Bułgaria - wojskowość - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Słowianie i Węgrzy
Marcin96
Witajcie!
Mam pytanie odnośnie Bułgarów:)

Bułgaria należy do najstarszych państw słowiańskich. Interesuje mnie jak walczyli Bułgarzy w średniowieczu. Tzn. jakiego rodzaju wojsk używali i czy mieli jakieś specyficzne dla siebie rodzaje jednostek.

Przeszukałem na ten temat multum źródeł ale o rodzajach wojsk bułgarskich nic niestety nie znalazłem:/ Za odpowiedź byłbym bardzo bardzo wdzięczny:) jeśli ktoś by to gdzieś znalazł to chciałbym znać źródło informacji gdyż chciałbym się dowiedzieć trochę na ten temat;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedźsmile.gif
szapur II
Niestety w tematyce średniowiecznej wojskowości bułgarskiej po polsku nie ma dużo pozycji, w każdym razie wymienię kilka pozycji, które powinny funkcjonować w wiekszych bibliotekach, uczelnianych i naukowych, a są po polsku bądź funkcjonują w periodykach wydanych w Polsce:

I. Ivanov, Tsar Samuel against emperor Basil II. Why did Bulgaria loose the battle with the Byzantine Empire at the beginning of the 11th century, "Studia Ceranea" 1, 2011, s. 205-212;
M. Salamon, Bitwa pod Biełasicą (1014) w relacji Historia Imperatorum, [w:] Zeszyty Naukowe UJ, CCXXXII, Prace Historyczne, z. 30, Kraków 1970 s. 59-80.

Można skorzystać też z ogólnych prac T. Wasilewskiego, Historia Bułgarii; lub Z. Kurnatowskiej, Słowiańszczyzna południowa, ale o wojskowości to niestety tam nie będzie, bardziej na zasadzie opisu historii politycznej lub kultury materialnej - tło.

Z dużą rezerwą natomiast muszę wspomnieć, ale tu trudno mówić o poleceniu, książkę A. Michałka, Słowianie Południowi, Warszawa 2003.
Count Dracula
Witam.
(tak sobie zajrzałem, bo widzę wpis mojego Dobrodzieja smile.gif )
Onegdaj byłem szczęśliwym posiadaczem 2-tomowego dzieła traktującego o sztuce wojennej Bułgarów.
Tom 1 traktował od ... starożytności (???), czyli od wyprawy Aleksandra przeciwko Dakom, do X wieku,
tom 2 - chyba do XV wieku (na pewno była Warna i upadek Konstantynopola). Mnóstwo mapek barwnych i czarno-białych, liczne ilustracje. Na końcu każdego rozdziału bogata bibliografia. Prawdopodobnie śp. Michałek korzystał z tych dzieł przy pisaniu swoich prac. Niestety pozbyłem się ich kilka lat temu (choć wiem gdzie są).
Można poszukać na bułgarskim odpowiedniku allegro.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.