Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gall zwany Anonimem - informacje
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 14/08/2015, 10:44 Quote Post

Wysoki, nie masz za co przepraszać, jeśli już komentujemy sobie jakiś artykuł w GW, czy innej Gazecie, to może dobrze było pewne kwestie uściślić, no chyba że GW to już taki periodyk przed którego tekstami trzeba się zachowywać - na kolana chamy śpiewa Lucjan Pavarotti, że zacytuję pewną klasyczną piosenkę. Zresztą GW ma wielkie osiągnięcia naukowe od czasu do czasu, kiedyś rehabilitowali Judasza, odkrywając istnienie apokryfów nowotestamentowych, szczególnie jednego tekstu tzw. Ewangelii Judasza. Obawiam się, że ten artykuł w części o Anonimie tzw. Gallu jest podobnego typu.
Ogólnie ton tego ostatniego postu mnie troche zdziwił, źle że podałem trochę artykułów o podobnych badaniach? Spokojnie postaram się robić prasówkę z GW, po co sobie zawracać głowę czymś bardziej skomplikowanym...
Welesxxi - możesz podać namiary przynajmniej na tekst, w którym będą podane te charakterystyczne wyrazy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #106

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/08/2015, 11:50 Quote Post

Wywołany do tablicy odpowiem.
Problem Szapurze polega na tym, że krytykujesz ten artykuł a mam cały czas nieodparte wrażenie, że nawet do niego nie zerknąłeś. Przytoczę więc w całości to, co jest w nim poświęcone temu tematowi, i mam nadzieję, że w przeciwieństwie do poprzedniego cytatu chociaż ten przeczytasz:
QUOTE
Skoro jesteśmy coraz lepsi w takich analizach, to czy uda nam się kiedyś poznać autora "Kroniki polskiej"? - Tak, już prawie go mamy - śmieje się Maciej Eder. - Tak się składa, że zamiast Galla Anonima będzie to inny anonim. W latach 60. zauważono, że tekst pt. "Translacja św. Mikołaja" jest bardzo podobny do "Kroniki polskiej" Galla Anonima. Badałem podobieństwo stylistyczne tych tekstów i jest ono niezwykle duże. Zatem autorem "Kroniki polskiej" jest najprawdopodobniej inny Anonimus, ale lepiej nazywać go Italus.

Nazwiska nie znamy i możemy go nigdy nie poznać, bo literatura nie oddaje łatwo swoich tajemnic.

http://wyborcza.pl/1,75400,18462438,litera...l#ixzz3isVuRHIx

Nikt tu nie mówi, że trzeba do tego artykułu podchodzić jak do nie wiadomo czego, bo to jest właśnie tylko artykuł z gazety, ze wszystkimi jego plusami i minusami. W naszym temacie dominują minusy, z których najważniejsza jest skrótowość. Ty zaś stawiasz jakiegoś chochoła, że ktoś tu podchodzi do niego niemalże jak do rzeczy objawionej - choć przecież jasno napisałem w jednym z poprzednich postów:
QUOTE
jest to jednak tylko krótki artykuł w gazecie

Napisałem też
QUOTE
Nie wiemy natomiast czy p. Jasiński i obecni badacze używają tego samego programu (czas w sumie jednak nie stoi w miejscu) oraz metody

Ty zaś zauważyłeś:
QUOTE
Sorry, ale tekst o badaniach stylu, i 100 podobieństwach wyrazowych mnie po prostu bawi - pasuje do wszystkiego, tylko problem jest w szczegółach. O jakie podobieństwa chodzi ściśle. Bo tak to niestety jest chwalenie się wynikami sformułowanymi nawet po prostu przez kogoś wcześniej.

Ty nie znasz żadnych szczegółów tych badań ale już je krytykujesz, że są na pewno błędne, ba, wręcz Cię śmieszą. Jako argument wrzucasz badania p. Jasińskiego, choć nikt z nas nie wie na ile są one zbliżone do obecnych, bo artykuł nic o tym nie mówi. Na podstawie paru zdań (o ile zostały przeczytane) już wiesz, że cała metoda jest po prostu śmieszna i nie do przyjęcia.

Wrzuciłem jako ciekawostkę do ożywienia wygasłej dyskusji - licząc, że może ktoś coś słyszał więcej o szczegółach, bo sam artykuł niewiele wnosi - i był to jak widzę błąd, stąd przeprosiny i deklaracja mieszania się w wątki średniowieczne dopiero wtedy, kiedy pojawią się prawdziwie nowe nowości wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #107

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/08/2015, 12:11 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 14/08/2015, 11:44)
Welesxxi - możesz podać namiary przynajmniej na tekst, w którym będą podane te charakterystyczne wyrazy.
*


Napisałem, że to cały zespół cech wspólnych a nie "charakterystyczne wyrazy" (podobnie jak wcześniej nie pisałem o "wyrazach o szczególnym znaczeniu" tylko o wyrazach funkcyjnych).

Pierwsza na podobieństwa obu tekstów zwróciła uwagę D. Borawska wymieniając ich przynajmniej kilka, Gallus Anonim czy Italus Anonim, Przegląd Historyczny, 1965, t. 1, z. 56 (rym dwuzgłoskowy, sposób zawieszania wątków i powrotu do nich, itd.).

M. Plezia, choć nie poparł jej wniosków to zwrócił uwagę na cursus: Nowe studia nad Gallem-Anonimem, w: Mente et litteris. O kulturze i społeczeństwie wieków średnich Poznań, 1984.

Jasiński podobieństw wymieniał już całą długą listę: nie tylko samo używanie velox i trispondicus, ale ich dokładnie takie same proporcje, wenecka perspektywa spojrzenia na Słowiańszczyznę, tytuły stosowane np. wobec św. Mikołaja i św. Marka, "tykanie" ulubionych bohaterów, podziwianie młodzieży, centralna rola w tekście i identyczna formuła modlitwy, której opowiadana historia ma być następstwem, używanie zwrotu longum existet enarrare by uchylić się od rozwijania niewygodnego wątku, autorstwo zdaje się być ukrywane rozmyślnie...
Czy Gall Anonim to Monachus Littorensis?, Kwartalnik Historyczny 112, 2005, nr 3
Rozwój średniowiecznej prozy rytmicznej a po­chodzenie i wykształcenie Galla Anonima, w: Cognitioni gestorum. Studia z dziejów średniowiecza dedykowane Profesorowi Jerzemu Strzelczykowi, Poznań-Warszawa 2006
O pochodzeniu Galla Anonima, Avalon, 2008
Kronika Polska Galla Anonima w świetle unikatowej analizy komputerowej nowej generacji, IH UAM, 2011

Pomysły te poparł G. Labuda: Zamiana Galla-Anonima, autora pierwszej „Kroniki dziejów Polski”, na Anonima-Wenecjanina, Studia Źródłoznawcze T. 44, 2006.

Można wskazywać podobieństwa Kroniki do innych dzieł, jednak nie ma drugiego takiego dzieła, które by wykazywało tyle podobieństw na różnych płaszczyznach co Translatio.
 
User is offline  PMMini Profile Post #108

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/08/2015, 1:28 Quote Post

Welesxxi, może wyraźnie nie pisałem, ale ponieważ dyskutujemy sobie wokół artykułu z GW i wspomnianych tam badań owych dóch panów, to wydaje mi się, że jasne było moje pytanie, nie o bilbiografię, czy wybrane prace z badań na temat Anonima tzw. Galla, tylko po prostu tekst naukowy, ewntualnie teksty, tychże panów wzmiankowanych w GW - tak żeby móc wypowiedzieć się co do metody, a nie, co do tego, że po prostu albo przedstawiają jako własną nieswoją zadsługę, albo po prostu wypisują bzdety, gdy bierzemy pod uwagę tekst Anonima tzw. Galla. Taki bzdet tytułem przykładu:

CODE

Co zaskakuje - najbardziej przydają się wyrazy funkcyjne, czyli spójniki, rodzajniki oraz przyimki, takie jak "lub", "więc" czy "oraz". Eder twierdzi, że takich słów używamy nieświadomie.

Bzdet, bo w łacińskiej prozie rytmicznej tego typu rzeczy jak spójniki i przyimki jak najbardziej nie są używane nieświadomie, bo po prostu muszą pasować, żeby wytworzyć szyk w danym metrum, po prostu w danym okresie jak najbardziej tworzą sylaby.

Ps. Odpowiadając na posty Wysokiego, cóż napiszę tak - bycie sceptycznym, co do rewelacji zawartych w jakimś artykule z gazety codziennej nie oznacza chęci niedyskutowania. Jak chcesz sobie więcej powyjaśniać, to priv chyba jeszcze funkcjonuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #109

8 Strony « < 6 7 8 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej