Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie zakony rycerskie
     
Czynigs - Chan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 73.897

Zawód: Uczen
 
 
post 2/08/2011, 12:13 Quote Post

Na wstępie chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post, oraz przeprosić, jeśli temat jest w złym miejscu założony. Jeśli jakiś moderator był na tyle uprzejmy i nie zamykał tematu a ewentualnie go przeniósł to byłbym wdzięczny wink.gif .

Teraz odnośnie tematu: Czy na ziemiach polskich w okresie średniowiecza powstał jakiś zakon rycerski? Coś mi się kiedyś obiło o uszy, że podobno na Mazowszu zostało takie, nazwijmy to, stowarzyszenie powołane. Jeśli to prawda, to czy polecilibyście mi, forumowicze, jakąś lekturę dotyczącą takiego zakonu? Do tego jakaś garstka informacji w stylu rok założenia i przez kogo. Byłbym bardzo wdzięczny smile.gif .

Z góry dzięki!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 2/08/2011, 12:22 Quote Post

QUOTE(Czynigs - Chan @ 2/08/2011, 12:13)
Na wstępie chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post, oraz przeprosić, jeśli temat jest w złym miejscu założony. Jeśli jakiś moderator był na tyle uprzejmy i nie zamykał tematu a ewentualnie go przeniósł to byłbym wdzięczny wink.gif .

Teraz odnośnie tematu: Czy na ziemiach polskich w okresie średniowiecza powstał jakiś zakon rycerski? Coś mi się kiedyś obiło o uszy, że podobno na Mazowszu zostało takie, nazwijmy to, stowarzyszenie powołane. Jeśli to prawda, to czy polecilibyście mi, forumowicze, jakąś lekturę dotyczącą takiego zakonu? Do tego jakaś garstka informacji w stylu rok założenia i przez kogo. Byłbym bardzo wdzięczny  smile.gif .

Z góry dzięki!
*

Jedyny zakon rycerski załozony de novo na terenach Polski, choć powiązany z templariuszami, to "Bracia Dobrzyńscy".
"Oficjalna nazwa zakonu braci dobrzyńskich brzmiała Pruscy Rycerze Chrystusowi (łac. Milites Christi de Prussia). Nazywani też byli Kawalerami Jezusa Chrystusa, braćmi z Dobrzynia (łac. Fratres de Dobrin) lub Dobrzyńcami. Stanowili zakon rycerski (jedyny powstały w Polsce) zorganizowany pomiędzy 1216 a 1228 rokiem przez księcia mazowieckiego Konrada i biskupa Prus Chrystiana (Krystyna), w celu ochrony Mazowsza i Kujaw przed najazdami pogańskimi. Początkowo do zakonu należało piętnastu braci-rycerzy (w okresie największego rozwoju zakon liczył trzydziestu pięciu zakonników) z Dolnej Saksonii i Meklemburgii, na których czele stanął mistrz Bruno. Książę Konrad nadał im w posiadanie Dobrzyń wraz z częścią Ziemi Dobrzyńskiej. Kroniki podają, że „Konrad wybudował im zamek Dobrzyń na górze warownej nad Wisłą i nadał przywilejem na utrzymanie wieś Siedlce z przyległościami” i dalej „choć było ich tylko czternastu, a że każdy miał poczet giermków i pachołków, to stali się wkrótce groźni dla pogan pruskich”. Około 1235 roku, za pozwoleniem papieża większość zakonników przyłączyła się do krzyżaków. Jednakże formalnie zakon braci dobrzyńskich nie został włączony w struktury zakonu krzyżackiego."
http://gazetylokalne.pl/a/drohiczynscy-templariusze/print
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Czynigs - Chan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 73.897

Zawód: Uczen
 
 
post 2/08/2011, 12:26 Quote Post

Dzięki za tak szybką odpowiedź smile.gif . Skoro to jedyny taki zakon powstały na naszych ziemiach to temat do zamknięcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej