – Rozdanie nagród.
18:00 – Bitwa oraz walki indywidualne.
19:00 – Zakończenie pierwszego dnia.
20:00 – Kolacja – uczta. Członkowie grup, którzy nie biorą udziału w konkurencjach proszeni będą o pomoc w przygotowaniu posiłków.


Niedziela
09:00 Pobudka. Wydawanie produktów na śniadanie.
10:00 Funkcjonować zaczynają stanowiska rzemieślnicze.
12:00 Walki indywidualne. Wydawanie produktów na obiad.
16:00 Zakończenie oficjalne imprezy.





Zasady Turnieju Bojowego


W turnieju bojowym wziąć mogą tylko osoby pełnoletnie posiadające stosowne ubezpieczenie NW. Walki prowadzone będą przy pomocy metalowych kopii uzbrojenia (w przypadku broni krótkich – miecze, saksy) oraz atrap drewnianych (włócznie z pacyną). Broń miotana nie będzie dopuszczona. Jakość uzbrojenia (np. krawędzie, rodzaj i umocowanie pacyny) oraz jego historyczność będą sprawdzane przed walką. Broń nie spełniająca wymogów sędziów nie będzie dopuszczona do użycia. Walki prowadzone będą do 3-6 trafień. Po każdym następować będzie rozejście się zawodników. Strefą punktowaną przy broni krótkiej będzie głowa, korpus, ręce powyżej łokci, nogi powyżej kolan. Przy broni drzewcowej ze strefy trafień wypada głowa, ale dochodzą nogi od kostek. Oczywiście przy obustronnej zgodzie zawodnicy mogą modyfikować strefy strafień.
Sprzęt ochronny wymagany to hełm, rękawice (nie historyczne, ale ręce najłatwiej zranić). Pancerze i inne elementy ochronne zwiększają liczbę „żyć” zawodnika.
Sędziowie, wybrani przed walkami, będą dbać o prawidłowy przebieg starć. W przypadku zadawania ciosów niebezpiecznych, jak sztychy, celowe ciosy w twarz, itd. Mają obowiązek upomnieć bądź nawet dyskwalifikować zawodnika.



Turniej Łuczniczy


Do turnieju łuczniczego może przystąpić każdy posiadający replikę łuku historycznego oraz strzał mieszczące się w przyjętym okresie. Łuki wykonane w całości z materiałów naturalnych dodawać będą właścicielowi dodatkowych 5 punktów. Pożyczanie łuków od innych zawodników jest dozwolone, jednak punkty za historyczność dostaje tylko właściciel. Strzały powinny być też jak najwierniejszymi kopiami historycznych. Posiadanie wymaganego kompletu 6 strzał historycznych to dodatkowe 5 punktów. Pożyczanie strzał może nastąpić na zasadach takich jak przy łuku.
Konkurencja odbędzie się na trzech dystansach, 10, 20 i 30 metrów. Na każdym zawodnik może oddać 5 strzałów. Progi punktowe umożliwiające przejście do kolejnego dystansu zostaną ustalone w sobotę rano na spotkaniu dowódców.
Zawodnik nie umiejący posługiwać się łukiem, nie koordynujący momentu strzału i kierunku lotu strzał, będzie od razu dyskwalifikowany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/07/2008, 17:36 Quote Post

W dniach 4-7 lipca odbyła się Nasza impreza nastawiona na starożytność w Cegłowie w gm. Baranów. Udział w niej wzięły grupy, w prawdzie nie tak licznie jak na imprezach innych epok, z całego kraju, od Gdańska, przez Bydgoszcz, Warszawę, Sosnowiec do Rzeszowa. Głównym dniem była sobota. Zabawa była przednia, nikt nie cisnął i program był opracowywany w dużej mierze pod Nas wszystkich, a nie dla publiki - to my siębawiliśmy najlepiej smile.gif Cel integracji środowiska odtwórców został osiągnięty. Zaprezentowany poziom rekonstrukcji był bardzo wysoki.
A teraz o ciekawostkach/nowościach. Bitwy starożytnych w pełni kontaktowe to rzadkość. mimo użycia metalu przy starciach m.in. rzymian z barbarzyńcami w samych ciuchach obyło się bez żadnych niebezpiecznych sytuacji (przez cały dzień kilkadziesiąt starć), czy choćby większych zadrapań (tu gratuluję poziomu wyszkolenia naszym gościom). Chyba pierszy "turniej" bojowy dla starożytnych został przeprowadzony w Polsce, o innych nie słyszałem ( http://youtube.com/watch?v=7rv7gsTKQAg - finałowa walka) i to przy wypracowaniu własnych zasad walki. Oczywiście zawody łucznicze też były smile.gif , gdzie poza popularnymi łukami z materiałów współczesnych część miała łuki w pełni historyczne - proste drewniane. Inicjatywa unikatowa i mam nadzieję, że zostanie powtórzona za rok. Już teraz chciałbym zaprosić odtwórców zajmujących się starożytnością na imprezę w 2009 roku. Szczegóły podawane będą w tym dziale oraz na stronie http://www.adiutrix.cba.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 27/08/2008, 10:51 Quote Post

Zdjęcia z imprezy w Cegłowie już na naszej stronie www.adiutrix.cba.pl
Formularz zgłoszeniowy na następną edycję imprezy już od września na naszej stronie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kakaj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 1.509

Cezary Wyszynski
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: Re-enactor
 
 
post 1/09/2008, 18:59 Quote Post

Witam

Przez ciekawość ... jakie grupy starożytne z Gdańska prezentowały sie na Cegłowie. Chetnie nawiaze z nimi kontakt.

QUOTE(Theodorus @ 12/07/2008, 17:36)
Chyba pierszy "turniej" bojowy dla starożytnych został przeprowadzony w Polsce, o innych nie słyszałem ...


Błagam smile.gif bez demagogii.... Rekonstrukcje starożytnych grup rzymskich legionistow, gladiatorow, greków itd., istnieja w Europie od last 60-tych. Osobiscie znam dwie osoby, ktore walcza na takich pokazach ponad 30 lat!

Co roku w calej Europie .. od Angli przez Francje, Niemcy i Wegry takich bojowych turniejow dla starozytnych jest na peczki .. i to najczesciej w owiele piekniejszej scenerii, bo np w ruinach dawnych amfiteatrow.

Dwa linki dla zachety poznania tematu:
http://fr.youtube.com/watch?v=azarYqJP7_U&feature=related
http://fr.youtube.com/watch?v=1QlVdbR3ZbM

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 4/09/2008, 10:38 Quote Post

QUOTE
Błagam smile.gif bez demagogii.... Rekonstrukcje starożytnych grup rzymskich legionistow, gladiatorow, greków itd., istnieja w Europie od last 60-tych. Osobiscie znam dwie osoby, ktore walcza na takich pokazach ponad 30 lat!

To bardzo dobrze, że tyle osób bije sięmetalową bronią na normalne trafienia. Jakośnie słyszałem dotąd o tym, bo większość używa drewna na zachodzie, albo wogóle nie prezentuje walki.
U nas walki bronią metalową były do normalnego trafienia. W "turnieju" (może mało trafne jak na epokę) walczyli o nagrody, tak jak to robią przedstawiciele innych epok.
Skoro znasz aż tyle grup zajmujących sięrekonstrukcjami walk nie stosujących żadnych układów, to bardzo bym prosił o jakieś namiary.

QUOTE
Co roku w calej Europie .. od Angli przez Francje, Niemcy i Wegry takich bojowych turniejow dla starozytnych jest na peczki .. i to najczesciej w owiele piekniejszej scenerii, bo np w ruinach dawnych amfiteatrow.

To że rzymianie u nas nie pozostawili amfiteatrów itd to nie moja wina....

Co do linków, to nie porównuj układanych pokazów z normalną walką
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kakaj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 1.509

Cezary Wyszynski
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: Re-enactor
 
 
post 6/09/2008, 21:00 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 4/09/2008, 10:38)
Jakośnie słyszałem dotąd o tym, bo większość używa drewna na zachodzie, albo wogóle nie prezentuje walki.


Theodorusie, siedzisz w rekonstrukcjach rzymskich po uszy i nadziwic sie nie moge, ze piszesz takie rzeczy ... Jezdze po imprezach zachodnich .. Niemcy, Holandia, Francja, Anglia i nie przypominam sobie, aby ktokolwiek uzywal drewnianych mieczy na bitwach, czy pokazach.
Na przyklad w zeszlym roku bylem na dosyc sporej bitwie w Kalkriese w lesie Teutoburskim i bylo ok 300 osob na bitwie. To nie malo jak na starozytne rekonstrukcje. Nie kojarze kogokolwiek z 'drewnianymi zastepnikami'.

Zeby bylo smieszniej ... jedyne miejsce, gdzie kojarze drewniane miecze podczas walk .. to imprezy w Polsce smile.gif vide Zelazne Korzenie, czy Dymarki Swietokrzyskie.

Co do drugiego ze elementu powyzszego zdania, ze grupy ewentualnie wogole nie prezentuja walki, to tez nie wiem na jakiej podstawie.


Co do amfiteatrow .. to wiem ze nie Twoja wina smile.gif .. tak mi sie zebralo na zazdrosc, ze taka Bulgaria czy Wegry maja tak piekne pozostalosci architektoniczne po starozytnym Rzymie... a u nas nic. sad.gif

QUOTE(Theodorus @ 4/09/2008, 10:38)
Co do linków, to nie porównuj układanych pokazów z normalną walką


Przeciez ten link co podalem
http://fr.youtube.com/watch?v=1QlVdbR3ZbM
prowadzi wlasnie do walki na trafienia, a nie do ukladanego pokazu ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/09/2008, 11:32 Quote Post

Ja, jak wiesz, na zachód nie jeżdżę. Moją opinię oparłem na kontaktach z grupami, które zawitały do Polski, lub z którymi nawiązałem kontakt podczas poszukiwań w internecie. Na bieżąco oglądam galerie wielu dużych grup i dziwi mnie to co piszesz. Twierdzisz, że tak wiele osób się bije na metal. Wódz włochów w Wieluniu był bardzo dumny z siebie i swojej grupy i udowadniał mi, że oni to są bardzo bojową i hardcorową grupą. Odtwarzają "prawdziwe walki", porównywał to z pokazami innych grup na tej i innej imprezie. Dla mnie było to całkiem zabawne, jak mówiąc o uderzeniu adrenaliny, niebezpieczeństwie i odwadze pokazał mi filmik, gdzie sie jakimiś pałkami z gąbką okładają. Jak dla mnie ta wypowiedź w połączeniu z obrazem była bardzo zabawna. On też twierdził, że walka na metal to jest strasznie niebezpieczna i tak we Włoszech się nie biją. Może to specyfika kraju, w co po osiągnięciach Włochów w II Wojnie Światowej jest prawdopodobne.
Swego czasu kontaktując się z Łukaszem C. z Niemiec, którego znasz doskonale, też usłyszałem, że nasze walki nie mają odpowiednika. Do tego sprzęt, który widziałem czy to w Wieluniu, czy na stronach różnych grup z zachodu, nie wytrzymałby jednego starcia. Hełmy w większości bywają tak cienkie, że kijem bym je wgniótł. Jedynym znanym mi innym przykładem grupy posiadającej sprzęt w 100 % bojowy to legion lubelski. Chociaż też sie to wzorów przyczepić gdzieniegdzie można, ale to tak jak u mnie czy w większości grup.
Jak już napisałem, zdanie opieram na kontaktach osobistych, niestety nie tak szerokich jak Twoje. Jednak sam nie spotkałem się z grupami odtwarzającymi legionistów, Celtów, itd biorącymi udział w takich walkach jakie organizujemy na naszych pokazach i imprezach takich jak Cegłów. Może rozbieżność naszych zdań wynika też z tego, że się nie możemy do końca porozumieć, gdyż na naszej imprezie czy pokazie większym chyba nie byłeś. Ale to się nadrobi smile.gif

A co do walk w Polsce, to po obejrzeniu filmiku z Dymarek bodajże z 2003 czy 2004 roku gdzie barbarzyńcy najpierw rzucają tenisówkami, adidasami itd a potem atakują z kijami powyginanymi w każdą stronę, to mi ręce opadają. Oczywiście wynik walki zależał od prędkości dostawania zawału przez barbarzyńców. Zaznaczam, że ten filmik rok temu dostaliśmy jako reklamowy przy kwalifikowaniu grup do udziału w Dniach Archeologa na Uniwerku Warszawskim. Czyli na pewno mieli jeszcze lepsze..... Obecnie z tej grupy młodsi zaczęli ciągnąć poziomem ostro w górę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 10/09/2008, 18:00 Quote Post

Obejrzałem kilka razy filmy z Twoich linków i podobne. Ani jeden nie oddaje tego co akurat my i większość grup w Polsce odtwarzamy. Trafienia są tak delikatne, że w samej koszuli bym mógł nie poczuć i ich szybkość nie ma nic wspólnego z realną walką. Poraz kolejny przejrzałem filmiki z Angli, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i nikt nie walczy w ten sposób. Chyba się boją.
Co do drewnianych mieczy, to na zdjęciach z Xanten znalazłem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 8/01/2010, 11:03 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=8017
http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=8020
http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=8016
http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=8014
http://www.historycy.org/index.php?act=Att...pe=post&id=8015
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej