Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stosunki Polsko-czeskie W Okresie X I Xi Wieku, Jak napisać esej.
     
anetkaa23
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 75.210

 
 
post 12/11/2011, 8:59 Quote Post

Chciałabym, aby ktoś pomógł mi zabrać się za napisanie eseju "Stosunki polsko-czeskie w okresie X i XI wieku". To jest pierwsza tego typu praca dla mnie, w związku z tym mam parę pytań.

1.Jakie teksty, opracowania czy książki powinnam przeczytać, aby zapoznać się konkretnej z danym tematem?
2.W jaki sposób mam przedstawić temat? Czy mam tam zawrzeć własną ocenę, czy po prostu zdać sprawozdanie (chronologicznie) z działań Polaków i Czechów w X i XI wieku?
3.Czy powinnam przedstawić początki państwa polskiego i czeskiego ?
4.Jak zdecydować jakie wydarzenia są najważniejsze? I czy warto zawrzeć je w eseju?
5.Czy powinnam podać źródła z jakich korzystałam?
6.Czy mogę powoływać się na opinie historyków (opinie, które poznałam czytając artykuły na dany temat) ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 12/11/2011, 9:37 Quote Post

QUOTE(anetkaa23 @ 12/11/2011, 9:59)
Chciałabym, aby ktoś pomógł mi zabrać się za napisanie eseju "Stosunki polsko-czeskie w okresie X i XI wieku". To jest pierwsza tego typu praca dla mnie, w związku z tym mam parę pytań.

1.Jakie teksty, opracowania czy książki powinnam przeczytać, aby zapoznać się konkretnej z danym tematem?
2.W jaki sposób mam przedstawić temat? Czy mam tam zawrzeć własną ocenę, czy po prostu zdać sprawozdanie (chronologicznie) z działań Polaków i Czechów w X i XI wieku?
3.Czy powinnam przedstawić początki państwa polskiego i czeskiego ?
4.Jak zdecydować jakie wydarzenia są najważniejsze? I czy warto zawrzeć je w eseju?
5.Czy powinnam podać źródła z jakich korzystałam?
6.Czy mogę powoływać się na opinie historyków (opinie, które poznałam czytając artykuły na dany temat) ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
*



1. To zależy od poziomu. Jeśli szkolny, to podręczniki plus jakaś synteza(-y) dziejów powszechnych średniowiecza wystarczy. Można też sięgnąć np. po zeszyty z serii "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego"
2.Jak najbardziej - oceny są pożądane.
3. Zależy co rozumieć przez "początki". Parę zdań o tym kiedy powstało państwo czeskie - oraz o tym, że w jego granicach znalazła sie m. in. spora część Małopolski by się zdało. A o początkach Polski bez uwzględnienia "wątku czeskiego" napisać się nie da - bo Czechów pośrednio (sojusznicy (Wieletów) lub bezpośrednio )Dobrawa, chrzest...) dotyczą niemal wszystkie najwcześniejsze wzmianki źródłowe.
4. Jak zamierzasz napisać esej bez uwzględnienia "najważniejszych wydarzeń". A co do wagi... Tych wydarzeń w sumie nie jest aż tak wiele.... wink.gif
5. Ewentualnie - jeśli są to jakieś poważniejsze opracowania. Bo szkolnego podręcznika nie mam sensu.
6. Byłoby zdecydowanie pożądane. Przy czym niekoniecznie w sposób mechaniczny - bo te opinie częściowo mogą być już dawno obalone, albo mało prawdopodobne.I na by trzeba zwrócić uwagę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 12/11/2011, 10:43 Quote Post

Zajrzyj tutaj:
http://e-stredovek.cz/
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 12/11/2011, 10:46 Quote Post

Gerard Labuda "Pierwsze państwo polskie" oraz "Korona i infuła". Poza tym jakaś synteza dziejów Polski średniowiecznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
trawes
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 74.702

R.S.
Zawód: gimnazjalista
 
 
post 17/11/2011, 22:39 Quote Post

Przyda się też dobry poczet władców Polski (nie te w necie)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/11/2011, 0:42 Quote Post

Oprócz literatury przywoływanej już przez Kolegów, to z "Dziejów Narodu i Państwa Polskiego" do początków państwa czeskiego można wykorzystać zeszyt:
J. Strzelczyk, Od Prasłowian do Polaków, Kraków 1987.
Poza tym, oczywiście na poziomie szkolnym wystarczą syntezy dziejów powszechnych i polskich, tu można wymienić Zientarę, Manteuffla, Wyrozumskiego z Fogr (do 1370 r.), czy śp. S. Szczura.
Natomiast jeśli chcesz poczytać sobie więcej, bo interesuje Cię to, to mozna dołożyć sobie, np.:
J. Dowiat, Chrzest Polski, Warszawa 1966;
J. Kłoczowski, Nowe chrześcijaństwo świata zachodniego. Chrystianizacja Słowian, Skandynawów i Węgrów między IX a XI wiekiem, [w] Historia chrześcijaństwa, t. IV, Biskupi, mnisi i cesarze 610 - 1054, pod red. G. Dagrona, W-wa 1999, s. 691 nn.
tenże, Młodsza Europa, Warszawa 2003;
G. Labuda, Mieszko I, Wrocław 2009;
tenże, Mieszko II, Kraków 1992 (wersje zmieniona - Poznań 1994 i 2008).
tenże, Święty Wojciech. Biskup - męczennik. Patron Polski, Czech i Węgier, Wrocław 2004;
J. Sobiesiak, Bolesław II Przemyślida, Kraków 2006;
J. Strzelczyk, Mieszko I, Poznań 1992;
tenże, Bolesław Chrobry, Poznań 2000.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej