Republika Tarnobrzeska - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
Jesik
Cześć.

W jaki sposób wykształciła się Republika Tarnobrzeska? I co ciekawsze, dlaczego na jej czele stał ksiądz Eugeniusz Okoń, który był jednocześnie księdzem i socjalistą?(dziwna mieszanka)

Z tego co wiem to ta republika zamierzała się nawet przekształcić w Republikę Rad, ale na szczęście wojsko polskie wybiło z głowy im ten głupi pomysł pacyfikacją i inkorporacją terytorium owego państwa.

Proszę o przybliżenie mi historii tego dziwnego tworu państwowego.
yarovit
QUOTE(Jesik @ 9/11/2012, 21:21)
ksiądz Eugeniusz Okoń, który był jednocześnie księdzem i socjalistą?(dziwna mieszanka)


Żadna dziwna mieszanka. Wprawdzie w czasach powojennych nastąpiła w naszej części Europy niemal całkowita identyfikacja socjalizmu z komunizmem leninowskim, są to w rzeczywistości ruchy o bardzo odmiennych celach. I w Kościele katolickim był silny ruch wspierający działalność socjalistyczną. Dotyczy to zwłaszcza niższego kleru, którego członkowie zazwyczaj wywodzili się z ludu. U nas byli to księża-aktywiści pokroju Okonia, a w takiej Ameryce Łacińskiej socjalizujący nurt wśród kleru doprowadził do powstania ruchu tzw. teologii wyzwolenia. W okresie powojennym hierarchia kościelna zdławiła jednak socjalizm w swoich szeregach. Nota bene, jest to jedna z przyczyn postępującego upadku Kościoła w Ameryce Południowej.
Ironside
Do przedmówcy dopowiem jeszcze, że już pod koniec XIX wieku w ramach ruchów katolickich, szukających odpowiedzi na wyzwania tamtych czasów, pojawił się nurt tzw. katolików socjalnych, który wywarł duży wpływ na społeczną naukę Kościoła oraz ukształtowanie się chadecji.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.