Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sasi na tronie Polski,
     
pistolka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 4.410

 
 
post 14/03/2005, 10:38 Quote Post

blink.gif chciałabym wiedzeć jakie jest wasze prywatne zdanie na temat tych panów, bo na lekcjach opisuje się po łebkach ich działalność nie dodając żadnego konentarza... jeśli ktoś ma wiedze i ochotę naskrobać trochę sensownej opini to niech odpowie happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lachu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.096

 
 
post 14/03/2005, 18:10 Quote Post

Generalnie okres saski w historii Polski kojarzy sie z postępującym upadkiem państwa.Znalezc mozna na to wiele dowodów,głównie chyba w dziedzinie militarnej i politycznej,lepiej troche było w gospodarce za Augusta III,rozwój kulturalny kraju tez troche kulał.
Ciezko bedzie tu napisac posta o okresie saskim bo to oczywiscie temat obszerny i szeroki no i budzacy spory.
Podziele sie wiec kilkoma spostrzezeniami.
No wiec August II wiazał wielkie nadzieje z objeciem tronu Polski,liczył na zwiekszenie prestizu a w konsekwencji mogł marzy nawet o tronie cesarskim dla Wettinów.No ale sie przeliczył.Ówczesna Polska była krajem skrajnie odmienym od Saskonii i trudo w niej było rzadzic tak jak tam.Metody prób reform były nietrafione,pozniej wogóle ich zaniechano.Zaraz na początku panowania zaczela sie Wojna Północna,która pokazała ze August II nie ma szczescia i umiejetnosci w prowadzeniu wojny.
Chodz sama postac Augusta II jest bardzo ciekawa z czym sie zgodzi August II Mocny.Ojciec ponoc 300 dzieci (np. Maurycy Saski), mial bardzo wiele kochanek,oficjalnych i nieoficjalnych,poza tym mial niespotykana tezyzne fizyczna.Mam tu taki ciekawy cytat "Fryderyk August byłby wspaniałym królem gdyby jego polityczne posuniecia trafiały do celu chocby w połowie tak dobrze jak jego plemniki"
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/03/2005, 18:24 Quote Post

warto przyponiac, ze czasy Ksiestwa Warszawskiego tez sa nominalnie "czasami saskimi".
Zreszta w duchu konstytucji 3-go Maja
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ko_tka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 982

 
 
post 15/03/2005, 16:17 Quote Post

Według mnie Polsce wówczas nie mogło przydarzyć się nic gorszego niż obranie za króla człowieka, który rządził zgoła innym państwem. Saksonia, w przeciwieństwie do Rzeczypospolitej była krajem bardzej przemysłowym niż rolniczym, ponad to graniczyła z Prusami. Mozna było łatwo przewidzieć, że w przypadku ataku na Saksonię i Rzeczypospolita na tym mocno ucierpi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 15/03/2005, 19:05 Quote Post

QUOTE(ko_tka @ Mar 15 2005, 05:17 PM)
Według mnie Polsce wówczas nie mogło przydarzyć się nic gorszego niż obranie za króla człowieka, który rządził zgoła innym państwem. Saksonia, w przeciwieństwie do Rzeczypospolitej była krajem bardzej przemysłowym niż rolniczym, ponad to graniczyła z Prusami. Mozna było łatwo przewidzieć, że w przypadku ataku na Saksonię i Rzeczypospolita na tym mocno ucierpi.
*



a tosmy z Prusami sami juz nie graniczyli? POza tym chyba nie problem z Prysami akurat byl do przewidzenia w czasie obejmowania tronu przez Sasów. Na glowe nam spadli Szwedzi sprowokowani przez Wettinow, a wszak Saksonia ze Szwecja raczej nie graniczyla.

"Saksonia była krajem bardzej przemysłowym niż rolniczym"... to znaczy, ze wiekszosc ludnosci parala sie przemyslem niz rolnictwem? Czy inny sposob takiej oceny. Jaki? I jaki to byl tak wielki przemysl? Osrodek przemyslu ceramicznego w Misni? smile.gif Mowimy o koncu XVII wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 15/03/2005, 22:56 Quote Post

Cóż... raczej w szkołach mówi się o nich jako o jednej z przyczyn upadku państwa. Ale to nie do końca prawda- ten stereotym to pozostałość po poprzedniej epoce i nienawiści do niemców...

Ogólnie, według mnie, sascy królowie byli postaciami bardzo tragicznymi. Oczywiście, jeszce drugi był kompletnym beztalenciem, ale August Mocny w Rzeczypospolitey jednak coś zrobił, dlatego jemu sie poswięcę.

Po pierwsze, wyobraźcie sobie tego władcę, był dumny i blady, bo oto ledwie saski książę (Saksonia to przecież maleństwo) złapał koronę tak nietypowego Państwa jak Polska. Myślał że jest bogaty, ma wielki kraj, potęgę, która wczesniej była poprostu źle zarządzana. Oto się pomylił.
Miał wizję- chciał umocnic Polską armię i udało mu sie ją zreformować na modłę niemiecką- w doskonały sposób. Następnie dał nam silnego sojusznika, jednak się pomylił- sojusznik go wykiwał.
Próował zrefgormowac godspodarkę, ale groźba rokoszu i weta mu to uniemozliwiły, a panosząca się szlachta jeszcze załatwiła mu kontrkandydata.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 16/03/2005, 11:31 Quote Post

Ja tam nie chce wieszać psow na Sasach, jednak w historii Polski odegrali oni dość mało chlubną rolę (w latach 1697-1763).

August III, zgodzę się z Władyslawem Konopczyńskim był leniem, tchórzem i beztalenciem.

Jego ojciec, August II był niewątpliwie inteligentny, ambitny i energiczny. Ale te właśnie cechy były przyczynami kłopotów.
Snuł plany polityczne, reformatorskie, za ktore miala zapłacić Rzeczpospolita własnymi terytoriami.
Sprowadził wojsko saskie do Polski, ktore dopuszczało się gwałtów, rekwizycji itp.
Poprzez traktaty zawarte w Narwie w latach 172-1704 uzależnił Polskę od Rosji.
Reformy próbował przeprowadzić mało elastycznie, co przyczyniło się do paraliżu sejmu i chaosu wewnętrznego.
Jakie reformy gospodarcze w Polsce?
Zarzutów mogłoby być więcej...
Cóż, mieliśmy jednak gorszych królów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 16/03/2005, 23:17 Quote Post

Ale nie zapominajmy, że wówczas żadna reforma nie odwróciła by nieodwracalnej degrengolady naszgo państwa, z róznych przyczyn.
On chciał, był lepiej przygotowany od Leszczyńskiego.
Co do Księstwa Warszawskieg- saski czas jest tylko nominalnie, zreszta i tak się nie za bardzo wsławił, bo nie zdążył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
bryszard III
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 2.852

 
 
post 17/03/2005, 0:07 Quote Post

August II królem tragicznym biggrin.gif:D:D:D:D:D.

Śmieszne po prostu. Z mojej perspektywy - król naiwny, egoistyczny, nie potrafiący przewidzieć skutków własnych poczynań, zrażający do siebie swoich poddanych - szlachtę polską. Król był równy w mojej opinii zdegenerowanemu społeczeństwu któremu przewodził. Udowowadniać mi się po prostu nie chcę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Lachu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.096

 
 
post 18/03/2005, 23:24 Quote Post

Rzeczywiscie okres rzadów saskich trzeba posumowac negatywnie.Z wielu przyczyn o których tu przedmówcy pisali.Ale chyba nalezy sie zgodzic ze niewele sie dało juz w RP zrobic,a jezeli reformowac to nie tak jak chcieli przyzwyczajeni do swych absolutnych rzadów w Saksonii August II i III.Nie wiem czy jakims plusem moze byc fakt ze długi okres pokoju za rzadów Augusta III cechuje sie poprawa gospodarki ("za Sasa jedz pij i popuszczaj pasa").
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Nike
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 4.500

 
 
post 19/03/2005, 16:53 Quote Post

Ja w takich sprawach często korzystam z "Poczetu królów i książąt polskich" wydawnictwa CZYTELNIK w takiej czerwonej oprawie. Piszą je osoby znające się na sprawie i jest tam sporo opinii i oceny postaci, cytaty kronikarzy i pikantne fakty, tak jak np. wspomniane wcześniej, że "...Ktoś tam się później podśmiewał, że August przyczynił się swym nieokiełznanym temperamentem do wzrostu ludności w Warszawie i Dreźnie..."(cytat z tej oto książki). W faktach można przebierać, jest tam bardzo dużo dat i informacji o rządach królów i książąt. Na temat każdego jest ok.10 stron + zdjęcia i obrazy, drzewa genealogiczne. Można go dostać w bibliotekach! Jest ekstra!

rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Luan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 4.522

 
 
post 20/03/2005, 15:54 Quote Post

W Rzeczpospolitej i tak już w tedy nic nie dało się zrobić. Moim osobistym zdaniem magnaci byli tak przyzwyczajeni do swojej "złotej wolności", że (za przeproszeniem) wisiała im Rzeczpospolita. Przecież Rzplita upadła nie przez mocartwa, z którymi sąsiadowaliśmy, lecz przez samych mieszkańców tego kraju. M. in. dlatego Napoleon powiedział:
"Obaczę, czy Polacy godni są zostać narodem"
No bo jak tu nie można mieć wątpliwości co do Polaków, skoro oni sami zniszczyli swój kraj.
Szkoda, że polski parlamentaryzm był wtedy taki marny. Właściwie, czemu polska szlachta nie mogła zachowywać się jak brytyjska? Przecież samo "liberum veto" wcale nie było złe (chociażby teraz w Unii Europejskiej obowiązuje ta zasada). Czy naprawdę dla polskiego szlachcica była tak ważna tylko własna sakwa?
Jaka szkoda, że to są pytania retoryczne...
Pozostaje tylko smucić się, że Zygmunt II August nie potrafił wybrać se dobrej żony wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
WOROSZYŁOW
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 7.704

Zawód: Uczen
 
 
post 9/07/2005, 19:33 Quote Post

Panowanie Sasów było chyba najgorszym okresem w dziejach I Rzeczpospolitej, co skutek miało w rozbiorach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 9/07/2005, 22:03 Quote Post

Sasi i ich ocena przez Polaków ma głębokie zabarwienie postkomunistyczne. To ten ustrój tak wypaczył dwóch "niemców", którzy na naszym tronie zasiadali. Według mnie byli od nich gorsi, a oni, jako władcy innego, bliższego ich sercom kraju, zrobili wiele dla Polski.
Co? Po pierwsze zaryzykowali, przynajmniej August II zaryzykował. Wojna w Wielkiej Wojnie Północnej i wygrana w niej zanim się w niej zagmatwał, dawała u szansę na wzmocnienie pozyscji Rzeczypospolitej. Zapytacie, dlaczego przy Rosji? Bo Rzeczpospolita była za słaba, król był zbyt słaby, aby Rzeczpospolitą wtedy uporządkować. Szkoda, że Szwedzi nagmatwali, a Sas musiał uzależnić się od Rosji (ale jak powiedziało się 'A', trzeba było i 'B'.
August II przeprowadził też reformy gospodarcze i wykorzystując panowanie w innym kraju zapewnił Rzeczpospolitej wojsko z prawdziwego zdarzenia, nowoczesne na ówczesne standardy. Co prawda nie przepadał za ukochaną przeze mnie Warszawą, ale napisał, że to w niej bedzie stolica jego wielkiego Sasko-Polsko-Litewskiego państwa. Szkoda, że tego nie zrealizował.
A jeżeli zaś chodzi o Agusta III- był tym jednym z gorszych królów. Nie popisał się, ale byli gorsi- Korybut oraz Walezy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 10/07/2005, 5:37 Quote Post

August II proponował rozbiory Rzeczypospolitej częśc miały zabrac Prusy a resztę Rosja z pozostałych ziem chciał utworzyc państwo rządzone absolutycznie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej