Przyspieszenie czołgu - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
Lubelaczek92
Dobry wieczór Historycy smile.gif
Nurtuje mnie pytanie i w nocy spać nie daje jak wygląda "wykres przyspieszenia czołgu".
Samochody osobowe zazwyczaj mają podany czas przyspieszenia od 0-100km/h, a jak dłużej poszukamy to znajdziemy bardziej egzotyczne dane, np od przyspieszenie od 90 km/h do 120km/h albo 0-50km/h jednak w przypadku czołgów takich danych odnaleźć nie potrafię. Czy ktoś z was jest w stanie mi przybliżyć jak to mogło wyglądać ? Moje pytanie jest bardzo ogólne i nie oczekuję na bardzo precyzyjne odpowiedzi. Mam na myśli czołgi z okresu II wojny światowej.

Dla przykładu, prędkość maksymalna Panterki w zależności od wersji wynosi około 50km/h po równym terenie. Jaki czas jazdy musi upłynąć aby ten czołg osiągnął swoją maksymalną prędkość, a jaki żeby osiągnął np. 25 km/h ?
lancelot
A jakie to miało znaczenie w przypadku czołgu? Raczej nie ścigały się po autostradach...
Lubelaczek92
W przypadku czołgów lekkich i średnich wydaje mi się, że duże znaczenie. A nawet jeśli się mylę (tzn. jeśli przyspieszenie nie ma znaczenia na polu walki), to nie wiem po co o to pytasz.
Speedy
Hej
QUOTE(Lubelaczek92 @ 30/12/2012, 20:18)
Nurtuje mnie pytanie i w nocy spać nie daje jak wygląda "wykres przyspieszenia czołgu".
*

Ciekawe pytanie. Niestety w znanych mi publikacjach o sprzęcie z II wojny taki parametr (przyspieszenie czołgu) nie jest podawany. Być może nie mierzono go w tamtych czasach?
wysoki
Kiedyś coś podobnego czytałem o T-34. Tzn. jakie osiągał prędkości na jakim biegu. Nie pamiętam, czy było coś o czasie. Postaram się to znaleźć.
pomian
QUOTE(wysoki @ 31/12/2012, 18:52)
Kiedyś coś podobnego czytałem o T-34. Tzn. jakie osiągał prędkości na jakim biegu. Nie pamiętam, czy było coś o czasie. Postaram się to znaleźć.
*

To są zupełnie dwie różne sprawy,przyspieszenie jest zależne od momentu obrotowego, a prędkość na poszczególnych biegach od przełożeń i mocy silnika.A tak na marginesie, to dyskusja na temat przyspieszeń czołgu jest czysto akademicka,to nie ferrari.Gdzie będziemy mierzyli to przyspieszenie-szosa,pustynia,tereny leśne czy podmokłe?
poldas372
To nie do końca tak, ponieważ taki parametr jest podawany w przypadku czołgów współczesnych.
Dawniej, tak jak podał Speedy, tym się nie zajmowano.
Potem zaczęto się w to bawić, ale nie za bardzo wiem po co.
Dla takiego Leoparda II A'4 określano przyspieszenie w postaci osiągnięcia 32 km/h w ciągu 6 sekund.
Abrams miał to osiągać w ciągu 7,2 sekundy.
pomian
Zapytam raz jeszcze: w jakim terenie?
poldas372
Równym, tj. na szosie.
Lubelaczek92
Ciekawe pytanie. Niestety w znanych mi publikacjach o sprzęcie z II wojny taki parametr (przyspieszenie czołgu) nie jest podawany. Być może nie mierzono go w tamtych czasach?

Pewnie jest tak jak piszesz. Jednak parę egzemplarzy czołgów z II wojny się zachowało, więc wydaje mi się, że można to przyspieszenie zmierzyć. A nawet jeśli by się nie zachowały tamte czołgi, to jakoś po inżyniersku da się oszacować jaki czas tamte czołgi potrzebowały na osiągnięcie jakichś prędkości. Przypominam, że każde "dane" mi się przydadzą, nawet te liczone "na oko". Być może na tym forum jest jakiś pancerniak, który miał okazję jeździć na poligonie może nie panterką, ale np. t-34/85 albo jakimś T-72 i podać mniej więcej jak tu w przypadku tych maszyn wygląda ?

Przełożenia akurat mnie nie interesują, ale gdyby udało Ci się znaleźć coś o przyspieszeniu to będę wdzięczny smile.gif

A tak na marginesie, to dyskusja na temat przyspieszeń czołgu jest czysto akademicka,to nie ferrari.Gdzie będziemy mierzyli to przyspieszenie-szosa,pustynia,tereny leśne czy podmokłe?

1. Na wiki jest podana prędkość maksymalna czołgu w terenie (teren terenowi nie równy, więc nie wiem na ile ta wartość jest wiarygodna) i na asfalcie. Dlatego jakby ktoś podał mi wartość przyspieszenia po asfalcie, błocie, piachu, rzece, pod górkę (asfaltową) o nachyleniu 10% i innych egzotycznych kombinacjach to było by fajnie, jednak ze względu na to, że tych informacji których szukam jest niewiele to wystarczą jakiekolwiek dane, nawet te niedokładne wynikające z obserwacji.

[quote]To nie do końca tak, ponieważ taki parametr jest podawany w przypadku czołgów współczesnych.
Dawniej, tak jak podał Speedy, tym się nie zajmowano.
Potem zaczęto się w to bawić, ale nie za bardzo wiem po co.[quote]

A czy czołg nie powinien sprawnie przemieszczać się w terenie ? Być w stanie objechać jakichś większy czołg, żeby "uciec" przed jego lufą ? Moim zdaniem w II wojnie światowej lepiej było zrobić 3 lekkie/średnie czołgi słabo opancerzone ale za to mobilne, zamiast jednego ciężkiego, mocno opancerzonego, mułowego i Bóg wie w co jeszcze wyposażonego, który był łatwym celem dla lotnictwa, artylerii, oraz co większych przeszkód terenowych
Roderyk
Witam.
Wydaje mi się, że przyśpieszenie czołgu jest dość ważne. Zwłaszcza dla czołgów z DWS które strzelały przeważnie z krótkich przystanków. Szybki powrót do maksymalnej możliwej w danym terenie szybkości zwiększał szanse przeżycia. Wydaje się jednak, że tych wartości nie mierzono a przynajmniej nie publikowano.
Pozdrawiam.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.