Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gra "Partyzanci: Podziemie 39-44", Taktyczna gra historyczna
     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2015, 12:20 Quote Post

Drodzy forumowicze,

chcielibyśmy przedstawić projekt gry historycznej "Partyzanci: Podziemie 39-44", będzie to gra taktyczna dostępna online i na platformy mobilne. O samej grze możecie poczytać na oficjalnej stronie projektu http://partyzanci.com/.

Niebawem rozpoczynamy zbiórkę crowdfundingową na stworzenie gry i chcemy prosić o wsparcie potencjalnych graczy, którzy tak jak my interesują się historią: grę "Partyzanci" będzie cechować duża wartość edukacyjna. Wspierają nas już instytucje historyczne, takie jak Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego czy Muzeum Armii Krajowej, portale Historykon, Histmag i Mówią Wieki oraz lokalne media (Radio Merkury).

Zachęcamy Was też do śledzenia nas na Facebooku i Twitterze.

Jeżeli macie pytania odnośnie gry - chętnie odpowiemy!

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Erich_Von_Manstein
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 71.408

 
 
post 1/09/2015, 12:43 Quote Post

Gra będzie w 3D? patrząc na pierwsze sreeny nie wygląda to za dobrze. Może porywacie się na zbyt ambitny temat?. Moim zdaniem lepsze byłoby dobre 2D a`la Close Combat. Zamiast skupiać się na grafice, zajmijcie się lepiej klimatem, mechaniką i tym by produkt był grywalny.

Jak sami przyznajecie to wasz pierwszy projekt. Niestety chyba popełnicie błędy wielu podobnych projektów,które wypuściły crap. Tworzenie gry single player dziś to trochę przeżytek. Budżetu by stworzyć drugiego Wiedźmina to na pewno nie macie. wink.gif

Do tego brak konsekwencji bądź wiedzy. Z opisu wynika jakbyście chcieli odtworzyć Warszawę etc, coś a`la GTA. Potem piszecie o silniku unity, który nadaje się tylko do prostych i nieskomplikowanych gier. Wybaczcie panowie ale nie zapowiada się to dobrze.

I jeszcze jedno, warto by wiedzieć kogo mam wesprzeć. Nie ma informacji gdzie i komu przelać pieniądze. Wypadałoby chyba założyć jakieś stowarzyszenie przynajmniej bym wiedział komu daje pieniądze. wink.gif

Ten post był edytowany przez Erich_Von_Manstein: 1/09/2015, 12:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.995
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/09/2015, 13:32 Quote Post

Nie chcę się mieszać w produkcję, ale nie sądzisz, że przy tak atrakcyjnej tematyce sensowniejszym byłoby poprowadzenie projektu w trochę bardziej w kierunku zarządzania organizacją podziemną, a mniej w stronę akcji?

Jak rozumiem z opisu, jeśli chodzi o mechanikę gry celujecie w coś w typie "This War of Mine", "Gods Will be Watching", "Sheltered" czy "Dead in Bermuda", tylko z bardziej nakierowanymi na akcję sekwencjami "eksploracji" (w tym przypadku - akcji podziemia)? W takim przypadku gra będzie wymagała czegoś a tej listy:

- naprawdę klimatycznych lub spektakularnych sekwencji akcji,
- solidnej fabuły pomiędzy sekwencjami akcji,
- unikalnego klimatu budującego zaangażowanie emocjonalne gracza (patrz - "This War of Mine"),
- ciekawej i rozbudowanej mechaniki "rozwoju bazy/postaci".

A najlepiej wszystko z powyższych.

Do tego absolutnie powinniście unikać powtarzalności - w nie ma nic gorszego niż rutyna. Proceduralne generowanie całości, a może przynajmniej wybranych elementów każdego z typów misji?

Graficznie to co prezentowane jest na stronie nie jest zbyt imponujące - może jeśli nie ma szans na spektakularną grafikę, pójść w jakąś stylizację?

I w żadnym wypadku nie puszczajcie tego w obecnej postaci na Kickstartera. Aby odnieść tam sukces potrzebujecie dużo efektowniejszej prezentacji.

Tyle od wuja Dobrej Rady.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/09/2015, 13:34
 
User is online!  PMMini Profile Post #3

     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2015, 14:12 Quote Post

Dziękujemy za opinie.

Zgadza się, budżetu Wiedźmina nie mamy, ale też oczywiście aż takiego rozmachu nie planujemy;).

Rozważaliśmy dość długo kwestie czy wybrać silnik 2D czy 3D, jednak po pierwszych próbach i przygotowaniu pierwszych modeli jesteśmy przekonani, że to właściwa droga. Liczymy, że niedługo będziemy mogli pokazać trochę więcej od strony technicznej i to, mam nadzieję, rozwieje wątpliwości:).

Pierwsze screeny mogą być też trochę mylące - gra będzie na silniku 3D, jednak widok będzie prezentował akcję z góry, podobnie właśnie jak we wspomnianym Close Combat. W ramach jednego zadania, gracz będzie mógł zobaczyć jedynie mały fragment miasta.
To co przedstawiamy na grafikach jest pewnym zbliżeniem, w stosunku do tego, co będzie prezentowane w samej grze.
Celujemy również w urządzenia mobilne, dlatego nie tworzymy modeli z myślą, o wielkich ekranach i dużych zbliżeniach akcji. Przede wszystkim zależy nam jednak nie na grafice konkurującej z największymi produkcjami, a na tym, by gra w ciekawy sposób łączyła rozrywkę z wiernym przedstawieniem realiów okupacji i w pewien sposób edukowała gracza.
Mechanika, klimat... to oczywiście podstawa.
A scenariusz napisała w dużej mierze historia - moim zdaniem nie musimy tutaj nic zmieniać, by był bardzo ciekawy;).

Jeśli chodzi o nasz zespół, to co prawda nie jest typowym studiem Gamedevowym, ale tworzą go ludzie z dużym doświadczeniem w IT i z pewnym doświadczeniem w tworzeniu gier również.

Na razie zapowiadamy co chcemy zrobić, przedstawiamy nasze pomysły i planowany zakres prac.
Przed rozpoczęciem zbiórki poinformujemy o wszystkich niezbędnych szczegółach i oczywiście przedstawimy więcej materiałów - każdy będzie mógł ocenić, czy chce nas w wesprzeć.

Naszą ambicją jest przedstawienie trudnego okresu w historii Polski w taki sposób, by dotrzeć do wielu ludzi, w tym młodszego pokolenia. A czy nam się to uda... zależy i od nas i od Was:).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 1/09/2015, 14:35 Quote Post

Cóż - pomysł zacny, mechanika zaś takiej gry może być bardzo wymagająca - generalnie "rzeczywistość" prowadzenia komórki konspiracyjnej to trochę więcej niż misje z GTA...

Powodzenia!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.995
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/09/2015, 15:06 Quote Post

Dlatego za bardzo nie widzę tu mechaniki z GTA, a bardziej mix RPG, strategii i gry akcji w stylu podanych wyżej pozycji albo klasycznego UFO/XCOM. Z tym, że dodatkowego smaczku dodaje fakt, że możemy mieć wśród swoich rekrutów również konfidentów...

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/09/2015, 15:06
 
User is online!  PMMini Profile Post #6

     
Erich_Von_Manstein
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 71.408

 
 
post 1/09/2015, 15:06 Quote Post

QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 1/09/2015, 14:12)

Celujemy również w urządzenia mobilne, dlatego nie tworzymy modeli z myślą, o wielkich ekranach i dużych zbliżeniach akcji.



Cóż, to muszę życzyć powodzenia, mnie osobiście gry na urządzenia mobilne słabo interesują. Tylko angry birds mnie przykuła na dłużej do ekranu. Moim skromnym zdaniem tworzenie gry na telefony i próbowanie wciśnięcia w to walorów edukacyjnych to słaby pomysł. Gry tworzone na telefon to proste produkcje w które ludzie grają na zasadzie "zagraj i zapomnij". Mało kto przywiązuje do nich większą uwagę. Nie umiem sobie wyobrazić ambitnej fabularnie produkcji w takiej technice.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2015, 19:17 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 1/09/2015, 15:06)
Dlatego za bardzo nie widzę tu mechaniki z GTA, a bardziej mix RPG, strategii i gry akcji w stylu podanych wyżej pozycji albo klasycznego UFO/XCOM. Z tym, że dodatkowego smaczku dodaje fakt, że możemy mieć wśród swoich rekrutów również konfidentów...
*



Dokładnie tak, najbliżej chyba nam właśnie do UFO czy Fallout Tactics. Z GTA raczej nie będziemy mieli za dużo wspólnego;).
Same misje będą rozgrywane w systemie turowym, gdzie drużyna gracza musi wykonać określone zadanie. W przeciwieństwie do wielu gier taktycznych, czas praktycznie zawsze będzie działał na niekorzyść gracza - Niemcy będą sprowadzali posiłki i tylko szybka ewakuacja po wykonaniu zadania będzie mogła ocalić zespół.
Pomiędzy misjami będzie miejsce na przekazanie informacji o historycznym rozwoju sytuacji i przedstawienie realiów okupacji. Gracz z kolei będzie mógł rozbudowywać swoją komórkę ruchu oporu, podtrzymywać relacje z naczelnym dowództwem, pozyskiwać broń a także podejmować decyzje mające wpływ na morale i losy towarzyszy.

@Erich_Von_Manstein
"Również na urządzenia mobilne", więc platformy docelowe to jak najbardziej PC oraz urządzenia mobilne (Android i iOS). Po prostu chcemy dobrze przygotować się od razu do wspierania obu platform, a widok i tak będzie prezentowany z pewnego oddalenia. Jak słusznie zauważyłeś, na grafikę z największymi produkcjami nie będziemy mogli się ścigać, ale nie o to chodzi.
A co do ambitnych gier, na mobilki, to trochę ich już jest - bardzo dużo wychodzi też ostatni konwersji większych gier, np. Baldurs Gate, czy choćby wspomniany XCOM.
Biorąc też pod uwagę rozwój tego rynku, myślę, że warto dorzucić ciekawą opcję właśnie na takie urządzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Erich_Von_Manstein
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 71.408

 
 
post 1/09/2015, 19:37 Quote Post

^^ Tylko ja naprawdę kilka takich produkcji już przerobiłem. Jak chodzi o gry komputerowe to zaczynałem wieku 5 lat od Bulder Dash na atarii 65XE. Widziałem rozwój branży i zauważyłem jedną zasadniczą zasadę. Gra może być dobra tylko jeśli jest projektowana na jedną konkretną platformę. Gry dobre na PC zawsze sa gorsze po konwersji na konsole. Tak samo gry konsolowe stają się kaszaną po konwersji na PC. Sztandarowy przykład to dodatki do GTA IV i sterowanie śmigłowcem na PC, to był jeden z największych koszmarów mojego życia.

Gra robiona na PC z myślą o komórkach będzie naturą rzeczy okrojona. Gdyż nie da się zaimplementować skomplikowanego sterowania na ekran dotykowy. Będzie to po prostu prosta klikania jak każda gra mobilna. Może się to sprawdzić w takim BG bo to gra z gatunku hack and slash. Przy czym mobilna wersja tej produkcji jest oceniana dobrze w porównaniu do innych gier z tej kategorii. Jednakże porównanie jej z komputerowym odpowiednikiem nawet tym sprzed blisko 20 lat, skończy się użyciem słowa kastracja. wink.gif

Oczywiście wydawanie gier na ten sektor ma oczywiście sens, gdyż jest rozwojowy. Z tym, że wolałbym by nie używano tu zwrotów ambitna produkcja, gdyż ze względu na specyfikacje tych urządzeń taką być nie może.

Na koniec jedna złota zasada:

"co jest do wszystkiego to jest do niczego" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/09/2015, 20:23 Quote Post

@Erich_Von_Manstein

Baldurs Gate to w żadnym przypadku nie Hack'n'Slash, tylko cRPG, a mobilna wersja w zasadzie nie różni się od wersji PCtowej - znam tą serię bardzo dobrze i mocno śledziłem jej powrót w wersji EE:).
Znam i Bulder Dash z Atari (choć miałem chyba 7 lat, jak pierwszy raz miałem okazję w to pograć:) ), więc najwyraźniej przerabialiśmy podobną historię gier;).

Przyznaję, że opracowanie dobrego interfejsu to spore wyzwanie - nie lubimy jednak w naszej firmie zakładać, że jak coś jest trudne to nie da się tego zrobić;).
Poza tym, spójrz na XCOM:
https://play.google.com/store/apps/details?...es.xcomew&hl=en
Całkiem zgrabnie sobie poradzili z portem na Androida.

Rozumiem Twoje obawy i nie dziwie się im, ale liczę, że powoli uda nam się je rozwiać, pokazując kolejne elementy projektowanej rozgrywki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Erich_Von_Manstein
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 71.408

 
 
post 1/09/2015, 21:13 Quote Post

QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 1/09/2015, 20:23)
@Erich_Von_Manstein

Baldurs Gate to w żadnym przypadku nie Hack'n'Slash, tylko cRPG, a mobilna wersja w zasadzie nie różni się od wersji PCtowej - znam tą serię bardzo dobrze i mocno śledziłem jej powrót w wersji EE:).


W wersji PC jak najbardziej cRPG w wersji mobilnej już ten pierwszy rodzaj. Fajnie się w to pyka na tablecie w czasie długiej podróży pociągiem. Jednak jak mam wolny wieczór i opcje grac w to na tablecie a skorzystać z ambitniejszej produkcji na PC, to wybór jest prosty. wink.gif
QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 1/09/2015, 20:23)
Znam i Bulder Dash z Atari (choć miałem chyba 7 lat, jak pierwszy raz miałem okazję w to pograćsmile.gif ), więc najwyraźniej przerabialiśmy podobną historię gier;).


W moim przypadku gra przyśpieszyła rozwój, by móc ją uruchomić musiałem opanować podstawy pisania. wink.gif

QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 1/09/2015, 20:23)
Przyznaję, że opracowanie dobrego interfejsu to spore wyzwanie - nie lubimy jednak w naszej firmie zakładać, że jak coś jest trudne to nie da się tego zrobićwink.gif.


Tylko mam wrażenie, że to jest próba zbudowania 200m wieżowca za pomocą: desek, gwoździ i gumowego młotka. Jak ktoś się uprze to i w końcu zbuduje ale mimo to nie wszedłbym na ostatnie piętro. wink.gif

QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 1/09/2015, 20:23)
Poza tym, spójrz na XCOM:
https://play.google.com/store/apps/details?...es.xcomew&hl=en
Całkiem zgrabnie sobie poradzili z portem na Androida.


Całkiem zgrabnie... jak na produkcje mobilną, w stosunku do oryginału z 2012 to już nie kastracja a zmiana płci. wink.gif


 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.995
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/09/2015, 22:11 Quote Post

Też jestem sceptyczny co do możliwości produkcji mobilnej, szczególnie że o ile tablet dla radę, to na telefon tego typu gra naprawdę dużo traci, a kiedy tworzy się interfejs pod urządzenia mobilne traci się sporo na jakości sterowania na PC - GUI ma inne priorytety jeśli chodzi o jego optymalność. Turówka jest jednak relatywnie najprostsza do implementacji w obu światach, to działa nieco na waszą korzyść.

Jeśli główny projektant przyjmuje jakieś uwagi, sugeruję również zwrócenie szczególnej uwagi na scenariusz i fabułę spinającą całość - współczesne produkcje tego typu właściwie nie mogą się obejść solidnego wątku interakcji pomiędzy członkami takiego oddziału i rozwoju postaci.

Co do crowdfundingu, jak na razie zaprezentowany materiał naprawdę nie zachęca - przydałyby się grafiki bazy, przygotowania misji, ekrany rozwoju postaci - wybacz Marto, ale to co jest obecnie na stronie mało działa na wyobraźnię. Poważnie sugeruję zebranie lepszego materiału nęcącego potencjalnych dawców.

Ile dajecie sobie czasu na przygotowanie gry?
 
User is online!  PMMini Profile Post #12

     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/09/2015, 20:25 Quote Post

@Erich_Von_Manstein

Nie będę Ciebie próbował przekonywać do gier mobilnych - każdy ma swoje preferencje:). Może jednak wersja PC przypadnie Ci do gustu - mam nadzieję, że pozytywnie ocenisz interfejs i inne aspekty gry po prezentacjach kolejnych jej elementów.

Z ciekawości jednak chciałem jeszcze zapytać: co masz na myśli, że BG na komórki to Hack'n'Slash?
Bo to dokładnie ta sama gra co PC, tylko z innym sterowaniem, więc wg. mojej definicji wersja Androidowa nawet nie stała obok Hack'n'Slashy:).

@Baszybuzuk

Tak jak pisałem, dalsze materiały są w przygotowaniu - na razie przedstawiamy pomysł i pierwsze koncepcje. Oczywiście przed zbiórką pokażemy więcej - fajnie jednak móc już teraz posłuchać opinii o samym pomyśle.

Co do czasu na realizację... to trudne pytanie:). Za długo pracujemy przy projektach IT, by podawać sztywne terminy:).
Generalnie od czasu rozpoczęcia prac z pełną siłą (czyli po zapewnieniu środków na pełną realizację), mając już wcześniej przygotowane materiały, będziemy potrzebować około roku, by pokazać pełną grę.
Chcemy przede wszystkim skoncentrować się na tym, by przygotować dopracowaną grę - nie będziemy chcieli przyspieszać wydania, jeśli miałoby to wpłynąć negatywnie na jakość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Erich_Von_Manstein
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 71.408

 
 
post 3/09/2015, 21:57 Quote Post

QUOTE(Partyzanci: Podziemie 39-44 @ 3/09/2015, 20:25)
Z ciekawości jednak chciałem jeszcze zapytać: co masz na myśli, że BG na komórki to Hack'n'Slash?
Bo to dokładnie ta sama gra co PC, tylko z innym sterowaniem, [U]więc wg. mojej definicji wersja Androidowa nawet nie stała obok Hack'n'Slashy:).



Tutaj chyba już sam przyznajesz, że BG na komórki to całkowicie inna gra. Przecież sterowanie to klucz. Przez to BG w wersji mobilnej to typowa siekanina i nic więcej. Nie wiem czy grałeś w grę Homeworld, polecam spróbować a potem zainstalować dodatek Cataclysm. Następnie powrócić do oryginału. Niestety takiego powrotu już nie ma, gdyż drobna zmiana w sterowaniu jest ulepszeniem tak wielkim, że nagle "goła" gra staje się shitem.

Nie jestem bogiem i wszystkiego nie przewidzę, życzę wam dobrze. Przeszedłem jednak z tysiąc gier a w międzyczasie przeżarły mnie cztery wielkie korporacje. Nauczyłem się wiele o marketingu i budowaniu marki i niestety popełniacie wiele "szczeniackich" błędów. Niestety nie streszczę blisko 10 lat doświadczenia zawodowego w kilku postach na forum. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Partyzanci: Podziemie 39-44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 97.820

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/09/2015, 8:26 Quote Post

@Erich_Von_Manstein

Dzięki za opinię - jednak nie mogę się zgodzić, że zmiana sterowania w BG czyni z nią H'n'S, albo inną grę;).
Kwestia preferencji, najwyraźniej trochę inaczej patrzymy na te kwestie:).
Dla mnie liczy się zdecydowanie bardziej mechanika, treść gry i jeśli to jest na właściwym miejscu, to sterowaniu jestem trochę w stanie wybaczyć:).

W Homeworld, Cataclysm i potem w H2 grałem, i IMHO zdecydowanie większa zmiana wynikała ze zmiany silnika i tego jak to wpłynęło na mechanikę.

Wszystkie uwagi są cenne i oczywiście błędów się nie ustrzeżemy - wszystkim też jednak nie dogodzimy:). Z resztą, żeby nie robić błędów musielibyśmy nic nie robić - a naprawdę zależy nam, by zrobić dobrą grę o historii polskiego podziemia i dotrzeć z nią do szerszego grona odbiorców.
Staramy się więc przekuć naszą wiedzę i doświadczenie w IT (a tak jak Ty z pracy w korpo, mamy go bardzo dużo:) ) na przygotowanie jak najlepszego produktu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej